Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Edirne Koleji Rehberlik Servisi AKTÜERYA –MF 1 Edirne Koleji Rehberlik Servisi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Edirne Koleji Rehberlik Servisi AKTÜERYA –MF 1 Edirne Koleji Rehberlik Servisi."— Sunum transkripti:

1 Edirne Koleji Rehberlik Servisi AKTÜERYA –MF 1 Edirne Koleji Rehberlik Servisi

2 Programın Amacı Aktüerya programının amacı, sosyal güvenlik kurumlarında ve sigorta şirketlerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

3 Edirne Koleji Rehberlik Servisi Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Aktüerya programında matematik, istatistik, sosyoloji, hukuk, iktisat alanları ile ilgili çeşitli derslerden başka, insan kaynakları yönetimi, pazar yönetimi, hayat sigortacılığı, vergi analizi, finansal piyasalar ve kurumlar, sigorta sözleşmeleri, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi, vergi mevzuatı gibi dersler okutulur ve bir proje çalışması yaptırılır.

4 Edirne Koleji Rehberlik Servisi Gereken Nitelikler Aktüerya programına girmek isteyenlerin analitik düşünme gücüne sahip, matematik ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, ayrıntı ile ilgilenmekten sıkılmayan, dikkatli ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.

5 Edirne Koleji Rehberlik Servisi Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler Mezunlar "Aktüer" unvanı ile görev alabilirler. Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır.

6 Edirne Koleji Rehberlik Servisi Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler Aktüer yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar ve sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir; bunlara dayanarak çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini, tarifelerini belirler.

7 Edirne Koleji Rehberlik Servisi Çalışma Alanları Aktüerler sigorta şirketlerinde, Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu gibi resmi sosyal güvenlik kurumlarında görev alırlar. Türkiye'de endüstri ve ticaretin gelişmesi ile bu alanda yetişmiş insangücüne ihtiyaç artmaktadır.

8 Edirne Koleji Rehberlik Servisi Üniversiteler Hacettepe Üniversitesi: 411.216


"Edirne Koleji Rehberlik Servisi AKTÜERYA –MF 1 Edirne Koleji Rehberlik Servisi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları