Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM."— Sunum transkripti:

1 HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM

2 Sağlıklı bir yaşam sürmemize engel olabilecek ortamlardan korunmak için yapılan tüm uygulamalar ve temizlik işlemlerinin geneline hijyen denilmektedir.

3 Elbette ki her birey kendi temizliğinden ve bakımından sorumludur. Bu durumda çocuklar tabi ki istisna kabul edilmektedirler. Çocukların hijyen ve bakımı anne ve babaya aittir.

4 Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir.

5 Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır.

6 Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır.

7 Sağlıklı bir yaşam için, nerede olursa olsun günlük yaşamı düzenleyen bazı temel kuralların bilinerek uygulanması, sağlığın korunmasını ve diğer bireylerle paylaştığımız yaşamı kolaylaştırır.

8 Bu kurallardan en önemli bazıları temizlik, sağlıklı beslenme, bedensel ve zihinsel çalışma, düzenli yaşam, spor yapmak, sigara, alkol, uyuşturucu, sorunlarla başa çıkmada doğru ve uygun yöntemler kullanmadır.

9

10 Anladığımız gibi sağlıklı yaşamanın en önemli yolu hijyenden geçmektedir.. Temizliğimize her zaman özen göstermemiz, sağlıklı bir yaşamı da peşinden getirir..

11 Beni dinlediğiniz için teşekkürler. Ece EKŞİ 6/B 621


"HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları