Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV KAYGISI NEDİR? İLKÖĞRETİMLE BAŞLAYAN SINAV SERÜVENİ, UZUN YILLAR DEVAM ETMEKTE VE HAYATIMIZI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEMEKTEDİR. BUNDAN DOLAYI SINAV.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV KAYGISI NEDİR? İLKÖĞRETİMLE BAŞLAYAN SINAV SERÜVENİ, UZUN YILLAR DEVAM ETMEKTE VE HAYATIMIZI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEMEKTEDİR. BUNDAN DOLAYI SINAV."— Sunum transkripti:

1

2 SINAV KAYGISI NEDİR?

3 İLKÖĞRETİMLE BAŞLAYAN SINAV SERÜVENİ, UZUN YILLAR DEVAM ETMEKTE VE HAYATIMIZI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEMEKTEDİR. BUNDAN DOLAYI SINAV KAYGISI, KÜÇÜKTEN BÜYÜĞE HERKESİ İLGİLENDİREN VE GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMEYEN BİR KONU OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIMAKTADIR.

4 BİR SINAVA GİRMEDEN GÜNLERCE ÖNCE, SINAVI BAŞARIP BAŞARAMAYACAĞINIZ KAYGISI BEYNİNİZİ AŞIRI MEŞGUL EDİYORSA VE YOĞUN BİR KAYGI HİSSEDİYORSANIZ, ÜSTELİK BU KAYGI GÜNDELİK İŞİNİZİ BOZUYORSA, UYKULARINIZI, YEME İÇMENİZİ ETKİLİYORSA, NEREDEYSE BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMÜYORSANIZ SINAV KAYGISINA ADAYSINIZ DEMEKTİR. BİR SINAVA GİRMEDEN GÜNLERCE ÖNCE, SINAVI BAŞARIP BAŞARAMAYACAĞINIZ KAYGISI BEYNİNİZİ AŞIRI MEŞGUL EDİYORSA VE YOĞUN BİR KAYGI HİSSEDİYORSANIZ, ÜSTELİK BU KAYGI GÜNDELİK İŞİNİZİ BOZUYORSA, UYKULARINIZI, YEME İÇMENİZİ ETKİLİYORSA, NEREDEYSE BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMÜYORSANIZ SINAV KAYGISINA ADAYSINIZ DEMEKTİR.

5 SINAV YAKLAŞTIKÇA, UYKU TUTMUYORSA, SINAVA GİRERKEN ELİNİZ AYAĞINIZ TİTREYİP SOĞUK TERLEMEYE BAŞLADIYSANIZ, BİR DE SINAVDA BEYNİNİZ ZONKLUYOR, SINAV KAĞIDINI AÇMAYA CESARET EDEMİYOR, SORULARI HEYECANDAN OKUYAMIYORSANIZ YOĞUN BİR SINAV KAYGINIZ VAR DEMEKTİR. SINAV YAKLAŞTIKÇA, UYKU TUTMUYORSA, SINAVA GİRERKEN ELİNİZ AYAĞINIZ TİTREYİP SOĞUK TERLEMEYE BAŞLADIYSANIZ, BİR DE SINAVDA BEYNİNİZ ZONKLUYOR, SINAV KAĞIDINI AÇMAYA CESARET EDEMİYOR, SORULARI HEYECANDAN OKUYAMIYORSANIZ YOĞUN BİR SINAV KAYGINIZ VAR DEMEKTİR.

6 “NORMAL DÜZEYDE BİR SINAV KAYGISI DOĞALDIR, HATTA FAYDALIDIR. “NORMAL DÜZEYDE BİR SINAV KAYGISI DOĞALDIR, HATTA FAYDALIDIR. AŞIRI(ŞİDDETLİ) KAYGI ÖĞRENMEYİ VE HATIRLAMAYI ZORLAŞTIRIR. AŞIRI(ŞİDDETLİ) KAYGI ÖĞRENMEYİ VE HATIRLAMAYI ZORLAŞTIRIR. HİÇ KAYGISIZLIK VEYA ÇOK DÜŞÜK DÜZEYDEKİ KAYGI MOTİVASYONU DÜŞÜRÜR. HİÇ KAYGISIZLIK VEYA ÇOK DÜŞÜK DÜZEYDEKİ KAYGI MOTİVASYONU DÜŞÜRÜR.

7 SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ; 1-FİZYOLOJİK SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ; 1-FİZYOLOJİK –KALP ATIŞLARININ HIZLANMASI –SOLUNUM HIZLANMASI –TERLEME,TİTREME,ATEŞ BASMASI –KASLARDA GERGİNLİK –BAŞ AĞRISI VE DÖNMESİ –KUSMA,İSHAL,SIK İDRARA ÇIKMA VB. SİNDİRİM PROBLEMLERİ –KONSANTRASYON BOZUKLUKLARI

8 2-DUYGUSAL 2-DUYGUSAL –KORKU –KARAMSARLIK –GERGİNLİK –SİNİRLİLİK –PANİK –HEYECAN –ENDİŞE

9 3-DAVRANIŞSAL 3-DAVRANIŞSAL –DERS ÇALIŞMAYI ERTELEMEK –DERS ÇALIŞMAKTAN KAÇMAK –DERS ÇALIŞMAYI BIRAKMAK –SINAVLARA GİRMEMEK –SINAVLARI YARIDA BIRAKMAK

10 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ; SINAV KAYGISININ NEDENLERİ; 1-AİLE TUTUMLARI 1-AİLE TUTUMLARI –ANNE BABANIN ÇOCUĞU YAŞITLARIYLA VE KARDEŞLERİYLE KIYASLAMASI –ÇOCUKTAN YÜKSEK BAŞARI BEKLENTİLERİ –ÇOCUĞUN BAŞARILARININ ÖDÜLLENDİRİLMESİNDE YETERSİZLİK

11 –ANNE BABANIN BASKICI OTORİTER TUTUMU –ANNE BABANIN; EVHAM, ENDİŞE,KARAMSARLIK,AŞIRI HIRS GİBİ DAVRANIŞLARA MODEL OLMASI 2-KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ 2-KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ –KİŞİNİN REKABETÇİ, TAKINTILI, İNATÇI,MÜKEMMELİYETÇİ OLUŞU İNATÇI,MÜKEMMELİYETÇİ OLUŞU

12 3-SOSYAL NEDENLER -ÖĞRETMEN, ARKADAŞ,AKRABA VE KOMŞULARIN YANLIŞ TUTUMLARI KOMŞULARIN YANLIŞ TUTUMLARI (KIYAS,TAKDİR ETMEME,YÜKSEK BEKLENTİ, SINAVIN YÜCELTİLME- Sİ VB.) Sİ VB.) 4-BİLGİ İHTİYAÇLARI 4-BİLGİ İHTİYAÇLARI –DOĞRU ÇALIŞMA TARZI HAKKINDA BİLGİLER (ANLAYARAK OKUMA, BİLGİLER (ANLAYARAK OKUMA, TEKRAR ETME) TEKRAR ETME)

13 5-ZİHİNSEL FAKTÖRLER -KENDİ BAŞARISI HAKKINDA OLUM- SUZ DÜŞÜNCELER,”NE YAPARSAM SUZ DÜŞÜNCELER,”NE YAPARSAM YAPAYIM BAŞARISIZ OLACAĞIM –SINAV HAKKINDA GERÇEK DIŞI DÜŞÜNCELER,”BU SINAVDA ALDI- ĞIM NOT HAYATIMI BELİRLEYE- ĞIM NOT HAYATIMI BELİRLEYE- CEK” CEK”

14 SINAV KAYGISIYLA BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ 1-SINAVDAN ÖNCE 1-SINAVDAN ÖNCE - SINAVA UYKUNUZU ALMIŞ OLARAK GİRİN - SINAVA UYKUNUZU ALMIŞ OLARAK GİRİN –SINAVA TAM ÇALIŞIP HAZIRLANMIŞ OLARAK GİRİN GİRİN -SORULARI DİKKATLİCE OKUYARAK, YAPAMADIĞINIZ SORULARLA İNAT- YAPAMADIĞINIZ SORULARLA İNAT- LAŞIP ZAMAN KAYBETMEYİN LAŞIP ZAMAN KAYBETMEYİN -DURUŞ VE POZİSYONUNUZU DEĞİŞ- TİREREK, RAHATLAMAYA ÇALIŞIN TİREREK, RAHATLAMAYA ÇALIŞIN

15 -KAYGIYI YOĞUNLAŞTIRAN - KAHVE, - ALKOL, SİGARA, SİGARA, ÇOK BAHARATLI YİYECEKLER ÇOK BAHARATLI YİYECEKLER VE VE ŞEKERDEN UZAK DURUN, ŞEKERDEN UZAK DURUN, - TAZE SEBZE VE MEYVE TÜKETİN

16 –SINAV YERİ VE ZAMANI HAKKIN- DAKİ BİLGİLERİ ÖNCEDEN ÖĞRE- DAKİ BİLGİLERİ ÖNCEDEN ÖĞRE- NEREK KESİNLEŞTİRİN NEREK KESİNLEŞTİRİN –SINAV ÖNCESİ KAYGINIZI ARTI- RACAK DAVRANIŞLARDAN UZAK RACAK DAVRANIŞLARDAN UZAK DURUN; SON ANA KADAR DERS DURUN; SON ANA KADAR DERS ÇALIŞMAK, SINAV YERİNE GEÇ ÇALIŞMAK, SINAV YERİNE GEÇ GİTMEK VB. GİTMEK VB.

17 UZMANLAR, ÖĞRENCİLERDEN KİMSEYE ALDIRIŞ ETMEMELERİNİ, KENDİLERİNE GÜVENMELERİNİ VE BU SINAVIN HER ŞEYİN SONU OLMADIĞINA İNANMALARINI ÖNERMEKTEDİR SINAVDA YANINIZDA GLİKOZ İHTİVA EDEN YUMUŞAK VE RENKLİ ŞEKERLERDEN BULUNDURULABİLİNECEĞİ ANCAK BİR BAŞKASININ TAVSİYESİYLE SINAVDAN ÖNCE DAHA RAHAT UYUMAK İÇİN SAKİNLEŞTİRİCİ VEYA UYKU GETİRİCİ BİR İLAÇ ASLA KULLANILMAMASINI, ZEKA ARTTIRDIĞI İDDİA EDİLEN YİYECEKLERİ SON BİR HAFTA YEMEKLE ZEKAYI ARTIRMAYACAĞINI VURGULAMAKTADIR.

18 DİKKAT AÇTIĞINI ÖNE SÜRDÜĞÜNÜZ İLAÇLARI TALEP ETMEYİN. BU YAKLAŞIM BAĞIMLILIĞIN İLK AŞAMASIDIR. SORUNLARINIZI İLAÇLA ÇÖZMEYE ÇALIŞMAYIN, ÇOK İHTİYACINIZ VARSA MUTLAKA BİR DOKTORA DANIŞIN. DİKKAT AÇTIĞINI ÖNE SÜRDÜĞÜNÜZ İLAÇLARI TALEP ETMEYİN. BU YAKLAŞIM BAĞIMLILIĞIN İLK AŞAMASIDIR. SORUNLARINIZI İLAÇLA ÇÖZMEYE ÇALIŞMAYIN, ÇOK İHTİYACINIZ VARSA MUTLAKA BİR DOKTORA DANIŞIN. İYİ BİR KAHVALTI YAPIN İYİ BİR KAHVALTI YAPIN.BAŞKALARINA DEĞİL, SADECE KENDİNİZE KONSANTRE OLUN. SINAVA GİDERKEN SES ÇIKARAN KOLYE, BİLEZİK, KEMER TAKMAYIN, TOPUKLU AYAKKABI GİYİNMEYİN, DİKKAT ÇEKİCİ GİYİNMEYİN. ANNELER BABALAR, OKUNMUŞ SU, MUSKA GİBİ MİSTİK İNANIŞLARI YAPACAK OLSANIZ BİLE ÇOCUKLARINIZ BİLMESİN. ÇOCUĞUN OBSESYONLARINI TETİKLEMEYİN..BAŞKALARINA DEĞİL, SADECE KENDİNİZE KONSANTRE OLUN. SINAVA GİDERKEN SES ÇIKARAN KOLYE, BİLEZİK, KEMER TAKMAYIN, TOPUKLU AYAKKABI GİYİNMEYİN, DİKKAT ÇEKİCİ GİYİNMEYİN. ANNELER BABALAR, OKUNMUŞ SU, MUSKA GİBİ MİSTİK İNANIŞLARI YAPACAK OLSANIZ BİLE ÇOCUKLARINIZ BİLMESİN. ÇOCUĞUN OBSESYONLARINI TETİKLEMEYİN.

19 -SINAVDAN ERKEN ÇIKANLARI TAKİP ETMEYİN, KENDİNİZİ BAŞ- TAKİP ETMEYİN, KENDİNİZİ BAŞ- KALARIYLA DEĞİL KENDİNİZLE KALARIYLA DEĞİL KENDİNİZLE KIYASLAYIN KIYASLAYIN -SINAV ESNASINDA YORULDUĞU- NUZU HİSSETTİĞİNİZDE SINAVI NUZU HİSSETTİĞİNİZDE SINAVI BİR KENARA BIRAKIP, MOLA VERİN BİR KENARA BIRAKIP, MOLA VERİN

20 KAYGINIZI AZALTMAK İÇİN PEK KAYGINIZI AZALTMAK İÇİN PEK ÇOK RAHATLAMA VE GEVŞEME TEK- NİĞİ GELİŞTİRİLMİŞTİR.BUNLARDAN EN BİLİNEN VE UYGULAMASI NİSPE- TEN KOLAY OLAN BİR KAÇ TEKNİĞİ SİZDE KOLAYCA UYGULAYABİLİRSİ- NİZ.

21 A-NEFES EGZERSİZLERİ: A-NEFES EGZERSİZLERİ: DOĞRU NEFES ALMAK DAMARLA- DOĞRU NEFES ALMAK DAMARLA- RI GENİŞLETEREK KANIN-DOLAYI- SIYLA OKSİJENİN-VÜCUDUN EN UÇ NOKTALARINA KADAR ULAŞMASINI SAĞLAR. UNUTMAYIN;”İYİ BİR NE- FES AĞIR, DERİN VE SESSİZ OLAN- DIR.”

22 –1.AŞAMA SAĞ AVUCUNUZU GÖBEĞİNİZİN HEMEN ALTINA, SOL ELİNİZİ İSE GÖĞSÜNÜZÜN ÜSTÜNE KOYUN VE SAĞ AVUCUNUZU GÖBEĞİNİZİN HEMEN ALTINA, SOL ELİNİZİ İSE GÖĞSÜNÜZÜN ÜSTÜNE KOYUN VE GÖZLERİNİZİ KAPATIN. GÖZLERİNİZİ KAPATIN.-2.AŞAMA CİĞERLERİNİZİ İYİCE BOŞALTIN. CİĞERLERİNİZİ İYİCE BOŞALTIN. BUNU YAPARKEN CİĞERLERİNİZİ BUNU YAPARKEN CİĞERLERİNİZİ ZORLAMAYIN,NEFESİ İTMEDEN ZORLAMAYIN,NEFESİ İTMEDEN KENDİLİĞİNDEN ÇIKARIN. KENDİLİĞİNDEN ÇIKARIN.

23 –3.AŞAMA CİĞER KAPASİTENİZİ HAYALİ OLA- CİĞER KAPASİTENİZİ HAYALİ OLA- RAK İKİYE BÖLÜN VE “BİR”, “İKİ” DİYE İÇİNİZDEN SAYARAK CİĞER- LERİNİZİN BÜTÜNÜNÜ DOLDURUN -4.AŞAMA KISA BİR SÜRE BEKLEYİN KISA BİR SÜRE BEKLEYİN

24 -5.AŞAMA “BİR”, “İKİ” DİYE SAYARAK NEFE- “BİR”, “İKİ” DİYE SAYARAK NEFE- SİNİZİ ALGILADIĞINIZIN İKİ KATI SÜREDE BOŞALTIN -6.AŞAMA YENİ BİR NEFES ALMADAN İKİ YENİ BİR NEFES ALMADAN İKİ SANİYE BEKLEYİN -7.AŞAMA AYNI KURALLARA UYARAK BİR AYNI KURALLARA UYARAK BİR TEKRAR DAHA YAPIN

25 DİKKAT DİKKAT -İKİNCİ TEKRARDAN SONRA MUT- LAKA EN AZ 4-5 DEFA NORMAL NE- FES ALIN, AKSİ HALDE BAŞINIZ DÖ- NEBİLİR

26 ANNE-BABA-ÇOCUK BÜTÜN ANNE-BABALAR ÇOCUKLARININ MUTLU OLMASINI, BAŞARILI OLMASINI VE İLERDE İYİ BİR MESLEK SAHİBİ OLMASINI İSTERLER.ANCAK ÇOĞU ZAMAN BU İYİ NİYETLİ YAKLAŞIMIN YERİNİ HIRS ALIR. BÜTÜN ANNE-BABALAR ÇOCUKLARININ MUTLU OLMASINI, BAŞARILI OLMASINI VE İLERDE İYİ BİR MESLEK SAHİBİ OLMASINI İSTERLER.ANCAK ÇOĞU ZAMAN BU İYİ NİYETLİ YAKLAŞIMIN YERİNİ HIRS ALIR. ANNE-BABA ÇOCUĞU ÜZERİNDEN ÇEVRESİYLE YARIŞMAYA BAŞLAR.ZATEN ZOR BİR DÖNEM GEÇİREN ÇOCUĞUN KAYGISI ŞİDDETLENİR VE ÇOĞU KEZ BU DURUM AİLE İÇİ ÇATIŞMALARA DOLAYISIYLA DA BAŞARISIZLIĞA NEDEN OLUR.İKİ TARAFIN DA(EBEVEYN-ÇOCUK) BİRBİRİNİN DUYGULARINI ANLAMAYA ÇALIŞMAMASI ÇATIŞMAYI ÇOĞU ZAMAN GEREKSİZ YERE BÜYÜTÜR VE UZATIR. ANNE-BABA ÇOCUĞU ÜZERİNDEN ÇEVRESİYLE YARIŞMAYA BAŞLAR.ZATEN ZOR BİR DÖNEM GEÇİREN ÇOCUĞUN KAYGISI ŞİDDETLENİR VE ÇOĞU KEZ BU DURUM AİLE İÇİ ÇATIŞMALARA DOLAYISIYLA DA BAŞARISIZLIĞA NEDEN OLUR.İKİ TARAFIN DA(EBEVEYN-ÇOCUK) BİRBİRİNİN DUYGULARINI ANLAMAYA ÇALIŞMAMASI ÇATIŞMAYI ÇOĞU ZAMAN GEREKSİZ YERE BÜYÜTÜR VE UZATIR.

27 ÇOCUKLAR BAŞARISIZ OLDUKLARINDA ANNE- BABALARININ NASIL TEPKİLER VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜRLER.BAŞARISIZLIK DURUMUNDA “ANNEME BABAMA NE DİYECEĞİM”,” ARKADAŞLARIMIN YÜZÜNE NASIL BAKACAĞIM”,”AKRABALARIMIN ÖNÜNE NASIL ÇIKACAĞIM” GİBİ DÜŞÜNCELER ÇOCUKLARIN SINAV KAYGISINI ARTIRIR.BURADA ANNE-BABAYA DÜŞEN GÖREVLER ÇOCUKLARININ KİŞİLİKLERİNİ TANIMAYA ÇALIŞMALARI, İLGİ ALANLARINA VE YETENEKLERİNE GÖRE ONLARI YÖNLENDİRMELERİ, SINAVI OLAĞANÜSTÜ BİR DURUMA DÖNÜŞTÜRMEMELERİDİR.

28 ANNE-BABALAR; ANNE-BABALAR; ÇOCUĞUNUZA, ONU SEVMENİZİN SINAVLARDAKİ BAŞARISI İLE BİR İLİŞKİSİ OLMADIĞINI VE HAYATTA BAŞARI KADAR BAŞARISIZLIĞINDA MÜMKÜN OLABİLECEĞİNİ ANLATIN. ÇOCUĞUNUZA, ONU SEVMENİZİN SINAVLARDAKİ BAŞARISI İLE BİR İLİŞKİSİ OLMADIĞINI VE HAYATTA BAŞARI KADAR BAŞARISIZLIĞINDA MÜMKÜN OLABİLECEĞİNİ ANLATIN. ÇOCUĞUNUZA İYİ BİR EĞİTİM VERMENİN YANINDA, HAYATI SEVDİRİN VE YAŞAMA SEVİNCİ AŞILAYIN. ÇOCUĞUNUZA İYİ BİR EĞİTİM VERMENİN YANINDA, HAYATI SEVDİRİN VE YAŞAMA SEVİNCİ AŞILAYIN.

29 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ ARASINDA EN ÖNEMLİ PAYA AİLELER SAHİPTİR.AİLELER NORMAL DÜZENLERİNİ SINAV İÇİN DEĞİŞTİRİP OLMASI GEREKEN NORMAL İŞLEYİŞİ BOZMAKTADIRLAR. BAZI ANNE-BABALAR ŞÖYLE DEMEKTEDİRLER “TEK KONUMUZ SINAV HER ŞEYİ BIRAKTIK SİNEMA, TİYATRO HİÇ BİRİNE GİTMİYORUZ BÜTÜN PLANLARIMIZI SINAVA GÖRE AYARLIYORUZ” ÇOCUĞA, UYGUN VE RAHAT BİR ÇALIŞMA ORTAMI HAZIRLAMAK BAŞKA, ONU SADECE DERS ÇALIŞMAYA MAHKUM ETMEK BAŞKA BİR ŞEYDİR.BU TUTUM ONUN ZARARINADIR.

30 “BİLGİ İNSAN, ŞÜPHEDEN “BİLGİ İNSAN, ŞÜPHEDEN İYİLİK, ACI ÇEKMEKTEN İYİLİK, ACI ÇEKMEKTEN KARARLI OLMAK KORKUDAN KURTARIR” KARARLI OLMAK KORKUDAN KURTARIR”  KONFÜÇYÜS

31 KATILDIĞINIZ VE SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDER, ÖĞRENCİLERİMİZE BAŞARILAR DİLİYORUM.


"SINAV KAYGISI NEDİR? İLKÖĞRETİMLE BAŞLAYAN SINAV SERÜVENİ, UZUN YILLAR DEVAM ETMEKTE VE HAYATIMIZI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEMEKTEDİR. BUNDAN DOLAYI SINAV." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları