Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERK İSG-İK www.erk-isg.com 0505 705 8046 – 0505 705 80 47 mail@erkisg.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERK İSG-İK www.erk-isg.com 0505 705 8046 – 0505 705 80 47 mail@erkisg.com."— Sunum transkripti:

1 ERK İSG-İK www.erk-isg.com 0505 705 8046 – 0505 705 80 47

2 MADENCİLİK

3 LÜTFEN BÜTÜN İŞLERİNİZ SIRASINDA KENDİNİZİN VE BAŞKALARININ
GÜVENLİĞİNİ ÖN PLANDA TUTUN. AİLELERİNİZ EVDE SİZİ BEKLİYOR.

4 İSG konusundaki bilinen ilk çalışmalar M. Ö
İSG konusundaki bilinen ilk çalışmalar M.Ö yıllarına kadar dayanmakta ve bu çalışmaların temelini taş ocakları ve metal madenciliği oluşturmaktadır. Toprak altından çıkarılan taşlar ve mineraller maden olarak adlandırılmakta ve madenler; bir çok endüstride ham madde, ara madde olarak kullanıldığı gibi doğrudan mamul madde olarak da kullanılmaktadır. Pek çok ülke için zenginlik ve mutluluk kaynağı olduğu düşünülen madenler; maalesef o ülke halkları için sıkıntı kaynağı olmakta ve madenlere sahip olma hırsına sahip yönetici veya büyük devletler diktatör yönetim tarzları veya çıkardıkları savaşlarla o ülke halklarına hayatı cehenneme çevirmişlerdir.

5 Yakın veya uzak doğu, orta doğu, Afrika, Asya ve Güney Amerika’da yer alan birçok ülke zengin madenleri ve doğal kaynaklarına sahip olduklarından dolayı, gelişmiş ve güçlü pek çok ülkenin sömürü ve sahip olma hedefi olmuşlar ve bunun için pek çok kez savaşlara ve işgale maruz kalmışlardır. Bazen de savaşa ve doğrudan işgale maruz kalınmasa da sömürgecilerin desteğini almış olan diktatör yöneticilerden dolayı bu tür ülkelerin hakları büyük işkence ve zulümlere maruz kalmışlar ve hatta kendi ülkelerini terk etmek zorunda kalmışlardır.

6 Araştırmalara göre dünya genelinde yaklaşık olarak 50 milyon civarında insan madenlerde çalışmakta olup, madenlerde çalışanların tahminen % 30’ u kömür madenlerinde çalışmaktadır. Yukarıda bahsedilen rakam dünya genelinde çalışanların genel toplamına göre esasen önemli bir sayı değildir. Ancak sektörün bir çok sanayinin (inşaat, metal, döküm vb.) temelini oluşturduğu düşünülürse sektörle bağlantılı eleman sayısı birkaç yüzmilyon olarak da algılanabilir ve bu bağlamda sektörün kapsam ve istihdam yönünden oldukça büyük bir sektör olduğu rahatlıkla söylenebilir.

7 Her ne kadar madencilik sektöründe çalışan önemli sayıda büyük ölçekli firma varsa dahi küçük ölçekli işletmelerde çalışanların sayısı madenlerde çalışanların sayısı da oldukça çok olup, tahminen sektörde çalışanların 1/4’ ü küçük ölçekli işletmelerde çalışmaktadır. Büyük ölçekli işletmelerde bir miktar İSG önlemi alınıp, çalışmalar yapılmış olsa bile küçük ölçektekiler başta olmak üzere sektör geneli büyük ölçüde İSG yönünden yetersiz veya kontrolsüz çalışmaktadır. Özellikle küçük işletmelerde yaygın olan kayıt dışı istihdam ile düşük ücretlendirme sistemi de çalışanların sağlığını ve güvenliğini etkileyen önemli diğer sektörel sorunlardır..

8 İstihdam yönünden dünya çalışanlarının yaklaşık % 1,2’ nin çalıştığı madencilik sektörü; kaza sayısı ve ölümler ile meslek hastalıkları yönünden en yüksek riskin olduğu sektörlerin başında gelmekte ve ölümlü kazaların yaklaşık % 10’ u bu sektörde olmaktadır. Yukarıda yapılan açıklamalardan anlaşılacağı üzere bu sektörün ölümlü kaza oranı çok yüksek olup, İSG açısından önemli bir sorun demektir. Madencilik sektöründeki İSG sorununun büyüklüğü nedeni ile Uluslarası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 31 nolu (Kömür Madenlerinde Çalışma Saatleri konusunda) sözleşme ile 176 nolu (Madenlerde Sağlık ve Güvenlik konusunda) iki sözleşme kabul edilmiştir.

9 SEKTÖRDEKİ TEHLİKE-ZARAR-RİSKLER:
İSG anlayışındaki gelişmeler ve ilerleyen teknolojiye ve bağlı olarak her ne kadar günümüzde kazaların ve meslek hastalıklarının önlenmesi konusunda oldukça büyük yol almış olsa bile madencilik, kaza ve meslek hastalığı ile bu bağlamda ölüm riskinin en yüksek olduğu sektörlerin başında ve gelmektedir. Madenlerde yaşanan patlamalar, yangınlar, seller ve sel baskınları gibi büyük kazalar, felaketlerle sonuçlanmakta ve onlarca insanın ölümüne neden olmaktadır. Tüm bunlar sektörün ne denli tehlikeli ve riskli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

10 Gelişen teknoloji getirdiği yararların yanında yoğun makineleşme nedeniyle sektördeki tehlikelerin niteliğini değiştirmiş ve yeni tür tehlike, risklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Kullanılan iş makineleri ile diğer seyyar makinelerde kullanılan , motorin, benzin ve hidrolik sıvılar parlayıcı, patlayıcı veya yanıcı özelliğe sahip tehlikeli sıvılardır ve hidrolik, elektrikli aletler , araçlar, motorlar ise ateşleme ve yanma için birer kaynaktır. Yanıcı, parlayıcı veya patlayıcı özelliğe sahip yağ veya yakıtllar ile bunları ateşleyebilecek alet, araç, makine ve ekipmanların birlikte bulunması yangın, patlama gibi tehlikeler ve buna bağlı olarak ölümlere veya ciddi yaralanmalara neden olabilmektedir.

11 Yanma veya patlama tehlikelere bağlı risklere mani olmak için, öncelikle yerinde tedbir alınması ve bu bağlamda yeterli ve uygun havalandırma yapılması, emniyetli araç, ekipman, alet, makine kullanılması ve çalışanların bu konuda eğitilmesi en önemli tedbirlerdir. Yukarıda bahsedilen tedbirlerin yanında yanma veya patlama risklerini azaltmak konusunda sızıntı olduğunda uyarı veren algılama-alarm cihazları, alevlenme olduğunda yangını anında haber veren ve müdahale eden otomatik yangın algılama ve söndürücü sistemlerin kullanılması gibi tedbirlerde alınması gereken diğer önemli tedbirlerdir.

12 MESLEĞE BAĞLI OLASI HASTALIKLAR:
Akciğer kanseri Amfizem Artroz (Kireçlenme) Asbestoz Artrit Bronşit (Akut ve Kronik) Epikondilit Karpal Tünel Sendromu Kömür madencileri pnömokonyozu Otoimmün hastalıkları pnömokonyoz Silikoz Verem (Tüberküloz) Yükseklik hastalığı

13 HİÇ BİR İŞ TEDBİR ALINMADAN ACİL VE ÖNEMLİ DEĞİLDİR.
YAPILACAK KADAR ACİL VE ÖNEMLİ DEĞİLDİR.

14 TEŞEKKÜR EDERİZ


"ERK İSG-İK www.erk-isg.com 0505 705 8046 – 0505 705 80 47 mail@erkisg.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları