Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SEVGİYE YER KALDI MI. SEVGİYE YER KALDI MI Uzakdoğu'da bir Budist tapınağında geçmiş bir olayı anımsadım. Bu tapınak bilgeliğin gizlerini aramak için.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SEVGİYE YER KALDI MI. SEVGİYE YER KALDI MI Uzakdoğu'da bir Budist tapınağında geçmiş bir olayı anımsadım. Bu tapınak bilgeliğin gizlerini aramak için."— Sunum transkripti:

1

2 SEVGİYE YER KALDI MI

3 Uzakdoğu'da bir Budist tapınağında geçmiş bir olayı anımsadım.
Bu tapınak bilgeliğin gizlerini aramak için gelenleri kabul ediyordu ve burada geçerli olan incelik, anlatmak istediklerini konuşmadan açıklayabilmekti. Bir gün tapınağın kapısına bir yabancı geldi. Yabancı kapıda öylece durdu ve bekledi. Burada sezgisel buluşmaya inanılıyordu, kapıda tokmak ya da çan, zil türünden ses çıkaran bir gereç yoktu. Bir süre sonra kapı açıldı, içerdeki "bilgelik arayıcısı" kapıda duran yabancıya baktı.

4 ve sevgiye her zaman yer bulunurdu.
Bir selamlaşmadan sonra sözsüz konuşmaları başladı. Gelen yabancı, tapınağa girmek ve burada kalmak istiyordu. İçerdeki bir süre kayboldu, sonra elinde ağzına kadar suyla dolu bir kapla döndü ve kabı yabancıya uzattı. Bu "Yeni bir arayıcıyı kabul edemeyecek kadar doluyuz" demekti. Yabancı tapınağın bahçesine döndü, aldığı bir gül yaprağını dolu kabın içindeki suyun üzerine bıraktı. Gül yaprağı suyun üstünde yüzüyordu ve su taşmamıştı. İçerdeki Budist saygıyla eğildi ve kapıyı açarak yabancıyı içeriye aldı. Suyu taşırmayan bir gül yaprağına her zaman yer vardır. Bu sevgiydi ve sevgiye her zaman yer bulunurdu.

5 Nicedir hayatımızda sevgiye yer bulamadığımızı düşündüm.
Bize sevgiyi anlatan bir olayı haber yapamıyoruz. Bize sevgiyi anlatan bir kişiyi dinlemiyoruz. Bize sevgiyi anlatan bir duyguyu görmüyoruz. Bize sevgiyi anlatan bir yazı yazmıyoruz, böyle bir yazıyı okumuyoruz. Bir Polonya filminde Nazi dönemi anlatılıyordu. Nazi komutanı güzel bir evi komutanlık merkezi yapmıştı. Evin güzel sahibesi üst kata çıkmıştı ve az görünüyordu. Komutan bu kadına âşık olduğunu anladı ve aralarında şöyle bir konuşma geçti: - Madam, aşkınız beni zayıf düşürüyor. - Hayır komutan, sevginiz sizi insan yapıyor.

6 çok kötü şeyler yapar. Sevgisizlik ağır bir yüktür
İnsan ruhu da doğanın bir parçasıdır ve doğa gibi boşluk kabul etmez İçinde sevgiyi barındıramayan insan, nefretle dolar ve insanlıktan uzaklaşır. etmeden birine kötülük yapamazsınız. Nefret etmeden birini öldüremezsiniz. Nefret Nefreti içinde barındırmak isteyen insan önce kendisinden nefret etmek zorundadır. İçinde nefreti yaşatan insan yüreğindeki sevgiyi kovmuştur. Artık onu bulması çok zordur ve bunun ağır bedelini ödeyecektir. Sevgisizlik ağır bir yüktür ve insan bundan kurtulmak için çok kötü şeyler yapar.

7 Sevgi, Sevgi, Sevgi, Sevgi, Sevgi, Sevgi, Sevgi, Sevgi,
Acımak sevgi değildir, üstünlüğün kabulüdür. Hoşgörü sevgi değildir, istemediğine katlanmaktır. Bağımlılık sevgi değildir, gereksinmenin karşılanmasıdır. Sevgi, değer vermesini bilmektir. Sevgi, yaşama hakkını kabul etmektir. Sevgi, var olmaktan kıvanç duymaktır. Sevgi, birlikte olmaktan sevinç duymaktır. Sevgi, eşitliğin duyumsanmasıdır. Sevgi, bütün yapay ayrımların hayattan çıkarılmasıdır. Sevgi, bilinçtir. Sevgi, insan olmaktır.

8 Sevgiyi hayatımızdan kovduk ve yerine parayı koyduk.
için yaşıyoruz , Para için eğitim görüyoruz, Para için meslek ediniyoruz, Para için çalışıyoruz, Para için birbirimizi çiğniyoruz, Para için birbirimizi aldatıyoruz, Para için savaşıyoruz.

9 Sevgiyi hayatımızdan kovduk ve yerine üstün olmayı koyduk.
olmak için yaşıyoruz, Üstün olmak için yarışıyoruz, Üstün olmak için kendimizden başkasının aşağı olmasına çalışıyoruz. Sevgiyi hayatımızdan kovduk ve nefreti içimize çağırdık. Birbirimizden nefret ediyoruz, Nefretle yaşıyoruz, Nefretle çalışıyoruz, Nefretle dövüşüyoruz, Nefretle öldürüyoruz.

10 Hayatımız da savaşlarla, birbirimizi boğazlamakla geçiyor.
Para, üstün olmak ve nefret etmek hayatımızı dolduruyor. Hayatımız da savaşlarla, dünyayı yağmalamakla, birbirimizi boğazlamakla geçiyor.

11 Malınız olsa ne olur? VE Hiç bir şeyiniz yok.
Sevginiz olmadıktan sonra daha çok paranız olsa, Daha üstün olsanız, Daha çok toprağınız, Eviniz, arabanız, Malınız olsa ne olur? Sevginiz yok VE Hiç bir şeyiniz yok. Belki de yeniden öğrenmemiz gereken budur.

12


"SEVGİYE YER KALDI MI. SEVGİYE YER KALDI MI Uzakdoğu'da bir Budist tapınağında geçmiş bir olayı anımsadım. Bu tapınak bilgeliğin gizlerini aramak için." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları