Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DERSİMİZ TÜRKÇE.  Hasan 1993’te doğmuştur ve 1,78’lik bir adamdır.  8’inci madde daha kolaydı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DERSİMİZ TÜRKÇE.  Hasan 1993’te doğmuştur ve 1,78’lik bir adamdır.  8’inci madde daha kolaydı."— Sunum transkripti:

1 DERSİMİZ TÜRKÇE

2  Hasan 1993’te doğmuştur ve 1,78’lik bir adamdır.  8’inci madde daha kolaydı.

3  Dün akşam TV’deki filmi seyrettin mi?  Yunanistan, AB’ye üye bir devlettir. Büyük harflerle yapılan kısaltmalara gelen ekler kısaltmanın son harfinin okunuşuna uygun olacak şekilde getirilir: DOĞRU YANLIŞ

4 Büyük harflerle yapıldığı hâlde bir kelime gibi okunan kısaltmalara getirilen eklerde kısaltmanın okunuşu esas alınır.  ASELSAN’da  BOTAŞ’ın  TÖMER’e  NATO’ya  AKUT’un  ODTÜ’ye

5 Küçük harflerle yapılan ve sonunda nokta bulunan kısaltmalar ile üzerinde üs işareti bulunan kısaltmalara gelen ekler kesme işareti ile ayrılmaz. Gelen ek, kelimeye ve üs işaretinin okunuşuna uygun olarak yazılır.

6 Küçük harflerle yapılan ve sonunda nokta bulunmayan kısaltmalara gelen ekler kesme işareti ile ayrılır. Ek, kelimenin uzun okunuşuna göre getirilir: DOĞRU YANLIŞ

7  Ali’nin defteri yırtıldı.  Ayşe Hanım’a telefon etti.  Tekir’e mama aldık.  Allah’a şükürler olsun.  İstanbul’a gitti.  Ağrı Dağı’na tırmandık.  Topkapı Sarayı’nı gezdik.  Bilim, Mars’ta su olduğunu söylüyor.

8  Milli Eğitim Temel Kanunu’nda değişiklik yapıldı.  Onuncu Yıl Marşı’nı her seferinde aynı coşkuyla dinlerim.  Osmanlı Devleti’nin sınırları çok genişti. Özel isimler için parantez içinde bir açıklama yapıldığı zaman kesme işareti parantezden sonra getirilir.  Mustafa Kemal (Atatürk)’in düşünce yaşamında akılcılık büyük yer tutar.

9 Özel isimlere gelen yapım ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz. Yapım eklerinden sonra gelen çekim ekleri de ayrılmaz. DOĞRU YANLIŞ Özel isimlerin yerine kullanılan «o» zamiri büyük başlatılmaz ve gelen eklerde kesme işareti kullanılmaz.  Atatürk’ü çok sevmeli ve onun çizdiği ışıklı yolda ilerlemeliyiz.

10 Kurum, kuruluş, kurul ve iş yeri adları büyük başlatılır ancak gelen eklerde kesme işareti kullanılmaz.  Çamkent Ortaokuluna gidiyorum.  Bu gömleği Tansaştan aldım.  Karabük Belediyesine dilekçe verdim.


"DERSİMİZ TÜRKÇE.  Hasan 1993’te doğmuştur ve 1,78’lik bir adamdır.  8’inci madde daha kolaydı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları