Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Biyoteknolojik Gelişmeler

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Biyoteknolojik Gelişmeler"— Sunum transkripti:

1 Biyoteknolojik Gelişmeler
Prof.Dr.Sema Birler İ.Ü.Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı

2 İlk Somatik Klonlama: “Dolly”

3 Ülkemizdeki İlk Klon Yavrular: Oyalı ve Zarife
DPT (Proje No: 2003K120680), Tübitak (Proje No: 105O709) ve İ.Ü.Araştırma Fonu (Proje No: UDP-1643) tarafından desteklenmiştir.

4 Tepkiler…

5 Hayvanlarda Klonlama? Pet hayvanlar Hayvancılık
Elit çiftlik hayvanları Soyu tehlikede hayvanlar Soyu tükenmiş hayvanlar Pet hayvanlar Medikal Terapötik klonlama Transgenesis Biyoürünler Ksenotransplantasyon

6

7 ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 2007 T. C
ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma Dairesi Başkanlığı Türkiye’de kaydedilen 161 memeli türünden 37 alttür ve/veya varyete endemiktir. Bu türlerden 23’ü tehdit altında olup koruma altına alınmıştır. Türkiye’de doğal yayılış gösteren ceylan TM, alageyik (Cervus dama) ve yaban koyunu (Ovis orientalis) önemli türler arasında sayılabilir.

8

9

10 Embriyo – Bebek?

11 Görüşler…

12 2008 Audubon Center for Research of Endangered Species
Golding MC et al. (2006): PNAS, 103 (14): (Goat) 2008 Gyeongsang National University

13

14 Transgenik Teknoloji Konusundaki Etik Sorular
Transgenik kombinasyonlar türler arasındaki sınırı belirsizleştirebilir mi? Bilinen sağlık riskleri mevcut mu? Doğadaki uzun süreli etkileri neler olabilir? Bu tür araştırmalarda ne tür etik, sosyal ve yasal kontroller yapılmalıdır? Kimeralara acı çektiriyor muyuz? İnsanlara uygulanacak transgenik girişimler "insan"dan farklı fiziksel ya da davranışsal özellikler ortaya çıkarabilir mi? Ne tür istenmeyen kişisel, sosyal ve kültürel sonuçlar ortaya çıkabilir? Bu girişimler "normal"i tekrar tanımlamayı gerektirecek mi? Bu teknolojilere kimler ulaşabilecek ve sınırlı kaynaklar nasıl dağıtılacak? Ethical Issues in Genetic Engineering and Transgenics, Linda MacDonald Glenn

15 BİYOGÜVENLİK KANUNU Kanun No: 5977 Kabul Tarihi: 18/3/2010
MADDE 1- (1) Bu Kanunun amacı; bilimsel ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde, modern biyoteknoloji kullanılarak elde edilen genetik yapısı değiştirilmiş organizmalar ve ürünlerinden kaynaklanabilecek riskleri engellemek, insan, hayvan ve bitki sağlığı ile çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunması, sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla biyogüvenlik sisteminin kurulması ve uygulanması, bu faaliyetlerin denetlenmesi, düzenlenmesi ve izlenmesi ile ilgili usul ve esasları belirlemektir. MADDE 5- (1) GDO ve ürünlerine ilişkin aşağıdaki fiillerin yapılması yasaktır: a) GDO ve ürünlerinin onay alınmaksızın piyasaya sürülmesi. b) GDO ve ürünlerinin, Kurul kararlarına aykırı olarak kullanılması veya kullandırılması. c) Genetiği değiştirilmiş bitki ve hayvanların üretimi. ç) GDO ve ürünlerinin Kurul tarafından piyasaya sürme kapsamında belirlenen amaç ve alan dışında kullanımı. d) GDO ve ürünlerinin bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması.

16 BİYOGÜVENLİK KANUNU Kanun No: 5977 Kabul Tarihi: 18/3/2010
MADDE 3- (11) Araştırma yapmaya yetkili kuruluşlar tarafından bilimsel araştırma amacıyla ithal edilecek GDO ve ürünleri için Bakanlıktan izin alınır. İthalat, yazılı izinle belirlenen koşullara uygun olarak gerçekleştirilir. Araştırma amaçlı olan GDO ve ürünleri ile genetiği değiştirilmiş mikroorganizmaların kapalı alanda kullanımı için, faaliyeti yürüteceklerin kapalı alanda kullanım koşullarını ve standartlarını karşılaması ve kaza ile çevreye yayılması durumunda uygulanabilecek tedbirlerin mevcut olması gerekir. Araştırma amaçlı yapılacak faaliyet ve sonucundan Bakanlığa bilgi verilmesi zorunludur.

17 Universal Declaration on the Human Genome and Human Rights UNESCO- 11 November 1997
Article 11 Practices which are contrary to human dignity, such as reproductive cloning of human beings, shall not be permitted. Article 10 No research or research applications concerning the human genome, in particular in the fields of biology, genetics and medicine, should prevail over respect for the human rights, fundamental freedoms and human dignity of individuals or, where applicable, of groups of people. Article 12 (a) Benefits from advances in biology, genetics and medicine, concerning the human genome, shall be made available to all, with due regard for the dignity and human rights of each individual.

18 GENERAL ASSEMBLY ADOPTS UNITED NATIONS DECLARATION ON HUMAN CLONING BY VOTE OF 84-34-37 (2005)
to prohibit all forms of human cloning inasmuch as they are incompatible with human dignity and the protection of human life In favour:  Afghanistan, Albania, Andorra, Australia, Austria, Bahrain, Bangladesh, Belize, Benin, Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Brunei Darussalam, Burundi, Chile, Comoros, Costa Rica, Côte d’Ivoire, Croatia, Democratic Republic of the Congo, Djibouti, Dominican Republic, Ecuador, El Salvador, Equatorial Guinea, Eritrea, Ethiopia, Georgia, Germany, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Hungary, Iraq, Ireland, Italy, Kazakhstan, Kenya, Kuwait, Lesotho, Liberia, Liechtenstein, Madagascar, Malta, Marshall Islands, Mauritius, Mexico, Federated States of Micronesia, Monaco, Morocco, Nicaragua, Palau, Panama, Paraguay, Philippines, Poland, Portugal, Qatar, Rwanda, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Samoa, San Marino, Sao Tome and Principe, Saudi Arabia, Sierra Leone, Slovakia, Slovenia, Solomon Islands, Sudan, Suriname, Switzerland, Tajikistan, The former Yugoslav Republic of Macedonia, Timor-Leste, Trinidad and Tobago, Uganda, United Arab Emirates, United Republic of Tanzania, United States, Uzbekistan, Zambia. Abstain:  Algeria, Angola, Argentina, Azerbaijan, Bahamas, Barbados, Burkina Faso, Cameroon, Cape Verde, Colombia, Egypt, Indonesia, Iran, Israel, Jordan, Lebanon, Malaysia, Maldives, Mongolia, Myanmar, Namibia, Nepal, Oman, Pakistan, Republic of Moldova, Romania, Serbia and Montenegro, Somalia, South Africa, Sri Lanka, Syria, Tunisia, Turkey, Ukraine, Uruguay, Yemen, Zimbabwe. Against:  Belarus, Belgium, Brazil, Bulgaria, Cambodia, Canada, China, Cuba, Cyprus, Czech Republic, Democratic People’s Republic of Korea, Denmark, Estonia, Finland, France, Gabon, Iceland, India, Jamaica, Japan, Lao People’s Democratic Republic, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Netherlands, New Zealand, Norway, Republic of Korea, Singapore, Spain, Sweden, Thailand, Tonga, United Kingdom.

19 Oyalı 3 Yaşında


"Biyoteknolojik Gelişmeler" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları