Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KAZANIMLAR 4. Atatürk'ün ölümü üzerine yayımlanan yazılı ve görsel kanıtlardan hareketle onun kişilik özellikleri ile fikir ve görüşlerinin evrensel değerine.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KAZANIMLAR 4. Atatürk'ün ölümü üzerine yayımlanan yazılı ve görsel kanıtlardan hareketle onun kişilik özellikleri ile fikir ve görüşlerinin evrensel değerine."— Sunum transkripti:

1

2 KAZANIMLAR 4. Atatürk'ün ölümü üzerine yayımlanan yazılı ve görsel kanıtlardan hareketle onun kişilik özellikleri ile fikir ve görüşlerinin evrensel değerine ilişkin çıkarımlarda bulunur. 5.Türk milletinin ulu önderine ebedî bağlılığını ve minnet duygusunu ifade etmek yönündeki çabalarını fark eder

3 1933’teki 10. Yıl Nutkunu büyük bir coşku ve gururla söyleyen Atatürk 1937’ye geldiğimizde Karaciğere bağlı Siroz’dan rahatsızlanmış ve zayıflamıştı

4 Hatay davası da o günlerde en hararetli devresini yaşıyordu. Büyük Kurtarıcı bu sırada hasta yatağından kalkarak Mersin’e gelmiş ve Mersin’de askeri birlikler Ulu Önder’in önünde büyük bir geçit resmi yapmışlardı. Atatürk’ün bu davranışı hakkında neler söylersiniz?

5 Mersin ve Adana gezisi dönüşünde deniz havası hastalığına iyi gelir düşüncesi ile 6 hafta boyunca Savarona adlı gemide kaldı

6

7 Atatürk'ün hastalığı ciddiyetini korumaya devam ediyordu. Kendisini iyi hissettiği bir gün noter çağırarak vasiyetnamesini hazırlamış ve malvarlığının büyük bir bölümünü kendisi tarafından kurulan Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumuna bağışladı. Atatürk’ün mal varlığının büyük bir kısmını TDK ve TTK’ya bırakması hangi özelliğini gösterir?

8 Atatürk, Cumhuriyetin ilanının on beşinci yıl dönümünü çok arzu ettiği hâlde, Ankara'ya gidip kutlayamadı (29 Ekim 1938). Türk ordusuna gönderdiği mesaj, dönemin başbakanı Celal Bayar tarafından okundu. Bu mesajda, Türk ordusuna Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği kahramanlıktan dolayı teşekkür etti.

9 Atatürk'ün hastalığı, kasım ayının ilk haftasından itibaren normal seyrinden çıkarak şiddetlendi. 8 Kasım’da Dolmabahçe Sarayında son bir komaya daha girdi..

10 10 Kasım 1938 perşembe sabahı saat 9'u 5 geçe, İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini yumdu.

11

12 Atatürk’ün ölümü ile genci yaşlısı büyük bir mateme bürünmüştür

13 Tarih, silinmez harflerle bu devlet adamın ismini hakedecektir. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekâsı ve kudreti kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye'nin yaratıcısı olmuştur. (Yugoslavya, Politika Gazetesi, 11 Kasım 1938)

14 Atatürk, tarihin her devresi için, insanlığın bir mucizesidir. (Suriye)

15 Atatürk'ün ölümü yalnız Türk Milleti için değil, onun örneğine çok muhtaç olan bütün Doğu milletleri için en büyük kayıptır. (ELEYYAM Gazetesi, Şam- 1938)

16 'Hayatının sonuna kadar milleti'nin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir.' (Comte Carlo Sforza, İtalya Eski Dışişleri Bakanı)

17 'Biz Çinliler, hepimiz bu yasa katılıyoruz. Zira büyük bir milletin, çok sevilen Büyük Ata'sının ölümü, yalnız Türkiye için değil, aynı zamanda bizim kıtamızda ve bütün dünyada büyük bir boşluk bırakmaktadır.' (Çin Basını)

18 Bu sözler Atatürk’ün hangi kişilik özelliğinin sonuçlarındandır?

19

20 19 Kasım 1938 Cumartesi günü sabahı, Dolmabahçe Sarayı Tören Salonunda cenaze namazı kılındı. Cenaze alayı İstanbul halkının gözyaşları arasından geçerek Gülhane Parkı'na geldi. Tabut bir torpidoya alınarak, Yavuz Zırhlısı'na nakledildi.

21

22

23

24

25

26 Yavuz Zırhlısı ile İzmit’e götürülen Atamızın Naaşı buradan özel bir trenle Ankara’ya hareket etmiştir

27

28

29

30

31 Trenden alınan naaş törenle TBMM’ye götürüldü

32 TBMM’deki törenden sonra geçici olarak Atatürk Etnoğrafya Müzesine yerleştirildi

33

34

35

36

37

38

39 Geçici olarak Etnoğrafya Müzesine konulan Atatürk’ün ebedi istirahatgahı için Ankara’da Rasattepe’de Emin Onat ve Orhan Arda’nın projesi olan Anıtkabir yapılması istendi Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, inşaatın başlayabilmesi için ilk aşamada kamulaştırılma çalışmalarına başlandı.

40 Anıtkabir'in inşaatı ise 9 Ekim 1944'de görkemli bir temel atma töreni ile başladı. Anıtkabir'in inşası 9 yıllık bir süre içinde 4 aşamalı olarak yapılmıştır

41 Ata’nın Etnografya Müzesi'nden 12 askerin omuzları üzerinde çıkarılışı

42 10 Kasım 1953’te Atamız Anıtkabir’e nakledilmiştir

43

44

45

46

47

48

49 Anıtkabir’i 2005 yılında 4 milyon, 2006 yılında 8 milyon 2007 yılında ise 12 milyon kişi ziyaret etmiştir. Sizce bu artış ne ifade etmektedir? Atatürk için günümüzde hangi çalışmalar yapılmaktadır? Her yıl 10 Kasım’da ölüm anı anılmaktadır 10-16 Kasım tarihleri Atatürk Haftası’dır 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı kutlanır Türk gençliği Atatürk’ün emanetini korumaktadır Erzurum’da Atatürk üniversitesi kurulmuştur Ankara’da Gazi üniversitesi açılmıştır Hatay’da M. Kemal Üniversitesi açılmıştır Bir çok yere Atamızın ismi verilmiştir 19 Mayıs, Gençlik Bayramı yanında neden Atatürk’ü Anma bayramıdır? Bazı üniversitelere neden Atatürk ile ilgili isimler verilmiştir? Yaşadığınız yerde Atatürk ismi verilen yerler nelerdir? Atatürk Gençliği nasıl olmalıdır?

50 MUSTAFAKEMALPAŞA ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU TT ürk Toplumunu Muasır Medeniyetler Seviyesine Çıkaracak, CC umhuriyet İlkelerine Bağlı, DD iline, Tarihine Ve Kültürüne Saygılı, BB ilimsel Zihniyeti Benimsemiş, MM illi Şuura Sahip, BB İREYLER Olmalıdır.

51 A) İnkılapçı B) Halkçı C) Milliyetçi D) Barışsever Atatürk’ün başardığı işler mucize kabilindedir. Birkaç yıl içinde memleketinde yaptığı inkılaplar, birkaç yüzyılda gerçekleştirilemeyecek işlerdir -El Tekaddum Gazetesi- Yukarıdaki gazete Atatürk'ün hangi özelliğine dikkat çekmektedir?

52 Atatürk, 1938’de hasta yatağında "... Bu milli meselemizin dostça tedbirlerle müspet neticeye ulaştırılmasından dolayı duyulan sevinç yerindedir." demiştir. Atatürk bu sözü aşağıdaki gelişmelerin hangisi için söylemiş olabilir? A.Balkan Antantı'nın imzalanması B.Musul sorununun çözülmesi C.Hatay'da bağımsız bir devletin kurulması D.Sadabat Paktı'nın imzalanması

53 Atatürk’ün ölümü üzerine Hindistan Parlamentosu “Atatürk yalnız Türk milletinin değil özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi Onun direktifleriyle siz bağımsızlığınıza, biz de o yolda yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk” demiştir Buna göre Atatürk’ün başlattığı ulusal mücadele ile ilgili aşağıdakilerden hangisi vurgulanmıştır? A.Evrensel niteliklere sahip olduğu B.Sömürgecilik faaliyetlerini artırdığı C.Yabancı fikir akımlarından etkilendiği D.İleri görüşlü olduğu

54 Atatürk’ün naaşı Emin Onat ve Orhan Arda’nın girişimi ile önce Etnoğrafya müzesinde kalmıştır Atatürk evrensel bir lider olduğu için bir çok ülke anma mesajı göndermiştir Atatürk son günlerini Yavuz Zırhlısında geçirmiştir Atatürk’ün Hatay’ın Anavatan’a katılacağını söylemesi, çok yönlülüğünü gösterir Atatürk’ün hasta olmasına rağmen Mersine geziye gitmesi Hatay sorununa verdiği önemi gösterir YanlışDoğruÖRNEK CÜMLELER


"KAZANIMLAR 4. Atatürk'ün ölümü üzerine yayımlanan yazılı ve görsel kanıtlardan hareketle onun kişilik özellikleri ile fikir ve görüşlerinin evrensel değerine." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları