Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çorum İl Müftülüğü Aile Rehberlik ve İrşat Bürosu

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çorum İl Müftülüğü Aile Rehberlik ve İrşat Bürosu"— Sunum transkripti:

1 Çorum İl Müftülüğü Aile Rehberlik ve İrşat Bürosu
ADRES: Zafer Çarşısı Yanı Velipaşa Camii Bahçesi Tel: (0364)

2 Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu “Aile” Kurumunu Çalışmalarının Merkezine Alır.

3 ÇORUM MÜFTÜLÜĞÜ AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROSU
Büro görevlilerimiz tarafından ziyaretçilerle yüz yüze görüşmeler yapıldığı gibi telefonla sorulan sorulara da cevap vermektedir. Çorum Müftülüğü Aile ve Rehberlik Bürosu’nda hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde ailevi konularda dini danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunulmaktadır.

4 Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu Görevlileri
İslam Dininin Mutlu Bir Aile Hayatı İçin Ortaya Koyduğu Prensipleri anlatmaktadır. Ailenin toplumsal huzur ve mutluluk için en temel birim olduğu hususu üzerinde durulmaktadır. Aile, okul, mahalle ve toplum birlikteliği, huzur ve mutluluk için dinimizin katkısı vurgulanmaktadır.

5 ÇORUM İL MÜFTÜLÜĞÜ AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROSU TARAFINDAN DÜZENLENEN ETKİNLİKLER 2010 BAHAR SEMİNERLERİ PROGRAMI SEMİNERİN TARİHİ SAATİ KONUSU KONUŞMACININ ADI SOYADI –ÜNVANI :00-16: Evlilik ve Karşılıklı Haklar Ahmet ÇELİK -İl Müftüsü :00-16: Peygamberimizin Eğitim Metodu Selime ERGÜVEN-İl Vaizi :00-16: Aile ve Önemi Necla YILMAZ-İl Vaizi :00-16: Meme Kanseri Dr. Fatma GÖKSAL :00-16: Aile İçi İletişimin Önemi İlknur KILIÇARSLAN-İl Vaizi :00-16: Analar Baş Tacımız Saliha KURT-İl Vaizi :00-16: Aile İçi İletişim ve Mutluluk Doç. Dr. Öznur ÖZDOĞAN

6 AİLE İÇİ İLETİŞİM VE MUTLULUK SEMİNERİ
Çorum Müftülüğü Aile ve İrşat Bürosu tarafından düzenlenen ‘Aile İçi İletişim ve Mutluluk’ konulu konferans gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Öznur ÖZDOĞAN’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansta Kuran ve sünnet ışığında mutlu bir aile hayatı hakkında bilgiler verildi. Turgut Özal İş Merkezi Belediye Kültür Salonu’nda düzenlenen konferansa Müftülük Aile ve İrşat Bürosu görevlileri,Kuran Kursu Öğreticileri ve Çorumlu hanımlar katıldı. Doç. Dr. Özdoğan, aile müessesesinde manevi değerlerin önemini vurgulayarak, “Maneviyat olmadan mutlu olunmaz” dedi. Konferans sonunda dinleyicilerin sorularını cevaplayan ÖZDOĞAN, programın ardından kitaplarını imzaladı.

7 2010 GÜZ SEMİNERLERİ PROGRAMI
ÇORUM İL MÜFTÜLÜĞÜ AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROSU TARAFINDAN DÜZENLENEN ETKİNLİKLER 2010 GÜZ SEMİNERLERİ PROGRAMI S.N. KONFERANSIN KONUŞMACININ TARİHİ SAATİ KONUSU ADI VE SOYADI 1 Ailede Çocuk Eğitimi Ahmet ÇELİK İl Müftüsü 2 İslam ve Hayat Prof. Dr. Muhit MERT Hitit Ünv. İ. Fak. Öğretim Üyesi 3 Sorunlarımız Karşısında Kur’an ve Sünnet Perspektifinden Aileye Bakış Dr. Yaşar YİĞİT D. İşl. Bşk. Din İşl. Y. Kurulu Üyesi 5 İslam ve Kardeşlik Meryem UYANIK Din Hizmetleri Uzmanı

8 Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Yaşar YİĞİT tarafından "Sorunlarımız Karşısında Sünnet Perspektifinin Aileye Bakışı" konulu konferans gerçekleştirilmiştir. Konferansa İl Müftümüz Ahmet ÇELİK, Kur'an Kursu Öğreticileri ve Çorumlu hanımlar katılmışlardır.   Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. YİĞİT, sunumunda Türk aile yapısı ve iyi bir aile yapısının nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler verdi. Dr. YİĞİT, ailenin toplumun çekirdek yapısı olduğunu belirterek “Ailelerimizde hayat varsa toplumda da hayat vardır” dedi Ailenin özel bir müessese, toplumun çekirdeği olduğunu belirten Dr. YİĞİT, “O çekirdekte hayat varsa toplumda da hayat vardır. Aile bir toplumun kalbidir. Nasıl ki insan vücudunda kalp durunca ruh da gidiyor, aynı şekilde aile de olmazsa toplum olma ruhu, birlik ve beraberlik ruhu gider” şeklinde konuştu.   

9 2011 GÜZ DÖNEMİ ETKİNLİKLERİ
S.No SEMİNERİN KONUŞMACININ TARİHİ SAATİ KONUSU ADI-SOYADI :00-12: Örnek bir aile Hz. Peygamber ve Ehli Beyti Prof.Dr.Osman EĞRİ Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı :00-16: Aile içi İletişim Canan ÖZÜN Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmeni :00-16: Kuranın Aile Felsefesi Dr.Ülfet GÖRGÜLÜ Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı :00-16: Kadın Hastalıkları ve Enfeksiyonları Dr. Semih TEMEL Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

10 Evlat sevgisini Peygamber Efendimizden öğrendik’
İl Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu’nun güz dönemi seminerleri dün düzenlenen ‘Örnek Bir Aile: Ehl-i Beyt ve Hz. Peygamber’ konulu seminer ile başladı. Turgut Özal İş Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri katıldı. Prof. Dr. Osman Eğri sunumunda Peygamber Efendimizin ashabı ve Ehl-i Beyti ile olan ilişkileri hakkında detaylı bilgiler verdi.Dünyada en çok sevilen ve en çok örnek alınan insanın Peygamber Efendimiz olduğunu belirten Prof. Dr. Eğri, ailesi ve çevresinin de Peygamber Efendimizi çok sevdiğini belirterek “Anadolu'da hemen hemen her yerde O’nun çevresinden insanları görmek mümkün” dedi. Peygamber Efendimizi örnek alan insanların da kendi çevresinde çok sevildiğini ifade eden Prof. Dr. Eğri, “Bizler evlat sevgisini Peygamber Efendimizden öğrendik. Peygamber Efendimiz, kızı geldiği zaman ayağa kalkarmış.” diye konuştu.Prof. Dr. Eğri, “Veren olmayan, cömert olmayan eğitimci olamaz. Kendi çocuklarını da eğitemez” diye konuştu. Eğri sunumunun ardından soruları yanıtladı.

11 Sağlıklı Bir Toplumun Temeli Aileden Başlar
Çorum Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu tarafından hanımlara yönelik olarak Turgut Özal İş Merkezi’nde düzenlenen programda Kadın Kültür Sanat Merkezi Psikolojik Danışmanı Canan Özün Aile İçi İletişim konusunu ele alarak eşler arasındaki iletişimde dikkat edilmesi gereken hususların altını çizdi. “Sağlıklı bir aile, sağlıklı bir iletişimle mümkündür. Toplumun temeli olan aileler ne kadar sağlıklı olursa, toplumumuz da o kadar sağlıklı olur.” dedi. Çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte kadının aile içerisinde yaşadığı sorunlar ve çözüm yollarına ilişkin görüşlerini de aktaran Canan Özün, en önemli konunun eşlerin birbirlerinin haklarına insan anlamında saygı göstermesi olduğunu belirterek, İletişimin önemine vurgu yaptı.

12 2012 Bahar Dönemi Programları
2012 Ocak ayı itibarı ile uygulamaya koyduğumuz “Kadının Korunmasında Değerlerin Rolü” projenin tanıtımı ve konferansı Prof. Dr. Recep KAYMAKCAN tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde Devlet Tiyatro Salonu’nda sunulmuştur. Bir Olgu Olarak Kadının Korunması Doç. Dr. Gülriz UYGUR tarafından 14 Şubat 2012 tarihinde Ulukavak Mah. 19 Mayıs İ. Ö. O. Salonunda sunulacaktır.

13 Çocuklarda Ahlaki Gelişim ve İdeal Ebeveyn Modeli Prof. Dr
Çocuklarda Ahlaki Gelişim ve İdeal Ebeveyn Modeli Prof. Dr. Mevlüt Uyanık tarafından 8 Mart 2012 tarihinde Endüstri Meslek Lisesi Konferans salonunda sunulacaktır. Ailede Değerler Eğitimi ve Aile Bireylerinin Davranışlarına Etkileri Yrd. Doç. Dr. Aygün Akyol tarafından 22 Mart 2012 tarihinde Gülabibey Mah. Gülüm Düğün Salonu’nda sunulacaktır.

14 Güvenlik ve psikoloji Kadının Korunmasında Emniyetin Rolü Kubilay TAŞKIN tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde Alyans Düğün Salonu’nda sunulacaktır. Aile İçi Huzursuzluğun Psikolojik Boyutu Yeliz Akkaya tarafından 26 Nisan 2012 tarihinde Kafkas Düğün Salonu’nda yapılacaktır.

15 Kadının Korunmasının Hukuki Boyutu Zeynep DEMİRBAŞ BALYAZ tarafından 3 Mayıs 2012 tarihinde Karakeçili Mah. Afra Düğün Salonu’nda sunulacaktır. Proje Değerlendirme ve Kapanış Toplantısı Mehmet AŞIK tarafından 25 Mayıs 2012 tarihinde Müftülük Konferans Salonunda yapılacaktır.

16 Kadınlar, irşat bürolarında sorunlarına çözüm buluyor
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından pilot il olarak Ankara'da başlatılan 'Aile İrşat ve Rehberlik Büroları' kadınların yaşadıkları sorunları çözme adresleri haline geldi. Çorum'da 2008 yılında kurulan 'Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu' vatandaşların dini sorunlarını çözüme kavuştururken, en fazla talebin kadınlardan geldiği öğrenildi. Veli Paşa Camii içerisine kurulan Aile İrşad ve Rehberlik Bürosu, kadınların aklına takılan sorunlara çözüm önerileri sunuyor. Din Hizmetleri Uzmanı ve Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu Koordinatörü Meryem Uyanık, alanında uzman 5 kişi tarafından vatandaşların sorunlarına çözüm arandığını dile getirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından özel olarak eğitildiklerine dikkat çeken Uyanık, kadınların kimseye anlatamadıkları sorunların dini muhteviyatını kendilerine anlattığını ve çözüm üretilmeye çalışıldığını aktardı.

17 Çok ilginç soruların kendilerine yöneltildiğini aktaran Uyanık, fal baktırmanın günah olduğunu soranların, evde kedisi olduğunu belirten ve beslemenin dindeki yerinin sorulduğunu aktardı. Aylık 15 ile 20 kişinin kendilerinden bire bir yardım istediğini belirten Uyanık, telefon yardımı ile sorunları dinlediklerini ve bazen de fetva sorularını cevaplandırmaya çalıştıkları kaydetti.

18 Büroda erkekler için vaiz de istihdam edildiğini dile getiren Uyanık, ancak erkeklerin bu tür konularda görüşmekten çekindiği için telefonla sıkıntılarını anlatmayı tercih ettiğini belirtti. Uyanık, rehberlik hizmeti sundukları kişilerin müracaatlarının gizli tutulduğunu, yüz yüze ve telefonun yanı sıra sanal ortamdan da insanlara destek olduklarını ifade etti.

19 Kadınların genel olarak evlilik problemleri nedeniyle rehberlik bürosuna başvurduğunu dile getiren Meryem Uyanık, 'Aile dediğimiz kurumun üyelerinin ortak paylaşımları olmalı. Maalesef genellikle çiftler evliliklerinin 15'inci yılından itibaren sıkılmaya başlıyor. Günümüzde 15'nci yılını bile göremeyen evlilikler var. Sağlıklı ve uzun ömürlü evlilikler için çiftler ortak hedefler ve amaçlar oluşturmalı. Çiftler beğendikleri bir programa gitmek için birkaç ay öncesinden planlar yapmalı, toplumsal konulara yönelik projelere birlikte katılmalılar. Ortak bir hedef olmadığı zaman, çiftler birbirinden sıkılıyor. Ne yazık ki mutluluğu başka uğraşlarda veya yuvalarının yıkılmasına neden olacak yerlerde arıyorlar' dedi.

20 TARAFLAR, BİRBİRİNİ OLDUĞU GİBİ KABUL ETMELİ
Büroya başvuranlar arasında severek evlenenler, ailesinin rızası olmadan kaçarak yuva kuranlar veya görücü usulü evlenmiş çiftler var. Aslında bu yöntemler çok da önemli değil. Evlilik öncesi yapılan en büyük yanlış, tarafların birbirini olduğu gibi kabul etmemesi. Her iki tarafta karşısındakine, kendi kafasındaki kalıbı giydirmeye çalışıyor. Bazen öz güvenini yitirmiş mutsuz kadınlar, bazen de evliliğini son anına kadar ayakta tutmaya çalışan kadınlar geliyor. Yetersiz kaldığımız ve bizi aşan konularda diğer kurumlardan destek alıyoruz.' 

21 Aile ve evlilikle ilgili çok çeşitli sorularla karşılaştıklarını ifade eden Uyanık, 'Bazıları (boşanma hakkım var mı, dava açabilir miyim?) diye soruyor Kararlarına tabii ki saygı duyuyoruz. Ama bir kere daha boşanma fikrini değerlendirmelerini, her iki tarafın da olaylara daha ciddi bakmalarını tavsiye ediyoruz. Dini olarak 'günah' diye bildikleri pek çok şeyin aslında günah olmadığını öğreniyorlar. İnsanları 'cennet ve cehennem' kavramlarıyla korkutmuyoruz. Doğru olan Allah rızası ve bir şeyi gerçekten sevmek' diye konuştu.

22 İrşad bürosu dışında da projeler oluşturduklarını belirten Uyanık, paneller düzenlediklerini, öncelikli olarak aile içi yapıyı ayakta tutabilmek için alanında uzman kişileri getirerek kadınlara ailenin öneminin anlatıldığını söyledi. Çorum İl Müftülüğü olarak son yaptıkları projenin önemine de değinen Uyanık, 'Kadının Korunmasında Değerlerin Rolü’ bununla kadına yönelik şiddeti bertaraf etmenin ve aile yapısının korunmasına toplumsal dikkati çekmeyi amaçladıklarını belirtti.

23 "Toplumumuz da değişen fiziki, kültürel, ekonomik ve sosyal şartlar içinde kadına bakış açısının durumunun erkek tarafından nasıl bir algı oluştuğunu araştırmak ve son zamanlarda kadına şiddet bunu önlemek asıl amaçlarımızdandır. Bu projede Çorum Valiliği, belediye, Emniyet Müdürlüğü, üniversite, baro ve daha bir çok kurum projemizin ortağıdır." diye konuştu.

24 BÜRO NÖBET ÇİZELGESİ S.NO ADI-SOYADI ÜNVANI NÖBET GÜNÜ NÖBET SAATİ
Necla YILMAZ İl Vaizi Pazartesi :00-16:00 Meryem UYANIK Din Hizmetleri Salı :00-16:00 Uzmanı Meryem UYANIK Din Hizmetleri Çarşamba :00-16:00 4. İpek ATİK İl Vaizi Perşembe :00-16:00 5. İlknur KILIÇARSLAN İl Vaizi Cuma :00-16:00

25 Özgeçmişlerimiz Meryem UYANIK 1968 Sungurlu doğumlu
1991 A.Ü İlahiyat Fak.mezun oldu. yılları arasında öğretmenlik yaptı 2007 Ocak ayından beri Çorum Müftülüğünde Din Hizmetleri Uzmanı olarak görev yapıyor.

26 1998 de A.Ü İlahiyat fak. Mezunu
Salih BALABAN 1964 Çorum doğumlu 1998 de A.Ü İlahiyat fak. Mezunu Tokat Almus, Çorum Oğuzlar ve İstanbul’da vaizlik yaptı.Halen Çorum merkez de görevine devam ediyor.

27 Necla YILMAZ 1974 Bala doğumlu 1999Erciyes Ü. İlahiyat fak mezunu. Batman,Trabzon Akçaabat’ ta vaizlik yaptı. 2005 ten beri Çorum’da görevine devam ediyor.

28 Eskişehir, Yozgat Yerköy,ve Nevşehir’de vaizlik yaptı.
İlknur KILIÇARSLAN 1979 Tokat doğumlu 2004 G.Ü. İlahiyat fak. Mezunu Eskişehir, Yozgat Yerköy,ve Nevşehir’de vaizlik yaptı. 2009 da Çorum’a tayin oldu.Buradan Almanya Hamburg D.H Ataşeliğinde 2 yıl görev yaptı. tarihi itibar ile çorumda ki görevine döndü.

29 Amasya’da vaizliğe başladı. Bir yıldır Çorum’da görev yapıyor
İpek ATİK 1983 Amasya doğumlu 2005 A.Ü İlahiyat Fak mezunu. Amasya’da vaizliğe başladı. Bir yıldır Çorum’da görev yapıyor


"Çorum İl Müftülüğü Aile Rehberlik ve İrşat Bürosu" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları