Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SÖYLEY İ Ş VE TELAFFUZ HAZIRLIK ÇALIŞMALARI www.videodershane.com www.edebiyatogretmeni.net.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SÖYLEY İ Ş VE TELAFFUZ HAZIRLIK ÇALIŞMALARI www.videodershane.com www.edebiyatogretmeni.net."— Sunum transkripti:

1 SÖYLEY İ Ş VE TELAFFUZ HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

2 1. Sizi rahatsız eden ve hoşunuza giden seslerin neler oldu ğ unu söyleyiniz. Seslerin rahatsızlık vermesi ve hoşa gitmesi kişiden kişiye de ğ işir.

3 2. Nefesinizi verirken de ğ il de alırken konuşmayı deneyiniz.Başarılı olabildiniz mi? Nefes alırken konuşmak imkansızdır.

4 3.Güzel buldu ğ unuz konuşmaların özelliklerini belirtiniz. Vurgu ve tonlamayı iyi yapmak. Dinleyicinin anlayaca ğ ı uygun bir dil seçmek. Jest ve mimikleri iyi kullanmak. Göz teması kurmak.

5 4. “Ben senden çok çektim.” “Ben senden çok çektim.” Koyu yazılmış sözcükleri vurgulu söyledi ğ inizde ortaya çıkan anlam farklılı ğ ını belirtiniz. Birinci cümlede vurgu ben sözcü ğ ü üzerindedir. “Senin yaptıkların beni çok üzdü.” anlamı taşıyor. İ kinci cümlede ise “Ben senin çekti ğ in sıkıntılardan daha fazla sıkıntı çektim.” anlamı var.

6 5. “ İ yi ve nitelikli bir söyleyiş, nitelikli bir ses ile gerçekleşir.” sözünün size ne ifade etti ğ ini açıklayınız. Bu sözle konuşmada vurgu ve tonlamanın çok önemli oldu ğ u vurgulanmıştır. Konu ne kadar ilgi çekici ve güncel olursa olsun iyi bir tonlama yapılmıyorsa konuşma çekicili ğ ini yitirir.


"SÖYLEY İ Ş VE TELAFFUZ HAZIRLIK ÇALIŞMALARI www.videodershane.com www.edebiyatogretmeni.net." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları