Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ACIMASIZ BİR SAVAŞ VİETNAM SAVAŞI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ACIMASIZ BİR SAVAŞ VİETNAM SAVAŞI."— Sunum transkripti:

1 ACIMASIZ BİR SAVAŞ VİETNAM SAVAŞI

2 Mart 1965. Kamboçya sınırına yakın kuzey batı Saygon
Mart Kamboçya sınırına yakın kuzey batı Saygon. Amerikan helikopterleri Tay Ninh'in 18 mil kuzeyindeki Vietkong kamplarına saldıran Güney Vietnam kara birliklerine destek sağlamak için ağaçlarla çevrili bir savunma hattını makineli tüfeklerle tarıyorlar. (AP foto : Horst Faas)

3 9 Ocak 1964. Bir Güney Vietnam askeri, hükümet birliklerine kasten yanlış bilgi verdiği ve Vietkong'lu gerilları koruduğu iddia edilen bir köylüyü sorgularken. (AP foto: Horst Faas)

4 19 Mart Kamboçya sınırı yakınlarında, bir baba Güney Vietnam ordu birliklerine kendilerine yardım etmeleri için çocuğunu gösterirken. (AP foto : Horst Faas)

5 11 Haziran Saygon caddelerinden birinde, budist rahip Quang Duc, Güney Vietnam hükümeti tarafından budistlere sözde gerekçelerle yapılan zulmü protesto etmek için kendini yakarken. (AP foto : Malcolm Browne)

6 Eylül 1965. Güney Vietnam, Ben Cat ormanlık bölgede 173
Eylül Güney Vietnam, Ben Cat ormanlık bölgede 173. hava indirme tugayı 2. tabura bağlı Amerikan paraşütçüleri Vietkongluların yerini tesbit etmek için yağmur altında bir nehri geçmeye çalışırken. (AP foto : Henri Huet)

7 18 Haziran 1965. Kimliği belli olmayan bir Amerikan askeri "Savaş cehennemdir" yazılı kaskı ile poz verirken. (AP foto : Horst Faas)

8 1 Ocak Saygon'un 20 mil batısında Bao Trai bölgesinde, Vietkong birliklerinin ateşinden korunmak için bir kanala saklanan kadın ve çocuklar. (AP foto : Horst Faas)

9 Ocak 1966. Vietnam’ın yuksek rakımlı merkezi bölgelerinden birinde, Guney Vietnam birlikleri ve Vietkong birliklerinin ateşi arasında yaralanan Çavuş Harrison Pell. Yanında ise Richmond'lu sıhhiyeci Thomas Cole, kafasındaki bandın altında tek gözü ile çevreyi görmeye çalışıyor. (AP foto : Henri Huet)

10 Nisan 1969. Hue yakınlarında 47 kişinin cesedinin bulunduğu bir toplu mezardan çıkarılan kocasının
başında ağlayan kadın. (AP foto : Horst Faas)

11 15 Haziran 1967. "D" savaş bölgesi. Saygon civarı
15 Haziran "D" savaş bölgesi. Saygon civarı. Phuoc Vinh savaşında, uzun ağaçlarla dolu bir alanda bomba kraterine sığınan bir grup Amerikan askeri Vietkong'lu keskin nişancıların nerden ateş ettiğini anlamaya çalışıyor. (AP foto : Henri Huet)

12 1966. "C" savaş bölgesi. Kamboçya sınırına yakın savaş alanında öldürülen bir Amerikan paraşütçüsü tahliye helikopterine taşınırken. (AP foto : Henri Huet)

13 1966. Güney Vietnam, An Thi'ye yakın bir pirinç tarlasında, Vietkong birliklerinin yoğun ateşinden
korunmaya çalışan bir Amerikan askeri suların içinde sürünürken. (AP foto : Henri Huet)

14 ABD ordusunu Vietnam savaşına sokanlar, Vietnam halkının kültürel değerlerine bağlılıklarını,
savaşçı geleneklerini ve dirençlerini pek hesap etmemişlerdi. Resimde, Vietkong birliklerine bağlı genç bir kız savaşırken görülüyor.

15 1966. Saygon'un 50 mil uzağındaki bir bölgede bulunan birliklere destek sağlamak için havalanan
Amerikan ordu helikopterleri (AP foto : Henri Huet)

16 Bu acımasız savaşta ciddi sorunlarla karşılaşan ABD askerlerine moral sağlamak için, bazen tanınmış
sanatçılar gösteriler yapmak üzere bölgeye gönderiliyordu. Üst resimde, böyle bir gösteri düzenlemek İçin getirilen Raquel Welch görülüyor.

17 Haziran 1967. Saygon'un kuzeyi.
Sıhhiyeci James E. Callahan, ciddi bir şekilde yaralanan bir askere suni teneffüs yapmaya çalışırken. (AP foto : Henri Huet)

18 1 Şubat 1968. Güney Vietnam Ulusal polis lideri General Nguyen Ngoc Loan şüpheli bir Vietkonglu
memurun kafasına ateş ederken. (AP foto : Eddie Adams)

19 8 Haziran 1972. O günlerde 9 yaşında olan Kim Phuc (çıplak çocuk) ve diğer çocuklar Trang Bang
1 nolu karayolunda, napalm saldırısından kaçmaya çalışırlarken. (AP foto : Nick Ut)

20 Milliyetçi propogandalara bağlı olarak, Vietnam savaşı başlangıçta ABD halkı tarafından
desteklenirken, bilanço ortaya çıkmaya başladığında aydınlar, üniversite gençliği ve sendikalar tarafından protesto eylemleri düzenleniyordu.

21 Yankee Papa 13 helikopteri iniş alanına yaklaşırken, takım lideri James Farley M-60 makineli tüfek ile ateş açıyor. (Foto: Larry Burrows, 1965, Life)

22 21 Eylül 1966. Üç gece süren bir savaştan sonra, Kuzey Vietnam 325B ordu birliklerinin arka arkaya
gelen saldırılarından bunalan Amerikan deniz piyadeleri, geri cekilmek üzere toparlanırken. (AP foto : Henri Huet)

23 30. Nisan 1975. Kuzey Vietnam tanklarından biri Saygon'daki başkanlık sarayının kapısından girerken
Güney Vietnam'ın düşüşü tescillenmişti. (Foto : AP arşivi)

24 29 Nisan 1975. Son Amerikan birlikleri ülkeden ayrılırken, tahliye helikopterlerine binebilmek için Saygon'daki ABD elçiliğinin duvarına çıkmaya çalışan insanlar. (AP foto : Neal Ulevich)

25 29 Nisan 1975. Amerikan helikopterleri tarafından alındıktan sonra, bir amfibik geminin güvertesinde
bekleyen anne ve üç çocuğu. (Foto : AP arşivi)

26 17 Mart 1973. Vietnam'da bir süre esir kaldıktan sonra ülkesine dönen Albay Robert L. Stirm,
Travis askeri hava alanında ailesi tarafından karşılanıyor. (AP foto : Sal Veder)

27 Levent Ertürk – levbaba@yahoo.com
SONUÇ Vietnam 1,5 milyon insan kaybetti. Topraklarının yaklaşık üçte biri zehirlendi ve kullanılamaz hale geldi. Amerika’lılar yaklaşık 60 bin asker kaybetti. Savaş sonrası ülkelerine dönen Amerikan askerlerinden binlercesinin intihar ettiği kayıtlara geçmiştir. Savaşta ABD ordusunun çeşitli kimyasallar ve napalm kullandığı bilinmektedir. Bu tür bilgiler, ABD Karşıt Faaliyetleri İzleme Komisyonu tarafından ve milliyetçi çevreler tarafından komünist propoganda olarak inkar edilmelerine rağmen, hepsinin doğruluğu anlaşılmıştır. ABD askerlerinin, düşman askerleri alçaktan uçan helikopterlerden attığı, böylece onlara uzun süre can çekiştirdiği şahitlerce anlatılmıştır. Buna karşılık Vietkong birlikleri, yakaladıkları Amerikan askerlerine ve işbirlikçilere çok korkunç işkenceler yapmışlardır. Her iki tarafın da çılgınlaştığı bu savaş defalarca filme alınmıştır. Levent Ertürk –


"ACIMASIZ BİR SAVAŞ VİETNAM SAVAŞI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları