Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLE EĞİTİMİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ? (BİRİNCİ SINIF VELİLERİ)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLE EĞİTİMİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ? (BİRİNCİ SINIF VELİLERİ)"— Sunum transkripti:

1 AİLE EĞİTİMİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ? (BİRİNCİ SINIF VELİLERİ)
MUŞ ÇÖĞÜRLÜ İLKOKULU AİLE EĞİTİMİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ? (BİRİNCİ SINIF VELİLERİ)

2 OKULUN ÖNEMİ: BİR ÇOCUK İÇİN OKUL, DAHA ÖNCE HEMEN HEMEN HİÇBİRİNİ TANIMADIĞI ÇOK SAYIDA ÇOCUKLA KARŞILAŞMA ZORUNLULUĞUYLA, UYULMASI GEREKEN KURALLARIYLA VE BAŞARILMASI GEREKEN ÖĞRENİM GÖREVLERİYLE DOLU YEPYENİ BİR SOSYAL ÇEVREDİR. OKULUN AMAÇLARINDAN BİRİ ÇOCUĞA DÖNÜKTÜR. OKUL, ÇOCUĞUN KALITIM OLANAKLARI İÇİNDE BİR BÜTÜN OLARAK GELİŞMESİ, YAŞAMDA SAĞLIKLI, BAŞARILI VE MUTLU OLMASI İÇİN UYGUN ORTAM HAZIRLAR. ÖNLEMLER ALIR, ONU OLUMLU YÖNDE ETKİLER. OKUL, EĞİTİM ARACILIĞIYLA İNSANI KENDİSİ İÇİN YARARLA VE YETERLİ KILMAYA ÇALIŞIRKEN, BİR YANDAN DA ONU, İÇİNDE YAŞADIĞI TOPLUMA VE TÜM İNSANLIĞA YARARLI, TOPLUMSAL BİLİNCİ GELİŞMİŞ BİR İNSAN OLMASI İÇİN EĞİTMEYİ AMAÇLAMAKTADIR. GÜNÜMÜZDE, OKULDA YAPILAN HER ŞEY ÇOCUKLARI YANIT-MERKEZLİ KİŞİLER HALİNE GETİRME EĞİLİMLİDİR. ÇÜNKÜ OKULLARDA DOĞRU YANITLARA ÖNEM VERİLİR. OYSA; YANIT AVCILIĞINDAN ÖNCE ÇOCUKLARIN DÜŞÜNMELERİNİ SAĞLAMAMIZ GEREKİR.

3 İLKOKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUĞUN İLK GÜNÜ: İLK GÜN ÇOCUK HEYECAN VE UMUT DOLU BEKLENTİLERLE UYANIR, OKULA GİTMEYE HAZIRDIR. DİĞER YANDAN BELKİ ANNE BABA DA ONUN KADAR HEYECANLI OLABİLİR VE ÇOCUĞUNUN YAŞAMININ BU YEPYENİ EVRESİNE ADIMINI ATARKEN, KARMAŞIK BİR DUYGU YOĞUNLUĞU YAŞAR. ÇOCUĞU OKULA HAZIRLAMAK İÇİN ALINAN ÖNLEMLERE RAĞMEN İLK GÜN GÖZYAŞLARI EPEY YAYGINDIR. DÖNEMİN BAŞLADIĞI GÜN ANA BABALARI TARAFINDAN İLK KEZ SINIFLARINA GÖTÜRÜLDÜKLERİNDE HER ZAMAN AĞLAYAN BİRKAÇ ÇOCUK OLUR. BU, KAYGILANMAYI GEREKTİRMEYEN, SON DERECE NORMAL BİR TEPKİDİR. OKULUN İLK GÜNÜ ÇOCUĞUN ANA BABADAN AYRILIRKEN GÜÇLÜK ÇEKMESİYLE, DAHA SONRAKİ PSİKOLOJİK VE EĞİTİMSEL GELİŞİMİ ARASINDA BİR İLİŞKİ YOKTUR.

4 ANNE BABAYA NOT: BİRLİKTE EVDEN ÇIKTIĞINIZDA, ÇOCUĞUNUZA SAKİN, GERGİNLİKTEN UZAK VE MUTLU GÖRÜNMEYE ÇALIŞIN. OKUL BAŞLANGICININ, HER İKİNİZİN DE YAŞAMINDA BELLİ BİR ÇAĞIN ARTIK SONA ERDİĞİ ANLAMINA GELDİĞİNİ FARK ETTİĞİNİZDE YAŞAYABİLECEĞİNİZ STRESE KARŞIN, HERHANGİ BİR KAYGI BELİRTİSİ GÖSTERMEMEYE ÖZEN GÖSTERİN. ÇOCUĞUNUZ ONU BIRAKTIĞINIZ ANDA TEDİRGİN GÖRÜNMEYE BAŞLARSA, KENDİNİ İYİ HİSSEDECEĞİNİ, HER ŞEYİN YOLUNDA GİDECEĞİNİ ONA ANIMSATIN. DİĞER ÇOCUKLARIN DOSTÇA DAVRANACAKLARINI, ÖĞRETMENİN ONUN KENDİ SINIFINDA OLMASINI SABIRSIZLIKLA BEKLEDİĞİNİ SÖYLEYİN VE OKUL BİTER BİTMEZ ONU ALMAYA GELECEĞİNİZİ YADA SERVİS ARACINA BİNDİRECEĞİNİZİ ÖZELLİKLE BELİRTİN. ENDİŞESİNİ, SIKINTISINI ARTIRACAĞI İÇİN KAYGILANDIĞINIZI VE ÜZÜLDÜĞÜNÜZÜ BELLE ETMEMEYE ÇALIŞIN.

5 ARAŞTIRMALAR, BEŞ İLKOKUL ÇOCUĞUNDAN DÖRDÜNÜNÜ OKULUN İLK GÜNÜ SINIFTA GERGİNLİK YAŞADIĞINI GÖSTERMEKTEDİR. *ÇOCUĞUNUZ, İSTESE DE İSTEMESE DE AYRILACAĞINIZ VE GÖZYAŞLARININ HİÇBİR ŞEYİ DEĞİŞTİRMEYECEĞİNİ KESİNLİKLE ANLAMAK ZORUNDADIR. EYLEM PALANINIZA BAŞINDAN SONUNA KADAR BAĞLI KALMAYA KARARLI OLUN. ANCAK BUNUN TERSİNE DAVRANAN VE ÇOCUĞA OLUMSUZ BİR UYARICI OLUŞTURAN EBEVEYNE RASTLANMAKTADIR. ÖRNEĞİN, AŞIRI KAYGISI NEDENİYLE BİR BÜTÜN YILINI ÇOCUĞUN OKULUN KARŞISINDAKİ PASTANEDE GEÇİREN BİR ANNE ÖRNEĞİMİZ BULUNMAKTADIR. *SINIFIN KAPI EŞİĞİNDE BEKLEŞEREK GEREKSİZ YERE OYALANMAYIN. ÇOCUĞUNUZ ÜZGÜN GÖRÜNSE BİLE HEMEN ORADAN AYRILIN, SONRADAN KENDİNİ İYİ HİSSEDECEKTİR. *ÖĞRETMENİN ÇOCUĞUNUZU GÖRDÜĞÜNDEN EMİN OLUN, ONUNLA VEDALAŞIN VE SONRA OKULDAN AYRILIN. SİZ YANINDA OLMASANIZ DA ÇOCUK STRESİYLE BAŞA ÇIKABİLECEK VE BİRKAÇ DAKİKA İÇİNDE AĞLAMASI DURACAKTIR. *ÇOCUĞUNUZ OKULUN İLK GÜNÜ OLDUKÇA SAKİN VE GÜVENLİ GÖRÜNÜYORSA, BU ONUN OKULA ÇOK İYİ HAZIRLANMIŞ OLDUĞUNUN GÖSTERGESİDİR.

6 OKULUN İLK GÜNÜ ÇOCUĞUNUZDAN AYRILIRKEN UYGULANACAK EYLEM PLANI ŞÖYLE ÖZETLENEBİLİR; 1-ÇOCUĞUNUZU OKULLA İLGİLİ OLARAK ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİN VE OKULU GEZDİRİN. 2-GÜVEN VERİN, RAHATLATIN. YANINDA OLMADIĞINIZDA ONUN MUTLU EVE RAHAT OLACAĞINA İLİŞKİN ONA GÜVEN VERİN. 3-SAKİN KALMAYA ÇALIŞIN. KAYGI, ÖZELLİKLE EBEVEYNLE ÇOCUK ARASINDA BULAŞICIDIR. ÇOCUK KAYGI DUYDUĞU, CANI SIKILDIĞI HER DURUMDA NE KADAR ENDİŞELENDİĞİNİZİ ANLAMAK İÇİN SİZE BAKACAK VE ENDİŞELİ OLDUĞUNUZU GÖRDÜĞÜNDE, BU KENDİ KORKULARININ YERİNDE OLDUĞUNU DOĞRULAYACAKTIR. BU NEDENLE, NE KADAR TEDİRGİN, GERGİN OLURSANIZ OLUN, DIŞARIDAN BAKILDIĞINDA SAKİN VE RAHAT GÖRÜNMEYE ÇALIŞIN. 4-OKUL ÇIKIŞI ONU TAM ZAMANINDA ALACAĞINIZI YA DA SERVİSE BİNDİRECEĞİNİZİ, EVDE MUTLAKA KARŞILAYACAK BİR KİŞİNİN OLDUĞUNU ONA AÇIKLAYIN. ÖZELLİKLE KAYGILI ÇOCUK, ANNESİNİN EVDE KENDİSİNİ KARŞILAMAYACAĞI DÜŞÜNCESİYLE OKULA GİTMEK İSTEMEYEBİLİR. BU YAPIDAKİ BİR ÇOCUĞUN BİR KEZ KAPIDA KALMASI OKUL FOBİSİNİ TETİKLEYEN BİR NEDEN OLABİLİR. 5-VEDALAŞMA UZUN SÜRMEMELİDİR.

7 6-GEREKİRSE ÇOK KISA BİR SÜRE SINIF ARKADAŞLARINDAN BAZILARI İLE TANIŞIN VE DERS PROGRAMINI İNCELEYİN. KUŞKUSUZ ANAOKULU DENEYİMİ OLAN ÇOCUKLAR TÜM BU AŞAMALARI DAHA KOLAY AŞACAKLARDIR. ÖZELLİKLE AŞIRI KORUYUCU AİLELERDE BÜYÜYEN TEK ÇOCUKLA, OKULÖNCESİ EĞİTİMİ GÖRMEMİŞ OLAN ÇOCUKLARIN “OKULA BAŞLAMA” DÖNEMİNDEKİ UYUM SÜRELERİ UZAYABİLİR. 7-EVE GELDİĞİNDE OKULDA YAŞADIKLARIYLA İLGİLİ ONUNLA KONUŞUN. HER OKUL DÖNÜŞÜ EĞER İSTERSE OLAN BİTEN HER ŞEYİ SİZE ANLATMASINA İZİN VERİN. BU, ÇOCUĞUNUZUN OKUL YAŞAMINA DUYDUĞU İLGİYİ PEKİŞTİRMEK İÇİN EN İYİ YOLDUR VE OKULA KARŞI DUYMASI GEREKEN HEVESİN, ÖĞRENME İSTEĞİNİN GELİŞMESİNE YARDIMCI OLUR. NE VAR Kİ, OKUL ÇIKIŞI HEM FİZİKSEL HEM DE DUYGUSAL OLARAK ÇOK YORGUN OLABİLECEĞİNİ VE TÜM AYRINTILARI HEMEN ANLATMAYI İSTEMEYEBİLECEĞİNİ AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN. SABIRLI OLUN, ONU EVE GÖTÜRÜN, İÇECEK VE YİYECEK BİR ŞEYLER VERİN VE SONRA KENDİ İSTEDİĞİ ZAMAN GÜNÜNÜ SİZE ANLATMASINA İZİN VERİN.

8 ANNE BABAYA NOT: BİR SONRAKİ GÜN İÇİN ÇOCUĞUN GİYSİLERİYLE, ÇANTASININ ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ OLMASI, ERTESİ SABAHIN TELAŞLI GEÇMESİNİ ÖNLER. ÇOCUK BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE BU DÜZENE YAVAŞ YAVAŞ UYUM SAĞLAYACAKTIR; VE ZAMANLA, SABAHLARI ONU OKULA HAZIRLARKEN DAHA AZ ZAMAN HARCADIĞINIZI FARK EDECEKSİNİZ. YETERİNCE ERKEN YATTIĞI (UYANDIĞINDA YORGUN OLMAMASI İÇİN) VE ERKENDEN UYANDIĞI SÜRECE SABAH HAZIRLIKLARI GERGİNLİKTEN UZAK OLACAKTIR.

9 OKUL SENDROMU: İSTER İLKOKULA YENİ BAŞLASIN, İSTER ARA SINIF ÖĞRENCİSİ OLSUN, BAZI ÇOCUKLAR OKULA GİTMEKTEN KAÇINMA YÖNÜNDE YOĞUN BİR ÇABA SARF EDER. BU YİNELENEN ÇABA ZAMAN ZAMAN KAYGI VERİCİ BOYUTLARA VARIR. “OKUL SENDROMU” ADINI VERDİĞİMİZ BU KAÇINMA TEPKİSİNİN 6 UYARI İŞARETİ VARDIR: 1-HEVES VE ENERJİ KAYBI. 2-ALINGAN VE SİNİRLİ OLMA. 3-İŞTAHSIZLIK. 4-UYKUDA BOZUKLUK. 5-ORTADA BİR NEDEN YOKKEN GÖZYAŞLARINA BOĞULMAK. 6-BAŞ VE KARIN AĞRISI, MİDE BULANTISI VE KUSMA GİBİ PSİKO-SOMATİK BELİRTİLERDE ARTIŞ.

10 PROBLEM OLASILIĞI 1- AYRILIK ENDİŞESİ: SORUNUN İLK NEDENİ SİZDEN AYRI KALMANIN GETİRDİĞİ MUTSUZLUKTUR. BU DURUM, DAHA ÇOK OYUN GURUBUNDAN VE ANAOKULU DENEYİMİNDEN YOKSUN, TEK ÇOCUKLARDA GÖRÜLÜR. BİRDENBİRE, GÜNÜN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNDE EVDEN AYRI KALMANIN OLUŞTURDUĞU GERİLİM ÖNEMLİ BİR SIKINTIYA YOL AÇABİLİR.

11 NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ. ASLA SİNİRLENMEYİN
NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ? ASLA SİNİRLENMEYİN. BAZEN ANA-BABALAR SERT DAVRANIRLAR, TEPKİLERİNİ İSTEKSİZ ÇOCUĞA, AZARLAMA,TEHDİT ETME, RÜŞVET VERME, HATTA BEDENSEL CEZA YOLLARIYLA GÖSTERİRLER. ÖFKE, OLABİLECEK EN KÖTÜ TEPKİDİR VE ÇOCUĞUN DAHA SIKINTILI VE ŞAŞKIN BİR DURUMA DÜŞMESİNE YOL AÇAR. ÇOCUKLA SAKİN VE SABIRLI BİR BİÇİMDE KONUŞUN. PANİKLERİNE YOL AÇABİLECEK NEDENLERİ ARAŞTIRIN. ÇOCUĞUN OKULDA BAŞKALARI TARAFINDAN ZARAR VERİCİ DAVRANIŞLARA MARUZ KALIP KALMADIĞINI YADA YENİ ÖĞRETMENDEN KAYNAKLANAN BİR SIKINTI OLUP OLMADIĞINI ARAŞTIRIN. ARKADAŞLARI TARAFINDAN YENİLGİYE UĞRATILMIŞ OLMAK, EN SEVDİĞİ ÖĞRETMENİN SINIFTAN AYRILMIŞ OLMASI, BİR ÖNCEKİ GÜN BAŞINA HERHANGİ BİR KAZA GELMİŞ BULUNMASI YADA ALTINI ISLATMIŞ OLMASI GİBİ FARKLI NEDENLER SORUNUN TETİKLEYİCİSİ OLABİLİR. SABIRLI OLUN. SAKİN OLUN VE ÖFKENİZLE BAŞA ÇIKMAYA ÇALIŞIN.

12 NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ. ONA, OKULUN AMACINI AÇIKLAYIN
NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ? ONA, OKULUN AMACINI AÇIKLAYIN. ÖNCELİKLE; ÇOCUĞUN NİYE OKULA GİTMESİ GEREKTİĞİNİ BİLDİĞİNDEN EMİN OLUN. ÖZELLİKLE, ANA OKULU DENEYİMİ YAŞAMAMIŞ OLAN İLK YADA TEK ÇOCUKLARIN, YAŞANMAKTA OLAN DEĞİŞİMİNDEN DOLAYI KAFALARI KARIŞABİLİR. DERSLERİN VE ÖĞRENMENİN NE İLE İLGİLİ OLDUĞUNU TAM OLARAK ANLAMAYAN ÇOCUKLAR, OKULA GÖNDERİLMELERİNİ, DAHA FAZLA YARAMAZLIK YAPMAMALARI İÇİN VERİLMİŞ BİR CEZA OLARAK GÖREBİLMEKTEDİR. SONUÇTA DA; KENDİLERİNİ SUÇLU, KIRGIN VE REDDEDİLMİŞ HİSSEDEBİLİRLER. GÖZYAŞLARIYLA ALAY ETMEYİN. AĞLAYAN BİR ÇOCUKLA HİÇBİR ZAMAN ALAY ETMEYİN YA DA ONU AZARLAMAYIN; KARDEŞLERİNİN DE BU ŞEKİLDE DAVRANMALARINA İZİN VERMEYİN. BAZI ANA-BABALAR, ALAY ETMENİN ÇOCUĞUN, MUTSUZLUĞUNDAN DOLAYI UTANÇ HİSSETMESİNİ SAĞLAYACAĞI, BÖYLELİKLE BU DUYGUDAN UZAKLAŞABİLECEKLERİ ŞEKLİNDE YANLIŞ BİR DÜŞÜNCEYLE BU ŞEKİLDE DAVRANMAKTADIR.

13 NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ. VEDALAŞMALARI ÇABUK VE KISA SÜRELİ TUTUN
NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ? VEDALAŞMALARI ÇABUK VE KISA SÜRELİ TUTUN. VEDALAŞMA NE KADAR UZUN SÜRERSE, DUYGUSALLIĞA EĞİLİMİNİZ DE O DENLİ ARTAR. SİZİ SIKINTILI GÖRMEK ÇOCUĞUNUZU SADECE DAHA DA FAZLA ÜZER. HIZLI BİR ÖPÜCÜK VERİP ÇOCUĞUNUZU KUCAKLADIKTAN VE ONUN OKUL KAPISINDAN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE İÇERİ GİRDİĞİNDEN EMİN OLDUKTAN SONRA, ARKANIZA BAKMADAN ORADAN UZAKLAŞIN. ONA GÜNÜNÜZÜN NASIL GEÇECEĞİNİ ANLATIN. ÖZELLİKLE KAYGILI BİR ÇOCUK, ONA GÜN İÇİNDE YAPACAKLARINIZI ANLATMANIZ İLE BİRAZ RAHATLAYABİLİR. BAZI ÇOCUKLAR, ONLARIN YOKLUĞUNDA BAŞINIZA KÖTÜ BİR ŞEY GELEBİLECEĞİ ENDİŞESİYLE, OKULA GİTMEKTEN KORKAR.

14 NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ
NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ? ONUNLA, GÜNÜNÜN NASIL GEÇTİĞİ HAKKINDA KONUŞUN. ÇOCUĞUNUZU, OKULDA YAPTIKLARI İLE İLGİLİ KONUŞMASI KONUSUNDA TEŞVİK EDİN. DERSLERLE İLGİLİ SOHBET ETMEK, ONLARI DAHA BİLDİK VE DAHA AZ ÜRKÜTÜCÜ KILAR. ÇOCUĞUNUZUN ÖĞRETMENİ İLE GÖRÜŞÜN. KAYGILARINIZI OKUL İLE PAYLAŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN. ÇÖZÜM OLASILIKLARINI TARTIŞIN. AMA, BİR AN ÖNCE OKULU DEĞİŞTİRME FİKRİNE KARŞI DİRENİN. TEMEL PROBLEM ORTADAN KALKMADIKÇA, ÇOCUĞUNUZ AYNI SORUNLARI BİR SONRAKİ OKULDA DA YAŞAYACAKTIR. DOĞRU TEŞHİS VE ÇÖZÜM BULUNMADIĞI SÜRECE, SORUN YENİ OKULA DA TAŞINACAKTIR. OKUL DEĞİŞTİRMEK ANCAK, ÖĞRETMENİN YARDIM KONUSUNDA YETERSİZ YADA İSTEKSİZ OLMASI VE ÇOCUĞUNUZUN O OKULA ASLA KENDİNDEN EMİN BİR ŞEKİLDE GİDEMEMESİ DURUMUNDA DÜŞÜNÜLEBİLİR.

15 PROBLEM OLASILIĞI 2-YENİ DENEYİMLERLE BAŞ ETME: GÜÇLÜĞE NEDEN OLAN FAKTÖRLERDEN BİR DİĞERİ DE, ÇOCUĞUNUZUN DEĞİŞİM VE YENİLİKLERLE BAŞ ETME İHTİYACIDIR. BUNLAR, SADECE DERSLERİN GETİRDİĞİ YENİ ZİHİNSEL BEKLENTİLERİ DEĞİL, AYNI ZAMANDA OKULA BAŞLAMASIYLA BİRLİKTE GELEN BİR DİZİ YENİ DENEYİMİ DE KAPSAMAKTADIR. OLDUKÇA FARKLI BİR ORTAMA GİRME, SINIFINI BULMA, YABANCILARLA TANIŞMA, YEMEK İÇİN NEREYE GİDİLMESİ GEREKTİĞİNİ KEŞFETME, ELLERİNİ YIKAYACAĞI YERİ BULMA, OKUL KURALLARINI ÖĞRENME, KİŞİSEL DİSİPLİNİ GELİŞTİRME, GRUP PROJELERİNDE YER ALMA GİBİ DENEYİMLER SÖZ KONUSUDUR. EVİN BİLDİK, RAHAT VE ZİHİNSEL AÇIDAN DAHA AZ YORUCU ORTAMINDA ANNEYLE BİRLİKTE YAŞAMAYA ALIŞAN ÇOCUĞA BU, ÜRKÜTÜCÜ BİR DENEYİM GİBİ GELEBİLİR.

16 NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ. EVDE YENİ ALIŞKANLIKLAR GELİŞTİRİN
NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ? EVDE YENİ ALIŞKANLIKLAR GELİŞTİRİN. EVDE OKUMA, RESİM YAPMA BİR ENSTRÜMAN ÇALMA VE OYUN OYNAMA ETKİNLİKLERİ İÇİN BELİRLİ BİR DÜZEN OLUŞMASINI SAĞLAYIN. EVDE BİR PROGRAMI TAKİP ETMEYİ ÖĞRENMEK, ÇOCUĞUN OKULDAKİ DERS PROGRAMINA UYUM SAĞLAMASINI KOLAYLAŞTIRACAKTIR. BU AYRICA, BELİRLİ SAATLERDE ÇALIŞMA DİSİPLİNİ EDİNMEYİ DE DESTEKLEYECEKTİR. OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARININ ÇOĞUNLUKLA YAŞADIKLARI EN YAYGIN SORUN, PROGRAMLI YAŞAYAMAMALARINDAN, DERS ÇALIŞMAYLA OYUN OYNAMA SAATLERİNİ BİRBİRİNDEN AYIRAMAMALARINDAN, ZAMANI DOĞRU KULLANAMAMALARINDAN KAYNAKLANMAKTADIR. ÇOCUĞUN ENDİŞELERİ ÜZERİNE KONUŞUN. ÇOCUĞUNUZ, YAŞADIĞI GÜÇLÜKLERİ SİZİNLE PAYLAŞMASI KONUSUNDA CESARETLENDİRİN VE ÖĞRETMENLERİYLE KONUŞMA, DERSLERİNİ BİRLİKTE ÇALIŞMA GİBİ YOLLARA BAŞVURARAK PROBLEMLERİNİ ÇÖZMESİNE YARDIMCI OLUN. SORUNLARIYLA İLGİLİ KONUŞURKEN SABIRLI OLMAYA VE YARGILAYICI DAVRANMAMAYA ÖZEN GÖSTERİN. ÇOCUĞUN ZİHİNSEL YETENEKLERİNİ ELEŞTİRMEK YA DA HOŞ OLMAYAN BİR ŞEKİLDE ONU DİĞER BİR ÇOCUKLA KIYASLAMAK HER ŞEYİN ÇOK DAHA KÖTÜ OLMASINA YOL AÇACAKTIR.

17 PROBLEM OLASILIĞI 3- GERÇEKÇİ OLMAYAN YÜKSEK BEKLENTİLER: YETİŞKİNLERİN BEKLENTİLERİYLE MÜCADELE ETMEK, BAZI ÇOCUKLARDA STRESE YOL AÇAN BAŞLICA ETKENDİR. BU DAHA ÇOK, ÇOCUKLARIN BAŞARILARINDA MÜKEMMELİYETÇİ BİR TUTUM BENİMSEMEK ŞEKLİNDE KENDİNİ GÖSTERİR. BAZILARI,SINIFTA BİR TESTTEN İKİNCİ OLMAYI, SONUNCU OLMAYA EŞDEĞER GÖRÜRLER. HER SEFERİNDE YÜKSEK STANDARTLAR KOYDUĞUNUZ VE BÜYÜK OLASILIKLA TAM BİR BAŞARI DIŞINDAKİ DURUMLARDA ELEŞTİRİCİ OLDUĞUNUZ TAKDİRDE, ÇOCUĞUNUZDA STRES OLUŞMA RİSKİ ARTACAKTIR.

18 NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ. BEKLENTİ DÜZEYİNİZİ GERÇEKÇİ KILIN
NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ? BEKLENTİ DÜZEYİNİZİ GERÇEKÇİ KILIN. ÇITAYI DOĞRU YÜKSEKLİĞE KOYUN. DAHA AZ TALEP KAR OLUN. ÇOCUĞA, DAHA AZ MÜKEMMELİYETÇİ DAVRANARAK YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ. BAŞARILARINI İZLEMEYİ SÜRDÜRÜN ANCAK ÇOCUĞUN HERHANGİ BİR BAŞARISIZLIĞI KARŞISINDA, HOŞNUTSUZLUK GÖSTERMEYİN. HATALAR YAPARAK ÖĞRENMENİN, BAŞARILI ÇALIŞMANIN TEMEL ŞARTI OLDUĞUNU UNUTMAYIN. İSTEMEYEREK BİLE OLSA, ÇOCUĞUNUZA, BEKLENTİLERİ KARŞILAYAMADIĞI TAKDİRDE ONU DAHA AZ SEVİP SAYACAĞINIZ İZLENİMİNİ HİÇBİR ZAMAN VERMEYİN. BUNUN TERSİ BİR YAKLAŞIM İSİ, PERFORMANSI BALTALAMANIN AKSİNE, KAYGILI BİR ÇOCUĞU DAHA FAZLA ÇALIŞMASI VE ÖĞRENMEYE DAHA RAHAT BİR BİÇİMDE YAKLAŞMASI KONUSUNDA DESTEKLEYECEKTİR.

19 ÇOCUĞUNUZ BAŞKALARI TARAFINDAN ZARAR GÖRÜYORSA…
ÇOCUĞUNUZ BAŞKALARI TARAFINDAN ZARAR GÖRÜYORSA…. DUYGUSAL AÇIDAN DAYANIKLI OLMASINI SAĞLAYIN. ÇOCUĞUNUZA, JUDO, BOKS YADA BENZER KENDİNİ SAVUNMA DÖVÜŞLERİ ÖĞRETEREK, KAVGA ETMESİ DOĞRULTUSUNDA ONU DESTEKLEMEYİN. BU SADECE, OYUNLARINDA BAŞKALARINA ZARAR VERMESİNE YOL AÇACAKTIR. ÇOCUĞUNUZUN, PSİKOLOJİK SAVUNMALARINI GELİŞTİRMESİNE YARDIM ETMENİZ ÇOK DAHA MANTIKLI VE YARARLIDIR. BÖYLECE; KENDİSİNE ZARAR VEREN KİŞİLERE, ONLARIN EGOLARINI BESLEYEN KORKU VE GÖZYAŞI YERİNE; MUTLU BİR KAYITSIZLIKLA KARŞILIK VEREBİLECEKTİR. ÇOCUĞUNUZUN KENDİNE GÜVENİ VE BENLİK SAYGISI GELİŞTİKÇE; SATAŞMA, ALAY YADA TEHDİTLERE KARŞI DAYANIKLILIĞI DA O DERECE ARTACAKTIR. KENDİLERİNE ACI VEREBİLECEK KİŞİLERİ ACIMASIZ VE KORKUNÇ DEĞİL, GÜÇSÜZ VE İŞE YARAMAZ OLARAK GÖRMELERİ KONUSUNDA DESTEKLEYİN.

20 ÇOCUĞUNUZ BAŞKALARI TARAFINDAN ZARAR GÖRÜYORSA…
ÇOCUĞUNUZ BAŞKALARI TARAFINDAN ZARAR GÖRÜYORSA…. OYUN BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN. ÇOCUĞUNUZ OYUN BECERİLERİNDEN YOKSUNSA, BİR SPOR YAPMASI VE MÜMKÜN OLDUĞUNCA FAZLA ARKADAŞ EDİNMESİ KONUSUNDA ONU TEŞVİK EDİN. BASKETBOL; VOLEYBOL GİBİ SPOR DALLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE TENİS, YÜZME GİBİ SPORLAR ÖNERİLEBİLİR. ETRAFI ARKADAŞLA ÇEVRİLMİŞ BİR ÇOCUĞUN,KURBAN OLARAK SEÇİLMESİ OLASILIĞI ÇOK AZDIR. BAŞKALARINA ZARAR VEREN BİRİNİN EN SON İSTEYECEĞİ ŞEY BİR GRUBU KARŞISINA ALMAKTIR. ÖĞRETMENLERİYLE KONUŞUN. SEKİZ YAŞ VE ÜSTÜNDEKİ BİR ÇOCUĞA SAHİP OLAN ANA BABANIN, ÖĞRETMENLERE YADA ZARAR EREN DİĞER ÇOCUĞUN AİLESİNE ŞİKAYETTE BULUNMASI, ZARARIN SÜREKLİ VE TEHLİKELİ OLDUĞU DURUMLARDA EN SON BAŞVURACAĞI YÖNTEM OLMALIDIR. ANCAK, ZARAR GÖRME; ÇOCUĞUNUZUN SEKİZ YAŞIN ALTINDA OLMASI VE ÇOCUĞUN DÜZENLİ OLARAK BUNA MARUZ KALMASI DURUMUNDA HEMEN BİLDİRİLMELİDİR. BU YAŞTAKİ ÇOCUKLARIN, ÖZELLİKLE DE YAŞÇA BÜYÜK ÇOCUKLARIN SALDIRILARINA KARŞI KENDİLERİN SAVUNMALARI OLDUKÇA GÜÇTÜR. ÖĞRETMENLE YADA EBEVEYNLE PROBLEMİ TARTIŞIRKEN SAKİN DAVRANIN VE GÖRÜŞLERİNİZİ SAĞLAM, ANCAK SALDIRGAN OLMAYAN BİR ŞEKİLDE İFADE EDİN.

21 ÇOCUĞUNUZ BAŞKALARINA ZARAR VERİYORSA; ŞİMDİ, BİR DE MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜNE BAKALIM. ÇOCUĞUNUZUN BAŞKALARINA ZARAR VERDİĞİ KEŞFETMENİZ YADA BUNDAN ŞÜPHELENMENİZ DURUMUNDA NE OLUR? BAŞKALARINA ZARAR VERME DE, ZARARA MARUZ KALMAK GİBİ KÖTÜ DAVRANIŞ ÖRNEĞİDİR. ÖRNEK OLUN. ZARAR VERME DAVRANIŞINI İYİLEŞTİRMENİN İLK VE EN ÖNEMLİ ADIMI, EVDE ÇOCUĞA İYİ BİR MODEL OLUŞTURMAKTIR. ÇOCUKLAR, ANA BABALARININ DURUMLAR KARŞISINDAKİ TEPKİLERİNİ TAKLİT EDERLER. DAYAK YİYEN ÇOCUK, AYNI YÖNTEMLERİ DİĞER ÇOCUKLAR ÜZERİNDE UYGULAR. DAVRANIŞLARI SİZİ NE KADAR KIZDIRIRSA KIZDIRSIN, HİÇBİR KOŞULDA, ÖZELLİKLE DE ZARAR VERME AMAÇLI OLALAR, ÇOCUKLARINIZA BEDENSEL CEZA UYGULAMAYIN.

22 ÇOCUĞUNUZ BAŞKALARINA ZARAR VERİYORSA; PRATİK BECERİLER KAZANDIRIN
ÇOCUĞUNUZ BAŞKALARINA ZARAR VERİYORSA; PRATİK BECERİLER KAZANDIRIN. ÇOCUĞUNUZUN, ONU DİĞER ÇOCUKLARLA İŞBİRLİĞİ HALİNDE OYNAMAKTAN ALIKOYAN HANGİ SOSYAL BECERİLERDEN YOKSUN OLDUĞUNU BULMAYA ÇALIŞIN. BAŞKALARINA ZARAR VEREN BİR ÇOCUK ÇOĞUNLUKLA, BAŞKALARIN ETKİLEMEK VE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN ŞİDDETTEN BAŞKA BİR YOL KULLANAMAYAN, SOSYAL AÇIDAN YETERSİZ ÇOCUKTUR. ONA, ÇEVREYE ZARAR VERMEK YERİNE, YOKSUN OLDUĞU BU BECERİLERİ KAZANDIRMAK VE ÖRNEĞİN; BİR SPOR YAPMA, BİR ENSTRÜMAN ÇALMA, RESİM KURSUNA GİTME YADA İZCİLİK, SATRANÇ KULÜBÜNE KATILMA GİBİ POPÜLER OLMA YOLLARINI GÖSTERMEK İÇİN ELİNİZDEN GELENİ YAPIN. ŞAYET ÇOCUĞUNUZ YAŞINA GÖRE DAHA İRİYSE, ONU KENDİSİNDEN YAŞÇA BİRAZ DAHA BÜYÜK ÇOCUKLARIN GRUPLARINA KATILMAYA TEŞVİK EDİN.

23 Çocuğun okula gitmeme tepkisiyle sonuçlanan bütün bu sayılan problem olasılıklarının dışında, çocuğu okulda mutsuz edebilecek etkenlerden bazıları şöyle sıralanabilir; En yakın arkadaşıyla bozuşma Sınıftaki çalışmalara ayak uydurmada güçlük çekme Özgüven eksikliği Görünüşüyle ilgili sataşmalar Modaya uygun giysilerinin olmaması Sınıf öğretmeninden hoşnut olmama Okul tuvaletlerini kullanma korkusu Beden eğitimi dersinde düşük başarı. Bu veya başka nedenlerden herhangi biri, okula gitme konusunda çocuğu mutsuz etmeye yetebilir. Sıkıntısının gerçek nedenini anlamak ve onu neyin kaygılandırdığını bulabilmek için yeterince çaba sarf edilmeli ve gerekli yardım alınmalıdır.

24 ANNE BABALARA ÖZEL NOTLAR… 1-ÇOCUKLAR EVCİL HAYVANLAR DEĞİLDİR
ANNE BABALARA ÖZEL NOTLAR… 1-ÇOCUKLAR EVCİL HAYVANLAR DEĞİLDİR. ONLAR KÜÇÜK İNSANLARDIR. DOĞRULARI VARDIR. YAŞLARI VE OLGUNLAŞMALARIYLA ORANTILI SORUMLULUKLARI OLMAK DURUMUNDADIR. TAM TERSİ OLDUĞU HALDE BAZI ANA BABALAR ÇOCUKLARINI KENDİ MÜLKLERİ GİBİ GÖRÜRLER YADA ÇOCUKLARININ ONLARA BİR ŞEYLER BORÇLU OLDUKLARINI DÜŞÜNÜRLER. 2-ÇOCUKLARIN GERÇEKTE YAŞADIĞI HAYATLA SİZİN ONLARIN YAŞADIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ HAYAT AYNI HAYAT DEĞİLDİR. ÇÜNKÜ SİZİN BEYNİNİZİN DAHA GELİŞMİŞ OLMASI, ÇOCUKLARIN DÜNYAYA KENDİLERİNE AİT TEK VE GELİŞEN OLAYLARI, DÜŞÜNCELERİ YOK DEMEK DEĞİLDİR. ONLARI ONURLANDIRIN. 3-ÇOCUKLARINIZIN YAPTIKLARINI ÜZERİNİZE ALINMAYIN. BU, ANA BABALARIN ÇOCUKLARINA KIZMASI İÇİN EN YAYGIN NEDENDİR. SİZİN ÜZERİNİZE BİR ŞEYLERİ YÖNELTMEK İSTİYOR GİBİ GÖZÜKTÜKLERİNDE TEPKİLİ OLMAK YERİNE SİZİNLE İLETİŞİM KURMAK İSTEDİKLERİNİ FARKINA VARMAK İÇİN UĞRAŞIN. 4-ONLAR İÇİN HESAP DEFTERİ TUTMAYIN. KISA SÜRE ÖNCE YAPILANLARI HATIRLAMANIZ YETERLİDİR. SİZ NASIL HİÇ HATASIZ DEĞİLSENİZ, ONLARINKİNİ DE AFFEDİN.

25 ANNE BABALARA ÖZEL NOTLAR… 5-KİRLİLİK VE DÜZENSİZLİK İYİLİĞİN ÖĞRENME MERAKININ OLUŞMASI İÇİN UYGUN BİR ZEMİNDİR. HANGİSİ DAHA ÖNEMLİ? TEMİZ BİR ODA MI YOKSA ÇOCUĞUNUZUN ENGELLENMEYEN MERAKIYLA DÜNYAYI KEŞFETMESİ Mİ? 6-SİZİ HİÇ DİNLEMEDİKLERİ İÇİN ÜZÜLMEYİN, SİZİ HER ZAMAN İZLEDİKLERİNDE ÜZÜLÜN. “YAPTIĞIM YAPMA, SÖYLEDİĞİMİ YAP” DEMEK İKİ YÜZLÜLÜKTÜR. ÇOCUĞUNUZUN OLMAK İSTEYECEĞİ GİBİ BİR YETİŞKİN OLUN. 7-ONLARIN SİZE ÖĞRETECEĞİ ÇOK ŞEY VAR, ONLARDAN ÖĞRENİN. BAZI ZAMANLAR BİLGELİKLERİ SİZİ ŞAŞIRTABİLİR. 8-ONLARI ÇOK SEVİN. ÇOCUKLARINIZIN KENDİ BAŞINA AYAKLARI ÜZERİNDE DURACAĞI GÜN, ZOR OLACAKTIR. ÜZÜNTÜNÜZE BOYUN EĞİN VE ONLAR İÇİN EN İYİSİNİ YAPIN. SON OLARAK, ÇOCUĞUNUZA NASIL BİR ANNE BABA OLDUĞUNUZU YADA İYİ Mİ KÖTÜ MÜ YAPTIĞINIZI HİÇBİR ZAMAN BİLEMEZSİNİZ VE YAŞADIĞINIZ SÜRECE BUNUN İÇİN ENDİŞELENİRSİNİZ. AMA ÇOCUKLARINIZ ÇOCUK SAHİBİ OLDUĞUNDA VE ONLARIN NE YAPTIĞINI İZLERSENİZ, CEVABIN BİR KISMINI ALIRSINIZ.

26 ÇOCUKLARA ARKADAŞ EDİNME VE ARKADAŞLIKLARI SÜRDÜREBİLME BECERİSİ KAZANDIRABİLMEDE ANNE BABALARA ÖNERİLER: 1-ÇOCUKLARINIZIN ARKADAŞLIKLARINI ÖNEMSEYİN, ONLARIN İLİŞKİLERİNE SAYGI GÖSTEREREK, ARKADAŞLIK SÜRECİNDE YAŞADIKLARI HAKKINDA ÇOCUKLARINIZLA KONUŞUN. ÇOCUĞUNUZUN KURDUĞU ARKADAŞLIK HAKKINDA ENDİŞELERİNİZ BİLE OLSA KENDİ YARGILARINIZLA OLUMLU YADA OLUMSUZ, ÇOCUĞUNUZU ETKİLEMEMENİZ ÖNEMLİDİR. BÖYLE BİR DURUMDA ÇOCUĞUN KENDİ ARKADAŞLIĞINI KENDİSİNİN DEĞERLENDİREREK DOĞRU VE YANLIŞI FARK EDEBİLMESİ ÖNEMLİDİR. ÇOCUĞUNUZUN ARKADAŞINDAN EMİN OLMADIĞINIZ DURUMDA BU ÇOCUĞU EVİNİZE DAVET EDEREK ONU YAKINDAN TANIMAYA GAYRET EDİN. 2-ÇOCUĞUNUZUN BAŞKALARI HAKKINDAKİ OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİNE DESTEK VERMEKTEN KAÇININ. ÇOCUKLARINIZIN KENDİ ARKADAŞLARINI YİNE KENDİLERİNİN SEÇMELERİNE FIRSAT VERİN. 3-ÇOCUĞUNUZUN KURDUĞU ARKADAŞLIĞIN ONUN ÜZERİNDE OLUMSUZ BİR ETKİ YAPACAĞINA İNANIYOR VE ÇOCUĞUNUZUN ZARAR GÖRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSANAZ, ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE GEÇİRDİĞİNİZ ÖZEL ZAMANLARDA BU KONUYU ONUNLA KONUŞUN. 4-ÇOCUĞUNUZUN ARKADAŞLIK SORUNLARINA MÜDAHALE EDİP, SORUNLARA KENDİNİZ ÇÖZÜM GETİRMEK YERİNE ÇOCUĞUNUZUN ARKADAŞLARIYLA KARŞILAŞTIĞI SORUNLARI YİNE KENDİSİNİZ ÇÖZMESİNE İZİN VERİN.

27 ÇOCUKLARA ARKADAŞ EDİNME VE ARKADAŞLIKLARI SÜRDÜREBİLME BECERİSİ KAZANDIRABİLMEDE ANNE BABALARA ÖNERİLER: 5-ÇOCUĞUNUZA KENDİ ARKADAŞLIK DENEYİMLERİNİZİ ANLATIN. ARKADAŞ EDİNME VE ARKADAŞLIĞI SÜRDÜRME, BİR ARKADAŞLA PAYLAŞIMLARDA BULUNMA KONUSUNDA ÇOCUĞUNUZA ÖRNEK OLUN. 6-ÇOCUĞUNUZA HER ARKADAŞLIĞIN EMEK VE SABIR İSTEDİĞİNİ KARŞILIKLI BİR PAYLAŞIM OLDUĞUNU, DOĞRU VE GÜZEL BİR ARKADAŞLIK İSTİYORSA, BUNUN İÇİN KENDİSİNİN DE ÇABA GÖSTERMESİNİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLATIN. 7-ÇOCUKLARINIZIN YENİ ARKADAŞLIKLAR KURABİLMELERİ İÇİN, ONLARIN FARKLI SOSYAL ORTAMLARDA BULUNMASINA DESTEK OLUN. PARKLAR, GEZİLER KAMPLAR, SİNEMA VE TİYATROLAR, GRUP ÇALIŞMALARI, ARKADAŞ EDİNME İÇİN ÖNEMLİ FIRSATLARDIR. 8-ÇOCUKLARINIZI SİZİN İSTEDİĞİNİZ KİŞİLERLE ARKADAŞLIK YAPMAYA ZORLAMAYIN. ARAKDAŞLIĞI SIKICI OLARAK DEĞERLENDİREN ÇOCUKLAR ARKADAŞ EDİNMEK İSTEMEZLER. ÇOCUKLARINIZA GÜVENİN VE ONLARA SAYGI DUYUN.

28 ANNE BABA ÇOCUK İLİŞKİSİNDE DOĞRU MESAJLAR VEREBİLME: YAŞAM BOYU HER DAVRANIŞINIZ VE HER SÖZÜNÜZDE ETRAFINIZDAKİ İNSANLARA FARLI MESAJLAR GÖNDERDİNİZ. ÖRNEĞİN; BİR ANNE ÇOCUĞUNUN MUTFAKTAN BİR ŞEY GETİRİRKEN ELİNDEKİNİ YERE DÜŞÜRMESİ KARŞISINDA, “BABAN GİBİ SAKARSIN, BİR KEREDE ŞU İŞİ TAM YERİNE GETİR” DİYE SESLENİR. SİZCE BENZERİ BİR DURUMDA ANNENİN ÇOCUĞUNA GÖNDERDİĞİ MESAJLAR NELER OLABİLİR? “BABAN BECERİKSİZİN BİRİDİR.” “SEN DE BABAN GİBİ BECERİKSİZSİN” “HİÇBİR İŞİ DOĞRU YAPAMIYORSUN.” BENZER DURUMLARDA MUTLAKA İŞ TAMAMLANIR FAKAT ORTADA İLETİLEN MESAJLAR KALIR. GÖNDERİLEN HER OLUMSUZ MESAJ ÇOCUĞUN KENDİNE GÜVENİNDEN BİR PARÇA GÖTÜRÜRKEN ÇOCUĞUN GÖZÜNDE ANNE BABANIN İTİBARI BİRAZ DAHA SARSILIR. İLK ÇOCUĞUNUZLA İLGİLİ YAŞADIKLARINIZI DÜŞÜNÜN. HER ATTIĞI ADIMDA HER SÖYLEDİĞİ SÖZDE NE KADAR HEYECANLANDIĞINIZI ONA NASIL SEVGİ MESAJLARI GÖNDERDİĞİNİZİ VE COŞKUYLA O ANI EŞİNİZE ANLATIŞINIZI….. İLK YILLAR BÖYLE GEÇERKEN SONRADAN NASIL OLUYOR DA BÜYÜDÜKLERİNDE ONLARIN YALNIZCA YANLIŞ ADIMLARI ÜZERİNDE DURUYORUZ?VEYA EŞİMİZE HEYACANLI VE EMİN BİR TAVURLA ONLARIN BİZİ NASIL ÜZDÜKLERİNİ ANLATIYORUZ.

29 ANNE BABA ÇOCUK İLİŞKİSİNDE DOĞRU MESAJLAR VEREBİLME:, MESAJLAR YALNIZCA SÖZLERDE DEĞİL DAVRANIŞLARDA DA GİZLİDİR. KÜÇÜK OĞLUNUZA BİR BAKIŞINIZ, KÜÇÜK BİR GÜLÜMSEME BÜYÜK KIZINIZ TARAFINDAN FARK EDİLECEK VE İŞTE O ZAMAN MESAJ GİDECEKTİR. ŞİMDİ OLMAZ KIZIM BUNLARI SONRA KONUŞURUZ DEDİĞİNİZ ZAMANLARDA GİDEN MESAJLAR NELER OLABİLİR SİZCE? İÇİNİZDEN BİRKAÇ SAVUNUZCU SES “BEN ÇOCUKLARIMA BAĞIRMADAN GÜZELLİKLE DE ANLATIYORUM YADA HER ZAMAN VURMUYORUM” DİYE YÜKSELEBİLİR. FAKAT YAD DAVRANIŞLARINIZLA GİDEN MESAJLAR. ÖRNEK: SÜTÜ DÖKEN ÇOCUĞUNUZA BAĞIRMADAN “BIRAK TAMAM HER YERİ LEKELEDİN BANA VER.” DİYE SÖYLENDİĞNİZ ZAMANLAR ŞU SÖZLERİN NE KADAR7I SİZİN İÇİN TANIDIK? *CANIN SENİN DAYAK MI İSTİYOR? *HİÇ SENİN GİBİ BİR ÇOCUK GÖRMEDİM? *OĞLUM O DA ÇOCUK SEN NEDEN ONUN GİBİ OLMUYORSUN? *KÖR MÜSÜN? *SEN NE LAF ANLAMAZ ÇOCUKSUN? *SEN BENİ ÖLDÜRECEKSİN? *BU ACAYİP ARKADAŞLARI NERDEN BULDUN? *YÜZÜME ÖYLE SAF GİBİ BAKMA? *SUSUN OĞLUM TELEVİZYONUN SESİNİ DUYAMIYORUM?

30 ANNE BABA ÇOCUK İLİŞKİSİNDE DOĞRU MESAJLAR VEREBİLME: BU SÖZLER YERİNE ŞU SÖZLERİ ÇOCUKLARINIZA NE KADAR SÖYLÜYORSUNUZ? *BUNU YAPIŞ TARZIN ÇOK HOŞUMA GİTTİ. *BU BERBAT DAĞINIKLIĞI TOPLAMAN BENİ SEVİNDİRDİ. *ÖYLE GÜZEL GÜLÜYORSUN Kİ? *SEN BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUN? *İYİ Kİ BENM OĞLUMSUN *BAŞKALARI SENİN BAŞARINDAN SÖZ ETTİĞİNDE SENİNLE GURUR DUYUYORUM. *SENİNLE KONUŞMAKTAN ZEVK ALIYORUM. UNUTMAYIN Kİ, DURUMLARA YAKLAŞIM TARZIMIZI BİZLER SEÇERİZ. KOLASINI DÖKEN OĞLUNUZA NE KADAR SAKAR OLDUĞUNU DA SÖYLEYEBİLİRSİNİZ VEYA ONA YAPTIĞI KAZANIN SONUCUNU TEMİZLEMEYİ DE ÖĞRETEBİLİRSİNİZ. SİZİN VERDİĞNİZ BASİT BİR MESAJ ÇOCUĞUNUZUN KENDİNE OLAN BAKIŞINI OLUŞTURUR. BU BASİT ÖNERİLER “KOŞMA CANINI ACITACAKSIN” ŞEKLİNDE OLABİLECEĞİ GİBİ “LÜTFEN DİKKATLİ OL” ŞEKLİNDE DE OLABİLİR.

31 ANNE BABA ÇOCUK İLİŞKİSİNDE DOĞRU MESAJLAR VEREBİLME: YETİŞKİNLERİN ÇOCUKLARA GÖNDERDİĞİ MESAJLARIN YANINDA BAZEN ÇOCUKLAR DA YETİŞKİNLERE FARKLI MESAJLAR GÖNDERİR VE KENDİLERİNE İLİŞKİN İPUÇLARI SUNARLAR. ÖRNEĞİN, SABAH OKULA GİTMEK İSTEMEYEN OĞLUNUZU DİKKATLE DİNLEDİĞİNİZDE ONUN YAŞADIĞI YALNIZLIK DUYGUSUNU FARK EDEBİLİRSİNİZ. ÇOCUKLARIN DAVRANIŞLARI YETİŞKİNLERE GİDEN PEK ÇOK MESAJLA DOLUDUR. ÖNEMLİ OLAN ONLARI DİKKATLE GÖZLEMLEYEREK VE DİNLEYEREK GÖNDERDİKLERİ MESAJLARI DOĞRU OLARAK ANLAYABİLMEKTİR. KARŞINIZDAKİ İNSANLARDAN BEKLENTİLERİNİZİ ONLARI ÜZMEDEN, İNCİTMEDEN, SUÇLAMADAN, YALNIZ DUYGULARINIZI VE KENDİNİZİ ANLATARAK DA KONUŞABİLİRSİNİZ. “İŞTEN YENİ GELDİM GERÇEKTEN ÇOK YORGUNUM BİRKAÇ SAAT DİNLENMEME İZİN VERİRSENİZ BİR SAAT SONRA DİLERSENİZ SİZİNLE SANTRANÇ OYNAYABİLİRİM?” BİZ BU TÜR KONUŞMALARA “BEN DİLİ MESAJLARI” DİYORUZ.

32 ÇOCUKLARLA İLETİŞİM: 1-ÇOCUKLARIMIZLA İLİŞKİLERİMİZDE ONLARLA KÜÇÜK YAŞTAN İTİBAREN KENDİNİZİ YAŞADIKLARINIZI AÇIKLAYAN BEN DİLİ İFADELERİ KULLANIRSANIZ ÇOCUKLARINIZ DA BÜYÜDÜKÇE SİZİN KULLANDIĞINIZ DİLİN AYNISINI KULLANARAK KENDİLERİNİ ANLATIRLAR. ÇOCUKLARINA KARŞI AÇIK İLETİŞİMİN YER ALDIĞI BEN İFADELERİ KULLANAN ANNE BABALAR ÇOCUKLARINA ŞU ÖNEMLİ GERÇEĞİ ÖĞRETİRLER: “YAŞADIĞINI SENİ RAHATSIZ EDEN ŞEYLERİ, ÜZÜNTÜLERİNİ BİZİMLE AÇIKLIKLA PAYLAŞABİLİRSEN BİZLER SENİ RAHATLIKLA ANLARIZ VE SANA YARDIMCI OLMAK İÇİN ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPARIZ.” BU MESAJI ALAN ÇOCUK DA 7 YAŞINA GELDİĞİNDE KARDEŞİNE YAŞADIĞI KISKANÇLIĞI KARDEŞİNİ DÖVEREK ANNEYİ BUNALTARAK GÖSTERMEK YERİNE “ ANNE SENİNLE DAHA ÇOK BİRLİKTE OLMAK İSTİYORUM BENİ SEVMENİ İSTİYORUM” CÜMLELERİ İLE ANLATIR. 2-EĞER ÇOCUK KÜÇÜK YAŞLARDA BEN DİLİ İFADELERİNİZİ DUYARAK YETİŞMİŞSE, ERGENLİK DÖNEMİNİ BİR O KADAR DAHA RAHAT YAŞAR VE YAŞATIR. YAŞATIR DİYORUZ ÇÜNKÜ ERGEN OLMAKTAN DAHA ZOR OLAN ŞEY, ERGENİN ANNE BABASI OLMAKTIR. 3-ÇOCUKLARINIZLA OLAN İLETİŞİMİNİZDE ÖNEMLİ OLAN NELER ÖĞRETTİĞİNİZDEN ÇOK NASIL VE HANGİ GÜZELLİKLERLE ÖĞRETTİĞİNİZDİR. “BEN DİLİ, KİŞİNİN O ANDA, KARŞILAŞTIĞI DURUM VEYA DAVRANIŞ KARŞISINDA, KİŞİSEL TEPKİSİNİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE AÇIKLAYAN BİR İFADE TARZIDIR , YANİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİMİZİ İÇTENLİKLE İFADE EDEN SÖZCÜKLERDİR.”

33 ÇOCUKLARLA İLETİŞİM: BEN DİLİ CÜMLELERİNİZDE;
ÇOCUKLARLA İLETİŞİM: BEN DİLİ CÜMLELERİNİZDE; * İSTENMEDİĞİNİZ DAVRANIŞI TANIMLAYIN, DAVRANIŞLA İLGİLİ YARGILARINIZI DEĞİL. ÖRNEK: -YARAMAZLIK YERİNE “KAPAKLARI BİRBİRİNE VURDUĞUN ZAMAN….” -PİS ÇOCUKSUN YERİNE”YEMEĞİNİ ÜZERİNE DÖKTÜGÜN ZAMAN…….” -BAŞARISIZSIN YERİNE “DÜZÜNLİ ÇALIŞMADIĞIN ZAMAN …..” *İSTEMEDİĞİNİZ DAVRANIŞIN SİZİN ÜZERİNİZDEKİ ETKİLERİNİ İFADE EDİN. ÖRNEK: -KAPAKLARI BİRBİRİNE VURDUĞUNUZ ZAMAN BAŞIM AĞRIYOR. -GÖMLEĞİNİ ÇABUK KİRLETTİĞİN ZAMAN GÖMLEĞİ TEKRARA YIKAMAM GEREKİYOR. -ÖDEVİNİ ZAMANINDA YAPMADIĞIN ZAMAN, DERSİN YEMEKTEN SONRAYA KALIYOR VE BENİM SANA YARDIM ETMEM ZORLAŞIYOR…… *İSTEMEDİĞİNİZ DAVRANIŞIN SİZDE UYANDIRDIĞI DUYGUYU TANIMLAYIN.. ÖRNEK: -SİNİRLENİYORUM. -YORULUYORUM, BOŞ YERE VAKİT HARCAMIŞ OLUYORUM. -YEMEKTEN SONRA DİNLENECEĞİME SENİNLE DERS YAPMAK BENİ SİNİRLENDİRİYOR. BU ÖRNEKLERİ, GERÇEKTEN ÇOCUĞUYLA SAMİMİ BİR İLETİŞİM KURMAK İSTEYEN ANNE BABALAR ZENGİNLEŞTİREBİLİR VE FARKLI DURUMLARA RAHATLIKLA UYARLAYABİLİRLER.


"AİLE EĞİTİMİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ? (BİRİNCİ SINIF VELİLERİ)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları