Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİRUDOTERAPİ VE KOZMETOLOJİ ( Hirudo Medicinalis )

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİRUDOTERAPİ VE KOZMETOLOJİ ( Hirudo Medicinalis )"— Sunum transkripti:

1 HİRUDOTERAPİ VE KOZMETOLOJİ ( Hirudo Medicinalis )
Akın GÜNGÖR Gazi Üni. Kua. ve Güz. Bilgisi Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi

2 H.M. Genel olarak iç görünümü şu şekildedir

3 H.M. En küçük erişkinin boyu 1.5 cm’dir.
En büyüğü ise 2.5 cm. büyüklüğündedir.

4 H.M. ÇEŞİTLİ BİÇİMLERDE VE RENKLERDE OLANLAR MEVCUTTUR

5

6 HİRUDO MEDİCİNALİS TARİHİ
Hirudotherapy çok uzun bir tarihe sahip. Kayıtlar 2500 yıl önce Mısırlıların tedavi amacıyla sülükleri (Hirudo Medicinalis’i) kullandığını göstermektedir. Sülüklerin Osmanlılar tarafından da kullanıldığı ve bu konu ile ilgili yazılı eserler hazırladıkları da bilinmektedir. Osmanlılarla beraber Fransızlarda sülüklerden yararlanmışlardır. (\Hirudo\ medicinalleech hirudomedicinalis.htm., A:\Hirudo\ BTER Foundation-Leech Therapy, Hirudotherapy, Biotherapy,Biotherapeutics, Maggot Therapy.htm)

7

8 H.M. NERELERDE KULLANILIR
HİRUDOTHERAPY RUSYA’DA CARDİOVASCULAR ATARDAMARLARLA İLGİLİ HYPERTENSİON ANJİN PECTORİS MYOCARDİAL İNFACTİON , DERMATİTİS OTİTİS SİNÜZİT ENJİT PERİDONTİUM RUBER LİKEN PLANUS TROPHİC ÜLSER PLASTİK CERRAHİ

9 Hirudo Medicinalis Ülkemiz ihraç eden ülkeler arasında ilk başta gelmektedir Ancak modern tıpta aşırı kullanımı nedeniyle neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalan H.Medicinalis CITES sözleşmesiyle koruma altına alınmıştır(Anon, 1996).

10 HİRUDO MEDİCİNALİS H.Medicinalis, 500’den fazla deniz, tatlı su ve karasal solucanları kapsayan Hirudinea Familyasından omurgasız kurtçuklardır(Barnes,1974)

11 H.M. Hirudo Medicinalis yerleştirildiği bölgede vantuzları yoluyla kanı emerek kanın pıhtılaşmasını önlerler

12 KULLANILDIĞI YERLER Bu nedenle travmalarda ve ameliyatlarda da kullanılmaktadır. Hirudo Medicinalis kanı emdiği sırada bir enzimde salgılar.Bu enzim anticoagulant (kanın pıhtılaşmasını engelleyen kimyasal madde ya da ilaçlı tedavi)görevi görmektedir((Godfrey,1997).

13 Kullanım Yerleri Son yıllarda kanser tedavisinde ve ekstravazasyon tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Rowland, 1999).

14 Kullanım Yerleri Oksijen tedavisi
Yıkama (Flash-Out), yağ emme(Liposuction), erken cerrahi eksizyon gibi yöntemler uygulanmaktadır. H.M, Adriyamisini kan ile birlikte doku dışına alarak, doku içerisinde seyrelmesini sağlamakta ve dokulardaki hasarı azaltmaktadır(Vargel,2002., Bekerecioğlu,1998).

15 Tedavi Tedavi amaçlı kullanımına bir örnek

16 H.M. VANTUZLARI İLE FARKLI BİR HİRUDO MEDİCİNALİS TÜRÜ

17 HİRUDOİD ve BAĞ DOKU Bağ doku büyük ölçüde mucopolysaccharides ve proteinden oluşmuştur. Ayrıca nemlilik sağlayan hyalorunik asit de bulunur.

18 İŞTE MUCİZE BURADA BAŞLIYOR
Hirudoidin salgısında bulunan Mps maddesi de ciltteki mucopolisakkarite benzer yapıdadır. Hirudoid salgısı asit yapıda olması nedeniyle cildin en derin tabakalarına kadar nüfuz edebilmektedir.

19 BU SEBEPLE!!!! İşte bu sebeple yalnız kozmetik değil; sağlık ve güzellik ürünü olarak karşımıza çıkmakta.

20 HİRUDOİD SALGISININ ETKİLERİ
Kan akışını geliştirir Ciltteki hyaluronic asit içeriğini artırır kolajen ve elastin liflerin gelişmesini sağlar. .Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Yanmayı, kızarıklığı ve acıyı azaltır

21 KOZMETİKLER Aşırı pigmentasyona, ciltteki kırışıklara,sarkma gibi problemlerde etkili bir kremdir. Piyasada çeşitli biçim ve özellikte olan mevcuttur.

22 HİRUDO TEDAVİSİNDE BİLİNEN TEMEL ENZİMLER
HİRUDİN: ANTİ-ELASTASE ANESTETİK MADDE BDELLİN APYROSE EGLİN DESTABİLİSE HYALURONİDASE LİPASES ve ESTARESES

23 BAC KREMLER Sülüklerden üretilen biyolojik olarak aktif bileşimlerden oluşan kremler

24 BAC ETKİLERİ Deri metabolizmasını da normale döndürürler.
lipolizi aktifleştirirler. Adenilatcyclase tarafından aktifleştirilen yerel lipolitik reaksiyonları canlandırırlar. BAC deride etkin bir savunma mekanizması oluşturur. Lipitleri, yağ ve karbonhidratları normalize ederler

25 KREM VE MERHEMLERİN TEMEL UNSURU
HM1, HM2 ve HM3’tür

26 SONUÇ CİLDİN YAŞLANMASINI VE ZARAR GÖRMESİNİ ÖNLER SAĞLIKLI BİR CİLT OLUŞMASINI SAĞLARLAR


"HİRUDOTERAPİ VE KOZMETOLOJİ ( Hirudo Medicinalis )" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları