Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇEVRE ÇIPLAK DAĞ TEPE KALMASIN, TÜRKİYEM ÇÖL OLMASIN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇEVRE ÇIPLAK DAĞ TEPE KALMASIN, TÜRKİYEM ÇÖL OLMASIN."— Sunum transkripti:

1

2 ÇEVRE

3 ÇIPLAK DAĞ TEPE KALMASIN, TÜRKİYEM ÇÖL OLMASIN.

4 TUTUNACAK SON DALIM

5 UYARIYORUZ! ÜLKEMİZ ÜLKEMİZ GİDEREK ÇÖL OLUYOR.

6 YOKSULLUĞA GİDEN ACI YOL.

7

8 Arazinin yanlış kullanımı ve yeşil örtünün tahrip edilmesi sonucu çıplak hale gelen toprak, dış etkilere tamamen açık hale gelir. Bu koşullarda, yağmur, rüzgar darbelerinin etkisiyle toprağın yerinden koparak,yüzeysel bir akışla taşınmasına “Toprak erozyonu” denir. “TOPRAK EROZYONU” NEDİR?

9 BÖLGESEL FAKTÖRLERDEN DOLAYI GÖÇ ÇÖLLEŞME YOKSULLUK ARALARINDAKİ BAĞLANTIYA DİKKAT EDİNİZ

10 SON AĞACIN YAPRAKLARI...

11

12 HER YIL KIBRIS ADA’SININ YÜZEYİNİ 10 CM. KAPLAYACAK KADAR VERİMLİ TOPRAK YOK OLMAKTA.

13

14 VERİMSİZLEŞEN TARIM ALANLARI, YOK OLAN MERALAR, AKIP GİDEN CANLI TOPRAK.

15

16

17 ÇOK DEĞİL YAKIN BİR GELECEKTE TÜRKİYE ÇÖL OLACAK. SADECE 43 YIL SONRA TÜRKİYE’NİN ÇÖL OLACAĞI NASA RAPORLARIYLA KANITLANIYOR.

18

19 TÜRKİYE HER YIL EN AZ 1 MİLYAR 400 MİLYON TON CANLI TOPRAK KAYBEDİYOR. BU DURUMU GÖRMEMEZLİKTEN GELMEYİN.

20 Eyvah !.. Ben Ne Yaptım

21 EROZYONUN ZARARLARI Kaybedilen toprak örtüsünün yeniden oluşması için binlerce yıl gerekir. Bitki örtüsünün yok olması, erozyonun yanı sıra toprak kayması, taşkın ve çığ felaketlerini arttırır. Meraların yok olması ve hayvancılığın gerilemesi sonucunda, çok büyük boyutlarda iş imkanı ve gelir kaybedilmektedir.

22 Bitki örtüsü ve toprağın olmadığı bir yüzey, kar ve yağmur sularını tutamadığından,doğal su kaynakları düzenli ve sürekli olarak beslenmez. Verimsizleşen ve yok olan tarım arazileri üzerinde yaşayanları besleyemez, kırsal kesimden kentlere doğru göçü artırarak, büyük sosyal ve ekonomik sorunlara yol açar.

23 Erozyonla sürüklenen verimli topraklar, baraj rezervlerini doldurarak, onların ekonomik ömrünü kısaltır. Yeşil örtü ve toprağın elde gitmesi ile ortaya çıkan iklim değişikliği ve bozulan jeolojik denge sonucunda, vahim boyutlarda doğal varlık kaybedilerek ekonomik zararlara uğranmaktadır.

24 GELİN, TOPRAĞI TUTALIM ! GÜCÜNE GÜÇLER KATALIM; HER AN BUNU ANLATALIM: TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN.

25 AMBALAJ ÇÖP EĞİLDİR.... Ambalaj atıklarının ayrı toplatılarak ülke ekonomisine geri kazandırılması için çalışalım. Geri dönüşüm sektörünün oluşması için çalışalım.

26 1 TON KULLANILMIŞ KAĞIDI GERİ KAZANMAK 17 BÜYÜK AĞACIN KESİLMESİNİ, 4100 KV/SAAT ENERJİNİN KULLANILMASINI, 25.900 LİTRE SUYUNHARCANMASI, 690 LİTRE ÇÖPLÜK HACMİNİN KULLANILMASINI, 30 KG. HAVA KİRLETİCİSİNİN ATMOSFERE BIRAKILMASINI ÖNLER

27 HAKLARINIZA SAHİP ÇIKINIZ !...


"ÇEVRE ÇIPLAK DAĞ TEPE KALMASIN, TÜRKİYEM ÇÖL OLMASIN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları