Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SULTAN GAZAL TANRIVERDİ KEMAL KILINÇ BAŞAK KARAMAN ZEYNEP BİLİROĞLU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SULTAN GAZAL TANRIVERDİ KEMAL KILINÇ BAŞAK KARAMAN ZEYNEP BİLİROĞLU"— Sunum transkripti:

1 SULTAN GAZAL TANRIVERDİ KEMAL KILINÇ BAŞAK KARAMAN ZEYNEP BİLİROĞLU
GRUP ETİK

2 AHLAK FELSEFESİ ÖDEV AHLAKI

3 AHLAK- ETİK-ÖDEV AHLAKI
Belirli Bir Grubun Ya Da Toplumun Değer Yargıları Bütünüdür ETİK İnsan Eylemlerini Ve Değerlerini Dolayısıyla Ahlakı Konu Edinen,bu Alanda Bilgi Ortaya Koyan Bir Disiplindir ÖDEV AHLAKI Ahlaki Eylem Ve Tutumları Temelde İnsanı Korumayı Ödev Bilen Ve Bu Nedenle Ahlaklılığı Zorunlu Bir Yükümlülük Haline Getiren Bakıştır

4 ÜNİTENİN TEMELLERİ Etiğin konusunu kavramak
Etik ve ahlak ayrımı kavramak Kant’ın ödev ahlakını kavramak

5 ÖTPS SORULARI TEMEL SORU Toplumsal düzen nasıl sağlanabilir?
ÜNİTE SORULARI Toplumsal düzenin sağlanmasında ahlakın önemi nedir? Neden ahlaka uygun davranmaya ihtiyaç duyarız? İÇERİK SORUSU Etikle ahlak arasındaki fark nedir? Kant için ahlak bir ödev midir?Neden?

6 ETİK AHLAK AYRIMI ETKİNLİĞİ
Ahlaktan söz edilirken dile getirilmek istenen, hep, insanlararası ilişkilerde kişilerin uymaları beklenen –talep edilen- davranışlardır. Yapılması-yapılmaması gereken (izin verilen-verilmeyen; teşvik edilen-yasaklanan) davranışlardır; başka bir deyişle, belirli bir grupta ya da genel olarak iyi sayılan-kötü sayılan davranışlardır.

7 Böylece, ahlak: kişilerarası ilişkilerde davranışlara ilişkin geçerli (bir grupta, belirli bir zamanda ya da genel olarak geçerli olan, olması istenen) çeşitli değer yargıları sistemleri olarak karşımıza çıkıyor. (Kuçuradi, Uludağ Konuşmaları 1997:21)

8 Etik, felsefenin bir dalıdır
Etik, felsefenin bir dalıdır. İnsanlararası ilişkilerde eylemin ne olduğunu –bir eylemin ne gibi öğelerden oluştuğunu ve ne gibi belirleyicileri olduğunu- inceliyor. Başka bir deyişle etik, felsefenin insanlararası ilişkilerde değer sorunlarını inceleyen bir dalıdır –bu konuda bilgi ortaya koyan bir dalı. (Kuçuradi, Uludağ Konuşmaları 1997:34)

9 ETKİNLİK SORULARI Metne göre ahlak ve etik arasındaki farkı örneklerle açıklayınız? “Yalan söylemek kötüdür” yargısını metne göre değerlendiriniz? Bu metne dayanarak etik bu türden bir ilke ortaya koyup koymayacağınızı tartışınız?

10 NE KADAR AHLAKLIYIZ? Örnek Olay

11 KANTIN ÖDEV AHLAKI Kant’a göre ahlaki eylemin amacı “ÖDEV”dir.
Ödev kişiden kişiye değişen bir kavram değildir. Ödev “İYİYİ İSTEME”dir. Bir eylemin ahlaki değerini eylemin sonucu değil , eylemin ardındaki NİYET belirler.


"SULTAN GAZAL TANRIVERDİ KEMAL KILINÇ BAŞAK KARAMAN ZEYNEP BİLİROĞLU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları