Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İDARİ YARGIDA KANUN YOLLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İDARİ YARGIDA KANUN YOLLARI"— Sunum transkripti:

1 İDARİ YARGIDA KANUN YOLLARI
KARARLARA KARŞI BAŞVURU YOLLARI HAZIRLAYAN:GÖZDE HALEPLİLER. HUKUK FAKÜLTESİ 3. SINIF

2 GENEL OLARAK HATALI BİR YARGISAL KARARIN DÜZELTİLMESİ ANCAK DÜZELTTİRMEK İSTEYENİN BAŞVURUSUYLA OLUR. HİÇ BİR YARGI YERİ KARARINI KENDİLİĞİNDEN BOZMAZ.

3 KANUN YOLLARININ AMACI
İKİ AMACA YÖNELİKTİR; YARGISAL KARARIN HUKUKA UYGUNLUĞUNU VEYA AYKIRILIĞINI SAPTAMAK KESİNLEŞMEMİŞ NİHAİ KARARIN KESİN HÜKÜM HALİNE GELMESİNİ DURDURMAK ( ASIL AMAÇ HÜKMÜN KESİNLEŞMESİNİ ENGELLEMEKTİR.)

4 KANUN YOLU ÇEŞİTLERİ OLAĞAN KANUN YOLLARİ; KESİNLEŞMEMİŞ YARGISAL KARARLARIN KESİNLEŞMESİNE ENGEL OLAN KANUN YOLUDUR.(TEMYİZ,İTİRAZ,KARAR DÜZELTİLMESİ) OLAĞANÜSTÜ KANUN YOLLARI; KESİNLEŞMİŞ YARGISAL KARARLARA KARŞI BAŞVURULAN KANUN YOLUDUR.(YARGILAMANIN YENİLENMESİ,KANUN YARARINA BOZMA)

5 KANUN YOLUNA BAŞVURULAMAYACAK KARARLAR
İLK İNCELEMEDE,DANIŞTAY DAVA DAİRESİ,MAH VEYA TEK YARGIÇ TRF VERİLEN; İDARİ YARGININ GÖREVLİ OLD KONULARDA,GÖREN VEYA YETKİ YÖNÜNDEN REDDEDİLEREK DOSYANIN YETKİLİ MAH. GÖNDERİLMESİNE İLİŞKİN KARARLARA DAVA DİLEKÇESİNDE HASIM GÖSTERİKMEDEN YA DA YANLIŞ GÖSTERİLEREK AÇILMIŞ DAVA DİLEKÇESİNİN GERÇEK HASMINA TEBLİĞİNE İLİŞKİN KARARLAR DİLEK.ÇENİN REDDİNE İLİŞKİN KARARLAR

6 KANUN YOLLARI DIŞINDA DİĞER BAŞVURU YOLLARI
1.AÇIKLAMA VE AYKIRILIKLARIN GİDERİLMESİ: DANIŞTAY. BÖLGE İDARE MAH.,İDARE VE VERGİ MAH. TRF VERİLEN KARARLARIN AÇIK OLMAMASI,KARARLARDA BELİRSİZLİK VE ÇELİŞKİ OLMASI GİBİ TEREDDÜTE NEDEN OLAN DURUMLARDABU YOLLA KARARLARIN YERİNE GETİRİLMESİ SAĞLANIR.BU İSTEM DİLEKÇEYLE YAPILIR.

7 2. YANLIŞLIKLARIN DÜZELTİLMESİ
İYUK M.30’A GÖRE KARARLARDA İKİ TARAFIN ADI SOYADI,SIFATI,İDDİALARI SONUCUNA İLİŞKİN YANLIŞLIKLARIN VEYA HESAP YANLIŞLIKLARININ DÜZELTİLMESİ İSTENEBİLİR. BU YANLIŞLIKLAR TAMAMEN MADDİ YANLIŞLIKLARDIR.ÖRN: TAM YARGI DAVASINDA İSTENEN TAZMİNAT MİKTARININ YANLIŞ GÖSTERİLMESİ SÜRE BAKIMINDAN SINIRLAMA YOKTUR.(KARAR VERİLDİKTEN SONRA DA YANLIŞLIĞIN DÜZELTİLMESİ İSTENEBİLİR.) DÜZELTME VE RET KARARLARINA KARŞI KANUN YOLUNA BAŞVURULAMAZ.

8 OLAĞAN KANUN YOLLARI A.İTİRAZ: BİR TÜR TEMYİZDİR. İYUK’TA İTİRAZ FARKLI ANLAMLARDA KULLANILMAKTADIR. ÖRN:MAHALLİ İDARELERİN ORGANLIK SIFATININ KAYBEDİLMESİNE İLİŞKİN KARARLARA KARŞI ÖZEL BİR İTİRAZ YOLU DÜZENLENMİŞTİR. BU, DAVA BENZERİ BİR İTİRAZDIR. İTİRAZ, MERCİİ BÖLGE İDARE MAHKEMESİDİR. MAH. VERMİŞ OLD KARARLAR KESİNDİR, TEMYİZ YOLUNA BAŞVURULMAZ. BU UYUŞMAZLIKLAR İLK DERECE OLARAK VERGİ VE İDARE MAH. GÖRÜLÜR.

9 İTİRAZIN KONUSU OLAN KARARLAR
2012 YILINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE BÖLGE İDARE MAH. GÖRÜLECEK DAVALARIN SAYILARI ARTTIRILMIŞTIR. ÖRN: İLK VE ORTA ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN SINIF GEÇME,NOT TESPİTİ,KAYIT,NAKİL,DİSİPLİN CEZALARINA İLŞ İŞLEMLER İLE YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN SINIF GEÇME VE NOTLARININ TESPİTİNE İLİŞKİN İŞLEMLERDEN veya KAMU GÖREVLİLERİNE UYARMA VE KINAMA CEZASI VERİLMESİNE İLŞ İŞLEMLERE DAİR İTİRAZLAR MAHKEMELERİN BULUNDUĞU ÇEVREDEKİ BÖLGE İDARE MAH. YAPILIR.

10 İTİRAZ KONUSU OLAN DİĞER KARARLAR İSE İDARE VE VERGİ MAH
İTİRAZ KONUSU OLAN DİĞER KARARLAR İSE İDARE VE VERGİ MAH. TEK YARGIÇLA VERİLEN NİHAİ KARARLARDIR. İDARE VE VERGİ MAH. VERİLEN NİHAİ KARARLARA KARŞI İTİRAZ SÜRESİ 30 GÜNDÜR. İTİRAZ DİLEKÇEYLE YAPILIR. KARARDA TARAF OLMAYAN ,TARAF OLSA BİLE YARARI ETKİLENMEYEN KİŞİ İTİRAZ İSTEMİNDE BULUNAMAZ. DOSYA ÜZR YAPTIĞI İNCELEME SONRASI BÖLGE İDARE MAH. MADDİ VAKIADA EDİNİLEN BİLGİYİ YETERLİ BULURSA VEYA İTİRAZ SDCÇ HUKUKİ NOKTALARA İLŞ. İSE ESAS HAKKINDA KARAR VERİR.

11 UYUŞMAZLIK DOSYA ÜZR. ANLAŞILACAK NİTELİKTE DEĞİLSE ,GEREKLİ İNCELEME VE TAHKİKATI KENDİSİ YAPARAK ESAS HAKKINDA YENİDEN KARAR VERİR. TEMYİZDE KARAR BOZULDUĞUNDA DOSYA İLGİLİ MAH. TEKRAR GÖNDERİLİRKEN ,İTİRAZ YOLUNDA DOSYA İLGİLİ MAH. GÖNDERİLMEDEN ESAS HAKKINDA KARAR VERİLİR. ANCAK KARARI BOZMAKLA BİRLİKTE; İLK İNCELEME ÜZR VERİLEN KARARA İTİRAZI HAKLI GÖRÜRSE VEYA DAVAYA GÖREVSİZ YARGIÇ TRF BAKILDIĞINA KARAR VERİRSE DOSYAYI GERİ GÖNDERİR.

12 B.TEMYİZ OLAĞAN KANUN YOLLARINDAN 2. TEMYİZDİR.
İLK DERECE MAH. NİHAİ KARARLARI HUKUKA UYGUNLUK BAK. DENETLENİR. İDARE VE VERGİ MAH. TEMYİZ MERCİİ DANIŞTAY’DIR. TEMYİZ İHTİYARİDİR, İSTEM ÜZERİNE YAPILIR. DAVANIN TRFLARI TEMYİZ İSTEMİNDE BULUNABİLİR ANCAK DAVAYA KATILAN TEK BAŞINA TEMYİZ İSTEMİNDE BULUNAMAZ.

13 TEMYİZ KONUSU KARARLAR
İLK DERECE MAH. VERMİŞ OLD. NİHAİ KARARLAR TEMYİZ EDİLEBİLİR,ARA KARARLAR ANCAK NİHAİ KARARLA BİRLİKTE TEMYİZ EDİLEBİLİR. VERGİ MAH. TRF VERİLEN KARARLARDA TEMYİZ KONUSU EDİLİR. NİHAİ KARARLA BİRLİKTE VERİLEN GÖREVSİZLİK VEYA YETKİSİZLİK KARARI VB KONULAR DA TEMYİZ EDİLEBİLİR.(TEMYİZ DİLEKÇESİ VERİLİRKEN HARÇ VE GİDERLERİN ÜZERİNE VERİLEN KARARLAR DA DAHİL)

14 TEMYİZ EDİLEMEYECEK KARARLAR
1. İDARE VE VERGİ MAH. İTİRAZ YOLU AÇIK OLAN KARARLARI TEMYİZ EDİLEMEZ. 2.BÖLGE İDARE MAH. KARARLARI KESİNDİR BU KARARLARA KARŞI TEMYİZ YOLUNA BAŞVURULAMAZ. 3.İDARİ DAVANIN HASIM GÖSTERİLMEDEN AÇILMASI DURUMUNDA DAVA DİLEKÇESİNİN TESPİT EDİLECEK GERÇEK HASMA TEBLİĞİNE İLŞ. KARAR TEMYİZ EDİLEMEZ. 4.DAVA DİLEKÇESİNİN YENİDEN DÜZENLENMESİ YA DA NOKSANLIKLARIN TAMAMLANMASI YAHUT EHLİYET SÖZ KONUSU OLD HALLERDE 5.KARARIN AÇIKLANAMASI VEYA AYKIRILIĞIN GİDERİLMESİ ,YANLIŞLIKLARIN DÜZELTİLMESİ İSTEMLERİNE İLİŞKİN VERİLEN KARARLAR TEK BAŞLARINA TEMYİZ EDİLEMEZ.

15 İYUK İKİ FARKLI TEMYİZ SÜRESİNE YER VERMİŞ;
1.İDARE VE VERGİ VEYA DANIŞTAY DAVA DAİRELERİNİN VERMİŞ OLD NİHAİ KARARLARA KARŞI TEMYİZ SÜRESİ 30 GÜNDÜR. 2.DAVA DİLEKÇESİ VERİLİRKEN GEREKLİ HARÇ VE GİDERLERİN TAMAMININ ÖDENMEMİŞ OLMASI DURUMUNDA 15 GÜNLÜK SÜRE İÇİNDE TAMAMLANMAMIŞSA VERİLEN KARARA VEYA YASAL SÜRE GEÇTİKTEN SONRA VERİLEN KARARA TEMYİZ SÜRESİ 7 GÜNDÜR.

16 TEMYİZ İSTEMİ DANIŞTAY BAŞKANLIĞINA HİTABEN YAZILMIŞ DİLEKÇELER İLE YAPILIR. TEMYİZ DİLEKÇELERİ TEMYİZ MERCİİNE GÖNDERİLMEDEN ÖNCE KARARI VEREN MAH. TRF. ÇEŞİTLİ YÖNLERDEN İNCELENİR VE BAZI KARARLAR VEREBİLİR. TEMYİZ İNCELEMESİ KURAL OLARAK EVRAK ÜZR. YAPILIR.ANCAK TEMYİZ YERİ RE’SEN DURUŞMA KARARI VEREBİLİR YA DA TARAFLARIN İSTEMİ ÜZR. DE OLABİLİR. DANIŞTAY’DA TEMYİZ İNCELEMESİ TARAFLARIN İLERİ SÜRDÜKLERİ TEMYİZ NEDENLERİYLE SINIRLI DEĞİLDİR.

17 TEMYİZ KARARLARIN HUKUKA UYGUNLUĞUNU DENETLEYEN BİR KANUN YOLU OLD
TEMYİZ KARARLARIN HUKUKA UYGUNLUĞUNU DENETLEYEN BİR KANUN YOLU OLD. İÇİN BU NEDENLE TEMYİZ EDİLEBİLİR. ANCAK İLK DERECE MAH. İLERİ SÜRÜLEMEYEN İDDİA VE SAVUNMALAR ,KAMU DÜZENİ İLE İLGİLİ AYKIRILIKLAR HARİÇ, TEMYİZ YOLU İLERİ SÜRÜLEMEZ. İYUK TEMYİZ NEDENLERİNİ SINIRLI OLARAK SAYMIŞ; 1.GÖREV VE YETKİ DIŞINDA BİR İŞE BAKILMIŞ OLMASI 2.HUKUKA AYKIRI KARAR VERİLMESİ 3.USUL HÜKÜMLERİNE UYULMAMIŞ OLMASI

18 TEMYİZ İNCELEMESİ SONUCUNDA VERİLECEK KARARLAR
BOZMA KARARI: DOSYA DANIŞTAY’CA KARARI VEREN MAH. GÖNDERİLİR.MAH. BOZMA KARARINA UYARSA YENİDEN KARAR VERİR BU KARARIN TEMYİZİ MÜMKÜN. DÜZELTİLEREK ONAMA KARARI:KARARDA YALNIZCA MADDİ YANLIŞLIKLAR BULUNDUĞU VE BU YANLIŞLIKLARIN DÜZELTİLMESİ MÜMKÜN OLD HALLERDE KARARIN ONANMASINA KARAR VERİLİR. KISMEN BOZMA,KISMEN ONAMA KARARI ONAMA KARARI

19 MAH. BOZMAYA UYMAYARAK ESKİ KARARINDA ISRAR EDEBİLİR
MAH. BOZMAYA UYMAYARAK ESKİ KARARINDA ISRAR EDEBİLİR.ISRAR KARARI YALNIZCA TEMYİZEN İNCELENEN KARARLARA KARŞI VERİLEBİLİR. ISRAR KARARI DAVAYI SONUÇLANDIRAN KARARLARDAN OLD. İÇİN TARAFLARCA TEMYİZ EDİLEBİLİR. MAHKEME VEYA İLK DERECE MAH. OLARAK DANIŞTAT DAVA DAİRESİNCE DAVA HAKKINDA NİHAİ KARAR VERİLMEDEN TEMYİZDEN VAZGEÇİLEMEZ. NİHAİ KARAR VERİLDİKTEN SONRA TARAFLAR,TEMYİZ YOLUNA BAŞVURMADAN TEMYİZ ETME HAKKINDAN VAZGEÇEREK KARARIN BİR AN ÖNCE KESİNLEŞMESİNİ SAĞLAYABİLİRLER. TEMYİZDEN VAZGEÇEN ,KARARI KABUL ETMİŞ SAYILIR.

20 TEMYİZ YA DA İTİRAZ YOLUNA BAŞVURULMUŞ OLMASI ,YARGIÇ,MAH VEYA DANIŞTAY KARARLARININ YÜRÜTÜLMESİNİ DURDURMAZ.ANCAK BU KARARLARIN TEMİNAT KARŞILIĞINDA YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA TEMYİZ İSTEMİNİ İNCELEMEYE YETKİLİ DANIŞTAY DAİRESİ VEYA İTİRAZI İNCELEMEYE YETKİLİ BÖLGE İDARE MAH. KARAR VEREBİLİR. BURADA SÖZ KONUSU OLAN MAH. TRF. VERİLEN KARARIN İNFAZININ DURDURULMASIDIR. TEMİNAT ALINMADIKÇA DURDURMA KARARI VERİLEMEZ.

21


"İDARİ YARGIDA KANUN YOLLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları