Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

G RIP VE KORUNMA YOLLARI Dr.Onur Fıstıkoğlu. Belirtileri nelerdir? Nezlede burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırık olur. Gripte de bu belirtiler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "G RIP VE KORUNMA YOLLARI Dr.Onur Fıstıkoğlu. Belirtileri nelerdir? Nezlede burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırık olur. Gripte de bu belirtiler."— Sunum transkripti:

1 G RIP VE KORUNMA YOLLARI Dr.Onur Fıstıkoğlu

2 Belirtileri nelerdir? Nezlede burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırık olur. Gripte de bu belirtiler olur ama ateş ve kas ağrısı asıl belirtilerdir.

3 H3N2 Virüsü Grip Korunma Yolları; - Öksürürken ve hapşırırken ağzımızı kapatalım. - Ellerimizi sık sık yıkamamız gerekmektedir. - Öksürük nefes yolları ile bulaşan bir hastalıktır. - Temas ettiğimiz yüzeylerin temiz olmasına özen göstermeliyiz

4 Ellerinizi ağız ve burun çevrenize götürmemeye özen gösterin. Günlük hayatta sık sık kullandığınız cep telefonu, klavye, kumanda gibi cihazları dezenfekte edin. Kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca bulunmamaya çalışın. Havaya göre giyinin. Çok ince ya da terleyecek kadar çok kalın giyinmeyin. Atkı ve bere ile mutlaka ağzınızı ve başınızı koruyun. Portakal, mandalina gibi C vitamini içeren gıdaları sık sık tüketin. Bol bol su için.

5 Kesinlikle Antibiyotik kullanmayınız

6 Risk grubu altında olanların muhakkak grip aşısı olmaları gerekmektedir. Risk Grubu - 65 yaş üzeri kişiler, - Astım, kronik akciğer, damar sistemi hastalıkları olan kişiler,diabet hastaları - 6 ay ve 18 yaş arasında olup aspirin kullananlar.

7 S AĞLIKLI GÜNLER DILEĞIYLE


"G RIP VE KORUNMA YOLLARI Dr.Onur Fıstıkoğlu. Belirtileri nelerdir? Nezlede burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırık olur. Gripte de bu belirtiler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları