Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Atatürk, sanata ve sanatçıya çok önem verirdi.  Atatürk’ün “Efendiler, hepiniz milletvekili, bakan, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatçı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Atatürk, sanata ve sanatçıya çok önem verirdi.  Atatürk’ün “Efendiler, hepiniz milletvekili, bakan, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatçı."— Sunum transkripti:

1

2  Atatürk, sanata ve sanatçıya çok önem verirdi.  Atatürk’ün “Efendiler, hepiniz milletvekili, bakan, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatçı olamazsınız. Hayatlarını büyük bir sanata adayan bu çocukları sevelim...” sözü onun sanata verdiği önemi belirtir. O, gerçek bir sanatseverdi. Güzel sanatların her dalına ilgi duyardı. Heykellerinin yapılmasına, yalnızca heykel sanatının gelişebilmesi için izin vermişti. Güzel sanatlarda kazanılacak her başarının Türk ulusunun, diğer uluslarca tanınmasını kolaylaştıracağını söylüyordu. Çünkü sanat insanların bir arada, barış içinde yaşamalarını sağlayabilecek ortak bir dildi.

3  Atatürk, sanata ve sanatçıya her zaman saygılı olmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında güzel sanatların hemen her dalında öğrenim görmeleri için gençleri Avrupa’ya yollamıştır.  Atatürk’ün sanata ve sanatçıya verdiği değeri o dönemde İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda görev alan Neyire Neyir bir anısında şöyle anlatmıştır:  Cumhuriyetin ilk yılları... Kadınların sanatçı kimliğinin yeni yeni önemsendiği dönemler. Benim tiyatroda çömezlik dönemim. Muhsin Ertuğrul baş yönetmen olarak atanmış, çok titiz bir insandı. Zamanında gelmeyen oyuncu oyundan uzaklaştırılıyor. Provadan oyuna, her şey saat titizliğiyle işliyordu. Perde bir dakika bile geç açılmıyordu.

4  Bir gece İstanbul’da Atatürk’ün şehir tiyatrosuna geleceği, Dolmabahçe’den haber verildi. Ben de  karşılamak için hazırdım. Fakat Paşa gecikti. Muhsin Ertuğrul kendisini beklemeden, yine tam zamanında perdeyi açıp oyunu başlattı. Bunu fırsat bilen dalkavuklar, Atatürk geldiğinde ellerini ovuştura ovuştura anlattılar. Atatürk:  -Ya, öyle mi? Muhsin Ertuğrul’la görüşürüz, dedi.  Piyesin bitiminde, Atatürk Muhsin Ertuğrul’u ayakta

5  -Sizi tebrik ederim. işinizle ilgili ciddiyetiniz ülkenin gelişimini ciddiye aldığınızı gösterir. Eğer sadece bir tek benim için işinizi ihmal etseydiniz bu dalkavukluktan ileri gitmez ve beni çok üzerdi. Ben herkesin işini, her sahada bu kadar ciddiye almasını istiyorum. Ülke ancak böyle ilerler, efendiler, dedi.  O zaman bu kişinin bir tek sözüyle yüzlerce kişinin  nasıl arkasından geldiğini ve inkılaplarını nasıl kolayca yapabildiğinin sırrını anlamıştım.

6 heykeltıraş ressam mimar müzisyen

7 Atatürk gelmiştir. İşinizi çok önemsediğiniz için sizi tebrik ederim. FİKİRLERİNİZ NELERDİR?

8 KİM SÖZ ALMAK İSTER ? HAYDİ BERABER YAPALIM.

9 Ressam Tablo Heykel Çamurs anatı Hadise Gökhan Murat Ebru

10 İrem Derici Gülten Dayıoğlu Kemal Sunal Emel Vardar Mimar Sinan

11  HAZIRLAYAN:İNCİ ELEREN  NO:670  SINIF:4/A  ÖĞRETMEN:BAYRAM DERİN


" Atatürk, sanata ve sanatçıya çok önem verirdi.  Atatürk’ün “Efendiler, hepiniz milletvekili, bakan, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatçı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları