Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

01.04.2015www.cemalsahin.com1 Trafik psikolojisi tam olarak neleri inceliyor? Trafik psikolojisi tam olarak neleri inceliyor? Bu alanda şimdiye kadar uzman.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "01.04.2015www.cemalsahin.com1 Trafik psikolojisi tam olarak neleri inceliyor? Trafik psikolojisi tam olarak neleri inceliyor? Bu alanda şimdiye kadar uzman."— Sunum transkripti:

1 01.04.2015www.cemalsahin.com1 Trafik psikolojisi tam olarak neleri inceliyor? Trafik psikolojisi tam olarak neleri inceliyor? Bu alanda şimdiye kadar uzman yetişti mi? Bu alanda şimdiye kadar uzman yetişti mi? Trafik stresini diğer streslerden ayıran nedir? Trafik stresini diğer streslerden ayıran nedir?

2 01.04.2015www.cemalsahin.com2 Trafik psikolojisi tam olarak neleri inceliyor? Trafik psikolojisi, Trafik psikolojisi, Psikolojinin uygulamalı alt dallarındandır. Psikolojinin uygulamalı alt dallarındandır. Yaya ve sürücülerin trafikteki davranışlarının altında yatan psikolojik süreçleri inceler. Yaya ve sürücülerin trafikteki davranışlarının altında yatan psikolojik süreçleri inceler. Başlıca amacı trafik kazalarını ve bu kazaların sonucu olan ölümleri azaltabilmektir. Başlıca amacı trafik kazalarını ve bu kazaların sonucu olan ölümleri azaltabilmektir.

3 01.04.2015www.cemalsahin.com3 Trafik psikoloji çalışma alanları nelerdir ? Sürücülerin araç sürme eylemi sırasındaki; Sürücülerin araç sürme eylemi sırasındaki; algı, algı, dikkat ve biliş süreçleri, dikkat ve biliş süreçleri, sürücü kişiliği, sürücü kişiliği, risk alma davranışı, risk alma davranışı, sürücülerin tutumları ve duygularını sürücülerin tutumları ve duygularını

4 01.04.2015www.cemalsahin.com4 Trafik psikoloji Trafik tanımı altında belirtilmiş yerlerdeki en başta sürücülerin, yayaların ve yolcuların üzerinde etkide bulunan içsel ve dışsal psikolojik ve fiziksel faktörlerin çaprazlama etkisi altında kalan bireyin ön düşünme süreçleriyle birlikte ortaya çıkaracağı veya çıkarabileceği potansiyel davranışların o an için birey tarafından yansıtılmamış (ama her an yansıtılabilecek) halidir. Trafik tanımı altında belirtilmiş yerlerdeki en başta sürücülerin, yayaların ve yolcuların üzerinde etkide bulunan içsel ve dışsal psikolojik ve fiziksel faktörlerin çaprazlama etkisi altında kalan bireyin ön düşünme süreçleriyle birlikte ortaya çıkaracağı veya çıkarabileceği potansiyel davranışların o an için birey tarafından yansıtılmamış (ama her an yansıtılabilecek) halidir.

5 01.04.2015www.cemalsahin.com5 Trafik Psikolojisinin Araştırma Konuları Trafik ve ulaşım psikolojisi, Trafik ve ulaşım psikolojisi, kaza ve davranış modelleri, teorileri ve uygulama alanları, kaza ve davranış modelleri, teorileri ve uygulama alanları, sürücü davranışı ve tutumunun sosyal psikolojisi, sürücü davranışı ve tutumunun sosyal psikolojisi, sürücülükte psikomotor ve bilişsel süreçlerdeki risk faktörleri, sürücülükte psikomotor ve bilişsel süreçlerdeki risk faktörleri, trafik psikolojisinde araştırma yöntemleri, kaza önleme ve güvenlik müdahale teknikleri, trafik psikolojisinde araştırma yöntemleri, kaza önleme ve güvenlik müdahale teknikleri, insan faktörü ve performansı, insan faktörü ve performansı, trafik mühendisliği, trafik mühendisliği, trafik güvenliği ve kaza araştırmaları, trafik güvenliği ve kaza araştırmaları, kentsel ulaşım sistemleri: planlama ve dizayn. kentsel ulaşım sistemleri: planlama ve dizayn.

6 01.04.2015www.cemalsahin.com6 Hayatı trafiğe göre düzenliyoruz Trafik psikoloğu Doç. Dr. Yeşim Yasak, stresten kurtulmak için iş yerimize yakın semtlerde oturduğumuzu, sürekli sıkışık olmayan alternatif yollar aradığımızı söylüyor. Türkiye'de yeni olan bu alandan, kazaların sayısını azaltmak, yol güvenliğini sağlamak için faydalanılıyor. Trafik psikoloğu Doç. Dr. Yeşim Yasak, stresten kurtulmak için iş yerimize yakın semtlerde oturduğumuzu, sürekli sıkışık olmayan alternatif yollar aradığımızı söylüyor. Türkiye'de yeni olan bu alandan, kazaların sayısını azaltmak, yol güvenliğini sağlamak için faydalanılıyor.

7 01.04.2015www.cemalsahin.com7 Trafik psikologları ne yapar ? Trafik psikologları; Trafik psikologları; üniversitelerde ya da trafik/ulaşım güvenliği enstitülerinde; üniversitelerde ya da trafik/ulaşım güvenliği enstitülerinde; yol kullanıcılarının düşünce biçimleri, yol kullanıcılarının düşünce biçimleri, kazaya yatkınlığı belirleyen faktörler, kazaya yatkınlığı belirleyen faktörler, risk alma eğilimi, risk alma eğilimi, tehlike algısı, tehlike algısı, bireysel farklılıklar, bireysel farklılıklar, sürücülük ile ilgili yetenekler, sürücülük ile ilgili yetenekler, kişilik özellikleri gibi pek çok konuda araştırmalar yapmaktadırlar. kişilik özellikleri gibi pek çok konuda araştırmalar yapmaktadırlar.

8 01.04.2015www.cemalsahin.com8 Trafik psikologları ne yapar ? trafik eğimcilerinin eğitimleri, trafik eğimcilerinin eğitimleri, kanun yapıcılara danışmanlık, kanun yapıcılara danışmanlık, trafik mühendislerine danışmanlık, trafik mühendislerine danışmanlık, bilirkişilik görevlerini üstlenmektedirler Uygulamalı alanda ise; bilirkişilik görevlerini üstlenmektedirler Uygulamalı alanda ise; psikoteknik değerlendirme, psikoteknik değerlendirme, sürücü davranışı geliştirme eğitimi ve rehabilitasyonu, sürücü davranışı geliştirme eğitimi ve rehabilitasyonu, kampanyalar en yaygın olarak görev aldıkları alanlar olarak sıralanabilir. kampanyalar en yaygın olarak görev aldıkları alanlar olarak sıralanabilir.

9 01.04.2015www.cemalsahin.com9 Trafik Psikologlarına Kimler Başvuruyor ? Yasal zorunluluklar nedeniyle başvuru oluyor: Yasal zorunluluklar nedeniyle başvuru oluyor: 1.Trafik Kanunu’ndaki ilgili maddeler nedeniyle sürücü belgesi alıkonmuş kişiler. 1.Trafik Kanunu’ndaki ilgili maddeler nedeniyle sürücü belgesi alıkonmuş kişiler. 2.Taşımacılık Kanunu kapsamında yük ve yolcu taşımacılığı yapacak olan şoförler. 2.Taşımacılık Kanunu kapsamında yük ve yolcu taşımacılığı yapacak olan şoförler.

10 01.04.2015www.cemalsahin.com10 Trafik Psikologlarına Kimler Başvuruyor ? Trafik psikologlarının yaptıkları iş bir klinik psikologdan ya da daha bilindik ifadeye, bir terapistten farklı. Kişi yaşadığı sorunlara çözüm bulabilmek için genellikle kendi isteğiyle bir terapiste başvurur. Ancak bir sürücü “ben kurallara uyamıyorum, düzelmek istiyorum” diye bir düşünce ile bir trafik psikologuna başvurmaz. Trafik psikologlarının yaptıkları iş bir klinik psikologdan ya da daha bilindik ifadeye, bir terapistten farklı. Kişi yaşadığı sorunlara çözüm bulabilmek için genellikle kendi isteğiyle bir terapiste başvurur. Ancak bir sürücü “ben kurallara uyamıyorum, düzelmek istiyorum” diye bir düşünce ile bir trafik psikologuna başvurmaz.

11 01.04.2015www.cemalsahin.com11 Trafik Psikologlarına Kimler Başvuruyor ? Çok istisna durumlarda, örneğin, başından kaza geçmiş ve araç kullanma konusunda sorun yaşayan bir sürücü kendi isteği ile başvurabilir. Fakat hem ülkemizde hem de batıda yasal gereklilikler nedeniyle ve resmi otoriteler (EGM gibi) vasıtasıyla sürücüler ya da sürücü adayları trafik psikologlarına gönderilirler. Çok istisna durumlarda, örneğin, başından kaza geçmiş ve araç kullanma konusunda sorun yaşayan bir sürücü kendi isteği ile başvurabilir. Fakat hem ülkemizde hem de batıda yasal gereklilikler nedeniyle ve resmi otoriteler (EGM gibi) vasıtasıyla sürücüler ya da sürücü adayları trafik psikologlarına gönderilirler.

12 01.04.2015www.cemalsahin.com12 Trafik stresini diğer streslerden ayıran nedir? Engellenmek, Engellenmek, kontrol duygusunu kaybetmek, kontrol duygusunu kaybetmek, belirsizlik, belirsizlik, stres yaratan stres yaratan en önemli nedenlerdir. en önemli nedenlerdir.

13 01.04.2015www.cemalsahin.com13 Trafik stresini diğer streslerden ayıran nedir? Yaşadığınız şehrin trafik ortamı bir kronik stres kaynağı oluyorsa, işiniz zor demektir. Yaşadığınız şehrin trafik ortamı bir kronik stres kaynağı oluyorsa, işiniz zor demektir. Şehirlerimizi düzenleyen görevlilerin, sorumlu kişilerin toplu taşımacılığı (özellikle de yeraltı treni gibi raylı sistemleri) huzurlu, yaygın ve konforlu hale getirerek trafik sorununu çözmeleri gerekir. Şehirlerimizi düzenleyen görevlilerin, sorumlu kişilerin toplu taşımacılığı (özellikle de yeraltı treni gibi raylı sistemleri) huzurlu, yaygın ve konforlu hale getirerek trafik sorununu çözmeleri gerekir.

14 01.04.2015www.cemalsahin.com14 Trafik stresini diğer streslerden ayıran nedir? İstanbul olmak üzere trafiğin büyük sorun olduğu metropollerde, insanlar yaşamlarını trafiğe göre düzenleyerek, trafik stresi ile baş etmeye çalışıyorlar. Örneğin İş yerleri ile evlerini aynı semtte seçmeye çalışıyorlar Ya da trafiğin ne zaman, nerelerde yoğunlaştığını önceden öğrenip, alternatif yollar buluyorlar İstanbul olmak üzere trafiğin büyük sorun olduğu metropollerde, insanlar yaşamlarını trafiğe göre düzenleyerek, trafik stresi ile baş etmeye çalışıyorlar. Örneğin İş yerleri ile evlerini aynı semtte seçmeye çalışıyorlar Ya da trafiğin ne zaman, nerelerde yoğunlaştığını önceden öğrenip, alternatif yollar buluyorlar

15 01.04.2015www.cemalsahin.com15 Trafik stresini diğer streslerden ayıran nedir? Sürücü, stresinin artmaya başladığını hissettiğinde kişi (sıkışık bir trafik ortamında çakılıp kalmış bir sürücü) nefes egzersizi ile kendini yatıştırabilir. Sürücü, stresinin artmaya başladığını hissettiğinde kişi (sıkışık bir trafik ortamında çakılıp kalmış bir sürücü) nefes egzersizi ile kendini yatıştırabilir. Bunların yanı sıra 2007 yılında yayımlanan bir çalışmada da saptandığı gibi stresle baş edemeyip öfkelendiğinde sürücü, Bunların yanı sıra 2007 yılında yayımlanan bir çalışmada da saptandığı gibi stresle baş edemeyip öfkelendiğinde sürücü, eğer “diğer sürücüyü düşünmemi engellemek için başka şeyler düşünürüm”, eğer “diğer sürücüyü düşünmemi engellemek için başka şeyler düşünürüm”,

16 01.04.2015www.cemalsahin.com16 Trafik stresini diğer streslerden ayıran nedir? “karşılık vermeden önce sonuçlarını düşünürüm”, “karşılık vermeden önce sonuçlarını düşünürüm”, “durumla ilgili pozitif çözümler düşünmeye çalışırım”, “durumla ilgili pozitif çözümler düşünmeye çalışırım”, “sakinleşmek için radyo açarım ya da müzik dinlerim”, “sakinleşmek için radyo açarım ya da müzik dinlerim”, “yolda kötü sürücülerin de bulunabileceğini kabul etmeye çalışırım” diyebiliyorsa, “yolda kötü sürücülerin de bulunabileceğini kabul etmeye çalışırım” diyebiliyorsa, bu stres ortamıyla ve yaşadığı öfke ile uyum sağlayıcı/yapıcı yöntemler kullanabiliyor demektir. Dolayısıyla da daha çabuk sakinleşebilir ya da serinkanlı kalabilir bu stres ortamıyla ve yaşadığı öfke ile uyum sağlayıcı/yapıcı yöntemler kullanabiliyor demektir. Dolayısıyla da daha çabuk sakinleşebilir ya da serinkanlı kalabilir

17 01.04.2015www.cemalsahin.com17 Sonuç Sonuç olarak da stresle olumlu başa edememe sonucu ruhsal ve fiziksel sağlığında meydana gelebilecek (mide rahatsızlıkları, migren gibi) sorunlardan korunmuş olur. Sonuç olarak da stresle olumlu başa edememe sonucu ruhsal ve fiziksel sağlığında meydana gelebilecek (mide rahatsızlıkları, migren gibi) sorunlardan korunmuş olur. Trafikte araç kullanırken de dikkati dağılmaz, doğru zamanda, gerekli tepkileri verebilir. Yani güvenli sürücülük özelliklerini koruyabilir. Trafikte araç kullanırken de dikkati dağılmaz, doğru zamanda, gerekli tepkileri verebilir. Yani güvenli sürücülük özelliklerini koruyabilir.

18 01.04.2015www.cemalsahin.com18 Ruhbilimde yeni alan: Trafik psikolojisi ; Psikoloji ilkelerinin trafik ve yol güvenliği alanına uygulanması anlamına geliyor. Psikoloji ilkelerinin trafik ve yol güvenliği alanına uygulanması anlamına geliyor. İlgi alanına giren başlıklar, sürücü yeteneklerinin psikoteknik değerlendirilmesi, sürücü yeteneklerinin psikoteknik değerlendirilmesi, sürücülük tarzları ve trafikte risk alma davranışı, sürücülük tarzları ve trafikte risk alma davranışı, sürücü eğitimi ve rehabilitasyonu, sürücü eğitimi ve rehabilitasyonu,

19 01.04.2015www.cemalsahin.com19 Ruhbilimde yeni alan: Trafik psikolojisi ; ergonomi, ergonomi, trafik güvenliği için bilinçlendirme, yasaları yapan ve uygulayanlara danışmanlık, trafik güvenliği için bilinçlendirme, yasaları yapan ve uygulayanlara danışmanlık, trafikle ilgili davranış, tutum, yetenek ve becerileri ölçme araçları geliştirme trafikle ilgili davranış, tutum, yetenek ve becerileri ölçme araçları geliştirme Konularını incelemektedir.

20 01.04.2015www.cemalsahin.com20 İYİ AKŞAMLAR Cemal ŞAHİN Halise Güney Ortaokulu Müdürü 0 505 678 61 70

21 KAYNAKÇA (1) Wikipedia (1) Wikipedia * İpek İzci / Radikal * İpek İzci / Radikal 01.04.2015www.cemalsahin.com21


"01.04.2015www.cemalsahin.com1 Trafik psikolojisi tam olarak neleri inceliyor? Trafik psikolojisi tam olarak neleri inceliyor? Bu alanda şimdiye kadar uzman." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları