Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

28.10.2009 Hazırlayan:İhsan BAŞARAN-İşyeri Doktoru TEİAŞ 4.İLETİM TESİS VE İŞLETME GRUP MÜDÜRLÜĞÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "28.10.2009 Hazırlayan:İhsan BAŞARAN-İşyeri Doktoru TEİAŞ 4.İLETİM TESİS VE İŞLETME GRUP MÜDÜRLÜĞÜ."— Sunum transkripti:

1 28.10.2009 Hazırlayan:İhsan BAŞARAN-İşyeri Doktoru TEİAŞ 4.İLETİM TESİS VE İŞLETME GRUP MÜDÜRLÜĞÜ

2 Bakteriler Mantarlar Virüsler

3 ‘’ Primum non nocere ‘’ ‘’Önce zarar verme’’

4 Domuz gribi, A/H1N1 tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD ‘de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu virüsün neden olduğu hastalığa ‘’domuz gribi’’ denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır.Bu yeni virüs, insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır. Domuz gribi A/H1N1 virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir.

5 Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir.

6 KAPI KOLU TOKALAŞMA HAVAYA HAPŞIRMAK-ÖKSÜRMEK KALABALIKTA BULUNMAK

7 1.Ellerimizi sık sık yıkamalıyız. 2.Sık tokalaşmamalıyız. 3.Kapı kollarını dışarıdaki muslukları havlu kağıt ile tutmalıyız. 4.Çok kalabalık ortamlarda durmamalıyız. 5.Her zaman peçeteye hapşırmalı yada öksürmeliyiz. 6.Soğuktan kaçınmalı, üşümemeye çalışmalıyız.

8  Ateş(3 günü ve 38 dereceyi aşan)  Öksürük  Boğaz ağrısı  Yaygın vücut ağrıları  Baş ağrısı  Üşüme ve yorgunluk  Kusma ve ishal(nadiren)

9 Kişiler, belirtilerin başlamasından 1 gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.

10 Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi, virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur.

11 Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin(masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb.) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.

12 Modern tedavi yöntemleri:  Profilaktik tedavi  Semptomatik tedavi  Reel tedavi(Rasyonel tedavi)  Destek tedavisi

13 Profilaktik Tedavi Aşı tedavisi  Hamileler  5 yaşından küçük çocuklar(0-6 ay hariç)  5-24 yaş arasında olanlar  25-50 yaş ve de kronik solunum hastalığı olanlar

14 Modern tedavi yöntemleri:  Profilaktik tedavi  Semptomatik tedavi  Reel tedavi(Rasyonel tedavi)  Destek tedavisi

15  Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız, mendilinizi tek bir kere kullanıp, çöp sepetine atınız.  Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir. Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız. Hastalığa yakalandığınızı düşünüyorsanız belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden 1 gün sonrasına kadar istirahat ediniz.  Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.

16 Ellerimizi 20-30 saniye süreyle su ve sabunla ovarak yıkamalıyız. Su ve sabuna ulaşamadığımız yerlerde alkol bazlı el antiseptikleri de kullanılabilir.

17 1. Düşmeyen yüksek ateş. 2. Zor nefes almak veya nefes darlığı 3. Bilinç bulanıklığı 4. Sık ve uzun süreli kusma

18  Hızlı veya zor nefes alma  Vücutta solgunluk yada morarma  Beslenememe  Uyarılara cevapta azalma ve uykuya eğilim  Huzursuzluk  Ateşle beraber döküntü görülmesi

19  Aşının kimlere yapılacağı ve neyin hedeflendiği çok iyi belirlenmelidir.  Ülkemizin her bakımdan kıt kaynakları son derece dikkatli kullanılmalıdır.  Gereksiz tek tableti de gereksiz tek doz aşıyı da harcamamalıyız.  Ne yazık ki sağlık konusunda da dışa bağımlı olduğumuzu asla unutmamalıyız.

20 ‘’ Primum non nocere ‘’ ‘’Önce zarar verme’’

21


"28.10.2009 Hazırlayan:İhsan BAŞARAN-İşyeri Doktoru TEİAŞ 4.İLETİM TESİS VE İŞLETME GRUP MÜDÜRLÜĞÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları