Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÖMÜRLERDEKİ ANORGANİK BİLEŞENLER KARBOMİNERİTLER Kavuşan JEM408 1/11 Kömür-Anorganik bileşenler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÖMÜRLERDEKİ ANORGANİK BİLEŞENLER KARBOMİNERİTLER Kavuşan JEM408 1/11 Kömür-Anorganik bileşenler."— Sunum transkripti:

1 KÖMÜRLERDEKİ ANORGANİK BİLEŞENLER KARBOMİNERİTLER Kavuşan JEM408 1/11 Kömür-Anorganik bileşenler

2 KÖMÜR-ANORGANİKLER Kömürlerdeki anorganik bileşenler, oluşum sırasında bileşime giren element, iyon veya bileşiklerdir. Bunlar kömürleşme sürecinde hidrokarbonlarla beraber hareket ederler. Bu süreç içerisinde transformasyona uğrarlar ve son yapısal (mineralojik ve diğer atomik düzenlerine) özelliklerine erişirler. Kavuşan JEM408 2/11 Kömür-Anorganik bileşenler

3 İKİ TEMELDE İNCELENMESİ GEREKİR ELEMENT OLARAK MİNERAL OLARAK Kavuşan JEM408 3/11 KÖMÜR-ANORGANİKLER Kömür-Anorganik bileşenler

4 KÖMÜR- ANORGANİK Kavuşan JEM408 4/11 Kömür-Anorganik bileşenler Element açısından, kömürlerde doğadaki tüm elementler bulunurlar.

5 KÖMÜR-ANORGANİKLER Kavuşan JEM408 5/11 Kömür-Anorganik bileşenler Kömürlerde, bileşik olarak bulunan anorganikler, atom ve iyonların uzaysal değişik dizilimleri sonucu ortaya çıkan farklı mineralojik yapıdaki mineraller şeklindedir. Bunlar incelenirken kökenleri esas alınır. İlk oluşum zamanları ile kömürün oluşum zamanı arasındaki ilişki bunların incelenmesinde temel faktördür.

6 KÖMÜR-ANORGANİKLER Sinjenetik kökenliler: Sinjenetik kökenliler: oluşumları kömürleşme ile eş zamanlı başlayanlardır. Epijenetik kökenliler: Epijenetik kökenliler: Oluşumları kömürleşmeden sonra gelişen minerallerdir. Kavuşan JEM408 6/11 Kömür-Anorganik bileşenler

7 KÖMÜR-ANORGANİKLER Kavuşan JEM408 7/11 Kömür-Anorganik bileşenler Özellikle kükürdün değişik katyonlarla oluşturduğu sülfürlü bileşikler, kömürlerin yanma sırasında çevreye SO 2 gazı yaydıkları için önemlidir. Kükürtlü bileşiklerin başında pirit ve markasit gibi mineraller gelir. Bunlar fromboidal yapıda oldukları gibi, tek mineraller şeklinde de kömürlerde bol bol gözlenirler.

8 KÖMÜR-ANORGANİKLER Kavuşan JEM408 8/11

9 KÖMÜR-ANORGANİKLER Kavuşan JEM408 9/11 Kömür-Anorganik bileşenler

10 KÖMÜR-ANORGANİKLER Kavuşan JEM408 10/11 Kömür-Anorganik bileşenler

11 KÖMÜR-ANORGANİKLER Kavuşan JEM408 11/11 Kömür-Anorganik bileşenler Kömürlerin içerisinde kil vb silikatlarda bol olarak gözlenir. Yanda killerin kömürler içerisindeki dağılımları gözlenmektedir.


"KÖMÜRLERDEKİ ANORGANİK BİLEŞENLER KARBOMİNERİTLER Kavuşan JEM408 1/11 Kömür-Anorganik bileşenler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları