Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALKOL Alkollü içkiler, mayalanmış şekerli besinlerden elde edilen aklı, şuuru etkilemek suretiyle sarhoşluk veren maddelerdir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALKOL Alkollü içkiler, mayalanmış şekerli besinlerden elde edilen aklı, şuuru etkilemek suretiyle sarhoşluk veren maddelerdir."— Sunum transkripti:

1 ALKOL Alkollü içkiler, mayalanmış şekerli besinlerden elde edilen aklı, şuuru etkilemek suretiyle sarhoşluk veren maddelerdir.

2 SEBEPLERİ oArkadaş ve aile çevresi oİçki içmenin toplumda kendisine saygınlık kazandırdığını bu yolla dost ve çevre edineceğini düşünme oÜzüntüyü yalnızlığı kaygıları unutmak için oSevinçlerini paylaşmak için

3 ALKOLÜN SAĞLIĞA ETKİLERİ oAlkol mideden emilerek sindirilmeden kana karışır beyin karaciğer kaslar akciğer ve diğer organlara ulaşır. oAlkolün bir kısmı akciğerlerden buharlaşarak bir kısmı ise ter ve idrarla atılır. oAlkolün etkisiyle kılcal damarlar genişler ve ısı kaybı olur. Bu nedenle çok üşümüş veya donmak üzere olan bir insana kesinlikle alkol verilmemelidir. oAlkol karaciğere de olumsuz etki eder. Bunu sonucunda karaciğer görevini yapamaz duruma gelir. Karaciğerin görevini yapamaz duruma gelmesi SİROZ denilen hastalığı ortaya çıkarır.

4 oAlkol, sindirim sistemini etkileyerek ülser, gastrit gibi rahatsızlıklara oMeze olarak tüketilen fındık, fıstık vs. sonucunda dengesiz beslenmeye oB vitamini kaybına bağlı olarak sinir harabiyetine oMerkezi sinir sistemini etkileyerek kendini kontrol edebilme yeteneğinin azalmasına, kas kontrolünün zayıflamasına, baş dönmesine, görme bozukluklarına, hafıza kaybına ve derin uykuya neden olur.

5 oKişinin ruhsal durumu üzerinde de etkili olup hızlı araba sürmeye, çabuk sinirlenmeye, kavgaya eğilim gibi davranış bozukluklarına neden olmaktadır. oAlkol vücuttaki B vitaminlerinin tükenmesine, B vitamininin eksikliği ise vücudun savunma sistemini zayıflamasına neden olur. oGenel olarak alkol kullanımına bira ile başlanır. Kişiler biranın böbreklere iyi geldiğini düşünerek tüketimi artırırlar. Ancak biranın böbreklerin çalışmasına etkisi yoktur, aksine böbreklerin yapısında deformasyona neden olmaktadır.

6

7 Gebelikte Alkol Kullanımı Hamileliği süresince alkol tüketen kadınlar fetüsü iyi besleyemediği için ve kan yoluyla birçok zararlı madde anneden fetüse geçtiği için fetüsün gelişimi olumsuz yönde etkilenir.

8 Bu durum  sakat ve erken doğuma,  Düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğmasına  bebeğin zeka yönden geriliğine,  Kalp anormalliklerine neden olur.

9

10


"ALKOL Alkollü içkiler, mayalanmış şekerli besinlerden elde edilen aklı, şuuru etkilemek suretiyle sarhoşluk veren maddelerdir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları