Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Uzakdoğu'da bir Budist tapınağında geçmiş bir olayı anımsadım. Bu tapınak bilgeliğin gizlerini aramak için gelenleri kabul ediyordu ve burada geçerli.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Uzakdoğu'da bir Budist tapınağında geçmiş bir olayı anımsadım. Bu tapınak bilgeliğin gizlerini aramak için gelenleri kabul ediyordu ve burada geçerli."— Sunum transkripti:

1

2

3

4 Uzakdoğu'da bir Budist tapınağında geçmiş bir olayı anımsadım. Bu tapınak bilgeliğin gizlerini aramak için gelenleri kabul ediyordu ve burada geçerli olan incelik, anlatmak istediklerini konuşmadan açıklayabilmekti. Bir gün tapınağın kapısına bir yabancı geldi. Yabancı kapıda öylece durdu ve bekledi. Burada sezgisel buluşmaya inanılıyordu, kapıda tokmak ya da çan, zil türünden ses çıkaran bir gereç yoktu. Bir süre sonra kapı açıldı, içerdeki "bilgelik arayıcısı" kapıda duran yabancıya baktı.

5 Bu "Yeni bir arayıcıyı kabul edemeyecek kadar doluyuz" demekti. Yabancı tapınağın bahçesine döndü, aldığı bir gül yaprağını dolu kabın içindeki suyun üzerine bıraktı. Gül yaprağı suyun üstünde yüzüyordu ve su taşmamıştı. İçerdeki Budist saygıyla eğildi ve kapıyı açarak yabancıyı içeriye aldı. Suyu taşırmayan bir gül yaprağına her zaman yer vardır. Bu sevgiydi ve sevgiye her zaman yer bulunurdu. Bir selamlaşmadan sonra sözsüz konuşmaları başladı. Gelen yabancı, tapınağa girmek ve burada kalmak istiyordu. İçerdeki bir süre kayboldu, sonra elinde ağzına kadar suyla dolu bir kapla döndü ve kabı yabancıya uzattı.

6 Nicedir hayatımızda sevgiye yer bulamadığımızı düşündüm. sevgiyi anlatan bir olayı haber yapamıyoruz. sevgiyi anlatan bir kişiyi dinlemiyoruz. sevgiyi anlatan bir duyguyu görmüyoruz. sevgiyi anlatan bir yazı yazmıyoruz, böyle bir yazıyı okumuyoruz. Bir Polonya filminde Nazi dönemi anlatılıyordu. Nazi komutanı güzel bir evi komutanlık merkezi yapmıştı. Evin güzel sahibesi üst kata çıkmıştı ve az görünüyordu. Komutan bu kadına âşık olduğunu anladı ve aralarında şöyle bir konuşma geçti: - Madam, aşkınız beni zayıf düşürüyor. - Hayır komutan, sevginiz sizi insan yapıyor.

7 İnsan ruhu da doğanın bir parçasıdır ve doğa gibi boşluk kabul etmez İçinde sevgiyi barındıramayan insan, nefretle dolar ve insanlıktan uzaklaşır. etmeden birine kötülük yapamazsınız. etmeden birini öldüremezsiniz. içinde barındırmak isteyen insan önce kendisinden nefret etmek zorundadır. İçinde nefreti yaşatan insan yüreğindeki sevgiyi kovmuştur. Artık onu bulması çok zordur ve bunun ağır bedelini ödeyecektir.

8 Acımak sevgi değildir, üstünlüğün kabulüdür. Hoşgörü sevgi değildir, istemediğine katlanmaktır. Bağımlılık sevgi değildir, gereksinmenin karşılanmasıdır. değer vermesini bilmektir. yaşama hakkını kabul etmektir. var olmaktan kıvanç duymaktır. birlikte olmaktan sevinç duymaktır. eşitliğin duyumsanmasıdır. bütün yapay ayrımların hayattan çıkarılmasıdır. bilinçtir. insan olmaktır.

9 Sevgiyi hayatımızdan kovduk ve yerine parayı koyduk. için yaşıyoruz, için eğitim görüyoruz, için meslek ediniyoruz, için çalışıyoruz, için birbirimizi çiğniyoruz, için birbirimizi aldatıyoruz, için savaşıyoruz.

10 olmak için yaşıyoruz, olmak için yarışıyoruz, olmak için kendimizden başkasının aşağı olmasına çalışıyoruz. Sevgiyi hayatımızdan kovduk ve nefreti içimize çağırdık. Birbirimizden nefret ediyoruz, yaşıyoruz, çalışıyoruz, dövüşüyoruz, öldürüyoruz.

11

12

13


"Uzakdoğu'da bir Budist tapınağında geçmiş bir olayı anımsadım. Bu tapınak bilgeliğin gizlerini aramak için gelenleri kabul ediyordu ve burada geçerli." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları