Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kişisel bakımlarınızı yaparken kullandığınız kaynaklar nelerdir? Su Elektrik Sabun Fırça-Macun Şampuan Havlu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kişisel bakımlarınızı yaparken kullandığınız kaynaklar nelerdir? Su Elektrik Sabun Fırça-Macun Şampuan Havlu."— Sunum transkripti:

1

2

3 Kişisel bakımlarınızı yaparken kullandığınız kaynaklar nelerdir?
Su Elektrik Sabun Fırça-Macun Şampuan Havlu

4 Kişisel bakımımızı yaparken kaynakları tutumlu kullanmazsak neler olabilir?

5 Bir hafta elektriklerin ve suyun kesildiğini hayal edelim
Bir hafta elektriklerin ve suyun kesildiğini hayal edelim. Bu durumda kişisel bakımımızla ilgili hangi sorunları yaşayabiliriz?

6 “Şimdi kişisel bakımla tutumluluk ilişkisini Sünger Bob’dan dinleyelim
“Şimdi kişisel bakımla tutumluluk ilişkisini Sünger Bob’dan dinleyelim.Bakalım Bob’un gün içinde yaptığı yanlışları fark edebilecek misiniz?

7 Merhaba ben Bob. Sabah uyanıp saate baktığımda hazırlanmam için çok az vaktimin kaldığını farkettim. Hemen ellerimi ve yüzümü yıkayıp kahvaltıya koşarken musluğu açık unuttuğumun farkında değildim.

8 Aceleyle yaptığım kahvaltının ardından dişlerimi fırçalamaya koyuldum
Aceleyle yaptığım kahvaltının ardından dişlerimi fırçalamaya koyuldum.Birde ne göreyim! Musluğu açık unutmuşum.Dişlerimi fırçaladıktan sonra bu sefer musluğu kapattım.Üzerimi giyer giymez okula fırladım.

9 Son ders matematikti. Ben çok sıkılmıştım
Son ders matematikti. Ben çok sıkılmıştım. Matematik defterimin sayfalarını kopartarak uçaklar yaptım. Yaptığım uçakları arkadaşlarıma atarken öğretmen beni gördü ,yanına çağırdı ve bu yaptığımın yanlış olduğunu ,bu şekilde ağaçları yok edeceğimizi vurguladı. Ceza olarak tahtaya bir soru yazıp çözmemi istedi. Peki ben bu soruyu nasıl çözecektim? 

10 Arkadaşlarımın yardımlarıyla soruyu çözdüm ve ders bitmişti
Arkadaşlarımın yardımlarıyla soruyu çözdüm ve ders bitmişti.Eşyalarımı toplayıp eve gitmeye koyuldum.Yolda arkadaşlarım Çiko, Patrick ve Cüntin ile karşılaştım.Onlarla birlikte maç yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım.

11 Eve geldiğimde annemin kızgın bir ifadeyle ‘Saat kaç ve bu üzerinin hali ne?’ diyerek bağırmasıyla banyoya koştum.Aynaya baktığımda annemin ne kadar haklı olduğunu anladım.Hemen duşa girdim.

12 Banyo keyfi o kadar güzeldi ki saatlerce suyun altında kaldım
Banyo keyfi o kadar güzeldi ki saatlerce suyun altında kaldım.Banyodan çıkıp televizyonun karşısında keyif yaparken banyodaki suyun koridordan sızdığını fark ettim.Yine musluğu açık bırakmıştım. Annem mutfaktan koşarak geldi. “Boooob buranın hali ne?” diyerek bağırmaya başladı.

13 Annem ‘Seninle ciddi bir şekilde konuşmamızın zamanı geldi. ’dedi
Annem ‘Seninle ciddi bir şekilde konuşmamızın zamanı geldi.’dedi. Ve beni karşısına alıp konuşmaya başladı. -Bak Bob, elektrik, su gibi enerji kaynaklarının bitmez tükenmez olmadığını bilmelisin, kullanırken tasarruflu davranmalısın. Ayrıca giysilerinin temizliğine de dikkat etmelisin, giysilerinin sık sık yıkanması elektriğin ve suyun çok fazla kullanılmasına neden olur.

14 Bu kaynakların tutumlu kullanılmaması sonucu hem tükenebileceği hem de aile bütçemize yük getireceğini unutmamalısın.

15 Annemin bu kadar katı kurallı davranmasına anlam veremiyorum
Annemin bu kadar katı kurallı davranmasına anlam veremiyorum. Elektrik ve suyu biraz fazla harcamanın ne gibi bir zararı olabilir ki? Nasıl olsa musluğu her açtığımda suyumuz akıyor, o su bitmez ki.

16 Annesi Bob’un davranışlarında bir değişiklik olmadığını gözlemleyince onu cezalandırarak hatasını anlamasını istedi. Bob hatasını fark edip kaynak kullanımına dikkat edene kadar harçlığını keseceğini söyledi.

17 Annemin bu kararı beni çok üzmüştü, çünkü ben harçlığımı biriktirerek kendime akülü araba alacaktım. Artık daha dikkatli olmak zorundaydım. Elimi yüzümü yıkarken suyu boşa akıtmıyorum. Dişlerimi fırçalarken suyu boşa akıtmıyor, diş macununu ölçülü kullanıyorum. Banyo yaparken suyu, sabunu, şampuanı ölçülü kullanıyorum. Elektrikli araç gereçleri işim bittikten sonra kapatıyorum.

18 HİKAYE SORGULAMA: Bob’un yaptığı hatalar nelerdir
Bob’un annesi Bob’u hangi konularda uyarmıştır? 3) Siz Bob’un yerinde olsaydınız annenizin söyledikleri karşısında ne düşünürdünüz?

19 “Evet çocuklar Bob’un hikayesinden de anlayacağımız gibi kişisel bakımlarımızda kullandığımız enerji kaynaklarında tutumlu olmalıyız. Elektrik, su, doğalgaz gibi tükenebilen enerji kaynaklarının kullanımında tasarrufa özen göstermeliyiz. Çünkü bu kaynaklar bize gelecekte de lazım olacaktır.

20 Şimdi de öğrendiklerimizi etkinliklerle pekiştirelim.
PEKİŞTİRME Şimdi de öğrendiklerimizi etkinliklerle pekiştirelim.

21 Evet çocuklar şimdi size bazı resimler göstereceğim
Evet çocuklar şimdi size bazı resimler göstereceğim. Bakalım bu resimlerdeki yapılan doğru ve yanlış davranışları fark edebilecek misiniz?

22 Şimdi sizi sevdiğim bir arkadaşım olan Sevilay ablanın mutfağına götüreceğim, bakalım mutfaktaki yanlışlıklarını bulabilecek misiniz?

23 Sizin yaşlarınızda bir çocuk olan Metin ders çalışırken hangi hataları yapıyor, haydi bulmaya çalışalım.

24 Sizce Ayşe ve Serap’ın yaptığı doğru ve yanlış davranışlar nelerdir?

25 Sizce Tuba neden arkadaşına şaşırarak bakmış olabilir?

26

27

28 Şimdi de Levent ve Gözde’nin doğru davranışlarını görelim.

29 Çocuklar şimdi de ölçme ve değerlendirmeye geçelim
Çocuklar şimdi de ölçme ve değerlendirmeye geçelim.Bu dersten neler anladığımızı sorgulayalım.

30 DOĞRU-YANLIŞ Aşağıdaki cümlelere örnekteki gibi doğru olanlarına (D), yanlış olanlarına (Y) koyunuz. 1)Arabalarımızı silerek temizlemek yerine hortumla yıkamalıyız. (……) 2)Gereksiz yere yanan ışıkları söndürmeliyiz.(….) 3)Tasarruflu ampuller kullanmamalıyız.(….) 4)Binalarımızın ısı yalıtımının iyi olmasına dikkat etmeliyiz.(….) 5)Dişlerimizi fırçalarken suyu boşa akıtmamalıyız.(….) 3

31 BOŞLUK DOLDURMA Aşağıda verilen kelimeleri örnekteki gibi uygun boşluklara yerleştiriniz. dikkatli elektriği tükenir aile tükenmez elektriği Saçlarımızı yaparken ………. fazla kullanmamalıyız. Elektir ve su ………. tür kaynaklardır. Tükenir kaynakları tutumlu kullanmanın …….. bütçesine yararı vardır. Okulumuzdaki kaynakları …………kullanmalıyız.

32 ÇOKTAN SEÇMELİ SORULAR
Aşağıdaki soruların yalnızca bir tane doğru cevabı vardır. Doğru olan şıkkı şekildeki gibi işaretleyiniz. 1) Serap televizyon izlerken annesi onu mutfağa yemek yemeye çağırdı.Serap televizyonu kapatmadan içeri fırladı. Bu davranış hangi sonuca yol açmaz? a) Elektrik israfına b) Aile bütçesine zarara c) Gelecek nesillere katkıya 2) Su, elektrik ve doğalgaz gibi kaynaklarımız ne tür kaynaklardır? a) Tükenmez b) Geri dönüşümlü c) Tükenir

33 1.Bilgisayarları işleri bitince kapatmışlardır.
2. Musluğu ellerini yıkadıktan sonra kapatmışlardır. 3. Ders bittikten sonra sınıfın ışığını söndürmemişlerdir. Yukarıdaki gibi davranışlar sergileyen bir grup öğrencinin yaptığı hangi davranışlar doğrudur? a)1 ve 2 b)2 ve 3 c)1,2 ve 3

34 KELİME OLUŞTUR Aşağıda verilen ağaçlar üzerindeki harflerden anlamlı kelimeler oluşturarak noktalı yerlere yazınız.

35 U U T A İ S A S F M R U F T R R A T 1 2 3 …………… ……………… ………………

36 Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.


"Kişisel bakımlarınızı yaparken kullandığınız kaynaklar nelerdir? Su Elektrik Sabun Fırça-Macun Şampuan Havlu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları