Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İCRA VE İFLAS HUKUKU Prof. Dr. Mustafa ÇEKER Çukurova Üniversitesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İCRA VE İFLAS HUKUKU Prof. Dr. Mustafa ÇEKER Çukurova Üniversitesi"— Sunum transkripti:

1 İCRA VE İFLAS HUKUKU Prof. Dr. Mustafa ÇEKER Çukurova Üniversitesi
Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi 1. HAFTA

2 İCRA VE İFLAS HUKUKU İcra ve İflas Hukuku, “cebri icra hukuku” veya “takip hukuku” adıyla anılan bir kamu hukuku dalıdır. Cebri icra, borçların devlet gücü yardımıyla zorla yerine getirilmesidir. Takip hukuku, alacakların devlet eliyle takip edilmesi yolunu düzenler.

3 İCRA ve İFLAS HUKUKUNUN ÖZELLİKLERİ
İcra ve İflas hukukunun özellikleri şu şekilde sıralanabilir: Alacakların devlet eliyle tahsilini sağlar. Alacaklının kendiliğinden hakkını alması yasaktır. Cebri icra borçlunun mallarına yönelik olarak uygulanır. Kişiler borçlarını ödememelerinden dolayı hapisle tazyik edilemezler. Her türlü alacak için tahsil olanağı sunulur.

4 İCRA ve İFLAS HUKUKUNUN DALLARI
İcra ve İflas Hukuku iki ana bölüme ayrılır: İcra Hukuku (cüz’i icra) İflas Hukuku (külli icra)

5 İCRA ve İFLAS HUKUKUNUN DÜZENLENİŞİ
Ülkemizde 1932 yılına kadar icra ve iflas hukuku alanını düzenleyen ayrı bir kanun olmamıştır. İcra iflas işlerine yönelik olarak Ülkemizde çıkarılan ilk kanun, İsviçre federal Kanunundan alınmış olan 1932 tarih ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu olmuştur.

6 İCRA ve İFLAS HUKUKUNUN KAYNAKLARI
İcra ve İflas hukukunun kaynakları, dörde ayrılır: Kanunlar İİK AATUK Tebligat Kanunu Harçlar Kanunu Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun Tüzükler İİKnun Tatbikatına Dair Nizamname Tebligat Tüzüğü Yönetmelikler İİK Yönetmeliği Tarifeler Harçlar Kanunu tarifeleri Avukatlık asgari ücret tarifesi İflas idaresi ücreti, yazı ve tebliğ masrafı tarifesi

7 İCRA ve İFLAS HUKUKUNUN KONULARI
İlamsız İcra-İlamlı İcra Genel Haciz Usulü Kambiyo Senetlerine Özgü Haciz Usulü Rehnin Paraya Çevrilmesi Yolu ile Takip İhtiyati Haciz Haczin Sonuçları İflas Teşkilatı İflas Yolları ve Sonuçları İflasın Kaldırılması, Tasfiyesi ve İptali Konkordato ve Sonuçları


"İCRA VE İFLAS HUKUKU Prof. Dr. Mustafa ÇEKER Çukurova Üniversitesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları