Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜZ KAPATICI STAPLER KULLANIM KILAVUZU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜZ KAPATICI STAPLER KULLANIM KILAVUZU"— Sunum transkripti:

1 DÜZ KAPATICI STAPLER KULLANIM KILAVUZU
PUSULA MEDİKAL KATKILARIYLA

2 Stapleri ambalajından dikkatli bir şekilde çıkarınız.

3 DİKKAT – Stapleri ambalaj kutusundan çıkartırken şaftından tutarak çıkarınız. Ateşleme kolunu ateşleme yapılacak ana kadar tutmamaya özen gösteriniz.

4 Staplerin ağzını transeksiyon yapılacak noktadan dokuyu çevreleyecek biçimde yerleştiriniz.

5 DİKKAT – Stapleri kapama pozisyonuna almadan önce tutma milini mutlaka anvildeki yerine yerleştiriniz. Bu transeksiyon yapılacak dokunun stapler ağzından çıkmasını engelleyecektir.

6 Tutma milini elle ileri kaydırmak sureti ile aktif hale getirip anvildeki yerine yerleştirebilirsiniz.

7 Ya da bir güvenlik mekanizması olarak tutma mili 1
Ya da bir güvenlik mekanizması olarak tutma mili 1. Kademe ateşleme yapıldığında otomatik olarak anvildeki yerine yerleşecektir.

8 DİKKAT – Tutma milini elle aktif hale getirmenizi öneririz
DİKKAT – Tutma milini elle aktif hale getirmenizi öneririz. Tutma mili 1. kademe ateşlemede otomatik olarak yerine yerleşiyor olsa da ateşleme sırasında transeksiyon yapılacak dokunun stapler ağzından kaçma riski kullanıcı hatasından kaynaklanabilmektedir.

9 Staplerin ateşlemesi 3 aşamada gerçekleşir
Staplerin ateşlemesi 3 aşamada gerçekleşir. Ateşleme kolunu ilk yarım sıkmada tutma mili anvildeki yerine yerleşir ve stapler dokuda travmaya sebep olmadan yarım kapanır. İlk kademe sonunda yüksek bir klik sesi duyulur.

10 Yarım kapanma pozisyonu bize dokuda transeksiyon yapılacak noktayı tam olarak ayarlama imkanı verir.

11 Transeksiyon noktasının son pozisyona ayarlanmasın dan sonra orta noktada duran ateşleme kolunu tam olarak sıkıp geri bırakıyoruz. Sıkma işlemi bittiğinde yüksek bir klik sesi duyuyoruz. Bu işlemde doku transeksiyon öncesi tam kapanır. Stapler zımba ateşlemesi için hazırdır.

12 DİKKAT – Tam kapanma pozisyonunda dokunun transeksiyon yapılacak noktasını ayarlamaya çalışmayınız. Dokuda travma ve/veya zedelemeye sebep verebilirsiniz. Transeksiyon bölgesinin ayarlanması gerekiyorsa release button (serbest bırakma düğmesi) ile ilk pozisyona dönüp ayarlayınız.

13 DİKKAT – Stapleri tam kapama pozisyonuna aldıktan sonra ateşleme kolunun ilk haline döndüğüne (tutma kolu ile ateşleme kolu aralığı tam açık) emin olunuz. Uygun ve tam ateşleme için bu kontrol çok önemlidir.

14 DİKKAT – Bazen ilk aşamayı (yarım kapama) ateşleme kolunu tam sıkarak atlayabiliriz. Bu durumda tam kapama yapılmış olur. Tekrar ateşleme kolunu sıktığımızda zımbalar ateşlenecektir.

15 DİKKAT – Zımbaları ateşlemeden önce kartuşun anvile iyi ve tam oturmuş olduğundan emin olunuz.

16 Zımba ateşlemesine hazır stapleri ateşleme kolunu ikinci kez tam çekerek ateşleriz. Yüksek bir klik sesiyle ateşleme kolu tutma koluna yakın pozisyonda kilitlenir.

17 Elinizi tutma kolundan yavaşça çekiniz
Elinizi tutma kolundan yavaşça çekiniz. Ateşleme kolu ateşleme sonrası kilitlendiği pozisyonda durmaya devam ediyorsa alet düzgün ateşlenmiş demektir.

18 Stapler ateşlendiğinde transeksiyon 2 sıra titanyum zımbanın uygun B formasyonunda kapanması ile sağlanır.

19 Başarılı transeksiyondan sonra doku fazlasını enlemesine kesmek gerekebilir. Enlemesine kesme işlemini anvildeki kılavuz yardımı ile yapınız.

20 Ateşleme sonrası staplerin arka üst kısmında bulunan siyah serbest bırakma düğmesine basarak kiliti serbest bırakıp stapler ağzını açınız. Dokuyu stapler ağzından dikkatlice çıkarınız.

21 Transeksiyon yapılan hattaki zımbaları ve güvenli hemostazın sağlandığının kontrolünü yapınız.

22 Panther staplerleri kartuşlarında ateşlenmiş bir kartuşun tekrar ateşlenmemesi ve tam olarak yuvasına oturmamış kartuşun ateşlenmesi için güvenlik mekanizmasına sahiptir.

23 Kartuşu yuvadan çıkartmak için kartuş üzerindeki parmak tutucusundan kavrayarak düz bir hat boyunca çekiniz.

24 Stapleri ateşlenmemiş (yeni) kartuş ile yüklerken, kartuşu parmak tutucu yerinden kavrayarak stapler ağzındaki yuvasında nazikçe iterek ilerletiniz. Kartuş yuvaya tam oturuncaya ve klik sesi duyana kadar itiniz.

25 Panther düz kapatıcı staplerleri 7 defa tekrar yüklenebilme ve ilk kullanımdaki ateşleme dahil toplam 8 ateşlemede kullanılabilmektedir.

26 Panther düz kapatıcı staplerlerin 30 – 45 – 60 – 90 mm
Panther düz kapatıcı staplerlerin 30 – 45 – 60 – 90 mm. lik boyutları mevcuttur ve her boyutta kullanılmak üzere 3 farklı zımba boyuna sahip kartuşlar bulunmaktadır.

27 - SON - İLGİNİZ VE SABRINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…


"DÜZ KAPATICI STAPLER KULLANIM KILAVUZU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları