Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“NEDİR ZOR OLAN, SANA KOLAY GÖRÜNEN, SANA KOLAY GÖRÜNEN, GÖREBİLMEK GÖZÜNLE, GÖREBİLMEK GÖZÜNLE, DURANI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE” DURANI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE” GOETHE GOETHE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“NEDİR ZOR OLAN, SANA KOLAY GÖRÜNEN, SANA KOLAY GÖRÜNEN, GÖREBİLMEK GÖZÜNLE, GÖREBİLMEK GÖZÜNLE, DURANI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE” DURANI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE” GOETHE GOETHE."— Sunum transkripti:

1 “NEDİR ZOR OLAN, SANA KOLAY GÖRÜNEN, SANA KOLAY GÖRÜNEN, GÖREBİLMEK GÖZÜNLE, GÖREBİLMEK GÖZÜNLE, DURANI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE” DURANI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE” GOETHE GOETHE

2 BU BİLGİLERİ OLUŞTURURKEN, GÖZLEMLE- DİĞİMİZ VE ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPTIĞIMIZ TESİSLER HANGİ SEKTÖRLERE AİTTİR? ÖZEL VE KAMU ŞİRKETLERİNDEN, ALTIN, BAKIR, KURŞUN, ÇİNKO, KÖMÜR, BOR, ŞEKER, MERMER, GRANİT, ANDEZİT, SERAMİK, İÇME SUYU, KANALİZASYON ATIK SU VE AYRICA ORGANİZE SANAYİ ATIK SU TESİSLERİ.

3 ÜLKEMİZİN, BİLGİ VE TEKNOLOJİSİNE SAHİP OLDUĞU VE MADENCİLİK TESİSLERİNDE UYGULAMADA YAVAŞ KALDIĞI ALAN NEDİR? 10 MİLYON METREKÜP ÖLÇÜLERİNE VARAN “ATIKSU-ÇAMUR BARAJLARI”

4 ÜLKEMİZ VE DİĞER DÜNYA ÜLKELERİ BU KONUDA NE YAPIYORLAR? AYNI ŞEY! AYNI ŞEY ! AYNI ŞEY !

5 Türkiye

6 Nevada ABD

7 Kanada

8 Guyana

9 Avusturalya

10 İspanya İngiltere

11 İsveç

12 Belçika

13 TÜRKİYEDE YAKLAŞIK 50 MİLYON TON CİVARINDA ATIK SU -ÇAMUR BARAJLARI OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR.

14 AVRUPA’DA YILDA ÇIKAN ATIKSU ÇAMUR MİKTARI: 400 MİLYON TON DÜNYA’DA ATIKSU ÇAMUR MİKTARI: YILDA 1 – 2 MİLYAR TON

15 YILLARDAN BERİ MADENCİLİKLE OLUŞTURULAN ARTIK KATI MİKTARI 50 – 100 MİLYAR TON CİVARINDADIR.

16 ÜLKEMİZDE “ATIKSU-ÇAMUR BARAJLARI” İLE NE GİBİ SORUNLAR VARDIR?  KAPLADIĞI ALAN ÇOK BÜYÜK OLDUĞU GİBİ ÇOK DEĞERLİ DE OLABİLİR.  ÖRNEĞİN BİR ŞEHRİMİZDE İÇME SU TESİSİNE AİT ATIKSU BARAJLARININ KAPLADIĞI ALAN 80 – 100 DÖNÜMDÜR, ŞEHİR İÇİNDE KALAN BU ALANIN ARSA DEĞERİ 100 MİLYON YTL CİVARINDADIR.

17  ATIKSU BARAJLARI KULLANAN TESİSLER, SÜREKLİ OLARAK TAZE SUYA GEREKSİNİM DUYDUĞU İÇİN, SU MASRAFLARINI ARTIRIR. SAATTE 100 M3 SU KULLANAN BİR FİRMA, SENEDE 3 MİLYON YTL CİVARINDA SU PARASI ÖDEMEKTEDİR (VEYA ÖDEMELİDİR).

18  “ÇAMUR BARAJLARI” ATIKSUYA GÖRE HAZIRLANDIĞI İÇİN, HAFRİYAT MASRAFLARI İLE ZEMİN HAZIRLAMA MASRAFLARI MİLYONLARCA YTL TUTMAKTADIR.

19  ATIKSU-ÇAMUR BARAJLARI” SAĞLIK SORUNLARI ÇIKARMASA DAHİ, ÇEVRE HALKINDA HUZURSUZLUK YARATMAKTA VE KAMUOYU BASKISI TÜM MADENCİLİK ÜZERİNE OLMAKTADIR.

20  “ATIKSU-ÇAMUR BARAJLARI” NDA KİMİ ZAMAN AŞIRI YAĞMUR VEYA SEL NEDENİYLE SEVİYE YÜKSELMESİ ÇABUK OLMAKTA VE TEDBİR ALMAK MÜMKÜN OLMADAN TAŞMA YAPMAKTADIR.

21  BİR FABRİKA YÖNETİCİSİNİN ŞU SAPTAMASININ DA ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ: “BURADA 2000 YIL YETECEK KADAR BOR REZERVİ VAR. 2000 YIL BOYUNCA HER 3 – 5 SENEDE BİR BARAJ AÇMAK VE KAPATMAK PEK MANTIKLI DEĞİL, BİR ÇÖZÜM BULMALIYIZ.”

22 “ATIKSU-ÇAMUR BARAJLARI” SORUNUNA CEVAP OLAN “FİLTRELEME-SUSUZLAŞTIRMA SİSTEMLERİ VE TAM SU ÇEVRİMİ ” İLE HANGİ SEKTÖRLERDE İLERLEME SAĞLANMIŞTIR?  BİRÇOK MERMER, ANDEZİT VE GRANİT DOĞAL TAŞ İŞLEME FABRİKALARININ ATIK ÇAMURLARI İÇİN “FİLTRELEME-SUSUZLAŞTIRMA SİSTEMLERİ VE TAM SU ÇEVRİMİ ” KULLANILMAKTADIR.  BAZI İÇME SUYU TESİSLERİNDE (İZMİR, BURSA) ATIK ÇAMURLARINDA “FİLTRELEME-SUSUZLAŞTIRMA SİSTEMLERİ” KULLANILMAKTADIR.  BAZI MADEN TESİSLERİNDE KONSANTRE ELDE EDİLMESİNDE “FİLTRELEME-SUSUZLAŞTIRMA SİSTEMLERİ” KULLANILMAKTADIR.

23 “FİLTRELEME-SUSUZLAŞTIRMA SİSTEMLERİ VE TAM SU ÇEVRİMİ ” HANGİ ÜNİTELERDEN OLUŞMAKTADIR?  “ÇAMUR SİLOSU  “FİLTRELEME-SUSUZLAŞTIRMA PRESİ“  “PRES BESLEME POMPASI”  GEREKİRSE TERS OSMOZ KALİTESİNE KADAR SU ARITMA SİSTEMLERİ.

24 “TAM SU ÇEVRİMİ VE FİLTRELEME- SUSUZLAŞTIRMA SİSTEMLERİ”NDE ELDE EDİLEN SU FABRİKADA TEKRAR KULLANILABİLİR Mİ?  ELDE EDİLEN SU,BİRÇOK FABRİKADA VEYA FABRİKA İÇİNDE BİRÇOK PROSESDE KULLANILABİLİR.  ÖRNEK DOĞALTAŞ KESİM FABRİKALARINDA ELDE EDİLEN SU TAMAMEN KULLANILABİLMEKTEDİR.  FABRİKA İÇİNDE SUYUN TAMAMEN KULLANILMASI İSTENİYORSA GEREKLİ İLK AŞAMA, SUYUN FİZİKSEL OLARAK TEMİZLENMESİDİR.  FABRİKADA AÇIĞA ÇIKAN SUYUN FİZİKSEL TEMİZLİĞİ BİNDE 995 ORANINA KADAR YÜKSELEBİLMEKTEDİR.

25 “SUYUN İÇERİSİNDE KİMYASAL MADDE İSTENMEYEN ORANLARDA İSE NE YAPILABİLİR?”  FİZİKSEL OLARAK TEMİZLENEN SUYUN KİMYASAL OLARAK TEMİZLENMESİNDE KULLANILABİLECEK YÖNTEMLER, HER FABRİKANIN SU ATIĞINDA GİDERİLMESİ İSTENEN MADDELERE GÖRE BELİRLENİR.  SUYUN İÇERSİNDE İSTENMEYEN ORANLARDA KİMYASAL MADDE VARSA, BUNLARA BASİT KİMYASAL TEDBİRLERDEN, YÜKSEK BASINÇLI TERS OSMOZ SİSTEMLERİNE KADAR SU ARITMA YÖNTEMLERİ İLE ÇÖZÜM BULMAK MÜMKÜNDÜR.

26 “TERS OSMOZ SİSTEMLERİ SU ARITMA YÖNTEMİ NEDİR?”  ENERJİ TASARRUFLU POMPALARLA, YÜKSEK BASINÇLARDA (80 BAR' A KADAR) ARITILACAK SUYUN MEMBRANLARDAN GEÇİRİLMESİ İŞLEMİDİR.

27 “FİLTRELEME-SUSUZLAŞTIRMA SİSTEMLERİ”NDE ELDE EDİLEN KATI ATIKLARDA NEMLİLİK ORANI NEDİR.?  FABRİKADA AÇIĞA ÇIKAN ÇAMURUN YOĞUNLUĞUNA VE ÖZELLİĞİNE BAĞLI OLARAK % 8 - % 40 ARASINDA NEM OLABİLİR.

28 “KATI ATIKLARA ŞU ANDA NE YAPILIYOR?  ATIKSU ÇAMUR BARAJLARINDA KURUTULMA İŞLEMİ YAPILABİLDİKTEN SONRA YA YERİNDE AYNEN BIRAKILIYOR, VEYA BAŞKA YERE TAŞINIYOR, ÇOK AZI DA DEĞERLENDİRİLMEK ÜZERE KULLANILIYOR.

29 “KATI ATIKLARA NE YAPILABİLİR?”  HER FİRMA DEĞERLENDİRMEDİĞİ KATI ATIKLARIN İÇİNDEKİ MİNERALLARİ TANIMLAMALI,  TASNİF EDİP, TONAJINI BELİRLEMELİ,  YERİ KESİN OLARAK BİLİNECEK ŞEKİLDE KROKİSİNİ HAZIRLAMALI,  JEO MEMBRAN SERİLİ ALANLARDA, ZEOLİT İLE ÖRTÜLMÜŞ ŞEKİLDE GEREKİRSE KATLI OLARAK DEPOLAMALIDIR.  ÜZERİNE ÇEVRE DOĞAL YAPISINA UYGUN PEYZAJ YAPILMALI.  BU MALZEMELERİ BUGÜNÜN TEKNOLOJİSİ İLE İŞLEMEK VEYA TAM TEMİZ HALE GETİRMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR AMA BU KONUNUN ARAŞTIRILMASI BUGÜNDEN BAŞLATILMALIDIR. TAM TEMİZ HALE GETİRMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR AMA BU KONUNUN ARAŞTIRILMASI BUGÜNDEN BAŞLATILMALIDIR.

30 BUGÜN İÇİN HALİHAZIR YÖNTEMLERİN KULLANILMASININ SORUNLARI.  MADEN TESİSLERİ İÇİN DAHA PAHALI YÖNTEMLERDİR.  ATIKLAR KAMU İÇİN RİSK TEŞKİL  EDEBİLİR..  TÜM MADENCİLİĞİN ÜZERİNDE KAMUOYU BASKISINA NEDEN KAMUOYU BASKISINA NEDEN OLMAKTADIR. OLMAKTADIR.

31 Atıksu Temiz su “ FİLTRELEME-SUSUZLAŞTIRMA SİSTEMLERİ VE TAM SU ÇEVRİMİ “ ATIK BARAJLARI KALDIRILIRSA NE YAPILABİLİR?

32 ÜLKEMİZ BU KONUDA DÜNYADA BİLGİ VE TEKNOLOJİ OLARAK HANGİ AŞAMADADIR?  BİRBİRLERİNDEN İLERİ VEYA GERİ FİRMALARDAN SÖZ EDİLEBİLİR AMA, ÜLKEMİZ BU KONUDA HİÇBİR ÜLKEDEN DAHA GERİ VEYA İLERİ POZİSYONDA DEĞİLDİR.

33 AVANTAJIMIZ NEDİR?  BU SİSTEMİ ANLAYAN VE UYGULAMAK İSTEYEN MADENCİLİK TESİSLERİMİZ VARDIR.  ÜNİVERSİTERDE MADENCİLİĞİN SORUNLARI İLE YAKINDAN İLGİLENEN ÖĞRETİM ÜYELERİMİZ VE BÖLÜMLERİMİZ VARDIR. VE BÖLÜMLERİMİZ VARDIR.  BİLGİ VE TEKNOLOJİYİ UYGULAMAYA ALAN FİRMALARIMIZ VARDIR.

34 AVANTAJIMIZ NEDİR?  BU BİLGİLERİ YÖNETMELİKLERE ÇEVİREBİLECEK VE BİZLERİ DİNLEYEN KURUMLARIMIZ VARDIR.  YENİ PROJELERİ DESTEKLEYEN TUBİTAK VE TEKNOKENT GİBİ ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ VARDIR.  VE BU AVANTAJLARIMIZ YANINDA BUNA İHTİYAÇ DUYAN BİR DÜNYAMIZ VAR.

35 SONUÇ  ÜLKEMİZİN EN KISA ZAMANDA “FİLTRELEME- SUSUZLAŞTIRMA VE TAM SU ÇEVRİMİ” KONUSUNDA ATILIM YAPIP, ÖNCÜ BİR ÜLKE OLACAĞININ BİLİNCİNE VE ÖNGÖRÜSÜNE SAHİBİZ.

36 TEŞEKKÜR 60 YILDIR ÜLKEMİZ MADENCİLİĞİNDE YER ALAN, ÖNERDİĞİMİZ SİSTEMLERİN TESİSLERİNDE TEST EDİLMESİNE İLK FIRSATI VEREN, SAYIN SÜHA NİZAMOĞLU, SAYIN MEHMET KAYA VE SAYIN HÜSEYİN BEYİN ŞAHSINDA DEDEMAN MADENCİLİĞE, AYRICA, BİLGİLENMEMİZ AMACIYLA TESİSLERİNİ ZİYARET ETMEMİZE İMKAN TANIYAN, AYRICA, BİLGİLENMEMİZ AMACIYLA TESİSLERİNİ ZİYARET ETMEMİZE İMKAN TANIYAN, CİNER MADENCİLİK, CİNER MADENCİLİK, CENGİZ İNŞAAT, CENGİZ İNŞAAT, KOZA ALTIN, KOZA ALTIN, ASKİ, ASKİ, EMED, BİGADİÇ, BANDIRMA BOR TESİSLERİ, EMED, BİGADİÇ, BANDIRMA BOR TESİSLERİ, ŞEKER FABRİKALARINA, ŞEKER FABRİKALARINA, VE ZEOLİTİN STRATEJİK ZULLANIMI İLE İLGİLİ OLARAK BİZİ AYDINLATAN SAYIN FERDA ÖNER ‘E, VE ZEOLİTİN STRATEJİK ZULLANIMI İLE İLGİLİ OLARAK BİZİ AYDINLATAN SAYIN FERDA ÖNER ‘E, KİMYASAL MADDELERİN ÖZELLİKLERİ KONUSUNDA BİZE YARDIMCI OLAN SAYIN MUSTAFA BEYE KİMYASAL MADDELERİN ÖZELLİKLERİ KONUSUNDA BİZE YARDIMCI OLAN SAYIN MUSTAFA BEYE VE BİZİ BU PROJELERİMİZDE DESTEKLEYEN TÜM ŞAHIS VE KURUMLARA BU SUNUM VESİLESİ İLE TEŞEKKÜR EDERİZ. VE BİZİ BU PROJELERİMİZDE DESTEKLEYEN TÜM ŞAHIS VE KURUMLARA BU SUNUM VESİLESİ İLE TEŞEKKÜR EDERİZ.


"“NEDİR ZOR OLAN, SANA KOLAY GÖRÜNEN, SANA KOLAY GÖRÜNEN, GÖREBİLMEK GÖZÜNLE, GÖREBİLMEK GÖZÜNLE, DURANI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE” DURANI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE” GOETHE GOETHE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları