Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MsAccess Alan Özellikleri. EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 2 Alan Özellikleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MsAccess Alan Özellikleri. EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 2 Alan Özellikleri."— Sunum transkripti:

1 MsAccess Alan Özellikleri

2 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 2 Alan Özellikleri

3 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 3 Metin (Text) Alanı Özellikleri-1 ÖzellikEtki Alan Boyutu (Field Size) Alana en fazla kaç karakter girilebileceği tanımlanır. Varsayılan değer 50, Maksimum 255 tir. Biçim (Format) Verinin nasıl görüntüleneceğini belirler. Varsayılan değer yoktur. Giriş Maskesi (Input Mask) Kolay giriş yapılabilmesi için Şablon hazırlamakta kullanılır. Varsayılan değer yoktur. Veri girişini kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Resim yazısı (Caption) Alan adının;veri sayfaları, form ve raporlarda farklı bir isimle gösterilmesini sağlar.

4 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 4 Text Alanı Özellikleri-2 ÖzellikEtki Varsayılan Değer (Default Value) Burada tanımlanan değer otomatik olarak alana girilir. Varsayılan değer tanımlanmamıştır. Geçerlilik Kuralı (Validation Rule) Girilen verinin geçerliğini kontrol eden bir deyim yazılabilir. Varsayılan değer tanımlanmamıştır. Geçerlilik Metni (Validation Text) Alana girilen metnin geçerlilik kuralına uymaması durumunda istenilen hata mesajını görüntüler. Gerekli (Required) Veri girişi esnasında alanı boş bırakıp bırakmayacağınızı belirler. Varsayılan değer “hayır” olarak tanımlanmıştır.

5 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 5 Text Alanı Özellikleri-3 ÖzellikEtki Sıfır Uzunluk İzni (Allow zero length) Boş bir alan ile, boş bir metin katarı (ASCII 32) arasında fark olmasını sağlar. Varsayılan değer “evet” olarak tanımlanmıştır. Sıralı (Indexed) Alanın indekslemede kullanılıp kullanılamayacağının belirler. Varsayılan değer “hayır” olarak tanımlanmıştır. Unicode Sıkıştırma (Unicode Compression) Unicode formunda yazılmış veri katarlarının sıkıştırılmasında kullanılır. Varsayılan değer “evet” olarak tanımlanmıştır.

6 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 6 Text Alanı Özellikleri-4 ÖzellikEtki İME Modu (IME Code) Bir alanın IME(Input Methot Editor) kipini ayarlamak için kullanılır. IME, Doğu Asya dillerindeki karakterlerin klavyeden girilebilmesini sağlar. Varsayılan değer “Denetim Yok” olarak tanımlanmıştır. İME Tümce Modu (IME Sentence Mode) IME cümlesinin tipini tanımlamak için kullanılır. Varsayılan değer “hiçbiri” olarak tanımlanmıştır. Akıllı İmler (Smart Tags) Alanla ilgili diğer bilgilere bağlantı yapmak için alana akıllı im eklenebilir.

7 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 7 Biçim (Format) Verilerin giriş tarzı ne olursa olsun, uygun bir şekilde görünmesini sağlar. Geçerliliği kontrol etmez. Tasarım modunda iken bir alanın Biçim özelliği access tarafından tüm veri sayfalarına, raporlara, formlara uygulanır. Kişisel biçim ayarları yapmadan önce form ve rapor tasarımına eklenmiş olan alanlar bu değişiklikten etkilenmez.

8 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 8 Kişisel Biçim Sembolleri SembolEtki !Soldan hizalama yapar. (Boşluk) Klavyeden Space tuşuna basılarak bir boşluk bırakılmasını sağlar. “xyz”Karakterlerin tırnak içinde görüntülenmesini sağlar. * Kullanılabilir boşlukları takip eden karakterle doldurur. \ Takip eden karakterin özel karakter olarak algılanmasını sağlar. [renk] Verinin istenen renkte görünmesini sağlar. Kullanılabilir renkler: Siyah, Mavi, Yeşil, Camgöbeği, Kırmızı, Pembe, Sarı, Beyaz.

9 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 9 Metin ve Kısa not Biçim Sembolleri SembolEtki @ Bir boşluk veya karakter gerektiğini gösterir. &Karakter veya boşluk isteğe bağlıdır. Tüm karakterleri büyük harfe çevirir.

10 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 10 Metin ve Kısa Not alanlarının en çok iki bölümü olabilir. İki bölüm “;” ile ayrılır. Her bölüm bir alandaki farklı verilerin biçim belirtimini içerir. BölümAçıklama Birinci Metin içeren alanların biçimi. İkinci Sıfır uzunlukta dizeler ve Boş değerler içeren alanların biçimi.

11 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 11 Örnekler Biçim AyarlarıGiriş TarzıGörünüm @@@-@@-@@@@123456789123-45-6789 @@@@-&&&&123451234-5 >BalıkesirBALIKESİR { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/10/2704305/slides/slide_11.jpg", "name": "EBT2 A.Karamete & M.E.", "description": "Korkusuz 11 Örnekler Biçim AyarlarıGiriş TarzıGörünüm @@@-@@-@@@@123456789123-45-6789 @@@@-&&&&123451234-5 >BalıkesirBALIKESİR

12 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 12 Sayı ve Para Birimi Özellikleri-1 AyarEtki Genel Sayı Rakamları girildiği şekliyle gösterir. Sayı tipindeki alanlar için varsayılan ayar budur. Para Birimi Girilen sayıyı, para birimi ve bin ayıracıyla birlikte gösterir. Negatif değerler parantez içindedir. Varsayılan 2 ondalıktır. Euro Girilen sayıyı Euro (€) sembolü ve bin ayıracıyla birlikte gösterir. Negatif değerler parantez içindedir. Varsayılan 2 ondalıktır. Sabit En az bir rakam gösterir. Varsayılan değer 2 ondalık basamaklıdır.

13 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 13 Sayı ve Para Birimi Özellikleri-2 AyarEtki Standart Sayıyı binler ayıracıyla birlikte gösterir. Varsayılan değer 2 ondalık basamaklıdır. Yüzde Sayıyı 100 ile çarpar ve % sembolüyle birlikte gösterir. Varsayılan değer 2 ondalık basamaklıdır. Bilimsel Sayıyı standart bilimsel notasyon ile gösterir. Mesela 243: 2.43E+02

14 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 14 Tarih Saat Hazır Biçim Ayarları AyarAçıklama Genel Tarih Saat belirtilmezse sadece tarih görüntülenir. Varsayılan ayar budur. 14.06.2001 08.20.15 Uzun Tarih Pazartesi, 14 Haziran 2001 Pazartesi, Haziran 14, 2001 Orta Uz. Tarih 14-Haziran-01 Uzun saat 17:34:23 Orta uz. Saat 05:34 PM Kısa saat 17:34

15 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 15 Özel Tarih Biçimi Örnekler AyarGörünüm ddd”,”mmm d”,”yyPzt,Oca 5,05 dd mmmm yyyy ”,”dddd05 Ocak 2005,Pazartesi dddd”,”mmmm d”,”yyyPazartesi, Ocak 5, 2005 “Yılın Kaçıncı Haftası :”wwYılın Kaçıncı Haftası :11 H:N:S am/pm9:15:35 pm

16 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 16 Giriş Maskesi(Input Mask) Verilerin belirli kurallara uymasını sağlayan kısıtlamalardır. Örneğin bir alana sadece sayısal değerlerin girilmesi zorlanabilir. Giriş maskeleri veri giriş işlemlerinde oldukça yararlıdır, örneğin Telefon Numarası alanı için, yeni bir numarayı tam olarak nasıl gireceğinizi gösteren giriş maskesi: (___) ___-____. Giriş Maskesi Sihirbazını özelliği sizin yerinize ayarlaması için kullanabilirsiniz.

17 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 17 Input Mask özelliği, noktalı virgül karakterleri (;) ile ayrılmış en çok üç bölüm içerebilir. Giriş Maskesi(Input Mask) Birinci Giriş maskesinin kendisini belirler İkinci Veri girdiğinizde Microsoft Access'in hazır bilgi görüntü karakterlerini tabloda depolayıp depolamayacağını belirler. Üçüncü Giriş maskesinde bir karakter yazmanız gereken aralık için Microsoft Access'in görüntüleyeceği karakteri belirler. Bu bölümde herhangi bir karakter kullanabilirsiniz; boş bir dize görüntülemek için, tırnak işareti (" ") ile belirtilmiş bir aralık kullanın.

18 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 18 Giriş Maskesi(Input Mask)-1 SembolEtki 0 Basamak (0'dan 9'a kadar, giriş gerekli, artı [+] ve eksi [-] işaretlerine izin verilmez). 9 Basamak veya aralık (giriş gerekli değil, artı ve eksi işaretlerine izin verilmez). # Basamak veya aralık (giriş gerekli değil; aralıklar Düzenleme modunda iken boşluk olarak görüntülenir, ancak veri kaydedildiğinde boşluklar kaldırılır; artı ve eksi işaretlerine izin verilir). L Harf (A‘ dan z‘ ye kadar, giriş gerekli). ? Harf (A‘ dan z‘ ye kadar, giriş isteğe bağlı).

19 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 19 SembolEtki A Harf veya basamak (giriş gerekli). a Harf veya basamak (giriş isteğe bağlı). & Herhangi bir karakter veya aralık (giriş gerekli). C Herhangi bir karakter veya aralık (giriş isteğe bağlı).,. : ; - / Ondalık yer tutucu ve binler, tarih ve saat ayırıcılar Giriş Maskesi(Input Mask)-2

20 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 20

21 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 21

22 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 22

23 EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 23


"MsAccess Alan Özellikleri. EBT2 A. Karamete & M.E. Korkusuz 2 Alan Özellikleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları