Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KAZANIMLAR 4 Bilimsel araştırma basamaklarını kullanarak araştırma yapma.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KAZANIMLAR 4 Bilimsel araştırma basamaklarını kullanarak araştırma yapma."— Sunum transkripti:

1

2 KAZANIMLAR 4 Bilimsel araştırma basamaklarını kullanarak araştırma yapma

3 Bugün sizinle bilimsel bir araştırmanın nasıl yapılacağını işleyeceğiz Öğretmeniniz bir ödev verdiğinde bu konuyu nasıl araştırıyorsunuz? Neler yapıyorsunuz? Bir araştırma yapacak olsak ilk önce ne yapmamız gerekir?

4 Neyi araştıracağımızı bilmemiz gerekir. Bu yüzden bilimsel araştırma basamaklarının birincisi konuyu tespit etmektir Konuyu seçerken nelere dikkat edilmelidir? İlgi duyulan veya merak edilen ve yeteneğimize uygun konuları araştırmak bizim için daha uygun olacaktır.

5 Şimdi sizinle bir konu belirleyelim. Çanakkale Savaşları tarihimizde önemli bir dönemdir. Ne dersiniz. Bu konuyu araştıralım mı? Konu tespit edildi

6 Bu Çanakkale savaşları da çok uzunmuş. Benim bunun tamamını araştırmam çok zor. Sizce konunun tespitinden sonra bu aşamada ne yapmamız gerekir ? Eğer araştırma konusu çok geniş ise konuyu sınırlandırabiliriz. Mesela Çanakkale Savaşlarında Atatürk’ün katkılarını araştırmak konuyu sınırlandırmaktır Konu tespit edilir Konu sınırlandırılır.

7 Artık tam olarak ne araştıracağımızı biliyoruz. Seçtiğimiz konuya ait bilgilerin araştırma bölümüne katalog taraması denilir. Konu tespit edilir Konu sınırlandırılır. Katolog taraması yapılır Konumuzu nerelerden araştırabiliriz?

8 AnsiklopedilerDergilerİnternetRöportajFilmlerKütüphane Kütüphanelerde binlerce kitap arasından konumuza uygun olan kitapları nasıl buluruz?

9 Kütüphanelerde hangi kitabın nerede yer aldığını gösteren bilgi fişlerinin bulunduğu katalog bölümü vardır. Kataloglar içindeki kitap fişleri alfabetik sıraya göre düzenlendiği için aradığımız kitabın adını veya yazarı çok kolay bulabiliriz

10 Kütüphanede yaptığım katalog taramasında konumuz ile ilgili bir kitabın bilgi fişini buldum. Bu bilgi fişini inceleyelim Kitabın hangi rafta olduğunu öğrendik Şimdide kitabı alıp inceleyelim.

11 Kitapta bizim konumuz ile ilgili olan yerleri bulmak için içindekiler kısmında yararlanarak araştırmamızı kolaylaştırabiliriz Konu tespit edilir Konu sınırlandırılır. Katalog taraması yapılır İlgili konunun tespiti yapılır

12 Araştırdığım konu ile ilgili olan yerleri bulduktan sonra bu bilgileri incelerim ve gerekli olan yerleri not alırım Kullandığımız kaynakları; kaynak adı, yazarın adı, yayım tarihi, cilt ve sayfa numarasını da not almalıyız.

13 Konu ile ilgili yazı, resim, fotoğraf, grafik gibi bilgileri toparlayarak belirli bir sınıflandırma yaparız Konu tespit edilir Konu sınırlandırılır. Katolog taraması yapılır İlgili konunun tespiti yapılır Bilgiler sınıflandırılır

14 Artık bilimsel bir araştırma yapmanın son aşamadayız. Burada bilgilerimizi yazmaya başlayacağız Arkadaşlar bilgileri yazarken mutlaka yararlandığımız kitapları ve kaynakları dipnot şeklinde belirtmeliyiz Neden yararlandığımız kaynakları belirtmemiz gerekmektedir? Başka bir kişinin emek vererek hazırladığı bilgiyi, kaynak belirtmeden almak emek hırsızlığına girmektedir. 16 ile gösterilen cümlenin Şevket Süreyya Aydemir’in Enver paşa Kitabından 75. ve 76. sayfalarından alındığını anlıyoruz Konu tespit edilir Konu sınırlandırılır. Katalog taraması yapılır İlgili konunun tespiti yapılır Bilgiler sınıflandırılır Konu yazılır.

15 Yapacak olduğumuz araştırma bir soruna çözüm bulmaya yönelik ise araştırma basamakları biraz farklıdır Konu belirlenir Sorunun çözümüne yönelik varsayımlar (hipotezler) yazılır Konu ile ilgili bilgiler toplanır Varsayımlarımız kontrol edilir Raporumuz yazılır

16 Araştırmamızı yazarken mutlaka bilgisayarda yazmalıyız Yararlandığımız bilgilerin kime ait olduğunu mutlaka dipnot ile belirtmeliyiz Kütüphanelerde kataloglar bizim aradığımız kitapları bulmamız kolaylaştırır İnternet, bilimsel araştırma yapan bir kişinin başvurabileceği kaynaklardan biridir Bilimsel araştırma basamaklarının ilk aşaması bilgiyi araştırmaktır YanlışDoğruÖRNEK CÜMLELER

17 A) Araştırılacak konuyu belirleme B) Elde edilen bilgileri sınıflandırma C) Araştırma konusu ile ilgili bilgi toplama D) Araştırma konusu ile ilgili varsayımlar oluşturma Konuya ilişkin kayna k taram ası yapılır. Farklı kayna klar incele nerek konuy la ilgili notlar alınır. Kayn akları n künye si çıkarıl ır. Yukarıda verilen çalışmaların tümü, bilimsel araştırmanın hangi basamağında yapılır? SBS 2010

18 A)Farklı kaynaklardan yararlanma B) Her bilgiyi doğru kabul etme C) Toplanan verileri birleştirme D) Yararlanılan kaynakları belirtme Aşağıdakilerden hangisi bilimsel araştırma yöntemine uygun bir davranış değildir ?

19 A) Türk Milli Kültürü B) Türk Tarihinin Meseleleri C) Ömer Seyfettin’in Hikâyeleri. D) Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu Kütüphanelerde kataloglarda dizilmiş kitap fişleri belirli bir düzene göre yerleştirilmiştir. Buna göre aşağıdaki kitaplardan hangisi katalogda en önce yer alır?

20 A) İnsanları ilgilendiren bir soruna çözüm bulmak B) Araştırmacının düşüncelerini doğrulamak C) Ortaya çıkan sorunlara çözüm üretmek. D) Olayların oluş nedenini açıklamak Aşağıdakilerden hangisi bilimsel araştırmaların amacı olamaz?


"KAZANIMLAR 4 Bilimsel araştırma basamaklarını kullanarak araştırma yapma." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları