Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SEMİNERİMİZE HOŞ GELDİNİZ ( 6 Saat).  1. Ayetlerden yararlanırken K.Kerim’e bütüncül bakabilme  2. Kur’an’daki anlatım biçimlerini kavrama (Muhkem-

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SEMİNERİMİZE HOŞ GELDİNİZ ( 6 Saat).  1. Ayetlerden yararlanırken K.Kerim’e bütüncül bakabilme  2. Kur’an’daki anlatım biçimlerini kavrama (Muhkem-"— Sunum transkripti:

1 SEMİNERİMİZE HOŞ GELDİNİZ ( 6 Saat)

2  1. Ayetlerden yararlanırken K.Kerim’e bütüncül bakabilme  2. Kur’an’daki anlatım biçimlerini kavrama (Muhkem- Müteşabih Ayetler, Kıssalar, Meseller vb.  3. Meallerden yararlanmada dikkat edilecek Noktalar  4. Bazı Türkçe mealler ve özellikleri  4.1. Hasan Basri Çantay meâli  4.2. Diyanet Meâli  4.3. Elmalılı Meali  4.4. “Kur’an Yolu” Meali  4.5. Diğer Bazı meâllerden örnekler

3  Kur’an ayetlerini bulurken Kur’an Fihristlerinden yararlanmak bizim için kolaylık sağlar. Bunlardan bir yahut iki tanesi kütüphanemizde olursa istediğimiz kelimeleri ve ayetleri daha kolay buluruz.  a) Mu’cemü’l-Müfehres li-Elfazi’l-Kur’an: M. Fuat Abdülbaki. Bir kelime Kur’anda kaç yerde geçiyor bunu bulmada bize kolaylık gösterir.

4  b) Kur’an-ı Kerim Lügati: eser Mahmut Çanga tarafından hazırlanmıştır. Bir kelimeyi veya bir ismi Kur’an’da bulmada, ne manaya geldiğini öğrenmede ve hangi ayetlerde kullanıldığını görmede çok faydalı bir eserdir. Mutlaka her din görevlisi ve Kur’an’la uğraşanın kütüphanesinde olmalıdır.

5  c) el-Müfredat fî Garîbi’l-Kur’an: Ragıb el- İsfehani’nin eseridir. Kur’an kelimelerini ve kök anlamlarını ve hangi manalarda kullanıldığını ifade eden muhteşem bir eserdir. Her Kur’an talebesinin mutfağında olmalı. Yemek pişirirken işimize çok yarayacaktır. Türkçeye iki farklı tercemesi yapılmıştır. Mutlaka tavsiye edilir.

6  d) Hasenat: Kur’an araştırma sistemi; Bilgisayarımızda Kur’an araştırması yapabileceğimiz nefis bir proğramdır. Ayetleri orijinal metni ve çeşitli meâllerle birlikte görebiliyoruz. Aynı zamanda bir kelimenin üzerine tıklayarak kelimenin nasıl kullanıldığını da gösteriyor. Bu sayede kelimenin kökünü ve çeşidini de bilmek mümkün oluyor. www.hasenat.com

7  Kur’an-ı Kerîm’in Bütünlüğü:  Konu, anlam, amaç, üslup gibi bütünlüklerden bahsedilebilir. Eğer biz Kur’an’ın amaçlarını bilirsek parçada bütünü, bütünde parçayı görme imkanımız kolay olur.

8

9

10  4.1. Hasan Basri Çantay meâli: kısa ancak ayetleri dipnotlar destekleyerek neredeyse küçük çaplı bir tefsire dönüşmüştür. İfadeleri güzel ve anlaşılırdır. Celaleyn tefsirinin neredeyseTürkçe bir tercemesidir.

11  4.2. Diyanet Meâli:

12  4.3. Elmalılı Meali:

13  4.4. “Kur’an Yolu” Meali

14  4.5. Diğer Bazı meâllerden örnekler: son zamanlarda çokça Kur’an meâli piyasaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları Kurana meâlle hizmet etmeyi hedeflerken diğer bazıları ise Kuranın anlaşılmasını hedeflemektedir. Ancak Kuranı anlamada kuyumcu hassasiyeti göstermeliyiz. Toplumumuzda varolan mezhep, meşrep, tarikat, cemaat, cemiyet anlayışlarına göre de bazı ayetlerin tercemesi değişebilmektedir.

15  1- Mustafa İslamoğlunun Meâli: mealin başında meal hazırlanırken dikkat edilmesi gereken kriterleri ortaya koyarak nasıl bir meal hazırladığını okuyucuya takdim eder.  Özellikleri: 1- Mekki ve medenilik durumuna göre manalandırmanın farklı olacağını ifade eder. 2- Vucuh ve nezair denilen ilmin verilerini dikkate alır. 3- kuranın bir belağat saheseri olduğundan yola çıkarak hedef dildeki ifade inceliğini dikkate alır.

16  1- Mustafa İslamoğlunun Meâli: 4-

17  2- M. İhsan Eliaçık’ın Meâli: 2 cilttir. Orijinal sayılabilecek yaklaşımları vardır.

18  3- Yaşar Nuri Öztürk’ün Meâli: Keyfi sayılabilecek yaklaşımları vardır. Örnek: Nisa 4/34. ayeti kerime “Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.”

19  4- ’ün Meâli:

20  5- ’ün Meâli:

21  6- ’ün Meâli:


"SEMİNERİMİZE HOŞ GELDİNİZ ( 6 Saat).  1. Ayetlerden yararlanırken K.Kerim’e bütüncül bakabilme  2. Kur’an’daki anlatım biçimlerini kavrama (Muhkem-" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları