Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AKIŞ ŞEMASI Akış şeması belirli bir işin yapılabilmesi için, basit işlemlerle şema halinde gösterilmesidir. Kısaca algoritmanın şemalarla gösterilmesidir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AKIŞ ŞEMASI Akış şeması belirli bir işin yapılabilmesi için, basit işlemlerle şema halinde gösterilmesidir. Kısaca algoritmanın şemalarla gösterilmesidir."— Sunum transkripti:

1 AKIŞ ŞEMASI Akış şeması belirli bir işin yapılabilmesi için, basit işlemlerle şema halinde gösterilmesidir. Kısaca algoritmanın şemalarla gösterilmesidir.

2 AKIŞ ŞEMASI AVANTAJLARI Algoritmanın daha iyi anlaşılması Programlama dillerine aktarımı daha kolay olması Çözüm basamakları, birbirleri ile ilişkileri ve bilgi akışı daha kolay görülebilmesi Yanlışlıkların görülüp düzeltilebilmesi

3 ÖNCE RENKLENDİRELİM

4 Başla ve Bitir: Sarı Girdi(İnput): Mor Çıktı(Output): Yeşil İşlem:Mavi Karar verme: Kırmızı İşlem Basamaklarını Renklendirelim

5 ALIŞTIRMALAR Soru 1 Başla. Anahtarını çantandan/cebinden çıkar. Anahtarını kapıya tak. Anahtarı çevir ve kapıyı aç. Dur.

6 ALIŞTIRMALAR Soru 2 Başla. Klavyeden birinci sayıyı gir. Klavyeden ikinci sayıyı gir. İki sayıyı topla. Sonucu ekrana yaz. Dur.

7 ALIŞTIRMALAR Soru 3 Başla. Tahtadan sınav bitiş saatini oku. Sınavın bitmesi için kalan süreyi hesapla (Bitiş saati- şu anki saat) Kalan süreyi tahtaya yaz. Dur.

8 ALIŞTIRMALAR Soru 4 Başla. Yolun soluna bak. Otobüs geliyor mu? Evet ise, otobüsün numarasını oku. Hayır ise, 30 sn bekle ve tekrar kontrol et. Beklediğin otobüs bu mu? Evet ise, otobüse bin. Hayır ise, 30 sn bekle ve tekrar kontrol et. Dur.

9 ALIŞTIRMALAR Soru 5 Başla. Alarmını Kapat. Yatakdan Kalk. Elini, yüzünü yıka. Kahvaltı yap ve dişini fırçala. Okul kıyafetlerini giy. Çantanı al ve evden çık. Servise bin Dur.

10 Akış Şeması Şekilleri Başla & Bitir Girdi (Input) Çıktı (Output) İşlem Koşul & Karar

11 ALIŞTIRMALAR AKIŞ ŞEMALARI

12 SORU 1 Başla Dur Anahtarını çantandan/cebinde n çıkar Anahtarı kapıya tak. Anahtarı çevir ve kapıyı aç

13 SORU 2 Başla Klavyeden birinci sayıyı gir Klavyeden ikinci sayıyı gir. İki sayıyı topla Sonucu ekrana yaz Dur

14 Başla Tahtadan sınav bitiş saat oku Sınavın bitmesi için kalan süreyi hesapla Kalan süreyi tahtaya yaz. Dur SORU 3

15 Başla Yolun soluna bak Otobüs geliyor mu? Otobüsün numarasını oku Beklediğin otobüs bu mu? Otobüse bin Dur 30 sn bekle ve tekrar kontrol et Hayır Evet SORU 4

16 SORU 5 Başla Dur Alarmını Kapat. Yatakdan Kalk. Elini, yüzünü yıka. Kahvaltı yap ve dişini fırçala. Çantanı al ve evden çık. Servise bin.

17 ALIŞTIRMALAR 2

18 Çay Demleme Algoritması 9 Çay demini aldı ve su kaynadı mı? 2 Çaydanlığa su doldur. 11 Dur 3 Çaydanlığı ocağa koy ve altını yak 6 Çayı ekle ve demle. (Kaynadı ise) 7 Çaydanlığa su ilave et. 1 Başla 8 Çaydanlığı tekrar ocağa koy. 4 Su kaynadımı? 5,10 Kaynamadı ise 5 Dk bekle, tekrar kontrol et. (2 defa)

19 Başla Çaydanlığa su doldur Çaydanlığı ocağa koy ve altını yak Su kaynadı mı? Çayı demle ve çaydanlığa su ilave et Çaydanlığı tekrar ocağa koy Çay demini aldı ve su kaynadı mı? Dur Hayır Evet 5 Dk Bekle ve tekrar kontrol et Hayır ÇAY DEMLEME ALGORİTMASI 5 Dk Bekle ve tekrar kontrol et Çayı ekle

20 Makarna Yapma 12 Makarna sosu ilave et. 2 Tencereye su koy 6 Makarnaları ilave et. (Su kaynadı ise) 13 Makarnayı sosun üzerine ekle ve karıştır. 3 Tencereyi ocağa koy ve altını yak 11 Tavaya yağ ekle. 1 Başla 10 Makarnayı süz ve tabağa koy (Makarna pişti ise) 14 Dur 4 Su kaynadı mı? 5 Kaynamadı ise 5 Dk bekle, tekrar kontrol et 7 Tuz İlave et. 8 Makarna pişti mi? 9 Pişmedi ise 3 Dk bekle, tekrar kontrol et

21 Başla Tencereye su doldur Tencereyi ocağa koy ve altını yak Su kaynadı mı? 5DkBekle tekrar kontrol et Makarnaları ve tuzu ilave et Makarna pişti mi? Makarnayı süz ve tabağa koy Dur Hayır Evet Hayır Yağı ve Sosunu ekle. MAKARNA YAPMA ALGORİTMASI 5DkBekle tekrar kontrol et

22 SORU 3 Karşıdan Karşıya Geçme Algoritması 3,7 Araba geliyor mu? (2 defa) 2 Yolun soluna bak. 4,8 Araba geliyor ise geçmesini bekle ve tekrar kontrol et.(2 defa) 5 Araba gelmiyor ise Refüje yürü. 1 Başla. 6 Yolun sağına bak. 10 Dur. 9 Araba gelmiyor ise karşıya geç.

23 Başla Yolun soluna bak. Araba geliyor mu? 5DkBekle tekrar kontrol et Yolun sağına bak. Araba geliyor mu? Karşıya geç. Dur Evet Hayır Evet KARŞIDAN KARŞIYA GEÇME ALGORİTMASI 5DkBekle tekrar kontrol et Refüje yürü. Hayır

24 Çamaşır Makinesini Çalıştırma Algoritması 2 Kapağı Aç 7 Makina Durmuş mu? 3 Makinayı Doldur 9 Makine durmamış ise 20 dk bekle ve tekrar kontrol et. 10 Dur 4 Detarjan ekle ve derecesini ayarla. 6 Makineyi Çalıştır 1 Başla 5 Kapağı Kapat 8 Makine durmuş ise kilidi aç.

25 Başla Kapağı aç Makineyi doldur. Makineyi çalıştır. Makine durmuş mu? Dur Evet 20 Dk Bekle ve tekrar kontrol et Hayır ÇAMAŞIR MAKİNESİ ÇALIŞTIRMA ALGORİTMASI Detarjanı ekle ve derecesini ayarla. Kapağı kapat.. Kilidi aç.


"AKIŞ ŞEMASI Akış şeması belirli bir işin yapılabilmesi için, basit işlemlerle şema halinde gösterilmesidir. Kısaca algoritmanın şemalarla gösterilmesidir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları