Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANNE-BABA TUTUMLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANNE-BABA TUTUMLARI."— Sunum transkripti:

1 ANNE-BABA TUTUMLARI

2 DENETLEYİCİ ANNE-BABA
1- Tehdit eder. 2- Fiziki şiddet kullanır. 3- Sevgiyi esirger. 4- Küsüp iletişimi keser. 5- Aşağılayıcı ifadeler kullanır. 6- Kızgın bir şekilde çocuğu döver. 7- Çocuğu başkaları ile kıyaslar. 8-Çocuğa sürekli bağırmak ve duygularını bastırır. 9- Devamlı kendisiyle kıyaslama yapar.

3 ÇOCUĞUN ÖZELLİKLERİ: Ø Sinirli olur. Ø Yardım duygusundan uzak olur.
Ø  Savunucu suçunu kabul etmeyen olur. Ø      Yüzsüz olur. Ø      Asi ve itaatsiz olur. Ø      Duygusal kırıklıkları olur. Ø      İçe dönük kişiliğe sahip olur. Ø      Pısırık olur. Ø      Kendine güveni olmaz. Ø  Başkalarını memnun etmek için yaşar, kendini hiç sayar. Ø      İsteğini söylemeye çekinir. Ø      Utangaç ve sıkılgan olur. * Medeni cesareti gelişmemiştir.

4 PASİF ANNE-BABA 1-Çocuğun etkinlikleri konusunda ilgisiz ve kayıtsızdır. 2-Anne-babalar hoşgörü ile boş vermişliği karıştırırlar. 3-Çocuğa sınırsız haklar tanımışlardır. 4-Çocuğun bütün isteklerine cevap verirler.

5 5-Anne-baba tamamen kabuğuna çekilmiştir.
6-Çocuğun olumsuz ve uygun olmayan davranışlarına göz yumarlar. 7-Biz çocukluğumuzu ve öğrenciliğimizi yaşayamadık, çocuklarımız yaşasın dünya nimetlerinden istifade etsin derler. 8-Öğretmenlerine ve arkadaşlarına karşı olumsuz davranış sergilerler.

6 ÇOCUĞUN ÖZELLİKLERİ: Ø Bencil olur.
Ø Kendine durmadan hizmet edilmesini ister. Ø  Ev içinde ve dışında sosyal uyumsuzlukları olur Ø Koruyanı olmadığında kendini açıkta ve yalnız hisseder Ø    Yaşam savaşından kaçar. Ø    Kendine güvensiz olur. Ø    Saldırgan ve saygısız olur. Ø  Bağımsızlığını kazanamamış bir kimse olur. Ø    Hatalarda başkalarını sorumlu tutar. Ø  Silik kişilikli olur . Ø Başkaları tarafından yönetilir. Ø  Kendi çocuklarını biçimlendirmekten acizdir.

7 DESTEKLEYİCİ ANNE-BABA
1-Çocuğa yakın ilgi gösterirler. 2-Sözle veya dokunarak sevgi gösterirler. 3-Çocukla ortak faaliyette bulunurlar. 4-Çocuğun davranışlarını onaylayan davranışlar gösterirler. 5-Çocuklarına ikna yollarını kullanırlar.

8 6-Sınırları belirlenmiş bir özgür ortam sağlarlar.
7-Anne-baba tutarlı ve karalıdırlar. 8-Meselelerin neden ve sonuç ilişkisini anlatırlar. 9-Çocuk büyüyüp olgunlaştıkça onunla daha fazla uzlaşırlar. 10-Çocukla arkadaş,dost olup eğitim ve öğretimi verirler

9 ÇOCUĞUN ÖZELLİKLERİ: 1-Sosyal bir kişiliğe sahip
2-Medeni cesareti gelişmiş. 3-İletişim mükemmel. 4-Sevgi dilini güzel kullanır. 5-Kalp ve akıl mükemmel gelişmiştir.

10 BİLDİRGE Aile meclisi kurmalısınız.
Kitap okuma saati belirlemelisiniz. Nitelikli ve kaliteli gazeteler ve dergiler okumalısınız. TV. saati ve seçilmiş programlar belirlemelisiniz. Çocuğun özel günleri hatırlanmalı bir şekilde taltif etmelisiniz. Eşinizle çocuklarınıza karşı ortak tutum içinde olmalısınız.

11 7-Çocuklarınızın mükemmel olmasını istiyorsanız,mükemmel anne-baba olmak zorundasınız.
8-Ders ve hayat planlanması yapmalısınız. 9-Çocuklarınızın özelliklerini değil sadece davranışlarını değiştirebilirsiniz. 10-Çocukların yetişmesinde;anne-baba,büyük anne-baba,yakın çevre ve medyanın etkili olduğunu unutmamalısınız. 11-Çocuğun beden hayatını düşündüğünüz kadar ruh hayatını da düşünmelisiniz.

12 TEŞEKKÜRLER ANNE-BABA OKULU SADECE HAYAT OKULUNDA BİR KAPI ARALAMAKTI... ANNE-BABA OKULUNDA İYİ YOLCULUKLAR...


"ANNE-BABA TUTUMLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları