Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kaliteli Teknik Resmin Üç Temel Niteliği: 1. Doğru Olmalı 2. Yeteri Kadar Hassas Olmalı 3. Montajdaki Konumu Anlatmalı 1 Gümüşhane Üniversitesi, Makine.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kaliteli Teknik Resmin Üç Temel Niteliği: 1. Doğru Olmalı 2. Yeteri Kadar Hassas Olmalı 3. Montajdaki Konumu Anlatmalı 1 Gümüşhane Üniversitesi, Makine."— Sunum transkripti:

1 Kaliteli Teknik Resmin Üç Temel Niteliği: 1. Doğru Olmalı 2. Yeteri Kadar Hassas Olmalı 3. Montajdaki Konumu Anlatmalı 1 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği Makine imalâtında parçaların resminde verilen ölçülerinde, istenilen düzgünlükte üretilmesi mümkün değildir. Parçaların imalâtı sonucu elde edilen değerler, esas ölçülerden ya biraz küçük yada biraz büyük olur. Aynı parçadan çok sayıda; aynı tezgahta, aynı işçi tarafından yapıldığı halde, hepsinin aynı ölçü aletleriyle ölçüldüğü halde her birinin ölçüsü ve şekli arasında fark olduğu görülür. Başka bir deyişle, resim üzerindeki Resim üzerindeki ölçülerin ve şekillerin parça üzerinde elde edilmesi mümkün değildir. Bütün bu sebeplerden dolayı resimlerde toleransların gösterilmesi zorunlu hale gelmiştir. TOLERANSLAR

2 TEKNİK RESİM ‘YETERİ KADAR HASSAS’ OLMALI Özellikle başka parçalarla birleşerek bir bütün oluşturacak parçanın ne kadar hassas olacağı teknik resimde anlatılmalıdır. Bu da ancak uygun bir tolerans kullanılarak sağlanabilir.. Bir parçanın fonksiyonunu iyi bir şekilde yerine getirdiği boyutun, tekrarlanabilir ve ekonomik sınırlarına tolerans denir. TOLERANS Nedir? 2 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği İmal edilecek makine parçalarının amacına uygun imal edilebilmesi için, kabul edilir iki sınır değeri arasında kalması yeterlidir. Bu iki sınır değeri arasındaki farka tolerans denir.

3 TOLERANSLAR Boyut Toleransı Şekil Toleransı Konum Toleransı 3  Toleransların büyüklüğünü ve sıfır çizgisine uzaklığını tayin eden en modern sistem ISO sistemidir. ISO sisteminde tolerans büyüklükleri imalat kalitelerine bağlı olarak 01, 0, 1, 2,.,18 olmak üzere 20 kalite sınıfına ayrılmıştır. Bu kalitelere karşılık gelen toleranslar temel toleranslardır. Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği

4 4 TOLERANSLAR Boyut Toleransı

5 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 5 Boyut Toleransı TOLERANSLAR

6 6 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği

7 7 TOLERANSLAR Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği

8 8 TOLERANSLAR

9 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 9 TOLERANSLAR Örnek bir mil çizimi

10 GEOMETRİK TOLERANS SEMBOLLERİ 10 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği

11 11 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği TOLERANSLAR Şekil ve konum toleranslarında gerekli göstermeler, iki veya bazen üç göze ayrılmış bir dikdörtgen çerçeve içine yazılır gözler içine soldan sağa doğru sırasıyla, Tolerans uygulanması için gerekli özelliğin sembolü, tolerans değeri, Gerektiğinde referans eleman veya elemanlarını belirtmeye yarayan harf veya harfler yazılır.

12 12 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği TOLERANSLAR

13 13 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği TOLERANSLAR

14 14 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği TOLERANSLAR

15 15 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği TOLERANSLAR

16 16 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği TOLERANSLAR

17 17 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği TOLERANSLAR

18 18 TOLERANSLAR Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği

19 19 TOLERANSLAR

20 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 20 TOLERANSLAR

21 21 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği Yüzey Durumları Makine imalâtında talaşlı veya talaşsız şekillendirme ile elde edilen yüzeylerde yapımdan dolayı pürüzler kalır. Bu pürüzler uygulanan yapım çeşidine göre gözle görülebilir ve elle hissedilebilir şekilde olabileceği gibi bazı hassas kontrol cihazlar ile görülebilecek ve ölçülebilecek büyüklüklerde olabilir. Makine parçalarında, aşınmanın azalması için bu pürüzlerin belli değerlerde olması gerekmektedir.

22 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 22 Yüzey Durumları En büyük profil yüksekliği (Rz): Örnekleme boyu içinde en büyük profil tepe nokta yüksekliği Zp ve profilin en çukur nokta derinliği Zv değerlerinin toplamıdır.

23 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 23 Yüzey Durumları Değerlendirilen profilin aritmetik ortalama sapması (Ra ): Örnekleme boyu içinde, mutlak ordinat değerlerinin aritmetik ortalaması alınarak ortalama yüzey pürüzlülük değeri bulunur.

24 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 24 Yüzey Durumları

25 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 25 YÜZEY DURUMU GRAFİK SEMBOLLERİ VE PARAMETRELERİN YAZILMASI Yüzey Durumları Talaş Kaldırılma gerekli olduğundaTalaş kaldırmaya izin verilmediğinde Tam grafik sembol

26 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 26 Yüzey Durumları

27 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 27 Yüzey Durumları

28 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 28 Yüzey Durumları

29 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 29 Yüzey Durumları

30 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 30 Yüzey Durumları

31 Gümüşhane Üniversitesi, Makine Mühendisliği 31 Yüzey Durumları


"Kaliteli Teknik Resmin Üç Temel Niteliği: 1. Doğru Olmalı 2. Yeteri Kadar Hassas Olmalı 3. Montajdaki Konumu Anlatmalı 1 Gümüşhane Üniversitesi, Makine." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları