Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

UÇMAYI BAŞARAN İLK İNSAN. Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "UÇMAYI BAŞARAN İLK İNSAN. Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandır."— Sunum transkripti:

1 UÇMAYI BAŞARAN İLK İNSAN

2 Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandır.

3 17. yüzyılda Osmanlı’da yaşamış Türk bilginidir. 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan IV. Murat zamanında yaşamıştır.

4 Geniş bilgisinden ötürü halk arasında, “Bin Fenli” anlamına gelen “Hezarfen” olarak anıldığı bilinmektedir. (Hezar, Farsça 1000 sayısını nitelemektedir.)

5 İlk uçma denemelerinde, 10. yüzyıl Türk âlimlerinden kendinden çok önce bu konuda deneyler yapan İsmail Cevheri’den ilham aldığı sanılmaktadır.

6 Kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı’nda deneyler yapmıştır. Ayrıca, Leonardo Da Vinci’nin uçma konusundaki çalışmalarını da incelemiştir.

7 1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 6000 m. ötede Üsküdar’da Doğancılar’a inen Hezarfen Ahmet Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer simalarından birisidir.

8 http://www.bunlarlazim.com/hezarfen- ahmet-celebi-ilk-ucan-insan.html

9 HAZIRLAYANLAR GRUP FAVORİ MUKADDES GENCER YASEMİN KOCAKALAY İFFET MELDA KUTLU GÜLÜMSER SAĞLAM


"UÇMAYI BAŞARAN İLK İNSAN. Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları