Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAGMUR ÖVET. * DALTON ATOM TEORİSİ * 1.Elementler, atom adı verilen küçük, bölünemeyen taneciklerden oluşmuştur. * 2.Bir elementin tüm atomlarının kütlesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAGMUR ÖVET. * DALTON ATOM TEORİSİ * 1.Elementler, atom adı verilen küçük, bölünemeyen taneciklerden oluşmuştur. * 2.Bir elementin tüm atomlarının kütlesi."— Sunum transkripti:

1 YAGMUR ÖVET

2 * DALTON ATOM TEORİSİ * 1.Elementler, atom adı verilen küçük, bölünemeyen taneciklerden oluşmuştur. * 2.Bir elementin tüm atomlarının kütlesi ve diğer özellikleri aynı, diğer elementlerin atomlarından farklıdır. * KATLI ORANLAR KANUNU * Katlı oranlar yasası, aralarında birden fazla bileşik oluşturan elementler arasında, birinin sabit miktarıyla, birleşen diğer elementin miktarları arasında tam sayılarla ifade edilen katlı orana denir. John Dalton tarafından bulunmuştur

3 * Reaksiyona giren maddelerin toplam kütlesi, reaksiyon sonucu oluşan ürünlerin toplam kütlesine eşittir. Bu ilkeye kütlenin korunumu kanunu denir. * Bu olaya KÜTLENİN KORUNUMU KANUNU denir.

4 * Amedeo Avogadro'nun 1811'de bulduğu bir gaz yasasıdır. Bu yasa, eşit hacimdeki gazların; eşit sıcaklık ve eşit basınçta aynı sayıda parçacık ya da molekül sayısına sahip olduğunu öne sürer. * Aynı sıcaklık ve basınç şartlarında bir kimyasal reaksiyona giren ve reaksiyonda meydana gelen gazların hacimleri arasında basit bir oran vardır Buna Gay-Lussac hacim oranları kanunu.

5 * John Dalton'un 1805 yılında bugünkü atom modelinin ilk temellerini attığı modelidir

6

7 Gay-Lussac 1808 yılında, birbiriyle gaz halinde reaksiyona girerek yine gaz halinde bileşikler veren reaksiyonları ve buradaki hacim değişikliklerini incelemiştir.

8 * Bir bileşiği oluşturan elementlerin kütleleri arasında değişmeyen bir oran vardır.Bu orana SABİT ORANLAR KANUNU denir

9

10

11

12 KATLI ORANLAR KANUNU İki element birden fazla bileşik oluşturmak için bir araya geldiğinde bir elementin belirli bir kütlesiyle birleşen diğer elementin kütleleri arasında basit bir oran vardır.


"YAGMUR ÖVET. * DALTON ATOM TEORİSİ * 1.Elementler, atom adı verilen küçük, bölünemeyen taneciklerden oluşmuştur. * 2.Bir elementin tüm atomlarının kütlesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları