Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mooncid ANTI – ICING İÇERİK

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mooncid ANTI – ICING İÇERİK"— Sunum transkripti:

1

2 Mooncid ANTI – ICING İÇERİK
Kar ile Mücadele Yöntemleri. Bilinen Yöntemlerin Avantaj ve Dezavantajları. Anti - Icing Nedir ? Anti - Icing Fiziksel Özellikler . Diğer Mücadele Yöntemleri ile Kıyaslaması. Diğer Mücadele Çözümleri ile Kıyaslama Sonuçları. Kar ile Mücadele Haberleri . Resmi Kurumlarca Yapılan Ürün Analiz Sonuçları . İrtibat .

3 Bilinen / Klasik Yöntemler
Klasik yöntemler de aktif proseslerdir. Yol üzerinde oluşan buzu ortadan kaldırmak, yoldaki sürtünmeyi artırarak güvenliği sağlama prensibi ile çalışır. Kaya tuzu ve abrassive maddeler kullanılmaktadır. Genel Tuzlar. Kum, Çakıl. Kalsiyum Klorür. Üre .

4 Bilinen Kar Mücadelesi

5 Bilinen Yöntemler ile Mücadelenin Avantajları
Düşük maliyet .

6 Bilinen Yöntemler ile Mücadelenin Dezavantajları
Yüksek korozif etkisi ile alt yapı ve çevreye ciddi zarar vermesi , Çok düşük sıcaklıklarda etkin olmaması , De Active olduğu için ancak kar yağışından veya fırtınadan sonra müdahale edilebilmesi , Yüksek işçilik maliyetine sebep olması , Uygulamada yetersiz kalması yüksek zaman harcanması .

7 Kar Buz Önleyici Nedir ? (Anti- Icing)
Yol üzerinde çiğ , buz oluşumunu ve karın yol yüzeyine yapışmasını engelleyen kimyasal bir sıvıdır. Kar ve/ veya fırtınadan önce uygulanır. Antifiriz etkisi yaparak buz oluşumunu önler. Oluşturduğu film tabakası sayesinde yağan karın yola yapışmasını engeller. Nem tutucudur ,ağır trafik şartlarında dahi yüzeyde kalır. Çevre dostudur, bitkilere gübre etkisi yapar. Uzun süre etkilidir. Çok hızlı uygulanır. İşçilik ve zamandan tasarruf sağlar. Aşındırıcı (korozif ) olmadığından ; asfalt , beton ,metal aksamlara zarar vermez . Çok düşük ısılarda da iyi sonuç verir (Donma noktası -70°C üzeri ).

8 Kar ve Buz Önleyici Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir !
Katı Madde Oranı %38 den Yüksek Olmalıdır; Katı madde oranı; malzemenin yola tutunmasında,buz çözme etkinliğinin artmasında,yol yüzeyinde kalma sürecinin artmasında önemli unsurdur. Malzemenin kalitesi, katı madde oranının yüksekliği ile doğru orantılı olup,ürün fiyatının artmasında büyük etkendir. Korozyona Sebep Olmamalıdır ; Metallerde korozyona sebebiyet vermemelidir.Asfalt ve bitümlü malzemelerde mukavemet kaybı olmaması gerekir.Yol yüzeyine ve metal aksamlara zarar vermemelidir. Çevreyi Olumsuz Etkilememelidir ; Bitkilere , çevreye ve yer altı sularına zararlı olmamalıdır. Donma Derecesi Yüksek Olmalıdır; Donma derecesi yüksek olan malzemenin etkinliği fazladır. Daha düşük derecelerde uygulama imkanı sağlar. Ekonomik Olmalıdır ; Ürünün ekonomikliği ,salt fiyat ile ölçülmemelidir.Yukarıdaki evsaflara sahip olmayan düşük fiyatlı malzemelerin kullanımı bir çok olumsuz sonuç doğuracağından daha fazla mali külfet getirecektir.

9 Anti – Icing Uygulaması ( Yağış Öncesi )

10 Klasik Yöntem Anti – Icing (Yağış Sonrası )

11 Anti – Icing Uygulanmış Zemin

12 Fiziksel Özellikleri Hidrofilidir . ( Nem tutucu özellik)
Malzemenin donma noktası -70°C üzerindedir. ( Tuz için bu değer -7°C. ) 40km/saat de m2 ye gr uygulanır. Hava şartları ve trafiğe bağlı olarak bir uygulama minimum 48 saat yol üzerinde kalma oranına sahiptir. - 15 °C de 1,2cm/ saat buz eritme özelliği mevcuttur. Fitotoksisitesi 15 gr /Lt için % 100 dür. Yanıcı , parlayıcı ,korozif değildir. Asfalt –bitüm mukavemet kaybı yoktur.Su tehlike sınıfı,cilt iritan etkisi yoktur.

13 Mooncıd Anti – Icing Limit Değerleri
Katı Madde % Karbonhidrat % 8 – 10 Protein % 1 Çözünürlük % 99 Yoğunluk % 1, ,02 Ph ( en az) 6,5 + 0,5 Renk Renksiz Sıvı

14 Anti - Icing Avantajları
ABD’de yapılan istatistiklere göre bu tür uygulamalarda ; Kazalarda %85 İşçilikte %68 Malzeme kullanımında %83 azalma.

15

16

17 Anti - Icing Kullanım Kolaylığı

18 Buz Önleyicilerin Isı ve Çevre Karşılaştırması :
Donma noktası Bitkilere zararı Toprağa zararı Su Kirliliği Uygulamada Yüzeye Zararı Tuz -7°C Yüksek Evet Eriyik Üre -10°C Orta Anti-Icing (Çiğ ve Buz) -70°C Üzeri Yok (Kar ve Buz)

19 Kar Haberleri - A

20 Buz Önleyicilerin Maliyet Karşılaştırması
Çözücüler Birim Maliyet Uygulama Maliyeti Yol Bakım Maliyeti Etkinlik Süresi Toplam Maliyet Tuz Orta Yüksek 6 Saat Eriyik Üre Anti-Icing (Çiğ ve Buz) Düşük Yok Minimum 48 Saat (Kar ve Buz)

21 Haberler Hürriyet Gazetesi Arşiv - B
20 Şubat 2003 İstanbullu yollarda kaldı İstanbullular güne karla boğuşarak başladı. Kar yağışı dolayısıyla çok sayıda araç yollarda kaldı, trafik kazaları birbirini kovaladı. Sabahtan saat 14.00'e kadar 300'ün üzerinde maddi hasarlı trafik kazası meydana gelirken, trafik ekipleri kazalara yetişmekte zorlandı. Yollardaki tıkanma dolayısıyla Büyükçekmece'den Güneşli'ye 4, Göztepe'den İkitelli'ye 4,5 saatte ulaşılabildi. TEM'deki tıkanma yüzünden birçok yolcu uçağını kaçırdı. Kar, Avrupa Yakası'nda Avcılar, Beylikdüzü, Bağcılar, Güneşli, Bakırköy, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Fatih'te etkili oldu. Sabah saatlerinde kar yüzü görmeyen Sultanahmet ve civarı da öğleye doğru kar yağışına sahne oldu. YOLLARA SUNİ GÜBRE Viyadük ve otoyolların gerekli bölümlerinde tuzlama, köprülerde de buzlanmayı önlemek amacıyla üre (suni gübre) atıldı. 17'inci Bölge Müdürlüğü, yağışının etkili olduğu Avcılar-Kozyatağı arasında otoyol, cadde, ana arterler ve bağlantı yollarında gibi 500 kilometrelik bir alanda buzlanmayı önlemek için 11 araçla çalıştı. Kar nedeniyle kapanan yol olmadığını ve buzlanmayı önleyici tuz ve üre dökümü çalışmasının kar yağışı süresince devam edeceğini belirten Karayolları 17'inci Bölge Müdürlüğü'nden bir yetkili şunları söyledi: ‘‘Bu yıl buzlanmayı önlemek için yollarda 2 bin 134 ton tuz ve köprülerde 50 ton üre kullandık. BELEDİYE 93 EKİP ÇIKARDI İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kar yağışının başlamasıyla birlikte kent genelinde 93 ekip ve 134 araçla tuzlama çalışmalarına başladı. Çalışmalarda sadece Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda bulunan alanları tuzlamakla yetinmeyip Karayolları Genel Müdürlüğü'ne de destek verildi. Belediyeden bir yetkili de, bu yıl tuzlama çalışmalarında 10 bin ton tuz kullandıklarını söyledi.

22 Haberler Hürriyet Gazetesi Arşiv - C
Kar ve tipi tüm yurtta etkisini sürdürüyor. Trafik kazaları artarken kimi bölgelerde de vatandaşlar yollarda mahsur kaldı. ANKARA: 115 KAZA Ankara kent içinde, 115 kazanın meydana geldiği bildirildi. BALIKESİR: ZİNCİRSİZ ARAÇLAR MAHSUR KALDI Balıkesir'in Bandırma İlçesi`nden Manyas`a giden zincirsiz bazı araçların yolda mahsur kaldığı bildirildi. BEYPAZARI: KAYMAKAM 4 SAATTE KURTARILDI Yoğun kar yağışı nedeniyle Ankara-Beypazarı karayolunun Ayaş mevkiinde mahsur kalan Beypazarı Kaymakamı Nevzat Taştan ile Nallıhan Kaymakamı Nusret Dirim, karayolları ekiplerinin 4 saat süren çalışmaları sonucu kurtarıldı. ÇANAKKALE: 43 ÖĞRENCİ MAHSUR KALDI Çan İlçesi`nden Doğaca Köyü`ne dönen midibüsteki 43 öğrenci, yoğun kar yağışı nedeniyle köye 5 kilometre uzaklıkta mahsur kaldı. Öte yandan, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Çan`ın 25 köyü ile karayolu ulaşımının kesildiği bildirildi. DENİZLİ: ÖĞRENCİLER KURTARILDI Denizli`nin Kale İlçesi`nde taşımalı eğitim kapsamında Karayayla Köyü`nden ilçeye ilköğretim öğrencilerini taşıyan ve mahsur kalan minibüs kurtarıldı. Kapanan yolda mahsur kalan öğrenciler, Kaymakamlık, Kale Belediyesi ve jandarmanın çabalarıyla evlerine götürüldü. Denizli merkezinde kar kalınlığı 35 santimetreye ulaştı. Meteoroloji İl Müdürlüğü yetkilileri, Denizli`de böyle yoğun kar yağışının 1965 yılından bu yana görülmediğini belirterek , 37 yılın en yoğun kar yağışı altındayız dediler.

23 Haberler Hürriyet Gazetesi Arşiv - D
MANİSA: 400 TON TUZ Manisa ve İzmir`de trafik akışının aksamaması için yol temizleme ve tuzlama çalışmaları devam ediyor. Manisa`da yolların açık tutulması için 400 ton tuz kullanıldığı belirtildi. İZMİR: 102 KAZA İzmir`de kar yağışının da etkisiyle 102 kaza meydana geldiği belirtildi. Kar yağışının neden olduğu buzlanmaya bağlı olarak şehir içinde 70 maddi hasarlı ve hafif yaralamalı kaza meydana geldi. Çevre il ve ilçelerle bağlantı yollarında ise toplam 32 kazanın olduğu bildirildi. Menemen`de meydana gelen kazada 1 kişi ölürken, diğer kazalarda da 4 kişi yaralandı. Bu arada, yollardaki buzlanma nedeniyle düşerek yaralanan 7 kişi hastaneye kaldırıldı. Yaralıların, tedavilerinin ardından taburcu edildikleri öğrenildi. Öte yandan buzlanmaya karşı sabahın erken saatlerinde başlayan tuzlama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Konak`ın, İkiçeşmelik Caddesi, Varyant, Kaynak Mahallesi gibi ana arterlerin de bulunduğu 13 noktasında, Bornova`da 9 güzergahta, Buca`da 12 noktada ve Karşıyaka`nın Egekent, Evka-2, Evka-6, Evka-5, Güzeltepe, Gümüşpala, Doğançay ve Cumhuriyet Mahallesi otobüs güzergahlarında tuzlama çalışmalarının yapıldığını bildirdiler. KARAİSALI: 10 YIL SONRA İLK KAR Adana`nın Karaisalı ilçesinde 10 yıl aradan sonra kar yağarken, bazı köy yolları kapandı. Hava sıcaklığının düşmesi üzerine, Karaisalı merkezinde kar yağışı başladı. Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, vatandaşlar arasında sevinç ve şaşkınlık yarattı. İlçede 10 yıl aradan sonra yağan kar, yol kenarlarında ve arabaların üzerlerinde belirgin şekilde tuttu. Bu arada, kar yağışı ilçenin dağlık bölgelerinde daha etkili olurken, Ayvacık, Çukur, Etekli, Gildirli, Karakılıç ve Çevlik köylerinin yollarının ulaşıma kapandığı bildirildi.

24 26 Ocak 2004 DOĞU KARADENİZ Doğu Karadeniz'de de kar yağışı hafta sonu etkili oldu. Köy Hizmetleri 11. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, yörede, Artvin'de 8, Bayburt'ta 40, Giresun'da 38, Gümüşhane'de 62 ve Trabzon'da 6 olmak üzere toplam 154 köy ile ulaşım sağlanamıyor.   Köy Hizmetleri İl Müdürlükleri'ne bağlı 53 ekip, 2 kar makinesi, 54 greyder, 15 dozer ve 51 kamyonla yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.  AFYON Kar yağışı nedeniyle Afyon'da 50 köy yolu ulaşıma kapandı. Afyon Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü 2 kar makinesi, 9 greyder, 8 kamyon ve 8 ekiple karla mücadelelerine devam ediyor.   Afyon-Ankara, İzmir, Antalya, Kütahya, Eskişehir ve Konya yol güzergahlarında yer yer buzlanmaların olduğu bildirilerek sürücüler uyarıldı.

25 DENİZLİ      Denizli Valisi Gazi Şimşek, önceki gece başlayan ve dün de aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle halen 141 köy yolunun yer yer ulaşıma kapalı olduğunu bildirdi.      Şimşek, kar yağışı sonucunda il genelinde dün 371 köy yolunun trafiğe kapandığını, ancak Karayolları ve Köy Hizmetleri ekiplerince sürdürülen çalışmalar sonucu, bu yolların büyük bölümünün yeniden ulaşıma açıldığını kaydetti.      Çalışmaların Karayolları'na ait 9 ve Köy Hizmetlerine ait 13 greyderle aralıksız sürdürüldüğünü belirten Şimşek, ''Halen 141 köy yolu yer yer ulaşıma kapalı bulunuyor. Ulaşımda sıkıntı çekilen bu 141köy yolu da akşama kadar açılacak'' dedi. 

26 ESKİŞEHİR/BİLECİK/KÜTAHYA
Eskişehir'de karayolları ekipleri, buzlanma tehlikesine karşı Ankara, Bursa ve Kütahya karayollarında tuzlama çalışmalarına devam ediyor. Köy Hizmetleri'ne ait 15 iş makinası da merkez ve ilçelere bağlı kapanan 110 köy yolunu ulaşıma açmak için çalışmaları sürdürüyor.  Bilecik'te de kar yağışı nedeniyle toplam 21 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi. Köy hizmetleri ekipleri köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Metrekareye 1.4 kilogram kar yağan bölgede kar kalınlığı da 27 santimetre olarak ölçüldü.  Kütahya'da, 85 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.      Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Kütahya'nın Simav İlçesi'ne bağlı 85 dağ köyüne ulaşım sağlanamıyor.             

27 ADANA Adana Valisi Kemal Önal, Adana'nın kuzey ilçelerinde tipi nedeniyle 95 köy yolunun ulaşıma kapandığını bildirdi.          Önal, ilçelerde konuşlanan 12 grayder, 10 dozer, 4 kepçenin çalışmalara başlamak için tipinin etkisini yitirmesini beklediğini ifade etti. Önal geçen yıl ocak ayında Adana'da metrekareye düşen yağış miktarının 140 kilogram iken bu yıl 237 kilograma çıktığını kaydetti.     

28 BOLU'DA TRAFİK KAZASI: 10 YARALI
Ankara-İstanbul karayolunun Bolu, Gerede ve Kızılcahamam kesimlerinde başlayan kar yağışı, trafiği olumsuz etkiledi. Çok sayıda araç, kayarak yoldan çıkarken, meydana gelen trafik kazasında 10 kişi yaralandı. Karabük'ten Gerede istikametine seyir halinde bulunan Abdullah Aksöz idaresindeki 05 DE 923 plakalı yolcu otobüsü, kar yağışı nedeniyle kontrolden çıkarak karşı yönden gelen Ali Güzel yönetimindeki 34 YA 3637 plakalı minibüsle çarpıştı. Kazada minibüs sürücüsü Ali Güzel ve minibüste yolcu olarak bulunan Ahmet, Zeki ve Halis Bozdemir, Abidin, Rahmi, Medine ve Fuat Kaplan ile Nubbet ve Satı Yazgan yaralandı. Yaralılar, 112 Acil Servis'e ait ambulanslarla Bolu ve Gerede'deki hastanelere kaldırıldılar.  Öte yandan, kar yağışının etkili olduğu Gerede-Yeniçağ arasında Şair Dertli Mevkii'nde yoldan çıkan 2 tır, trafiği olumsuz etkiledi. Kayan araç sayısının artması üzerine Bolu Emniyet Müdürlüğü Trafik ekipleri, D-100 karayolunu kullanarak Ankara yönüne giden araçları Paşaköy Kavşağı'nda durdurarak, araçların otobana girmelerini sağladılar. 

29 BOLU DAĞI'INDA ''GİZLİ BUZLANMA'' TEHLİKESİ
Bolu Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Trafik ekipleri, sürücüleri Ankara-İstanbul Karayolu'nun Bolu Dağı kesiminde gizli buzlanma tehlikesine karşı uyarıyor.      Bolu Trafik Bölge Müdürü İlhan Gündoğan, Bolu Dağı'nda etkili olan kar yağışının ulaşımı olumsuz etkilediğini söyledi. Karayolları ve trafik ekiplerinin, gece boyunca güzergahın ulaşıma kapanmaması için çalıştığını bildiren Gündoğan, ''Ancak sürücüler, gizli buzlanmaya karşı dikkatli olsunlar'' dedi.      Gündoğan, trafik ekiplerinin zaman zaman ağır vasıtalara yönelik  zincir uygulaması yaptığını sözlerine ekledi.      Kar yağışının etkili olduğu Bolu Dağı'nda karayolları ekipleri,  gizli buzlanmayı önlemek için güzergaha tuz döküyor. Sürücüler, ışıklı panolarla, kar yağışı, ıslak zemin, buzlanma ve sise karşı uyarılıyor.

30 ANKARA'DA KARLA MÜCADELE EKİPLERİ, İSTANBUL'DAKİ OLUMSUZLUKLARIN YAŞANMAMASI İÇİN ÇALIŞIYOR
Ankara Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kar yağışı nedeniyle İstanbul'daki olumsuzlukların yaşanmaması için çalışmalarını sürdürüyor.    Ankara'nın merkezi yerlerine modern araçlar konuşlandırıldığı ifade edilen açıklamada, Başkent'in, İstanbul'da yaşanan olumsuzluklarla karşılaşmaması ve kar yağışı sonrasında ulaşımda önemli sorunlar yaşanmaması için ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.     Karla mücadele ekiplerinin meteorolojiden gelen bilgiler doğrultusunda 250 kişilik bir ekiple 24 saat hizmet verdiği kaydedilenaçıklamada, çalışmaların 490 Unimog kar temizleme aracı, 12 greyder, 15 kepçe ve 80 tuzlama kamyonuyla gerçekleştirildiği belirtildi.     Kar yağışının yarın da devam edebileceğini ifade eden yetkililer, vatandaşları bu nedenle meydana gelecek olumsuzluklara karşı uyardılar.

31 ANALİZLER ve EKSPERTİZ RAPORLARI

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48 İLETİŞİM BİLGİLERİ


"Mooncid ANTI – ICING İÇERİK" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları