Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Katılım 50 Endeksi Tanıtım Sunumu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Katılım 50 Endeksi Tanıtım Sunumu."— Sunum transkripti:

1 Katılım 50 Endeksi Tanıtım Sunumu

2 Katılım 50 Endeksi BİST’de işlem gören ve Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetlerinden oluşan bir borsa endeksidir. Hisse senedi seçimi, bu prensiplerdeki Endeks Kuralları esas alınarak yapılır. Buna göre, endekste faaliyet alanı bu kurallara uygun şirketler bulunur. Ayrıca, endekse girecek şirketler bazı finansal oranları da sağlamak zorundadır.

3 Neden Katılım 50 Endeksi Son dönemde faizsiz yatırım ve Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetleri alım-satımı hacmi artmıştır. Birkaç yıldır bu perspektifte yatırım yapan BES fonları faaliyete başlamıştır. Birçok kurum yatırımcı ihtiyacına cevap vermek adına farklı uygulamalarda bulunabilmektedir. Sektörde standart ihtiyacı belirmiştir.

4 Endeks İş Ortakları Endeks Sponsorları tüm Katılım Bankaları’dır. Katılım Bankaları asgari standartları belirlemiş ve hazırlanmasında destek vermişlerdir. Endeks Danışmanı Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Bizim Menkul Değerler’dir. Endeks Kuralları çerçevesinde endeks sağlayıcıdır. Endeks Hesaplayıcı Borsa İstanbul’dur. BİST hesaplama ve veri dağıtımını yapmaktadır.

5 Endeks Kuralları Endekste faaliyet alanı;
faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık, alkollü içecek, kumar, şans oyunu, domuz eti ve benzer gıda, turizm, eğlence, basın, yayın, reklam, tütün mamulleri, silah, vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti, olmayan şirketler bulunur.

6 Endeks Kuralları Endekse girecek şirketler bazı finansal oranları da
sağlamak zorundadır. şirketlerin toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı %30’dan, faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı %30’dan, bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da %5’ten az olması gerekmektedir.

7 Kullanım Alanları Gösterge, karşılaştırma
Yatırım fonları, endeks fonlar Borsa yatırım fonları Bireysel emeklilik fonları Hisse senedi işlemlerinde referans Teminata kabul edilecek hisse senetleri Alternatif, karma ve türev ürünler Yabancı yatırımcılara yönelik ürünler

8 Endeks Lisanslama Katılım 50 Endeksi, üçüncü taraflarca ürün bazlı lisanslanabilir ve yatırım fonu gibi ürünlerde kullanılabilir. Bunun için Endeks Danışmanı ile Endeks Lisans sözleşmesi imzalanır. Endeks Danışmanı, bu işlemi Katılım Bankaları adına yürütür.

9 Endeks Şirketleri KE50_040814 Hisse Kodu Hisse Adı 1 BIMAS Bim Mağazalar 26 BUCIM Bursa Çimento 2 EREGL Ereğli Demir Çelik 27 BOLUC Bolu Çimento 3 THYAO Türk Hava Yolları 28 TKNSA Teknosa İç ve Dış Ticaret 4 ENKAI Enka İnşaat 29 LOGO Logo Yazılım 5 ULKER Ülker Bisküvi 30 PETUN Pınar Et Ve Un 6 FROTO Ford Otosan 31 ALKIM Alkim Kimya 7 PETKM Petkim 32 KIPA Tesco Kipa 8 KOZAL Koza Altın 33 EGEEN Ege Endüstri 9 PGSUS Pegasus 34 INDES Indeks Bilgisayar 10 TTRAK Türk Traktör 35 TMSN Tümosan Motor ve Traktör 11 AYGAZ Aygaz 36 EGSER Ege Seramik 12 ASYAB Asya Katılım Bankası 37 AFYON Afyon Çimento 13 AKSA Aksa 38 ERBOS Erbosan 14 AKCNS Akçansa 39 ADESE Adese Alışveriş Ticaret 15 CIMSA Çimsa 40 VESBE Vestel Beyaz Eşya 16 ALBRK Albaraka Türk 41 HEKTS Hektaş 17 ADANA Adana Çimento (A) 42 CEMTS Çemtaş 18 SELEC Selçuk Ecza Deposu 43 ROYAL Royal Halı 19 PNSUT Pınar Süt 44 IHMAD İhlas Madencilik 20 KONYA Konya Çimento 45 ALCAR Alarko Carrier 21 GOODY Good-Year 46 BFREN Bosch Fren Sistemleri 22 MRDIN Mardin Çimento 47 GENTS Gentaş 23 SODA Soda Sanayii 48 UNYEC Ünye Çimento 24 KARTN Kartonsan 49 PARSN Parsan 25 NUHCM Nuh Çimento 50 ASLAN Aslan Çimento Hisse senetleri, endeksteki ağırlığına göre sıralanmıştır.

10 Sektör Dağılımı (Ağustos 2014, yaklaşık)

11 Piyasa Değeri (Ağustos 2014, yaklaşık)

12 Endeks Bilgileri Endeks kodu KAT50’dir. Endeks en fazla 50 hisse senedinden oluşmaktadır. Hisse senetleri, BİST Ulusal Pazar’da işlem gören ve KÜP’te işlem gören GYO ve GSYO dahil A ve B Grubu hisse senetlerinden oluşur. Endeksteki hisse senetleri 3 ayda bir dönemsel gözden geçirmeye tabi tutulur. Başlangıç tarihi ’dür. Başlangıç değeri tarihindeki Katılım 30 Endeksi kapanış değeridir.

13 katilimendeksi.org

14 Teşekkürler...

15 Katılım 50 Endeksi Tanıtım Sunumu


"Katılım 50 Endeksi Tanıtım Sunumu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları