Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BASINÇLI TÜP DEPOLAMA VE KULLANIM TALİMATI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BASINÇLI TÜP DEPOLAMA VE KULLANIM TALİMATI"— Sunum transkripti:

1 BASINÇLI TÜP DEPOLAMA VE KULLANIM TALİMATI

2 Basınçlı tüplerin tedarikçi firmadan vana koruma başlıkları ile birlikte getirilmesi istenecektir.
Basınçlı tüplerin Malzeme Güvenlik Bilgi Formları (MSDS) tedarikçi firmadan istenecek ve tüp depolama ve kullanma alanlarına asılarak kullanıcının ilgili kimyasalın tüm özellikleri hakkında bilgilenmesi sağlanacaktır

3 Basınçlı tüpler tedarikçi tarafından işyerine nakledilirken gerekli güvenlik önlemleri alınacak, tüpler vana koruma başlıkları ile birlikte ve sabitlenerek indirilecektir. Basınçlı tüplerin etrafı çevrilmeli, üstü kapatılmalıdır. Basınçlı tüp deposuna gerekli uyarı ve ikaz işaretleri asılmalıdır.

4 Basınçlı tüpler depo içerisinde dolu/boş ve yanıcı/yakıcı şeklinde ayrılarak depolanmalıdır.
Yanıcı ve yakıcıların ayrı depolanması veya depo içerisinde birbirinden uzak depolanması sağlanamıyorsa, bu iki cins gaz tüplerinin arasına inert gazlar depolanarak yanıcı ve yakıcı gazların teması kesilmelidir.

5 Basınçlı gaz tüpleri depo içerisinde de sabitlenmelidir.
Basınçlı tüp deposuna serbest giriş çıkış yasaklanacak ve sürekli kilitli tutularak anahtar ambar sorumlusuna verilecektir. Basınçlı tüplerin depoda dahi vana koruma başlıkları üzerinde olacaktır.

6 Basınçlı tüpler taşınması esnasında tekerlekli ve zincirli arabalar kullanılacaktır.
Tüpler vana koruma başlıkları olmadan ve yuvarlanarak asla taşınmayacaktır. Tüpler forkliftle birlikte, forklift çatallarına yatırılarak asla taşınmayacaktır.

7 Tüpler taban kısımlarının dönme hareketi kullanılarak dik olarak elde taşınmayacaktır.

8 Basınçlı tüpler forkliftle taşınacağı zaman, tüp boyu uzunluğunda bir sepet içerisinde yine sabitlenerek taşınacak ve sepetin forklift çatallarına girebileceği palet tarzı girintileri olacaktır. Tüpler vanalarından veya gövdelerinden bağlanarak kesinlikle kaldırılıp taşınmayacaktır. Basınçlı gaz tüpleri kullanılacak oldukları bölgede de sabitlenmeli, vana koruma başlıkları üzerinde olarak kullanılmalıdırlar.

9 Basınçlı gaz tüpleri sahada sıcak çalışma alanlarından ve alevli çalışmalardan uzak tutulmalı ve basınç yükselme tehlikesi önlenmelidir. Yanıcı ve yakıcı gaz tüplerinin gaz çıkışlarına (vana kısmına) geri tepme ventilleri (emniyet ventili) monte edilmeli ve ani basınç değişikliklerinde alevin geri tepmesi önlenmelidir. Tüpler kullanım sırasında da serin yerlerde, güneşin dik gelen ışınlarından korunmuş olarak kullanılmalıdır.

10 Boşalan gaz tüpleri sahada bekletilmeden derhal depoya gönderilmelidir.
Asetilen, LPG gibi yanıcı gaz tüplerinin bulunduğu bölgelerde kıvılcım çıkaran çalışmalar yapılmayacaktır.

11 Asetilen, LPG gibi yanıcı gaz tüpleri elektrik panoları, yüksek gerilim hatlarının geçtiği bölgelere yakın yerlere koyulmamalıdır. Basınçlı gaz tüplerinin taban kısmı gövdesinden geniş olmalı ve zeminde kapladığı alan gövdesinden hacimce büyük olmalıdır. Tüpten tüpe gaz transferi yapmak tehlikeli ve yasaktır.

12 Tüplere vurulması ve darbe alması önlenecektir.
Tüp regülatörlerle birlikte kullanılmalı ve arızalı olan regülatörler derhal yenisi ile değiştirilmelidir. İhtiyaç fazlası tüplerin çalışma sahasında bulundurulmasına izin verilmeyecektir.

13 Darbe görmüş tüple kullanılmadan tedarikçi firmaya geri verilecektir.
Basınçlı tüplerin gaz kaçırdığının tespit edilmesi durumunda tüpün kullanımı durdurularak tedarikçiye haber verilerek teslim edilmelidir.

14 Üretim tarihi 10 yıl ve basınç testi süresi 5 yıldan fazla olan tüpler kullanılmamalıdır.
Tüplerin üzerinde imal tarihi ve test tarihi mutlaka bulunmalıdır. İmal tarihi ve test tarihi okunmayan tüpler alınmamalıdır.


"BASINÇLI TÜP DEPOLAMA VE KULLANIM TALİMATI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları