Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GENEL KİMYA 101- GENEL KİMYA 101 LAB. KİMYASAL DENGE TOBB - EKONOMI VE TEKNOLOJI ÜNIVERSITESI Dersin sorumluları: Yrd.Doç.Mehmet Sankir (http://www.etu.edu.tr/~msankir/)http://www.etu.edu.tr/~msankir/

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GENEL KİMYA 101- GENEL KİMYA 101 LAB. KİMYASAL DENGE TOBB - EKONOMI VE TEKNOLOJI ÜNIVERSITESI Dersin sorumluları: Yrd.Doç.Mehmet Sankir (http://www.etu.edu.tr/~msankir/)http://www.etu.edu.tr/~msankir/"— Sunum transkripti:

1 GENEL KİMYA 101- GENEL KİMYA 101 LAB. KİMYASAL DENGE TOBB - EKONOMI VE TEKNOLOJI ÜNIVERSITESI Dersin sorumluları: Yrd.Doç.Mehmet Sankir (http://www.etu.edu.tr/~msankir/)http://www.etu.edu.tr/~msankir/ Levent Semiz

2 Bir kimyasal tepkimenin yönü bazı reaksiyonlar için tek bazıları için ise çift yönlüdür. 1) TEK YÖNLÜ REAKSİYONLAR: Tek yönlü reaksiyonlar (tersinmez reaksiyonlar) sonlanabilen yani reaktiflerin tamamen ürünlere dönüştüğü reaksiyonlardır 2) ÇİFT YÖNLÜ REAKSİYONLAR: Çift yönlü reaksiyonlar (tersinir reaksiyonlar) ise sonlanamayan yani reaktiflerin ancak bir kısmının ürünlere dönüştüğü reaksiyonlardır.

3 ÖRNEKLER:  Faz Değişimleri; H 2 O(s) H 2 O(liq)

4  Reaktiflerle (A, B) reaksiyona başlandığında reaksiyon önce ürünler yönünde ilerler.  Bir süre sonra, ortam şartlarına (sıcaklık, basınç, hacim) bağlı olarak ürünlerin ve reaktiflerin konsantrasyonu sabitleşir.  Bu durumda sistem dengeye ulaşmıştır denilir aA + b B c C + d D DENGE DURUMU:

5 DENGE SABİTİ :  Reaksiyonların denge halleri DENGE SABİTİ (K) denen bir ifade ile anlatılır.  Denge sabiti değerleri reaksiyondaki tüm türlerin derişimlerine (Kc) veya kısmi basınçlarına (Kp) bağlı olarak belirlenir.

6 aA + b B c C + d D  Yukarıda verilmiş olan reaksiyon için denge sabiti değeri; şeklinde hesaplanır.

7 Le Chatelier prensibi :  Dengedeki bir sisteme bir dış etki uygulandığında ( madde ilavesi, basınç veya sıcaklık değişikliği vs.) denge bozulur.  Sistem dengeye gelmek için o etkiyi azaltacak yönde hareket ederek tekrar dengeye ulaşır.  Bu Le Chatelier prensibi olarak bilinir.

8 Fe 3+ + SCN - FeSCN 2+ Fe 3+ + SCN - FeSCN 2+ + Kolorimetrik olarak denge sabitinin tayini:

9  FeSCN 2 + koyu kırmızı renkli bir kompleks iyondur.  Bu reaksiyonun denge sabiti oldukça büyüktür, yani Fe 3 + ve SCN - ‘ın büyük bir kısmı FeSCN 2 + kompleksine dönüşür.  Renk şiddetine bakılarak bu reaksiyonun denge sabitini hesaplamak mümkündür.

10 Kolorimetrik Analiz:  Renk şiddetine (yoğunluğuna) bağlı olarak yapılan analizlere KOLORİMETRİK analizler denir.  Bir çözeltinin renginin koyuluğu, içindeki renkli maddelerin derişimi; çözelti derinliği artıkça artar.

11  Aynı tür renkli madde içeren farklı derişimde fakat eşit derinliğe sahip iki ayrı çözeltiye bakıldığında derişik çözelti daha koyu görünür.  Derişimleri eşit fakat çözelti yükseklikleri (derinlikleri) farklı çözeltiler karşılaştırıldığında derinliği fazla olan örneklerin renk şiddetlerinin daha büyük olduğu gözlenir.

12  Bu kıyaslamalarla derişimi bilinen çözeltiler (standart çözeltiler) kullanılarak derişimi bilinmeyen çözeltilerin analizi yapılabilir: h 1 x C 1 = h 2 x C 2 h 1,h 2 : çözelti derinliği (yüksekliği) C 1, C 2 : çözelti derişimleri


"GENEL KİMYA 101- GENEL KİMYA 101 LAB. KİMYASAL DENGE TOBB - EKONOMI VE TEKNOLOJI ÜNIVERSITESI Dersin sorumluları: Yrd.Doç.Mehmet Sankir (http://www.etu.edu.tr/~msankir/)http://www.etu.edu.tr/~msankir/" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları