Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

P p 9. Ünite ağaçlardan bahseder. p p Bu sunum ağaç çeşitlerinin en basitini resmeder: Tam İkili Ağaçlar Tam İkili Ağaçlar Java Kullanarak Veri Yapıları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "P p 9. Ünite ağaçlardan bahseder. p p Bu sunum ağaç çeşitlerinin en basitini resmeder: Tam İkili Ağaçlar Tam İkili Ağaçlar Java Kullanarak Veri Yapıları."— Sunum transkripti:

1 p p 9. Ünite ağaçlardan bahseder. p p Bu sunum ağaç çeşitlerinin en basitini resmeder: Tam İkili Ağaçlar Tam İkili Ağaçlar Java Kullanarak Veri Yapıları ve Veri Yapıları ve Diğer Nesneler

2 İkili Ağaçlar p p Bir ikili ağacın bağlı liste yapısının düğümleri gibi düğümleri(node) vardır. p p Bir sıranın ya da bir başkasının verisi her düğümde saklanabilir. p p Fakat ikili bir ağacı tanımlayan düğümler arasındaki bağlantılardır.

3 İkili Ağaçlar p p Bir ikili ağacın bağlı liste yapısının düğümleri gibi düğümleri vardır. p p Bir sıranın ya da bir başkasının verisi her düğümde saklanabilir. p p Fakat ikili bir ağacı tanımlayan düğümler arasındaki bağlantılardır. Bir örnek bağlantıların nasıl çalıştığını resmedebilir. Bir örnek bağlantıların nasıl çalıştığını resmedebilir.

4 Eyaletlerin İkili Ağacı Bu örnekte, her bir düğümdeki veri 50 eyaletten birini gösterir.

5 Eyaletlerin İkili Ağacı Her ağaç kök(root) denilen,genellik le en üstte yer alan özel bir düğüme sahiptir.

6 Eyaletlerin İkili Ağacı Her ağaç kök denilen,genellik le en üstte yer alan özel bir düğüme sahiptir. Örnek ağaç,kök olarak Washington a sahiptir. Örnek ağaç,kök olarak Washington a sahiptir.

7 Eyaletlerin İkili Ağacı Her düğümün diğer düğümlere sol çocuk (left child) ve sağ çocuk (right child) denen iki tane bağlantısı olmasına izin vardır

8 Eyaletlerin İkili Ağacı Her düğümün diğer düğümlere sol çocuk ve sağ çocuk denen iki tane bağlantısı olmasına izin vardır

9 Eyaletlerin İkili Ağacı Çocuklar genellikle bir düğümün altında çizilir. Washington’ın sağ çocuğu Colorado’dur. Washington’ın sağ çocuğu Colorado’dur. Washington’ın sol çocuğu Arkansas’tır. Washington’ın sol çocuğu Arkansas’tır.

10 Eyaletlerin İkili Ağacı Bazı düğümlerin sadece bir çocuğu vardır. Arkansas’ın bir sol çocuğu vardır ama hiç sağ çocuğu yoktur. Arkansas’ın bir sol çocuğu vardır ama hiç sağ çocuğu yoktur.

11 Bir Quiz Bazı düğümlerin sadece bir çocuğu vardır. Hangi düğümün sadece sağ çocuğu vardır? Hangi düğümün sadece sağ çocuğu vardır?

12 Bir Quiz Bazı düğümlerin sadece bir çocuğu vardır. Florida’nın sadece bir tane sağ çocuğu vardır Florida’nın sadece bir tane sağ çocuğu vardır

13 Eyaletlerin İkili Ağacı Hiç çocuğu olmayan düğümlere yaprak(leaf) denir.

14 Eyaletlerin İkili Ağacı Her düğüm çocuğunun ebeveynidir(pa rent). Washington Arkansas ve Colorado’nun ebeveynidir. Washington Arkansas ve Colorado’nun ebeveynidir.

15 Eyaletlerin İkili Ağacı Ebeveynlerle ilgili iki kural: ¶Kökün hiç ebeveyni yoktur. ·Diğer her düğümün tam olarak bir ebeveyni vardır.

16 Eyaletlerin İkili Ağacı Aynı ebeveyne sahip iki düğüme kardeş siblings denir. Arkansas ve Colorado kardeştirler. Arkansas ve Colorado kardeştirler.

17 Tam İkili Ağaçlar Tam ikili ağaç, ikili ağaçların bizim işimize yarayacak olan özel bir çeşididir.

18 Tam İkili Ağaçlar Tam ikili ağaç, ikili ağaçların bizim işimize yarayacak olan özel bir çeşididir. Tam bir ikili ağaç oluşturulurken ilk düğümü kök olmalıdır. Tam bir ikili ağaç oluşturulurken ilk düğümü kök olmalıdır.

19 Tam İkili Ağaçlar Tam bir ikili ağacın ikinci düğümü her zaman kökün sol çocuğudur..

20 Tam İkili Ağaçlar Tam bir ikili ağacın ikinci düğümü her zaman kökün sol çocuğudur..... Ve üçüncü düğüm her zaman kökün sağ çocuğudur.

21 Tam İkili Ağaçlar Sonraki düğümler her zaman bir sonraki seviyeyi soldan sağa olacak şekilde doldurmalıdır.

22 Tam İkili Ağaçlar Sonraki düğümler her zaman bir sonraki seviyeyi soldan sağa olacak şekilde doldurmalıdır.

23 Tam İkili Ağaçlar Sonraki düğümler her zaman bir sonraki seviyeyi soldan sağa olacak şekilde doldurmalıdır.

24 Tam İkili Ağaçlar Sonraki düğümler her zaman bir sonraki seviyeyi soldan sağa olacak şekilde doldurmalıdır.

25 Tam İkili Ağaçlar Sonraki düğümler her zaman bir sonraki seviyeyi soldan sağa olacak şekilde doldurmalıdır.

26 Tam İkili Ağaçlar Sonraki düğümler her zaman bir sonraki seviyeyi soldan sağa olacak şekilde doldurmalıdır.

27 Bu ağaç tam mıdır?

28

29

30

31 Evet! 4 4Bu boş bir ağaçtır, hiç bir düğümü yok,hatta kökü de yoktur.

32 Tam bir İkili Ağacın Uygulaması p p Düğümlerdeki veriyi kısmen doldurulmuş bir dizide saklayacağız. Bir veri dizisi Dizinin bu kısmında ne olduğuyla ilgilenmiyoruz. Ağaçta kaç tane düğüm olduğunu tutan bir tamsayı 3

33 Tam bir İkili Ağacın Uygulaması p p Düğümlerdeki veriyi kısmen doldurulmuş bir dizide saklayacağız. Bir veri dizisi Dizinin bu kısmında ne olduğuyla ilgilenmiyoruz Ağaçta kaç tane düğüm olduğunu tutan bir tamsayı 3 Girişlerin nasıl saklandığının detaylarını görmek için Bölüm 9.2’yi okuyunuz Girişlerin nasıl saklandığının detaylarını görmek için Bölüm 9.2’yi okuyunuz

34 p p İkili ağaçların düğümleri vardır. p p Her bir düğümün sağ çocuğu ve sol çocuğu olabilir. p p Herhangi bir düğümden başlayarak yukarı doğru giderseniz sonunda köke ulaşırsınız. p p Kök dışında her düğümün bir ebeveyni vardır. Kökün ebeveyni yoktur. p p Tam ikili ağaçlar bir sonraki seviyeye geçmeden önce her seviyedeki düğümleri soldan sağa doldurmayı gerektirir. Özet

35 SON Presentation copyright 1999 Addison Wesley Longman, For use with Data Structures and Other Objects Using Java by Michael Main. Some artwork in the presentation is used with permission from Presentation Task Force (copyright New Vision Technologies Inc) and Corel Gallery Clipart Catalog (copyright Corel Corporation, 3G Graphics Inc, Archive Arts, Cartesia Software, Image Club Graphics Inc, One Mile Up Inc, TechPool Studios, Totem Graphics Inc). Students and instructors who use Data Structures and Other Objects Using Java are welcome to use this presentation however they see fit, so long as this copyright notice remains intact.


"P p 9. Ünite ağaçlardan bahseder. p p Bu sunum ağaç çeşitlerinin en basitini resmeder: Tam İkili Ağaçlar Tam İkili Ağaçlar Java Kullanarak Veri Yapıları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları