Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Katılım 50 Endeksi Tanıtım Sunumu. Katılım 50 Endeksi BİST’de işlem gören ve Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetlerinden oluşan bir borsa.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Katılım 50 Endeksi Tanıtım Sunumu. Katılım 50 Endeksi BİST’de işlem gören ve Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetlerinden oluşan bir borsa."— Sunum transkripti:

1 Katılım 50 Endeksi Tanıtım Sunumu

2 Katılım 50 Endeksi BİST’de işlem gören ve Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetlerinden oluşan bir borsa endeksidir. Hisse senedi seçimi, bu prensiplerdeki Endeks Kuralları esas alınarak yapılır. Buna göre, endekste faaliyet alanı bu kurallara uygun şirketler bulunur. Ayrıca, endekse girecek şirketler bazı finansal oranları da sağlamak zorundadır.

3 Neden Katılım 50 Endeksi Son dönemde faizsiz yatırım ve Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetleri alım-satımı hacmi artmıştır. Birkaç yıldır bu perspektifte yatırım yapan BES fonları faaliyete başlamıştır. Birçok kurum yatırımcı ihtiyacına cevap vermek adına farklı uygulamalarda bulunabilmektedir. Sektörde standart ihtiyacı belirmiştir.

4 Endeks İş Ortakları Endeks Sponsorları tüm Katılım Bankaları’dır. Katılım Bankaları asgari standartları belirlemiş ve hazırlanmasında destek vermişlerdir. Endeks Danışmanı Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Bizim Menkul Değerler’dir. Endeks Kuralları çerçevesinde endeks sağlayıcıdır. Endeks Hesaplayıcı Borsa İstanbul’dur. BİST hesaplama ve veri dağıtımını yapmaktadır.

5 Endeks Kuralları Endekste faaliyet alanı; faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık, alkollü içecek, kumar, şans oyunu, domuz eti ve benzer gıda, turizm, eğlence, basın, yayın, reklam, tütün mamulleri, silah, vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti, olmayan şirketler bulunur.

6 Endeks Kuralları Endekse girecek şirketler bazı finansal oranları da sağlamak zorundadır. şirketlerin toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı %30’dan, faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı %30’dan, bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da %5’ten az olması gerekmektedir.

7 Kullanım Alanları Gösterge, karşılaştırma Yatırım fonları, endeks fonlar Borsa yatırım fonları Bireysel emeklilik fonları Hisse senedi işlemlerinde referans Teminata kabul edilecek hisse senetleri Alternatif, karma ve türev ürünler Yabancı yatırımcılara yönelik ürünler

8 Endeks Lisanslama Katılım 50 Endeksi, üçüncü taraflarca ürün bazlı lisanslanabilir ve yatırım fonu gibi ürünlerde kullanılabilir. Bunun için Endeks Danışmanı ile Endeks Lisans sözleşmesi imzalanır. Endeks Danışmanı, bu işlemi Katılım Bankaları adına yürütür.

9 Endeks Şirketleri KE50_040814Hisse KoduHisse AdıKE50_040814Hisse KoduHisse Adı 1BIMASBim Mağazalar26BUCIMBursa Çimento 2EREGLEreğli Demir Çelik27BOLUCBolu Çimento 3THYAOTürk Hava Yolları28TKNSATeknosa İç ve Dış Ticaret 4ENKAIEnka İnşaat29LOGOLogo Yazılım 5ULKERÜlker Bisküvi30PETUNPınar Et Ve Un 6FROTOFord Otosan31ALKIMAlkim Kimya 7PETKMPetkim32KIPATesco Kipa 8KOZALKoza Altın33EGEENEge Endüstri 9PGSUSPegasus34INDESIndeks Bilgisayar 10TTRAKTürk Traktör35TMSNTümosan Motor ve Traktör 11AYGAZAygaz36EGSEREge Seramik 12ASYABAsya Katılım Bankası37AFYONAfyon Çimento 13AKSAAksa38ERBOSErbosan 14AKCNSAkçansa39ADESEAdese Alışveriş Ticaret 15CIMSAÇimsa40VESBEVestel Beyaz Eşya 16ALBRKAlbaraka Türk41HEKTSHektaş 17ADANAAdana Çimento (A)42CEMTSÇemtaş 18SELECSelçuk Ecza Deposu43ROYALRoyal Halı 19PNSUTPınar Süt44IHMADİhlas Madencilik 20KONYAKonya Çimento45ALCARAlarko Carrier 21GOODYGood-Year46BFRENBosch Fren Sistemleri 22MRDINMardin Çimento47GENTSGentaş 23SODASoda Sanayii48UNYECÜnye Çimento 24KARTNKartonsan49PARSNParsan 25NUHCMNuh Çimento50ASLANAslan Çimento *Hisse senetleri, endeksteki ağırlığına göre sıralanmıştır.

10 Sektör Dağılımı (Ağustos 2014, yaklaşık)

11 Piyasa Değeri (Ağustos 2014, yaklaşık)

12 Endeks Bilgileri Endeks kodu KAT50’dir. Endeks en fazla 50 hisse senedinden oluşmaktadır. Hisse senetleri, BİST Ulusal Pazar’da işlem gören ve KÜP’te işlem gören GYO ve GSYO dahil A ve B Grubu hisse senetlerinden oluşur. Endeksteki hisse senetleri 3 ayda bir dönemsel gözden geçirmeye tabi tutulur. Başlangıç tarihi 09.07.2014’dür. Başlangıç değeri 08.07.2014 tarihindeki Katılım 30 Endeksi kapanış değeridir.

13 katilimendeksi.org

14 Teşekkürler...

15 Katılım 50 Endeksi Tanıtım Sunumu


"Katılım 50 Endeksi Tanıtım Sunumu. Katılım 50 Endeksi BİST’de işlem gören ve Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetlerinden oluşan bir borsa." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları