Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

POLİMERLERDE BAĞLANMA Bağ Çeşitleri Polimerik maddelerde, metallerde olduğu gibi tek tür bağ bulunmaz, çeşitli türde bağlar atomları bir arada tutarlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "POLİMERLERDE BAĞLANMA Bağ Çeşitleri Polimerik maddelerde, metallerde olduğu gibi tek tür bağ bulunmaz, çeşitli türde bağlar atomları bir arada tutarlar."— Sunum transkripti:

1 POLİMERLERDE BAĞLANMA Bağ Çeşitleri Polimerik maddelerde, metallerde olduğu gibi tek tür bağ bulunmaz, çeşitli türde bağlar atomları bir arada tutarlar. Bunlar: Kovalent bağ Kovalent bağ Hidrojen bağı Hidrojen bağı Dipol etkileşimi Dipol etkileşimi Van der waals Van der waals İyonik bağ İyonik bağ şeklinde gösterilebilir. şeklinde gösterilebilir.

2 Hidrojen bağı, dipol etkileşimleri, van der Waals ve iyonik bağ ikincil bağ olarak sınıflandırılabilir. Bağ türleri arasında keskin ayırım yapılamaz. Örneğin hidrojen bağı dipol kuvvetlerinin sınırı olarak düşünülebilir.

3 Bağ çeşidi ne olursa olsun, birbiriyle etkileşen atomların potansiyel enerjileri ile aralarındaki uzaklık nitel olarak yandaki grafikte gösterilmiştir. Birbirini etkileyen merkezler olarak ayrışmadan kaynaklanan bu büyük çekim gücü atomları bir araya çekmek için büyük bir eğilim gösterir (negatif potansiyel enerji) r m den sonra atomlar birbirine yaklaşır.elektron bulutları birbirini etkiler ve güçlü bir itici güç oluşur. r m de sistemin enerjisi minimumdur. Bu da en muhtemel denge bağ uzunluğudur. Potansiyel enerji miktarı derinliği ε, atomları birbirinden ayırmak için gerekli olan enerjidir. Bağ çeşidi ne olursa olsun, birbiriyle etkileşen atomların potansiyel enerjileri ile aralarındaki uzaklık nitel olarak yandaki grafikte gösterilmiştir. Birbirini etkileyen merkezler olarak ayrışmadan kaynaklanan bu büyük çekim gücü atomları bir araya çekmek için büyük bir eğilim gösterir (negatif potansiyel enerji) r m den sonra atomlar birbirine yaklaşır.elektron bulutları birbirini etkiler ve güçlü bir itici güç oluşur. r m de sistemin enerjisi minimumdur. Bu da en muhtemel denge bağ uzunluğudur. Potansiyel enerji miktarı derinliği ε, atomları birbirinden ayırmak için gerekli olan enerjidir.

4 Bağ Uzunlukları ve Bağ Kuvvetleri Aşağıdaki listede polimerik maddelerde karşılaşılan bağ mesafelerini ve bağ kuvvetlerini göstermektedir. Aşağıdaki listede polimerik maddelerde karşılaşılan bağ mesafelerini ve bağ kuvvetlerini göstermektedir. Burada anlaşılması gereken önemli nokta birincil kovalent bağın diğerlerinden ne ölçüde kuvvetli olduğudur. Malzemenin sıcaklığı arttırıldığında termal enerji de artar. Uygun termal enerji disosiyasyon enerjisini aştığında birincil kovalent bağlar kopar. Burada anlaşılması gereken önemli nokta birincil kovalent bağın diğerlerinden ne ölçüde kuvvetli olduğudur. Malzemenin sıcaklığı arttırıldığında termal enerji de artar. Uygun termal enerji disosiyasyon enerjisini aştığında birincil kovalent bağlar kopar.


"POLİMERLERDE BAĞLANMA Bağ Çeşitleri Polimerik maddelerde, metallerde olduğu gibi tek tür bağ bulunmaz, çeşitli türde bağlar atomları bir arada tutarlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları