Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ORTODOKSLUKTA “KARMAŞIKLIK”. Yahudinin biri, hıristiyanliğa geçmek ϋzere, hıristiyan mezheplerini incelemeye karar vermiş.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ORTODOKSLUKTA “KARMAŞIKLIK”. Yahudinin biri, hıristiyanliğa geçmek ϋzere, hıristiyan mezheplerini incelemeye karar vermiş."— Sunum transkripti:

1 ORTODOKSLUKTA “KARMAŞIKLIK”

2 Yahudinin biri, hıristiyanliğa geçmek ϋzere, hıristiyan mezheplerini incelemeye karar vermiş.

3 Bir ortodoks imanlιsι, bir protestan imanlιsι ve bir katolik imanlιsι bulup, kendilerine dϋşϋncelerini anlatmış. Her birisi yahudiyi kilisesi ile tanιştιrmak istemiş.

4 Bir Pazar gϋnϋ, yahudi ile protestan, protestan kilisesini ziyaret etmişler. Kilisenin içinde herkes yerinde, gϋzel giyinmiş, önϋnde İncil, koro dϋzenli bir şekilde ilahiler okuyor, herşey tertemiz. Ek olarak törenin sonunda herkes yahudiye nazik davranmış.

5 Başka bir Pazar gϋnϋ ise katolik imanlιsι ile birlikte Katolik Kilisesini ziyarete gitmiş. Kilise’ye girer girmez ellerini yιkamış, para kutu- suna para atarak, mum yerine bir lamba yakıp, oturmuş. Bu Kilisede oturmayan yok, herkes yerinde, her- şey gϋzelce dϋzenlenmiş. Papa’nιn fermanι okunmuş. Etrafta Papa’nιn fotograflarι.

6 Ayin tamamlanınca, herkes yahudiye “hoş geldin” deyip, ikramda bulunmuş.

7 Űçϋncϋ Pazar gϋnϋ, Ortodoks Kilisesine gitmek istemiş.

8 Birde ne görsϋn, herkes birbiriyle konuşuyormuş, ayakta kalanlar çok çϋnkϋ sandalyeler yetmemiş, kilise görevlisi bir hanιmefendi ile tartιşıyormuş “neden benim mumlarιmι söndϋrdϋn” diye, bebekler ağlıyor ama kimse onlara “susun” demiyormuş, ϋstelik papaz da ilahiciye “çok uzattın” diye sesleniyormuş.

9 Ayin biter bitmez, ölϋler için özel dualar okunmuş, kiliseye girip çιkan çok, herşey gϋrϋltϋ ve patιrdι içinde dϋzenleniyormuş! Ortodoks imanlιsι bu duruma çok ϋzϋlmüş…Hıristiyan olmak isteyen yahudi sayesinde…

10 Aradan bir hafta geçmiş ve yahudi hıristiyanlarla yeniden buluşmuş. Herkes onun kararιnι bekliyormuş, “acaba hangi mezhebi seçmiş” diye. Yahudi onlara şöyle demiş:

11 Protestan kilisesinde dϋzen ve naziklik gördϋm. Katolik kilisesinde ise Lider’lerinin ve rahiplerinin sözlerine sadιk mϋminlerle karşιlaştιm.

12 Οrtodoks ϋmitsizlik içinde bekliyormuş. Protestan ve Katolik ise yahudinin ağzından çıkacak sözlere odaklanmışlar.

13 Yahudi sözϋnϋ şöyle tamamlamış: Ben Ortodoks mezhebini seçtim!

14 Evet ama bu nasιl olur? diye kendisine sormuşlar.

15 Ama Ortodoklsarda bu dϋzensizlik, bu karιşιklιk içinde faaliyetlerini 2000 yιl sϋrdϋren yalnιz Tanrι olabilir! demiş. Ve yahudi şu cevapι vermiş: Faaliyetini sϋrdϋren Protestanlarda dϋzen, Katoliklerde disiplin var.


"ORTODOKSLUKTA “KARMAŞIKLIK”. Yahudinin biri, hıristiyanliğa geçmek ϋzere, hıristiyan mezheplerini incelemeye karar vermiş." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları