Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GİDER VERGİLERİ KANUNU BANKA SİGORTA MUAMELE VERGİSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GİDER VERGİLERİ KANUNU BANKA SİGORTA MUAMELE VERGİSİ."— Sunum transkripti:

1 GİDER VERGİLERİ KANUNU BANKA SİGORTA MUAMELE VERGİSİ

2 MÜKELLEF  Banka  Bankerler  Sigorta şirketleri,bu verginin mükellefidir.  (Sigorta aracıları tarafından yapılan sigorta işlemlerinde de verginin mükellefi sigorta şirketleridir.Sigorta acanta ve prodüktörler bu verginin mükellefi değildir.)

3  KDV kanunun 17/4-e maddesi ile ;  ( Banka ve sigorta muameleleri vergisi kapsamına giren işlemler ve sigorta aracılarının sigorta şirketlerine yaptığı sigorta muamelelerine ilişkin işlemleri ) İstisna kapsamına alınmıştır. İstisna kapsamına alınmıştır.

4 NİSPET  BSMV nispeti %15 dir.Kambiyo muamelelerine nispet matrahın binde biridir.  Bakanlar kuruluna vergi oranlarını belirleme yetkisi verilmiştir.Bakanlar kurulunun vergi oranlarını,%1 kadar indirmeye, kambiyo muamelelerinde (0) kadar indirmeye veya tekrar %15 kadar yükseltmeye yetkisi vardır.

5 Beyanname  Banka ve sigorta hizmetleri vergisinde beyanname muamelelerin yapıldığı yer vergi dairesine,  Sigorta muamelelerine ilişkin beyanname sigorta şirketinin kanuni veya iş merkezinin bulunduğu yer vergi dairesine, ertesi ayın 15 gününe kadar beyan edilir ve aynı süre içinde ödenir.  Herhangi bir dönemde, vergiye tabi muameleleri bulunmayanlarda vergi beyannamesi vermek mecburiyetindedir.


"GİDER VERGİLERİ KANUNU BANKA SİGORTA MUAMELE VERGİSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları