Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

3 Fazlı Tam Kontrollü Tam Dalga Doğrultucu Devresi Performans Parametreleri ve Analizi İbrahim ATLI – Mehmet AKBABA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "3 Fazlı Tam Kontrollü Tam Dalga Doğrultucu Devresi Performans Parametreleri ve Analizi İbrahim ATLI – Mehmet AKBABA."— Sunum transkripti:

1 3 Fazlı Tam Kontrollü Tam Dalga Doğrultucu Devresi Performans Parametreleri ve Analizi İbrahim ATLI – Mehmet AKBABA

2 İçindekiler Güç Elektroniği Eğitim Paketi İçerik Devreler Sunulan Çıktılar Sonuçların Analizi Arayüz Tasarımı ve Kullanımı Devre Seçimi Parametrelerin Ayarlanması Simülasyon 3 Fazlı Tam Kontrollü Tam Dalga Doğrultucu Devresi Analizi Ateşleme Açısı Çalışma Modları Devrenin Parametrelere Göre Cevabı Sonuçlar

3 GÜÇ ELEKTRONİĞİ EĞİTİM PAKETİ Bu bilgisayar eğitim paketinde, güç elektroniğinde eğitim amaçlı tercih edilen ve en sık kullanılan 20 adet devre ayrıntılı olarak incelenmiştir. Öğrenci yazılımı kullanarak devrenin tüm analizini tek bir formda görecek, hangi parametrelerin sonucu nasıl etkilediği hakkında yorum yapabilecektir. Böylece dersi daha iyi anlamanın yanında yorum yapma yeteneği kazanabilecektir.

4 Eğitim Paketinde Sunulan Devreler 1. Tek Fazlı Yarım Dalga Doğrultucu R Devresi 2. Tek Fazlı Yarım Dalga Doğrultucu R-L Devresi 3. Tek Fazlı Tam Dalga Doğrultucu R-L Devresi 4. Tek Fazlı Tam Dalga Doğrultucu R-L-E Devresi 5. Tek Fazlı Kontrollü Yarım Dalga Doğrultucu R Devresi 6. Tek Fazlı Kontrollü Yarım Dalga Doğrultucu R-L Devresi 7. Tek Fazlı Kontrollü Yarım Dalga Doğrultucu R-L-FWD Devresi 8. Tek Fazlı Kontrollü Tam Dalga Doğrultucu R-L Devresi 9. Tek Fazlı Tam Kontrollü Tam Dalga Doğrultucu R-L Devresi 10. Tek Fazlı AC Kontrol R-L Devresi 11. Tek Fazlı Inverter 12. Üç Fazlı Yarım Dalga Doğrultucu R-L Devresi 13. Üç Fazlı Yarım Dalga Doğrultucu R-L-FWD Devresi 14. Üç Fazlı Tam Dalga Doğrultucu R-L Devresi 15. Üç Fazlı Tam Dalga Doğrultucu R-L-FWD Devresi 16. Üç Fazlı Kontrollü Yarım Dalga Doğrultucu R Devresi 17. Üç Fazlı Kontrollü Yarım Dalga Doğrultucu R-L Devresi 18. Üç Fazlı Kontrollü Yarım Dalga Doğrultucu R-L-FWD Devresi 19. Üç Fazlı Kontrollü Tam Dalga Doğrultucu R-L Devresi 20. Üç Fazlı Tam Kontrollü Tam Dalga Doğrultucu R-L Devresi

5 Sunulan Çıktılar Devrenin çıkış gerilimi ve akım grafiği (2 periyot boyunca) Devrenin çalışma modu Devrenin Kritik Ateşleme Açısı (Varsa) Ortalama akım ve gerilim değerleri Gerilim ve Akımın RMS değerleri Güç Faktörü (Power Factor) Dalgalanma Faktörü (Ripple Factor) Akım Denklemi Devrenin bobinden kaynaklanan faz farkı

6 Sonuçların Analizi Sonuçlar öğrenciye rapor şeklinde sunulmaktadır. Raporda devrenin çalışması ile ilgili bütün denklem ve değerler bulunmaktadır. Devrenin akım denklemi Faz Farkı Çıkış Gerilimi Kritik Açı Hesapları RMS Değerleri Ortalama Değerler Devrenin çıkış gerilimi ve akımı grafik olarak raporda sunulmaktadır. Örnek grafik çıktısı :

7 Örnek Çıkış Gerilimi ve Akımı

8 Geliştirilen Yazılımın Arayüzü

9 Parametreler Vs: Kaynak gerilimin tepe değeri. 0-1000v arasında istenilen değere ayarlanabilir. Birimi Volt. Frequency: Kaynak gerilimin frekans değeri. 0-1000 Hz aralığında istenilen değere ayarlanabilir. Alfa: Tristörlerin ateşleme açı değeri. Birimi derece olarak alınmıştır. R: Devreye bağlanan direnç değeridir. Birimi Ohm. L: Devreye bağlanan indüktans değeridir. Birimi miliHenry cinsinden alınmıştır. Seçilen her devre için istenilen parametrelerle devrenin benzetimi(simülasyonu) yapılabilmektedir. Rapor, «Take Report» butonu ile alınabilmektedir.

10 3 Faz Kaynak

11 Simülasyon (Benzetimi) wt > 150 derece

12 3 Fazlı Tam Kontrollü Tam Dalga Doğrultucu

13 Kritik Ateşleme Açısı

14 Kritik Ateşleme Açısının Değişimi R=20Ω, L=0.0001 : 0.2 H Kritik Açının Değişimi

15 Çalışma Modları 3-Fazlı Tam Kontrollü Tam Doğrultucu Devresinin 2 modu vardır: Sürekli Hali (Continuous) Süreksiz veya Kesikli Hali (Discontinuous) Eğer ateşleme açısı kritik açıdan küçük veya eşit olursa devre Mod-1’de çalışır ve akım sürekli olur. Eğer tristörlerin ateşleme açısı kritik açıdan büyük olursa akım süreksiz olur ve devre Mod-2’de çalışır.

16 Mod1 : Sürekli Halde Akım

17 Mod1 : Sürekli Halde Gerilim

18 Mod2: Süreksiz Halde Akım

19 Mod2: Süreksiz Halde Gerilim

20 Sonuçların Analizi Sonuçlara bakılarak aşağıdaki yorumlar yapılabilir: Devrenin kritik açı değeri, tristörlerin ateşleme açışına bağlı değildir. Tristörün ateşleme açısı devrenin çalışma modunu değiştirebilmektedir. Süreksiz halde ortalama gerilim ve akım değerleri, sürekli haldeki çalışma durumuna göre çok düşmüştür. Devre çalışma modu, tristörün kritik ateşleme açısı olan 75,639 ̊’ye bağlıdır. Bu açıya kadar akım süreklidir. Devrenin çıktısı faz arası gerilim büyüklüğündedir.

21 Neden Hazırlandı? Matlab-Simulink, PSpice, EMTP, PSim gibi firmaların bilgisayar paketleri daha çok profesyonel amaçlı olup, sonuçlar sayısal değer olarak verilir. Eğitimsel amaçlı düşünüldüğünde sadece sonuçların verilmesi yeterli kalmamaktadır. Burada hazırlanan paket ile akım denklemi, ortalama gerilim ve akım değerleri, RMS değerleri öğrenciye açık şekilde sunulmaktadır. Ayrıca şu anda bir bütün olarak eğitim amaçlı hazırlanan bir paket bulunmamaktadır.

22 Sorularınız?

23 Teşekkürler Sabırla dinlediğiniz için teşekkür ederim.


"3 Fazlı Tam Kontrollü Tam Dalga Doğrultucu Devresi Performans Parametreleri ve Analizi İbrahim ATLI – Mehmet AKBABA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları