Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EĞLENCELİ TÜRKÇE Hazırlayan:TURHAN BAYTAM. OKUYALIM,DÜŞÜNELM: EŞ ANLAMLI SÖZCÜKLERİ EŞLEŞTİRELİM. kara güz sınav yasa yaşlı tümce kelime sözcük imtihan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EĞLENCELİ TÜRKÇE Hazırlayan:TURHAN BAYTAM. OKUYALIM,DÜŞÜNELM: EŞ ANLAMLI SÖZCÜKLERİ EŞLEŞTİRELİM. kara güz sınav yasa yaşlı tümce kelime sözcük imtihan."— Sunum transkripti:

1 EĞLENCELİ TÜRKÇE Hazırlayan:TURHAN BAYTAM

2 OKUYALIM,DÜŞÜNELM: EŞ ANLAMLI SÖZCÜKLERİ EŞLEŞTİRELİM. kara güz sınav yasa yaşlı tümce kelime sözcük imtihan ihtiyar cümle kanun x x x x x x x x x x x x siyah sonbahar Tıkla,öğren!

3 ETKİNLİK:Noktalama işaretleri Aşağıdaki cümlelerin sonuna gelen noktalama işaretlerini görelim. Biz Pazar günleri pikniğe gideriz Hey,bana bir baksana Bizde gelecek miyiz Halam gelecek mi bilmiyorum Aman,elim yandı ? ! !.. Tahmin et, tıkla!

4 Etkinlik:Yazım yanlışlarını düzeltelim. Biz kayseride yaşıyoruz. Dayım Otobüs alacak. Ankara’ya giden uçakta serapta vardı. Yurdumuz Türki’yenin her tarafı güzeldir. okulumu ve sınıfımı çok özledim. Kayseri’de otobüs Serap’ta Türkiye’nin Okulumu Tıkla,düzelsin!

5 Karşıt(zıt) anlamlı sözcükleri eşleştirelim. gel usta sert al kalın yaşlı ver acemi genç ince yumuşak git Tıkla !

6 Cümlelerdeki boş yerleri uygun kelimelerle tamamlayalım.. ………… kurtuluş Savaşından önce 19 Mayıs 1919’da………………………çıktı.. Atatürk Samsun’a Yemeklerde her …………… besinden yeterince ………………... yemeliyiz. çeşit İyi bir ……………………….. başkası konuşurken……………………………..dinler. Arkadaşımızı seçerken……………….hoşgörülü olmasına ………………..etmeliyiz. dinleyici dikkatlice onun dikkat Tahmin et, tıkla!

7 Aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimelerden bazıları gerçek anlamı dışında kullanılmış. Bu kelimeleri bulalım Yaptığım resmi güzelce boyadım. Bu gün çok güldüm. Bu davranışlarınla gözümüzü boyamaya çalışıyorsun. Evimizi yeni boyamıştık. Gül ne güzel kokuyor. Bahçedeki gülleri koparmayalım. ----- boyamaya ----- güldüm

8 Antalya,Ordu, Samsun,Kayseri. bez,beş,ben,bey basma,baskı,bastı,basamak ETKİNLİK:Aşağıda her gurupta bulunan sözcükleri sözlükteki sırasına göre sıralayalım. SamsunKayseriAntalyaOrdu bezbeybeşben basamakbastıbasmabaskı Bir kez tıklayınız.

9 BAŞARI İÇİN ÇOK ŞEY GEREKLİDİR. AMA BUNLARIN EN ÖNEMLİSİ KENDİNE GÜVENDİR.


"EĞLENCELİ TÜRKÇE Hazırlayan:TURHAN BAYTAM. OKUYALIM,DÜŞÜNELM: EŞ ANLAMLI SÖZCÜKLERİ EŞLEŞTİRELİM. kara güz sınav yasa yaşlı tümce kelime sözcük imtihan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları