Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BENİ NADİR YAHUDİLERİ:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BENİ NADİR YAHUDİLERİ:"— Sunum transkripti:

1 BENİ NADİR YAHUDİLERİ:
DÜNYANIN BELASI KAVİM

2 BENÎ NADİR, HZ. HARUN'UN (A. S
BENÎ NADİR, HZ. HARUN'UN (A.S.) NESLİNDEN GELEN, ZENGİN VE GÜÇLÜ, BÜYÜK BİR YAHUDİ KABÎLESİYDİ. MEDİNE'YE İKİ SAATLİK MESAFEDE “ZÜHRE” KÖYÜNDE , MEKKE YOLU ÜZERİNDE SAĞLAM KALE VE HİSARLARDA OTURURLARDI.

3 RESÛLİ EKREM EFENDİMİZLE, İSLÂMİYET VE MÜSLÜMANLARIN ALEYHİNDE BULUNMAMAK, BU HUSUSTA HERHANGİ BİR DÜŞMANA YARDIMCI OLMAMAK, AYRICA ÖDENECEK DİYETLER KONUSUNDA DA YARDIMCI BULUNMAK ÜZERE ANLAŞMALARI VARDI.

4 İSLÂM ŞERİATININ HALK KİTLELERİ ARASINA YAYILMASINA ENGEL OLABİLİRDİ.
HZ. PEYGAMBER'İN (S.A.V), MÜSLÜMANLARI ÇATIŞMA VE DİRENME ŞARTLARINDA YAPICILIK VE İSLÂM ŞERİATINI UYGULAMA AŞAMASINA İNTİKAL ETTİREBİLMESİ İÇİN NİSPÎ DE OLSA GÜVEN VE İSTİKRAR ORTAMINI SAĞLAMASI GEREKİYORDU. ÇÜNKÜ ÇATIŞMA ORTAMI, İSLÂM ŞERİATININ HALK KİTLELERİ ARASINA YAYILMASINA ENGEL OLABİLİRDİ.

5 YESRİB ŞEHRİNDE MÜSLÜMANLARA KARŞI VAROLUŞ MÜCADELESİ VEREN RAKİP GÜÇLER VARDI. MESELÂ YAHUDİLER EKONOMİK GÜÇLERİ VE BİLİNEN SİYASÎ ENTRİKALARI İLE VE BUNLARIN YANI SIRA ASLA AZIMSANMAYACAK SİLÂH, TEÇHİZAT VE İNSAN SAYILARI İLE BÜYÜK BİR YÜK VE POTANSİYEL BİR TEHLİKE OLUŞTURUYORLARDI. MÜŞRİKLER DE BİR BAŞKA GÜÇ ODAĞI İDİ.

6 GERÇİ HZ. PEYGAMBER'İN (S.A.V)
VE MUHACİRLERİN GELİŞİ İLE FONKSİYONLARI ZAYIFLADI, AMA BÜSBÜTÜN YOK OLMADI. HZ. PEYGAMBER ONLARA KARŞI GÜZEL DAVRANDI VE ONLARI İYİLİKLE MUKABELE BULUNDU. K ARŞILADI. HZ. PEYGAMBER (S.A.A) BUNLARIN YANI SIRA MÜNAFIKLARIN DA MUHTEMEL VARLIĞINI MUTLAKA HESABA KATMALIYDI.

7 ÖTE YANDAN YESRİB ŞEHRİ DIŞINDA KUREYŞLİLER İLE DİĞER MÜŞRİK KABİLELER VARDI Kİ, BUNLAR GENÇ İSLÂM DEVLETİNİN VARLIĞI İÇİN GERÇEK BİR TEHDİDİ TEMSİL EDİYORLARDI. RESULULLAH (S.A.V) BUNLARA KARŞI KOYMAK VE TEHLİKELERİNİ SAVMAK İÇİN HAZIRLIK YAPMAK ZORUNDA İDİ.

8 ESASINI OLUŞTURMUŞTUR.
İŞTE BU NOKTADA RESULULLAH'IN (S.A.V) BÜYÜKLÜĞÜ VE ÇEŞİTLİ GÜÇLERE YÖNELİK İLİŞKİLERDEKİ SİYASÎ USTALIĞI ORTAYA ÇIKTI. BAŞKALARINA KARŞI İYİ VE TEMİZ NİYETLER GÖSTERMEK VE BU GÜÇLERİN HEPSİNİ BARIŞA VE GÜVENE ÇAĞIRMAK BU USTACA İLİŞKİNİN ESASINI OLUŞTURMUŞTUR.

9 MÜSLÜMANLAR İLE YAHUDİLER ARASINDA BARIŞ VE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI. BU ANLAŞMAYA GÖRE MERKEZİNDE HZ. PEYGAMBER'İN (S.A.V) YER ALACAĞI VE BÜNYESİNDE YAŞAYAN HERKESİN İNSAN HAKLARINDAN EŞİT BİR ŞEKİLDE YARARLANACAĞI BİR DEVLET KURULACAKTI.

10 YENİ İSLÂMÎ DÜZENİ KABUL ETTİRECEKTİ.
BU ANLAŞMA BELGESİNİN YESRİB TOPLUMUNDA KURULACAK İLK UYGAR İSLÂM DEVLETİNİN ANAYASA TASLAĞI NİTELİĞİNİ TAŞIDIĞINI SÖYLEMEK MÜMKÜNDÜR. BU DEVLET ÖNCE ARAP TOPLUMUNUN TÜMÜNÜ KAPSAYACAK, ARKASINDAN EVRENSEL İNSAN TOPLUMUNUN TÜMÜNE DOĞRU GELİŞEREK YENİ İSLÂMÎ DÜZENİ KABUL ETTİRECEKTİ.

11 SÖZ KONUSU BELGENİN İÇERDİĞİ İLKELERİN EN ÖNEMLİLERİ ŞUNLARDIR:
1) MÜSLÜMAN BİR TOPLUMUN VAROLDUĞUNU AÇIKÇA ORTAYA KOYMAK VE MÜSLÜMAN FERDE BU TOPLUMA BAĞLI OLDUĞU DUYGUSUNU GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE HİSSETTİRMEK.

12 2) KABİLELERİ BAZI SOSYAL FAALİYETLERE İŞTİRAK ETTİREREK VE PROBLEMLERİN BİR BÖLÜMÜNÜN ÇÖZÜMÜNDE ONLARDAN YARARLANARAK, FONKSİYONU VE YETKİSİ GENİŞLETİLEREK KABİLE DÜZENİNİN ÖZÜNÜ KORUMAKSAKLI TUTMAK, BÖYLECE DEVLETİN OMUZLARINDAKİ YÜKÜ HAFİFLETMEK.

13 3) YAHUDİLERİN, DİNLERİNE BAĞLILIKLARINI SÜRDÜRMELERİNE VE DİNÎ GELENEKLERİNİ, AYİNLERİNİ UYGULAMALARINA HOŞGÖRÜ GÖSTERMEK VE ONLARI YENİ İSLÂM DEVLETİNİN VATANDAŞLARI SAYMAK SURETİYLE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ VURGULAMAK.

14 4) YESRİB ŞEHRİNİ, SAVAŞMANIN CAİZ OLMADIĞI GÜVENLİ BİR YASAK BÖLGE YAPARAK BU ŞEHRİN GÜVENLİĞİNİN DAYANAKLARINI SAĞLAMLAŞTIRMAK. 5) DEVLETİN EGEMENLİĞİNİ VE İSLÂM DÜZENİNİ KABULLENMEK VE ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜNÜ SAĞLAYACAK KARARLARI RESULULLAH'IN ŞAHSINDA TEMSİL EDİLEN İSLÂM ÖNDERLİĞİNE HAVALE ETMEK.

15 SİYASÎ TOPLUM ÇERÇEVESİNİ GENİŞLETMEK.
6) MÜSLÜMANLAR İLE YAHUDİLERİN TEK BİR SİYASÎ DÜZEN İÇİNDE YAŞAYIP O DÜZENİ DIŞ TEHLİKELERE KARŞI SAVUNMALARI İTİBARI İLE SİYASÎ TOPLUM ÇERÇEVESİNİ GENİŞLETMEK.

16 7) MÜSLÜMAN TOPLUMUN KARŞILAŞTIĞI BUNALIMLARI AŞMAK İÇİN BU TOPLUMUN FERTLERİ ARASINDA YARDIMLAŞMA RUHUNUN YAYGINLAŞMASINI TEŞVİK ETMEK.

17 ASLINDA YAHUDİLER, ÖNCE PEYGAMBER EFENDİMİZİ MÜSBET VE GÜLERYÜZLE KARŞILADILAR; HATTÂ, KENDİLERİNE KADAR GELMİŞ OLMALARINDAN MEMNUNLUK DUYDUKLARINI, ÜZERLERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRECEKLERİNİ BİLE AÇIKÇA İFADE ETTİLER.

18 PEYGAMBER EFENDİMİZ, ASHABIYLA, BİR EVİN DUVARI DİBİNE OTURDU.
PEYGAMBER EFENDİMİZİ ZAHİREN GAYET İYİ KARŞILAYAN YAHUDİLER İSE, BİR KÖŞEYE ÇEKİLİP ARALARINDA KONUŞMAYA BAŞLADILAR.

19 "SİZ BU ADAMI, ŞU ANDAN DAHA MÜSAİT BİR DURUMDA BULAMAZSINIZ
"SİZ BU ADAMI, ŞU ANDAN DAHA MÜSAİT BİR DURUMDA BULAMAZSINIZ! HEMEN ŞU EVİN DAMINA ÇIKARAK, ONUN ÜZERİNE BİR KAYA PARÇASI BIRAKIP ONDAN KURTULMALIYIZ!" DEDİLER. SONRA, "HEMEN ŞİMDİ BU İŞİ KİM YAPAR?" DİYE SORDULAR.

20 İÇLERİNDEN AMR B. CIHHAŞ ADLI ŞAHIS ORTAYA ATILDI. "BU İŞİ BEN YAPARIM
İÇLERİNDEN AMR B. CIHHAŞ ADLI ŞAHIS ORTAYA ATILDI. "BU İŞİ BEN YAPARIM!" DEDİ.BU ESNADA, İLERİ GELENLERİNDEN BİRİ OLAN SELLÂM B. MİŞKEM SÖZ ALDI. "EY KAVMİM!.. BU SEFER SÖZÜMÜ DİNLEYİNİZ; ONDAN SONRA, İSTERSENİZ HER ZAMAN BANA MUHALEFET EDİNİZ!" DEDİKTEN SONRA, SÖZLERİNE ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

21 "VALLAHİ, SİZ BÖYLE BİR İŞE TEŞEBBÜS EDECEK OLURSANIZ, BU ONA VAHİYLE HABER VERİLİR. BUNUNLA KENDİMİZE YAZIK ETMİŞ OLURUZ. HEM BU, ONUNLA ARAMIZDAKİ ANLAŞMAYI DA İHLÂL SAYILIR. GELİNİZ, BÖYLE BİR KARARDAN VAZGEÇİNİZ! EĞER, BÖYLE BİR ŞEYE TEŞEBBÜS EDERSENİZ, BU, YAHUDİLERİN KÖKÜNÜN KAZINMASI, İSLÂMİYETİN İSE YÜKSELİP KIYAMET'E KADAR SÜRMESİ DEMEK OLUR!"

22 PEYGAMBERLERE HIYANET ETMEKLE TANINAN YAHUDİLER, BUNA RAĞMEN KARARLARINDAN VAZGEÇMEDİLER. O ESNADA VAZİFEYİ ÜZERİNE ALAN AMR B. CIHHAŞ DA, PEYGAMBERİMİZİN ÜSTÜNE TAŞ BIRAKMAK ÜZERE DAMA ÇIKTI.

23 TAM O ESNADA, TERTİPLENEN SUİKAST VE HIYANETİ, CEBRAİL (A. S
TAM O ESNADA, TERTİPLENEN SUİKAST VE HIYANETİ, CEBRAİL (A.S.) GELİP PEYGAMBER EFENDİMİZE HABER VERDİ. RESÛLİ KİBRİYA EFENDİMİZ, BİR İHTİYAÇ GİDERMEK İSTİYORMUŞ GİBİ DAVRANARAK YERİNDEN KALKIP MEDİNE YOLUNU TUTTU. HATTÂ SAHABÎLER, TEKRAR GELECEK ZANNIYLA BİR MÜDDET ORADA OTURDULAR. GELMEDİĞİNİ GÖRÜNCE ONLAR DA KALKIP ORADAN AYRILDILAR.

24 YAHUDİLER, "HAYIR," DEDİLER, "BİZ BİLMİYORUZ. SEN BİLİYORSAN ANLAT!"
YAHUDİLERDEN BİRİ OLAN KİNANE B. SURİYA, "MUHAMMED NİÇİN KALKIP GİTTİ, BİLİYOR MUSUNUZ?" DİYE SORDU. YAHUDİLER, "HAYIR," DEDİLER, "BİZ BİLMİYORUZ. SEN BİLİYORSAN ANLAT!" KİNANE ANLATMAYA BAŞLADI:

25 "TEVRAT'A YEMİN OLSUN Kİ, BEN, PLÂNLADIĞINIZ SUİKASTİN, MUHAMMED'E HABER VERİLDİĞİNİ BİLİYORUM! KENDİNİZİ BOŞUNA ALDATMAYINIZ! VALLAHİ, O, ALLAH'IN RESULÜDÜR, HEM DE PEYGAMBERLERİN SONUNCUSUDUR! ONA, TASARLADIĞINIZ SUİKAST HABER VERİLDİĞİ İÇİN KALKIP GİTTİ. SİZ, ONUN HARUN PEYGAMBER'İN NESLİNDEN GELMESİNİ UMUYORDUNUZ; ALLAH İSE DİLEDİĞİNDEN SEÇİP GÖNDERDİ.

26 BİZ, TEVRAT DERSİMİZDE, 'EN SON GELECEK OLAN O PEYGAMBERİN DOĞUM YERİ MEKKE'DİR, HİCRET YERİ YESRİP'TİR.' DİYE HİÇ DEĞİŞTİRMEDEN YAZMIŞIZDIR. GELECEK SON PEYGAMBERİN SIFATI DA, BUNA TAMAMIYLA UYMAKTADIR.

27 KİTABIMIZDAKİNE BİR HARF BİLE AYKIRI TARAFI YOKTUR
KİTABIMIZDAKİNE BİR HARF BİLE AYKIRI TARAFI YOKTUR! ONDAN ÖNCE, SİZİNLE ÇARPIŞAN KİMSE OLMAYACAKTIR! BEN, SİZİN EŞYALARINIZI DEVELERE YÜKLEYİP GÖÇ ETTİĞİNİZİ, ÇOCUKLARIMIZIN FERYADLARINI, EVLERİNİZİ BARKLARINIZI, MAL VE MÜLKLERİNİZİ GERİDE BIRAKARAK GİTTİĞİNİZİ GÖRÜR GİBİ OLUYORUM! GELİNİZ, İKİ HUSUSTA BANA İTAAT EDİNİZ; ÜÇÜNCÜSÜNDE İSE HAYIR OLMADIĞINI BİLİNİZ!"

28 YAHUDİLER MERAKLA, "NEDİR O HUSUSLAR?.." DİYE SORDULAR.
KİNANE, "MÜSLÜMAN OLMANIZ, MUHAMMED'İN ASHABI ARASINA KATILMANIZ! ANCAK BU SURETLE, EVLÂDLARINIZI VE MALLARINIZI EMNİYET ALTINA ALMIŞ, SELÂMETE KAVUŞTURMUŞ OLURSUNUZ; YURDUNUZDAN YUVANIZDAN DA SÜRÜLÜP ÇIKARILMAZSINIZ!"

29 BÜTÜN BUNLARA RAĞMEN YAHUDİLER, "BİZ, TEVRAT'TAN VE MUSA'NIN AHDİNDEN ASLA AYRILMAYIZ." DİYE KARŞILIK VERDİLER. PEYGAMBERİMİZİN, BENÎ NADİR'E "YURDUMU TERK EDİNİZ!" DİYE HABER GÖNDERMESİ

30 BENÎ NADİR YAHUDİLERİNİN PLÂNLADIKLARI BU SUİKAST TEŞEBBÜSÜ, ONLARIN İSLÂM'A VE MÜSLÜMANLARA DOST OLMADIKLARINI VE PEYGAMBERİMİZLE YAPTIKLARI ANLAŞMAYA DA SADÂKAT GÖSTERMEDİKLERİNİ AÇIKÇA ORTAYA KOYUYORDU. BUNUN ÜZERİNE PEYGAMBER EFENDİMİZ DE KENDİLERİNE KARŞI KESİN TAVIR TAKINDI.

31 MUHAMMED B. MESLEME'Yİ HUZURUNA ÇAĞIRDI VE ONA ŞU EMRİ VERDİ:
"NADİR OĞULLARI YAHUDÎLERİNE GİT! ONLARA, 'RESÛLULLAH BENİ SİZE, (YURDUMDAN ÇIKIP GİDİNİZ! BURADA BENİMLE BİRLİKTE OTURMAYINIZ! SİZ BANA, DÜŞÜNÜLMEYECEK BİR SUİKAST PLÂNI KURDUNUZ! SİZE 10 GÜN SÜRE TANIYORUM. BU MÜDDETTEN SONRA, BURALARDA SİZDEN KİM GÖRÜLÜRSE, BOYNUNU VURURUM!) EMRİNİ BİLDİRMEK ÜZERE GÖNDERDİ.' DE!"

32 MUHAMMED B. MESLEME (R. A. ), NADİR OĞULLARI YURDUNA VARDI
MUHAMMED B. MESLEME (R.A.), NADİR OĞULLARI YURDUNA VARDI. RESÛLULLAH'IN EMRİNİ ONLARA BİLDİRMEDEN ÖNCE ŞÖYLE KONUŞTU: "MUSA PEYGAMBER'E TEVRAT'I İNDİRMİŞ OLAN ALLAH AŞKINA DOĞRU SÖYLEYİNİZ: MUHAMMED, PEYGAMBER GÖNDERİLMEDEN ÖNCE, TEVRAT ÖNÜNÜZDE İKEN, SİZE GELDİĞİMİ VE ŞU MECLİSİNİZDE BANA YAHUDİLİĞİ TEKLİF ETTİĞİNİZ ZAMAN, :

33 'VALLAHİ, BEN, ASLA YAHUDÎ OLMAM
'VALLAHİ, BEN, ASLA YAHUDÎ OLMAM!' DEDİĞİMİ, SİZİN DE BUNA KARŞILIK, 'DİNİMİZE GİRMEKTEN SENİ ALIKOYAN ŞEY NEDİR? YAHUDÎ DİNİNDEN BAŞKA DİN YOKTUR. SENİN ARADIĞIN, İSTEDİĞİN, DUYUP İŞİTTİĞİN HANİF DİNİNİN AYNISIDIR O!.. SİZE GELECEK OLAN PEYGAMBER, HEM ŞERİAT SAHİBİDİR, HEM SAVAŞÇIDIR. GÖZLERİNDE BİRAZ KIRMIZILIK VARDIR. KENDİSİ YEMEN TARAFINDAN GELECEK, DEVEYE BİNECEK, İHRAMA (PELERİNE) BÜRÜNECEK, AZ ETLİ KEMİĞE KANAAT EDECEK, KILICI BOYNUNDA ASILI BULUNACAK, KONUŞTUĞU ZAMAN HİKMETLİ KONUŞACAKTIR.' DEMEMİŞ MİYDİNİZ?"

34 BENÎ NADİR YAHUDİLERİ, "EVET, BİZ BUNLARI SANA SÖYLEMİŞTİK
BENÎ NADİR YAHUDİLERİ, "EVET, BİZ BUNLARI SANA SÖYLEMİŞTİK. AMA GELECEĞİNİ SANA HABER VERDİĞİMİZ PEYGAMBER BU DEĞİLDİR!" DİYE KARŞILIK VERDİLER. DAHA SONRA MUHAMMED B. MESLEME, ONLARA PEYGAMBER EFENDİMİZİN EMRİNİ BİLDİRDİ.

35 NADİR OĞULLARI YAHUDİLERİ, GİRİŞTİKLERİ SUİKAST TEŞEBBÜSÜNÜN KENDİLERİNE PAHALIYA MÂL OLDUĞUNU ANLAMIŞLARDI, AMA ARTIK İŞ İŞTEN GEÇMİŞTİ. VERİLEN EMİR DOĞRULTUSUNDA HAREKET ETMEKTEN BAŞKA GÖRÜNEN BİR BAŞKA YOL DA YOKTU. MUHAMMED B. MESLEME'YE, "GÖÇ EDERİZ." DİYEREK HAZIRLIĞA BAŞLADILAR.

36 BU SIRADA BAŞMÜNÂFIK ABDULLAH B. ÜBEY'DEN KENDİLERİNE BİR HABER GELDİ
BU SIRADA BAŞMÜNÂFIK ABDULLAH B. ÜBEY'DEN KENDİLERİNE BİR HABER GELDİ. HABERDE ŞÖYLE DENİLİYORDU: "SAKIN MALLARINIZI VE YURDUNUZU BIRAKIP GİTMEYİNİZ! KALENİZDE OTURUNUZ. GEREK KAVMİMDEN VE GEREKSE ŞÂİR ARAPLARDAN İKİ BİN KİŞİYİ YARDIMINIZA GÖNDERECEĞİM. SON NEFESLERİNE KADAR SAFLARINIZDA ÇARPIŞACAKLARDIR. AYRICA BENÎ KURAYZA YAHUDİLERİ DE SİZE YARDIM EDECEKLERDİR!"

37 MÜNAFIKLARIN REİSİ ABDULLAH B
MÜNAFIKLARIN REİSİ ABDULLAH B. ÜBEYY'İN GİZLİCE GÖNDERDİĞİ BU HABER ÜZERİNE, NADİR OĞULLARI GÖÇ FİKRİNDEN VAZGEÇTİLER,PEYGAMBER EFENDİMİZE DE, "BİZ YURDUMUZDAN ÇIKIP GİTMEYECEĞİZ! ELİNDEN GELENİ YAP!" DİYE ADAMLARIYLA HABER GÖNDERDİLER.

38 BENÎ NADİR YAHUDÎLERİNİ BÖYLESİNE TEHLİKELİ BİR MACERAYA SÜRÜKLEYENLERİN BAŞINDA HUYEY B. AHTAB GELİYORDU. BU ADAM, KAVMİNE TESELLÎ BABINDA ŞÖYLE DİYORDU:

39 "PEK ÇOK MAL YIĞDIKTAN SONRA KALEMİZE GİRER, BÜYÜK KAPI VE SOKAKLARI TUTARIZ. KALEMİZE TAŞ TAŞIRIZ. BİR YIL YETECEK YİYECEĞİMİZ DE VAR. KALEMİZDEKİ SUYUMUZ DA KESİLECEK DEĞİL!"

40 HİCRET'İN 4. SENESİ REBİÜLEVVEL AYI İDİ.
RESÛLİ EKREM EFENDİMİZ, MEDİNE'DE YERİNE ABDULLAH İBNİ ÜMMÎ MEKTUM'U BIRAKIP NADİR OĞULLAN YURDUNA DOĞRU HAREKET ETTİ. SANCAĞI HZ. ALİ TAŞIYORDU.

41 RESÛLİ EKREM EFENDİMİZ, İKİNDİ NAMAZINI NADİR OĞULLARININ BAĞ VE BAHÇELERİ ARASINDA KILDI. ONLARI MUHASARA ALTINA ALDI. NADİR OĞULLARI, KUVVETLİ KALELERİNE SIĞINMIŞLARDI. PEYGAMBER EFENDİMİZ, ONLARA EMRİNİ BİR KERE DAHA TEKRARLADI: "MEDİNE'DEN ÇIKIP GİDİNİZ!"

42 BENÎ NADİR, BU TEKLİFİ KABULE YANAŞMADI
BENÎ NADİR, BU TEKLİFİ KABULE YANAŞMADI. "ÖLÜM, BİZE, SENİN TEKLİF ETTİĞİN ŞEYDEN DAHA KOLAYDIR. ÖLÜMÜ GÖZE ALIR, TEKLİFİNİ KABUL ETMEYİZ!" DİYEREK ÂDETA MEYDAN OKUDULAR.

43 ARTIK ONLARLA ÇARPIŞMAKTAN BAŞKA BİR YOL KALMAMIŞTI
ARTIK ONLARLA ÇARPIŞMAKTAN BAŞKA BİR YOL KALMAMIŞTI. FAKAT, KUVVETLİ KALELERİNE SIĞINDIKLARINDAN VE BU KALELERDEN ÇIKIP ÇARPIŞMAYI GÖZE ALAMADIKLARINDAN ÇARPIŞMANIN BİR HAYLİ GÜÇ OLACAĞI MUHAKKAKTI. BU SEBEPLE, RESÛLİ KİBRİYA EFENDİMİZ, ÇARPIŞMAYI UYGUN GÖRMEDİ; ALLAH'IN İZNİYLE, BİR HARB PLÂNI TATBİK ETTİ.

44 EN YAKIN YAHUDÎ EV VE KALELERİNİ YIKMA, HURMA AĞAÇLARINI YAKIP KESME EMRİNİ VERDİ. BU HAREKET, DÜŞMANIN KALEDEN DIŞARI ÇIKIP ÇARPIŞMASINI TEMİN GAYESİYLE YAPILIYORDU. EVLERİNİN YIKILDIĞINI, HURMA AĞAÇLARININ KESİLİP YAKILDIĞINI GÖREN YAHUDİLER,

45 "YÂ MUHAMMED!.. SEN BOZGUNCULUĞU, BOZUP DAĞITMAYI YASAKLAR VE BUNU YAPANLARI AYIPLARDIN; ŞİMDİ NE DİYE YAŞ HURMA AĞAÇLARINI KESTİRİYOR VE YAKTIRIYORSUN?" DİYE BAĞRIŞTILAR.

46 ÖMÜR DAKİKALARINI BOZGUNCULUKLA GEÇİRENLER, ŞİMDİ AĞAÇ KESMENİN BOZGUNCULUK OLACAĞINDAN BAHSEDİYORLARDI! BU BAĞRIŞMALARI BİRTAKIM MÜSLÜMANLARI DA TEREDDÜDE SEVKETTİ. BUNUN ÜZERİNE İNEN ÂYETİ KERÎME, MESELEYİ AÇIKLIĞA KAVUŞTURDU:

47 "SİZLER, HERHANGİ HURMA AĞACINI KESTİNİZ YAHUT KÖKLERİ ÜZERİNDE DİKİLİ BIRAKTINIZSA, BU HAREKETİNİZ (FESAD İÇİN DEĞİL) HEP ALLAH'IN İZNİYLEDİR VE FÂSIKLARI PERİŞAN ETMEK İÇİNDİR." (HAŞR-5)

48 BU ÂYET NAZİL OLMASIYLA, MÜSLÜMANLARIN TEREDDÜT VE ENDİŞELERİ ZAİL OLDU.
BU HÂDİSEYE VE BU ÂYETİ KERÎMEYE DAYANARAK, HARB İCABI HER ÇEŞİT YAŞ AĞACIN YAKILIP KESİLMESİNİN MUBAH OLDUĞU, ÂLİMLER TARAFINDAN BELİRTİLMİŞTİR.

49 BU ESNADA BAŞTA BAŞMÜNÂFIK ABDULLAH B
BU ESNADA BAŞTA BAŞMÜNÂFIK ABDULLAH B. ÜBEY OLMAK ÜZERE BİRÇOK MÜNAFIK, BENÎ NADİR YAHUDÎLERİNE, "EĞER MÜSLÜMANLARA KARŞI DİRENİR VE KARŞI KOYARSANIZ, BİZ SİZİ ONLARA TESLİM ETMEYİZ. SİZ ÇARPIŞIRSANIZ, BİZ DE SİZİNLE BİRLİKTE ÇARPIŞIRIZ. SİZ YURDUNUZDAN ÇIKARILIRSANIZ, BİZ DE SİZİNLE BİRLİKTE ÇIKIP GİDECEĞİZ." DİYE HABER GÖNDERDİLER.

50 BENÎ NADİR YAHUDİLERİ, MÜNAFIKLARIN BU SÖZLERİNE KANDILAR
BENÎ NADİR YAHUDİLERİ, MÜNAFIKLARIN BU SÖZLERİNE KANDILAR. BİR MÜDDET DAHA DİRENDİLER. KUR 'ÂN 'İN AÇIKLAMASI İŞLERİ GÜÇLERİ FİTNE VE FESAD OLAN MÜNAFIKLARIN BU HAREKETLERİ, KUR'ÂNI KERÎM'DE (HAŞR-11,12) ŞÖYLE AÇIKLANMIŞTIR:

51 "EHLİ KİTAP'TAN O KÜFREDEN KARDEŞLERİNE, 'ANDOLSUN, EĞER SİZ YURTLARINIZDAN ÇIKARILIRSANIZ, BİZ DE MUHAKKAK SİZİNLE BERABER ÇIKARIZ. SİZİN ALEYHİNİZDE HİÇBİR KİMSEYE HİÇBİR ZAMAN İTAAT ETMEYİNİZ. EĞER SİZİNLE HARB EDİLİRSE, MUHAKKAK VE MUHAKKAK BİZ, SİZE YARDIM EDERİZ.' DİYEN O MÜNAFIKLARI GÖRMEDİN Mİ? HALBUKİ, ALLAH ŞEHÂDET EDER Kİ, ONLAR HAKİKATEN VE KAT'İYYEN YALANCIDIRLAR!

52 "ANDOLSUN Kİ, ONLAR ÇIKARILACAK OLURLARSA (BU MÜNAFIKLAR) ONLARLA BERABER ÇIKMAZLAR. EĞER ONLAR MUHAREBEYE TUTULURSA, BUNLAR ONLARA YARDIM DA ETMEZLER. FARAZA YARDIM ETSELER BİLE, MÜ'MİNLER KARŞISINDA DCİYANAMAYARAK ARKALARINA DÖNÜP KAÇARLAR; SONRA DA KENDİLERİ HİÇBİR YERDEN YARDIM GÖREMEZLER."

53 MUHASSARIN 15. GÜNÜYDÜ. ABDULLAH B. ÜBEYY VE DİĞERLERİNİN KENDİLERİNE VA'DETTİKLERİ YARDIMLARIN GELMEDİĞİNİ GÖREN BENÎ NADİR YAHUDİLERİ, TESLİM OLMAYI KABUL EDİP EMAN DİLEDİLER.

54 PEYGAMBER EFENDİMİZ, KENDİLERİNE EMAN VERDİ VE HİÇBİRİSİNİN CANINA DOKUNMADI; SİLÂHLARINDAN BAŞKA, MALLARINDAN DEVELERİNE YÜKLEYEBİLDİKLERİ KADAR EŞYA ALARAK ÇIKIP GİTMELERİNE MÜSAADE BUYURDU.

55 BU MÜSAADE ÜZERİNE 600 DEVEYE YÜKLEYEBİLDİKLERİ KADAR MAL VE EŞYA YÜKLEDİLER. MEDİNE'DEN AYRILACAKLARI SIRADA, SAĞLAM KALMIŞ OLAN EVLERİNİ, MÜSLÜMANLAR OTURMASIN DİYE KENDİ ELLERİYLE YIKTILAR. BAŞLARINA GELEN BU HÂDİSEDEN DOLAYI GÜYA ÜZÜLMEDİKLERİNİ GÖSTERMEK İÇİN, KADINLAR EN KIYMETLİ ELBİSELERİNİ GİYİNMİŞLER, ZİYNETLERİNİ TAKINMIŞLARDI. DEFLER, DÜDÜKLER ÇALARAK MEDİNE'Yİ TERKETTİLER. BİR KISMI ŞAM, BİR KISMI HAYBER, DİĞER BİR KISMI İSE YEMEN TARAFINA GİTTİ.

56 BENÎ NADİR YAHUDİLERİ, GERİDE BİRÇOK HURMALIK, EKİN, AKAR İLE DAVAR, SIĞIR VE AT GİBİ BİRÇOK HAYVAN BIRAKTILAR. AYRICA ARKALARINDA 50 ADET ZIRH, 50 ADET MİĞFER, 340 KADAR DA KILIÇ KALDI.

57 BU GANİMET ÇARPIŞMASIZ, AT VE DEVE KOŞTURMAKSIZIN ELDE EDİLMİŞLERDİ
BU GANİMET ÇARPIŞMASIZ, AT VE DEVE KOŞTURMAKSIZIN ELDE EDİLMİŞLERDİ. BU MALLARA "FEY" DENİLMİŞTİR. FEY, ALLAH'IN, DİN DÜŞMANLARINDAN—GALEBEYLE DEĞİL, BELKİ SÜRGÜN YAHUT CİZYE ÜZERİNE SULH OLMAK SURETİYLE—PEYGAMBER EFENDİMİZE TAHSİS BUYURDUĞU MALDIR. PEYGAMBER EFENDİMİZ, BU MALI DİLEDİĞİ YERLERE SARFETMEKTE HÜRDÜ.

58 KUR'ÂNI KERÎM'DE BU HUSUS ŞÖYLE AÇIKLANIR:
"ALLAH'IN ONLARIN MALLARINDAN PEYGAMBERİNE VERDİĞİ FEYE GELİNCE... SİZ BUNUN ÜZERİNE NE ATA, NE DEVEYE BİNİP KOŞMADINIZ. FAKAT, ALLAH, PEYGAMBERLERİNİ DİLEDİĞİ KİMSEYE MUSALLAT EDER. ALLAH, HER ŞEYE HAKKIYLA KADİRDİR." (HAŞR-9)

59 MEDİNE'NİN YERLİLERİ OLAN ENSÂR, MUHACİRLERİN GEÇİMLERİNİ ÜZERLERİNE ALMIŞTI, ONLARI KENDİ MALLARINA ORTAK ETMİŞTİ. BU SEBEPLE, MUHACİRLERİN İDARELERİ ONLARIN OMUZUNDA BİR YÜK SAYILIYORDU.

60 RESÛLİ KİBRİYA EFENDİMİZ, BU GANİMET MALLARINI YALNIZ MUHACİRLER ARASINDA BÖLÜŞTÜREREK ENSÂRI KİRAM'İN BU YÜKÜNÜ HAFİFLETMEK İSTEDİ. BUNUN İÇİN ONLARI ÇAĞIRDI VE, "İSTERSENİZ BENÎ NADİR YAHUDİLERİNİN MALLARINDAN, ALLAH'IN BANA VERDİĞİ MALLARI, SİZLERLE MUHACİRLER ARASINDA BÖLÜŞTÜREYİM.

61 ESKİDEN OLDUĞU GİBİ MUHACİRLER YİNE EVLERİNİZDE OTURSUNLAR VE MALLARINIZDAN FAYDALANMAKTA DEVAM ETSİNLER. YOK, EĞER İSTERSENİZ, BU MALLARI SÂDECE MUHACİR KARDEŞLERİNİZ ARASINDA BÖLÜŞTÜREYİM. ONLAR DA EVLERİNİZDEN ÇIKSINLAR, MALLARINIZ DA SİZE KALSIN!" DİYEREK TEKLİFTE BULUNDU.

62 MEDİNELİ MÜSLÜMANLAR GÖNÜLDEN, "YÂ RESÛLALLAHL NADİR OĞULLAN MALLARINI MUHACİR KARDEŞLERİMİZ ARASINDA TAKSİM EDİNİZ. ONLAR ŞİMDİYE KADAR OLDUĞU GİBİ EVLERİMİZDE OTURSUNLAR. BİZİM MALLARIMIZDAN DA İSTEDİĞİNİZ KADARINI ALIP ONLARA VERİNİZ!" DEDİLER.

63 O SIRADA HZ. EBÛ BEKİR AYAĞA KALKTI; ENSÂR KARDEŞLERİNE TEŞEKKÜR ETTİKTEN SONRA, "ALLAH, SİZİ HAYIRLA MÜKAFATLANDIRSIN. VALLAHİ, BİZİMLE SİZİN BENZERİNİZ YOKTUR." DİYE KONUŞTU. PEYGAMBER EFENDİMİZ DE, "ALLAH'IM!.. ENSÂR'I VE ENSÂR'IN EVLÂDLARINI KORU, ONLARA MERHAMET ET!" DİYEREK DUA ETTİ.

64 MEDİNELİ MÜSLÜMANLARIN BU ASİL VE CİVANMERT DAVRANIŞI ÜZERİNE, ONLARIN MEDH VE SENASI HAKKINDA ŞU MEALDEKİ HAŞR-9. ÂYETİ KERÎME NAZİL OLDU: "ONLARDAN (MUHACİRLERDEN) ÖNCE (MEDİNE'Yİ) YURT VE ÎMAN EVİ EDİNMİŞ OLAN KİMSELER (ENSÂR), KENDİLERİNE HİCRET EDENLERE SEVGİ BESLERLER. "ONLARA VERİLEN ŞEYLERDEN DOLAYI GÖĞÜSLERİNDE BİR İHTİYAÇ MEYLİ BULMAZLAR. KENDİLERİNDE FAKR VE İHTİYAÇ OLSA BİLE (ONLARI) ÖZ CANLARINDAN DAHA ÜSTÜN TUTARLAR.

65 KİM NEFSİNİN (MALA OLAN) BU HASLETE "İSÂR" DERLER
KİM NEFSİNİN (MALA OLAN) BU HASLETE "İSÂR" DERLER. "KİŞİNİN KENDİSİ MUHTAÇ İKEN, DİĞER KARDEŞİNİN İHTİYACINI ÖNDE GÖREREK YARDIMINA KOŞMASI" DEMEKTİR. DİĞER BİR İFADEYLE, "KİŞİNİN, DİN KARDEŞİNİ KENDİ NEFSİNE, ŞEREFTE, MAKAMDA, TEVECCÜHTE, HATTÂ MADDÎ MENFAAT GİBİ NEFSİN HOŞUNA GİDEN ŞEYLERDE TERCİH ETMESİDİR." İSLÂM TARİHİ, İSÂR HASLETİNİN ŞAHESER MİSALLERİYLE DOLUDUR.HIRSINDAN VE CİMRİLİĞİNDEN KORUNURSA, İŞTE MURADLARINA ERENLER ONLARIN TÂ KENDİLERİDİR."

66 BUNUN ÜZERİNE, PEYGAMBER EFENDİMİZ DE, NADİR OĞULLARINDAN KALAN GANİMET MALLARINI, CENÂBI HAKK'IN DA ÂYETİ KERÎMESİNDE TAVSİYE BUYURDUĞU GİBİ," YALNIZ MUHACİRLERE TAKSİM ETTİ. BU SURETLE ONLARI ENSÂR'IN YARDIMINA İHTİYAÇ DUYMAYACAK HÂLE GETİRDİ. PEYGAMBER EFENDİMİZ, MUHACİRLERİN HÂRİCİNDE, ENSÂR'DAN EBÛ DÜCÂNE İLE SÜHEYL B. HÜNEYF E DE (R.A.), ÇOK FAZLA FAKİR OLDUKLARINDAN DOLAYI BAZI ŞEYLER VERDİ.

67 SONUÇ: 1) GANİMET TAKSİMİYLE MANEVİ MENFAATIN ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLIYORUZ.. 2) KARDEŞLİĞİN FEDAKARLIK OLDUĞUNU ÖĞRENDİK..

68 3) MÜNAFIKLARIN KAREKTERİSTİK ÖZELLİĞİNİ ÖĞRENDİK…
4) MUHAHASARA SÜRESİNCE(15 GÜN) SABRETMENİN GÜÇLENDİRDİĞİNİ ÖĞRENİYORUZ..

69 5) HZ. RESULULLAH (S.A.V.)’İN VERDİKLERİ SÖZLERİ TUTMAYAN, ANLAŞMALARA İHANET EDEN VE HER FIRSATTA GEREK MÜSLÜMANLAR ARASINDA GEREKSE DE BAŞKA TOPLULUKLAR İLE MÜSLÜMANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİLERDE FİTNE ÇIKARMAYA ÇALIŞAN, HAKARET KAMPANYALARI BAŞLATAN VE NİHAYET DE RESULULLAH’IN VE DİĞER MÜSLÜMANLARIN HAYATINA KASTEDEN İSLAM DÜŞMANLARINA ACIMADIĞINI VE BU OLUMSUZ PRATİKLERİN DEVAM ETMESİ DURUMUNDA DA GEREKİRSE SÜRGÜN UYGULAMASINA BAŞVURDUĞUNU BENİ NADİR YAHUDİLERİ ÖRNEĞİNDE GÖRDÜK..

70 NADİROĞULLARI Kİ, MEDİNE CİVARINDA,
YAŞAYAN BİR YAHUDİ KAVMİYDİ O ZAMANDA. HİCRİ DÖRDÜNCÜ YILDA, BU ALÇAK YAHUDİLER, RESUL'E BİR SUİKAST YAPMAYA YELTENDİLER. HALBUKİ RESULULLAH, BU YAHUDİLER İLE, BİR SALDIRMAZLIK AKDİ YAPMIŞ İDİ VAKTİYLE. CİBRİL ALEYHİSSELAM, BUNUN İLE BERABER, GELİP BU TEŞEBBÜSÜ, RESUL'E VERDİ HABER. O SERVER ÖĞRENİNCE, HEMEN BİR TEDBİR ALDI. ONLARIN TEŞEBBÜSÜ, ÇOK ŞÜKÜR AKİM KALDI.

71 LAKİN O ANDLAŞMAYI BOZUNCA YAHUDİLER,
PEYGAMBER EFENDİMİZ, BUNA ÇOK ÜZÜLDÜLER. ESHAP’TAN MUHAMMED BİN MESLEME’YE, O VAKİT, BUYURDU: (NADİROĞLU YAHUDİLERİNE GİT. DE Kİ, HABER GÖNDERDİ SİZE PEYGAMBERİMİZ. BUYURDU Kİ: YURDUMDAN BAŞKA YERE GİDİNİZ. BURADA, HUZUR İLE OTURMAYIP YAN YANA, BİR SUİKAST PLANI KURDUNUZ ZİRA BANA. SİZE, ON GÜNLÜK SÜRE TANIYORUM BU GÜNDEN. İŞBU MÜDDET ZARFINDA, ÇIKIN GİDİN MÜLKÜMDEN

72 ON GÜNDEN SONRA SİZDEN, KİM GÖRÜLÜRSE EĞER,
BOYNU VURULACAKTIR, BUNU BÖYLE BİLELER.) MUHAMMED BİN MESLEME, BU EMRİ BİLDİRİNCE, KORKUDAN, HAZIRLIĞA BAŞLADILAR HEMENCE. LAKİN YAHUDİLERE, MÜNAFIKLARIN BAŞI, ABDULLAH İBNİ ÜBEY DEDİ Kİ BUNA KARŞI: (SAKIN MÜSLÜMANLARDAN ENDİŞE ETMEYİNİZ. YURDUNUZU BIRAKIP, BİR YERE GİTMEYİNİZ. ONLARIN SÖZLERİNDEN KORKUYA KAPILIP DA, HİÇBİR YERE GİTMEYİN O YURDU BIRAKIP DA.

73 SAVAŞ HAZIRLIĞINA BAŞLAYIN HEMENCE SİZ.
BİZ DE VARIZ BURADA, SİZ YALNIZ DEĞİLSİNİZ. YARDIMA GELİYORUZ İKİ BİN KİŞİ İLE. ONLAR, SİZİ O YERDEN KOVAMAZ HİÇ DE BİLE.) ONLAR BU MÜNAFIĞIN, BU SÖZÜNE ALDANIP, BİR YERE GİTMEDİLER, VATANLARINDA KALIP. PEYGAMBER EFENDİMİZ, ALINCA BUNU HABER, YÜRÜDÜ ÜSTLERİNE, ESHABİYLE BERABER. NADİROĞULLARININ YERLERİ, HEMEN HEMEN, DÖRT KİLOMETRE KADAR, UZAKTI MEDİNE’DEN.

74 ALLAH ARSLANI ALİ, SANCAĞI TAŞIYORDU.
BU KALE ÜZERİNE YÜRÜDÜ O GÜN ORDU. O KALEYİ KUŞATIP, MUHASARA ETTİLER. YENİDEN BİR KORKUYA KAPILDI YAHUDİLER. YARDIM DA GELMEYİNCE MÜNAFIKLARDAN HATTA, KAPANA KISILDILAR FARE GİBİ ADETA. YİRMİ GÜNÜN SONUNDA, BUNALDILAR BEGAYET. VE TESLİM BAYRAĞINI ÇEKTİLER EN NİHAYET. BÜTÜN SİLAHLARIYLA, ALTIN, GÜMÜŞLERİNİ, HATTA EŞYA NAMINA MEVCUT HER ŞEYLERİNİ,

75 TAMAMEN MÜMİNLERE BIRAKIP, TERK EDEREK,
KALELERİNDEN ÇIKIP, O YERİ ETTİLER TERK. BİR KISMI ŞAM’A GİTTİ, BİR KISMI DA HAYBER’E. YURTLARI, TAMAMİYLE KALDI HEP MÜMİNLERE.

76

77 Mescidi Aksa'yı ve Kubbetu's-Sahra'yı içine alan haremi şerif.
(El Aksa Camii) Kubbetu's Sahra Mescidi Aksa'yı ve Kubbetu's-Sahra'yı içine alan haremi şerif.

78 Mescid-i Aksa (El Aksa Camii)

79 PEKİ BU PLANIN SEBEBİ VE AMACI NE?
YAHUDİLER BUGÜNKÜ MESCİDİ AKSA'NIN YERİNDE DAHA ÖNCE, SÜLEYMAN HEYKELİ, DİĞER ADIYLA SİYON MABEDİ ADINI VERDİKLERİ BİR MABEDİN BULUNDUĞUNU VE BU MABEDDEN BUGÜN GERİYE KALAN TEK ŞEYİN AĞLAMA DUVARI ADINI VERDİKLERİ DUVAR OLDUĞUNU İLERİ SÜRMEKTEDİRLER. BU YÜZDEN YAHUDİLER MESCİDİ AKSA‘YI YIKARAK DAHA ÖNCE YERİNDE BULUNDUĞUNU İLERİ SÜRDÜKLERİ SİYON MABEDİ'Nİ İNŞA ETMEYİ AMAÇLAMAKTADIRLAR.

80

81

82


"BENİ NADİR YAHUDİLERİ:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları