Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 nci Ordu Plan Semineri 2003.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 nci Ordu Plan Semineri 2003."— Sunum transkripti:

1 1 nci Ordu Plan Semineri 2003

2 Şimdi 05 Mart 2003’tür.

3 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
OHAL’in kaldırılması ve bölgedeki KKK.lığına ait birliklerin esas konuşlu olduğu bölgelere dönmeleri üzerine; Kırsal bölge sorumluluğunu jandarma birlikleri, Şehir merkezlerindeki emniyet asayiş görevlerini ise emniyet güçleri devralmıştır.

4 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
TİKKO TİKKO TİKKO TİKKO TİKKO TİKKO TİKKO Bölgedeki güç dağılımının değişimi ve yönetim zafiyetinden istifade eden TİKKO terör örgütü, eylemlerini yurt sathında yaygınlaştırma kararı almıştır.

5 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
KADEK Kuzey Irak’taki gelişmelere paralel olarak KADEK (PKK) terör örgütü Güneydoğu Anadolu Bölgesinde silahlı eylemlere başlamıştır.

6 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Erzincan Tunceli İ R A N Bingöl Muş Van Elazığ Bitlis Diyarbakır Siirt Batman Hakkari Şırnak Mardin Şanlıurfa I R A K S U R İ Y E Çukurca, İdil ve Lice bölgelerinde KADEK Terör Örgütünce açılan ateş sonucunda çıkan çatışmada bir Bnb., iki Ütğm. ve iki erimizin şehit olması nedeniyle bu bölgelerde büyük çaplı operasyonlar düzenlenmiştir. Çukurca, İdil ve Lice bölgelerinde KADEK Terör Örgütünce açılan ateş sonucunda çıkan çatışmada bir Bnb., iki Ütğm. ve iki erimizin şehit olması nedeniyle bu bölgelerde büyük çaplı operasyonlar düzenlenmiştir.

7 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Merkezi Irak Yönetimi silah denetçileri ile işbirliği yapmaya karar vermiştir. ABD yönetimi silah denetçilerinin görevini sağlıklı şekilde yerine getirmediğini bahane ederek Irak’a karşı harekat kararı almıştır.

8 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Türkiye, ABD ile yapılan anlaşmada Kuzey Irak’ta Kürt Devleti kurulması konusundaki hassasiyetini beyan etmiştir. Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasının Türkiye’nin milli menfaatleri açısından zaruri görüldüğü dile getirilmiştir.

9 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Türkiye’nin bu konulardaki çekincelerine ABD tarafından güvence verilmesi ve harekat sonrası oluşacak durum için verilen vaatler üzerine Türkiye ABD’ne destek sözü vermiş ve üslerini kullanıma açmıştır.

10 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Kara Kuvvetleri stratejik ihtiyatları bölgeye intikal ettirilmiştir. ABD tarafından; Merkezi Irak Yönetimine karşı 05 OCAK 2003 tarihinde kuzeyden ve güneyden aynı anda rejim muhalifleri ile birlikte harekata başlanmıştır.

11 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
SURİYE 6 GÜN İRAN IRAK . BAĞDAT BASRA SUUDİ ARABİSTAN KUVEYT Harekat sonrasında Merkezi Irak Yönetimi devrilerek yöneticiler ülkeden kaçmış ve Yeni Irak Yönetimi kurulmuştur.

12 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
SURİYE İRAN IRAK . BAĞDAT GÜNEY IRAK BASRA SUUDİ ARABİSTAN KUVEYT Merkezi Irak Yönetiminin tüm Irak’ta kontrolü sağlamada yetersiz kalması üzerine Güneyde Şii grupları Irak’ın güneyinde bağımsız bir devlet kurma girişimlerine ağırlık vermişlerdir.

13 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Sözde Kürt Devleti TSK Musul Kerkük I R A K Kuzey Irak’ta Kürt grupları; bölgeye hakim olma ve Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt Devleti oluşturma gayreti içine girmişler, Musul ve Kerkük’ü kontrol altına almışlardır.

14 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
KADEK (PKK) Musul Erbil Kerkük I R A K KADEK (PKK); KDP ve KYB’nin dolaylı onayını alarak Kuzey Irak’ta bulunan TSK’ne yönelik eylemler gerçekleştirme kararı almıştır.

15 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Musul Erbil Kerkük I R A K Bölgedeki Türkmenler gelişmeleri kaygıyla izlemektedir. Ankara’ya görüşmek için gelen Türkmen lider can güvenliklerinden endişe duyduklarını dile getirmiş ve Türkiye’nin yardımını istemiştir.

16 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Türkiye, gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı ABD’ne ileterek Irak’ın toprak bütünlüğü konusunda kendisine verilen güvencenin sağlanmasını aksi takdirde bölgeye müdahaleye zorunlu kalınacağını bildirmiştir. ABD bölgede Kürt grupların hareketine sessiz kalmış ve Türkiye’nin itidalli davranmasını tavsiye etmiştir.

17 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Limasol Baf Larnaka Girne Lefkoşe Magosa Güzelyurt Karpas BM genel sekreteri Kofi ANNAN’ın Kıbrıs konusunda gündeme getirdiği barış planı; GKRY tarafından üzerinde görüşülmek kaydı ile kabul edilmiş, KKTC ise planın bu hali ile kabulünün mümkün olmadığını açıklamıştır.

18 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Limasol Baf Larnaka Girne Lefkoşe Magosa Karpas Güzelyurt İngiltere’nin Kıbrıs özel temsilcisi HANNAY belgenin müzakereye açık olduğunu ifade etmiştir. Güzelyurt’u terk etmek zorunda kalacak olan on binlerce Kıbrıslı Türk’ün sorunlarının da aşılamaz olmadığını iddia etmiştir. Kıbrıs Türk tarafının bu tutumunu devam ettirmesi halinde AB’nin sadece Rum tarafını üyeliğe kabul edeceğini hatırlatmıştır.

19 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
12 ARALIK 2002 12 ARALIK 2002 tarihinde Kopenhag’da yapılan zirvede; GKRY’nin AB’ne alınmasında bir problem olmadığı, Türkiye ile görüşmelerin ARALIK 2004 tarihinde başlayacağı, ancak bu görüşmelerin gerçekleşmesi için Kopenhag kriterlerinin hayata geçirilmesi şartının aranacağı belirtilmiştir. Türkiye’nin AB üyeliği için açık bir tutum sergilenmemesi Ankara’da tepkiyle karşılanmıştır.

20 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
AB’nin Türkiye’ye vermiş olduğu vaatleri yerine getirmedeki isteksizliği ve Papa’nın, hıristiyanlık vizyonunun oluşturulan AB anayasasında temel faktör olması gerektiği yönündeki düşünceleri nedeniyle, Türkiye’nin AB ile ilişkileri kopma noktasına gelmiştir.

21 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
AB’ne alternatif olarak yeni ittifak arayışına girilebileceği yönünde açıklamalar yapılmaya başlanmıştır.

22 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Türkiye’nin Kıbrıs’ta BM planını kabul etmeyerek taviz vermemesi, AB tarafından GKRY’nin tam üyeliğinin kabulü sonrasında Ada’da gerginlik artmıştır.

23 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Bu gelişmeler üzerine KKTC ile Türkiye arasında alınan ekonomik ve dış ilişkiler konularında entegrasyon kararı yürürlüğe girmiştir.

24 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
12 Mil AB’nin tutumundan destek alan ve Türkiye’nin Irak’a karşı giriştiği harekattan kaynaklanan hassasiyeti istismar etmek isteyen Yunanistan, karasularını 12 mile çıkardığını ve AB deniz hududunun bu hattan geçtiğini açıklamıştır.

25 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
6 Mil Bu kararı kabul etmeyen Türkiye; Yunanistan’ın 6 mil olan karasularının uzantısındaki açık denizde faaliyetlerinin devam edeceğini bildirmiştir.

26 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Rusya Federasyonu, Suriye, Ermenistan tarafsızlığını korurken, Bazı batılı ülkeler siyasi alanda Yunanistan’a destek vermekte, İran ise Türkiye’deki rejime karşı örtülü destek vermeyi sürdürmektedir.

27 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarması ve bu durumun Türkiye tarafından kabul edilmemesi nedeniyle oluşan belirsizlik Ege denizinde ve hava sahasında her iki devletinde kendisine ait kabul ettiği alanlarda çatışmalara sebep olmuştur.

28 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Yunanistan tarafından bir Türk F-16 savaş uçağı Ege denizi açıklarında düşürülmüş, Sakız adası 8 mil açığında Deniz Kuvvetlerimize ait bir hücum bota Yunan savaş uçaklarınca taciz ateşi açılmış, Yunanistan özel kuvvetlerine ait bir tim Kardak kayalıklarına çıkmıştır.

29 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
ORESTİAS DİMETOKA EDİRNE KARAAĞAÇ VALDOS TUNCA N. KIZIL N. Karaağaç bölgesinde sınırda görevli bulunan devriye timine, Yunanistan hudut birliklerince açılan taciz ateşi sonucu iki erimiz şehit olmuş, Ateşin açıldığı Yunan karakoluna sınır birliklerimizce karşılık verilmiş, Bu gelişme ile Türk- Yunan hududu boyunca gerginlik had safhaya ulaşmıştır.

30 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
02 Şubat 2003 Bu gelişmeler üzerine. Kısmi Seferberlik İlanı

31 Güneydoğu Anadolu’da terör olaylarının artması,
K.Irak’taki Kürt Gruplarla gerginlik İrticai kesimlerin islam devleti kurma özlemlerini fiilen harekete geçirmiştir. ABD’nin harekat öncesi verdiği sözleri tutmaması ve bu konudaki isteksizliği, Kopenhag zirvesi sonucunda AB ile Türkiye ilişkilerinin kopma noktasına gelmesi

32 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
İstanbul Adapazarı Kocaeli Özellikle Kocaeli, Adapazarı ve İstanbul’da rejim aleyhinde gösteriler düzenlenmeye başlamıştır.

33 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
22 Şubat 2002 tarihinde İzmit’te bir grup ilköğretim okulu müdürü ve öğretmenleri çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında türban ve başörtüsü yasağını protesto etmeye yönelik kanunsuz bir yürüyüş yapmaya teşebbüs etmiştir.

34 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Başlangıçta yürüyüşün önlenmesi için alınan tedbirleri müteakip meydana gelen olaylar giderek büyümüş emniyet güçlerinin olaylara müdahale etmede gecikmiş olması, bazı bölgelerde ise müdahale etmeyerek pasif destek vermesi nedeniyle pek çok işyeri tahrip edilmiş ve iki gün içinde 25 kişi ölmüş, yaklaşık 500 kişi de yaralanmıştır.

35 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
İstanbul Fatih’te 28 Şubat 2002 tarihinde aşırı dinciler tarafından Atatürkçü düşünceyi savunan dernek binalarına yapılan saldırı sonucunda çıkan çatışmalarda çok sayıda bina ve iş yeri tahrip edilmiş, olayların İstanbul genelinde yayılması sonucu 30’un üzerinde insan ölmüştür. Kentteki pek çok mağaza ve ev yağmalanmıştır.

36 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Can derdine düşen halk orduya ait kışla ve jandarma karakollarına sığınmıştır. İstanbul’un bir çok semtinde sokak çatışmaları her gün vuku bulmaktadır. İstanbul genelinde halk sokağa çıkamaz hale gelmiştir.

37 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Zaruri gıda maddesi temininde zorluklar yaşanmaya başlanmıştır.

38 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Adapazarı İzmit Yetkililer tarafından İzmit ve Adapazarı’nda da gerilimin oldukça yükseldiği dile getirilmiştir.

39 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Resmi Gazete Bakanlar Kurulu Milli Güvenlik Kurulu’nun tavsiyesi ile sıkıyönetim ilan etmiş ve karar resmi gazetede yayınlanarak aynı gün TBMM onayına sunulmuştur. 28 Şubat 2003 Sıkıyönetim İlanı kabul edilmiştir. TBMM’nde üye yeterli sayısına ulaşılamadığı için sıkıyönetim kararı onaylanamamıştır.

40 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Gelişen bu durumlar üzerine; Kara Kuvvetleri K.lığınca, Kuvvet Karargahında Ordu Komutanlarının katılımıyla bir değerlendirme toplantısı yapılacağı, Öncelikli gündem maddelerinin; Kuzey Irak, Ege’deki durum ve son dönemlerde İstanbul’da meydana gelen olaylar olacağı bildirilmiştir.

41 İÇ TEHDİT Yunanistan’ın geri adım atmasını sağlayacak tedbirler
iç tehdide yönelik geliştirilecek hareket tarzları İÇ TEHDİT Kıbrıs konusunda uygulanacak hal tarzları Kuzey Irak’ta bir harekatın başlatılabileceği,

42 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Kuvvet Karargahında yapılacak değerlendirme toplantısında sunulacak Ordu görüşünü belirlemek maksadıyla, Mart ayının ilk haftasında, Ordu Karargahında Kor.ve Tug. K.lıklarının katılımıyla bir toplantı icra edilecektir.

43 Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo
Bu toplantıda yukarıda belirtilen ana esaslar çerçevesinde; Dış ve iç tehdide yönelik alınacak tedbirler, Planlarda yapılacak tadilat ile ilgili teklifler, İç ve Dış tehdide müdahalede ihtiyaç duyulacak kuvvet miktarı görüşülecektir.

44 1 nci Ordu Plan Semineri 2003

45 İç Cephenin Önemi “Temel olan İç Cephedir. Bu cephe bütün yurdun, bütün ulusun meydana getirdiği cephedir. Dış Cephe, doğrudan doğruya ordunun düşman karşısındaki silahlı cephesidir. Bu cephe sarsılabilir, değişebilir, yenilebilir, ama bu durum hiçbir zaman bir ülkeyi, bir ulusu yok edemez. Önemli olan, ülkeyi temelinden yıkan, ulusu tutsak kıldıran İç Cephenin çökmesidir. Bu gerçeği bizden daha çok bilen düşmanlar, bu cephemizi yıkmak için yüz yıllarca çalışmışlar ve çalışmaktadırlar.” Mustafa Kemal ATATÜRK


"1 nci Ordu Plan Semineri 2003." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları