Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VİNÇ KULLANIM TALİMATI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VİNÇ KULLANIM TALİMATI"— Sunum transkripti:

1 VİNÇ KULLANIM TALİMATI

2 Operatör sertifikası olmayan vinç kullanamaz
Operatör sertifikası olmayan vinç kullanamaz. Vinci kullanacakların İş Makinesi (VİNÇ) operatörlük belgesi almış olması gerekmektedir. Makinede çalışmaya başlamadan önce günlük kontrolü yapılacaktır. Makineye maksimum kaldırma kapasitesinden fazla yük yüklenmeyecektir.

3 Vincin yakın çevresinde ve yük altında kimsenin olmaması sağlanacaktır.
Yük korumasız çalışma yerleri ve işçilerin üzerinden geçirilmeyecektir. Operatör işaretçiyi ve operasyon noktasını rahat görecektir.

4 Kim tarafından verilirse verilsin DUR ihtarına uyulacaktır.
Çalışma sırasında sesli ve ışıklı ikazlar kullanılacaktır. Güvenli olmayan ve güvenli bağlanmayan yükler kaldırılmayacaktır. Makinede asılı yük varken operatör makineden ayrılmayacaktır.

5 İş öncesi ve sonrasında halatlar, mapalar, sapanlar, kanca kontrol edilecektir.
Vinç çalışması sırasında hareket güzergâhı boşaltılacak, insan ve herhangi bir engel bulunmayacaktır. Halat ve sapan sarımlarında meydana gelen açılmalar hemen bildirilecek ve tekrar kullanılmadan hurdaya ayrılacaktır.

6 Kaldırılan parçanın ağırlığına göre kaldırma noktaları yük eşit olacak şekilde dağıtılarak en fazla noktadan bağlanacaktır. Vinçle çalışma yapıldıktan sonra güvenli bir şekilde park edilecektir.

7 Yükler dik olarak kaldırılacaktır
Yükler dik olarak kaldırılacaktır. Bunların eğik olarak kaldırılması zorunlu olduğu hallerde manevralar, sorumlu bir elemanın gözetiminde yapılacak ve yük sallanmalarına ve yükün kötü durumuna, karşı çevre boşaltılacaktır.

8 Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

9 Aynı yükü kaldırmak için, iki raylı vincin birlikte çalıştırılması halinde, her iki vinç operatörüne, yalnız bir işaretçi tarafından kumanda verilecek ve vinçlerin hareketlerinde ahengi sağlanacaktır.

10 Parçanın çevrilmesi işleminde zıt kenarlardan iki halat bağlanıp kullanılarak çevirme işlemi yapılacak, parçanın çevrilmesi esnasında altına girilmesi önlenecektir.


"VİNÇ KULLANIM TALİMATI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları