Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYANLAR ZEYNEP SULTAN ALTUNAY ATA ÇAKIR. İ Ç İ NDEK İ LER GENEL BİLGİLER KAYNAKÇA YENİLECEK YEMEKLER GEZİLECEK YERLER TARİHİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYANLAR ZEYNEP SULTAN ALTUNAY ATA ÇAKIR. İ Ç İ NDEK İ LER GENEL BİLGİLER KAYNAKÇA YENİLECEK YEMEKLER GEZİLECEK YERLER TARİHİ."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYANLAR ZEYNEP SULTAN ALTUNAY ATA ÇAKIR

2 İ Ç İ NDEK İ LER GENEL BİLGİLER KAYNAKÇA YENİLECEK YEMEKLER GEZİLECEK YERLER TARİHİ

3 GENEL B İ LG İ LER PLAKASI:07 NÜFUSU:2158265 YÜZÖLÇÜMÜ:20591,00 İLÇELERİ: Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kale, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat ve Serik'tir.

4 NE ÜRETİR:Turizm, tarım ve tarıma dayalı endüstri bölgenin temel ekonomik karakterini oluşturur. Narenciye ve seracılık konuları, bölge tarımının önemli ve genel karakterini belirlemektedir.

5 Palmiyelerle sıralanmış bulvarları, uluslararası ödül sahibi marinası, geleneksel mimarisi ile şirin bir köşe oluşturan Kaleiçi ve modern mekanları Antalya sahip olduğu arkeolojik ve doğal güzellikler sayesinde "Türk Rivierası" adını almıştır.

6 Deniz, güneş, tarih ve doğanın sihirli bir uyum içinde bütünleştiği Antalya, Akdeniz'in en güzel ve temiz kıyılarına sahiptir. 630 km. uzunluğundaki Antalya kıyıları boyunca, antik kentler, antik limanlar, anıt mezarlar, dantel gibi koylar, kumsallar, yemyeşil ormanlar ve akarsular yer alır.

7 GENEL B İ LG İ LER Türkiye'nin en önemli Turizm Merkezi olan Antalya, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Plaj Voleybolu, Triathlon, Golf Müsabakaları, Okçuluk, Tenis, Kayak yarışmaları vb. etkinliklere, 1995 yılında açılan Antalya Kültür Merkezi vardır

8 Burada plastik sanatlar, müzik, tiyatro, sergi gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

9 TAR İ H İ Antalya ili Türkiye'de bugüne kadar bilinen en eski yerleşim yerlerinden birisidir. İl merkezine 20 km kuzeybatısında bulunan Karain mağarasında yapılan kazılarda, M.Ö. 2500 yılından bugüne kadar kesintisiz bir uygarlığın varlığı ortaya çıkartılmıştır.

10 Tarihî eser kalıntılarının âdeta açık hava müzesi gibi geniş bir alanda dağılan ilimizde, tarih Öncesi, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı imparatorluğuna ait izler yan yanadır.

11 Birinci Dünya Savaşı sonuna kadar Osmanlı İmparatorluğunun bir sancağı olan Antalya, Sevr anlaşmasıyla kısa bir süre İtalyan işgali görmüş ve Cumhuriyet döneminde vilayet hâline gelmiştir.

12 GEZ İ LECEK YERLER Antalya'nın belki de en Önemli özelliği temiz bir denize ve upuzun plajlara sahip olmasıdır. Yine deniz turizminin yanında, Antalya ilimizde dağcılık, kayak, kara ve deniz avcılığı, rafting, su altı dalışı gibi sporlar için çok uygun mekânlar mevcuttur.

13 Antalya şelâleleri ile de ünlü bir ilimizdir. Düden-Kurşunlu-Manavgat Şelâleleri, Dim- Damlataş-Karain Mağaraları, Olimpos- Beydağları-Köprülü Kanyon Milli Parkları, Konyaaltı - Lara-Patara Plajları,

14 Antalya'nın millî parkaları da yürüyüş sporundan hoşlananlar, kamp yapmak ve dinlenmek isteyenler için gerçekten görülmeye değer yerlerdir.

15 Turunçgil ve Seracılık Üretimi ile Alanya, Side, Manavgat, Kemer, Kalkan, Kaş Gibi Turizm Merkezleri,

16 Tarihi Kale içi Evleri, Altın Portakal Film Yarışması, Kesme Çiçek Üretimi, Aspendos, Perge, Phaselis, Termessos, Olympos Antik Kentleri gezilecek yerlerdir. Gezilmeye ve görülmeye değer diğer bazı tarihî mekânlar ise;

17 Şarapsa Kervansarayı, İotape Liman Şehri, Syedra Harabeleri, Mahmutlar Harebeleri, Alara Han, Alara Kalesi, Selçuklu Tershanesi, Kızıl Kule, Termossos, Ariassos, Karatay Medresesi ve Murat Paşa Camii'dir.

18 Antalya’da akşam vakti Antalya’da bir gün

19 SİDE ŞELALE

20 ANTİK KENT TARİHİ KÖPRÜ

21 RAFTİNG LİMAN

22 KALE TİYATRO

23 YEN İ LECEK YEMEKLER NE YENİR:Çorbalar: Kulaklı çorba, arabası çorbası, kelle-paça çorbası, mercimekli tarhana çorbası, pirinç çorbası, kekikli çorba, göçe çorbası, yarpızlı çorba ve yarma tarhana çorbası. Yemekler: Testi kebabı, kızartma eti, tavuk güveci, kabuklu kuru, tepsi böreği ve Antalya usulü piyaz.

24 Meşhur Tatlılar:£akşuka,, kabak tatlısı, arap kadayıfı, turunç reçeli, portakal kompostosu, tutmaç, karpuz kabuğu reçeli, bergamot reçeli, kıvrım(sarı burma), pelize, kirkitle(Çivirdik) ve betsel (pestil-incir reçeli.)

25 £akşuka Kabak Tatlısı

26 Lokma Testi Kebabı

27 Kulaklı Çorba Mercimekli Tarhana Çorbası

28 Kekikli Çorba Antalya Usulü Piyaz

29 Yarma Tarhana Çorbası Turunç Reçeli

30 Pelize Bergamot Reçeli

31 KAYNAKÇA


"HAZIRLAYANLAR ZEYNEP SULTAN ALTUNAY ATA ÇAKIR. İ Ç İ NDEK İ LER GENEL BİLGİLER KAYNAKÇA YENİLECEK YEMEKLER GEZİLECEK YERLER TARİHİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları