Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öğrencileri, Prof. Murat Belge'ye "ders" verdi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öğrencileri, Prof. Murat Belge'ye "ders" verdi."— Sunum transkripti:

1 Öğrencileri, Prof. Murat Belge'ye "ders" verdi.

2 GERÇEK GÜNDEM - HABER MERKEZİ /
Bilgi Üniversitesi öğrencileri, AKP'yi kayıtsız - şartsız destekleyen "hocaları" Murat Belge'ye tepki gösterdi. Bugün türban karşıtı eyleme katılan yaklaşık 2 bin öğrenci, Belge'nin yazarı olduğu Radikal Gazetesi'nde AKP'yi destekleyen yazılarından örnekler verdi. Öğrenciler, okulda dağıttıkları mektupta, şu görüşleri dile getirdi:

3 Murat Belge'ye açık mektup

4 Büyük hayallerin bittiği yerde büyük geri adımlar başlıyor.
Küçülen, küçülmesi gerekir diye düşünülen hayaller, dönüyor dolaşıyor, en kirli amaçların ambalaj kağıdı oluyor.

5 Sizin hiç gerçekten büyük hayalleriniz oldu mu, bilemiyoruz
Sizin hiç gerçekten büyük hayalleriniz oldu mu, bilemiyoruz. Ancak bildiğimiz, yıllarca bize varmış gibi gösterdiler. Belki sizin de isteğinizle, belki değil… Belki de, 'bize ne' deyip geçmek gerek… Ancak geçemiyoruz. Söz konusu olan insanlarımızın geleceği, eşitlik ve özgürlük özlemleri olunca, siz de hak vereceksiniz, o kadar kolay geçilmiyor.

6 Sizi bize yıllarca 'solcu' diye, 'aydın' diye bellettiler.
Amfilerde derslerinizi 'ben de sosyalistim' diyerek açtınız, gazetelerde dergilerde 'en radikal', 'en bilgece fetvalarla‘ aklımızı başımızdan aldınız.

7 Sayın Prof, muhterem ‘Aydın',
Ta ki, hayaller bir ampule sığacak denli küçülene kadar… Sayın Prof, muhterem ‘Aydın', Sizi bilmiyoruz ama bizim hayallerimiz ampule sığmıyor. Biz Türkiye'nin aydınlık geleceğini Adalet ve Kalkınma Partisi'nde aramıyoruz. 'Adalet'lerinin ne olduğunu, 'kalkınma'dan ne anladıklarını bilecek yaştayız. Milyonlarca yaşıtımız işsiz gezerken, milyonlarca insanımız insanca yaşam sınırının altında yaşamaya çalışırken AKP'ciliğinizin ne anlama geldiğini de anlayabilecek kadar yetiştik.

8 Sizi bilmiyoruz ama bizim özgürlük anlayışımız örtülere, peçelere sığmıyor.
O peçelerin, örtülerin milyonlarca yaşıtımıza ne tür baskılarla taktırıldığını görüyor, yaşıyoruz. Ülkemizde kadınlarımız için başı açık sokakta gezmenin saldırı sebebi sayıldığı yerler olduğunu bilecek kadar Türkiye'de yaşıyoruz.

9 Özgürlüğü, Sivas Katliamı'nın kadrolarından beklemeyecek kadar akıl sağlığı yerinde insanlarız.
Devlet bütçesinden Diyanet İşleri Başkanlığı'na ayrılan payın 8 bakanlığın bütçesine denk olduğu bir ülkede özgürlük deyince bir kere daha düşünmek gerektiğini de biliyoruz. Bizim özgürlüğümüz bulutların üstünde gezinmiyor, ayakları yere basıyor, toprağa, bu topraklara…

10 Sizi bilmiyoruz ama bizim eğitim anlayışımız cüzdana sığmıyor
Sizi bilmiyoruz ama bizim eğitim anlayışımız cüzdana sığmıyor. Eğitimi, bir meta olarak değil hak olarak görüyoruz. Siz radikalliğiniz gereği, eğitim paralı olsun deyince, biz bunu milyonlarca yoksul kardeşimizin suratına vurulmuş bir tokat sayıyoruz. Halkımızın arkasında Avrupa'dan fonlar, Soros'tan enstitüler durmuyor, biliyoruz. Hala 'akrep gibiyiz' belki ama 'derya içre olup deryayı bilmeyen balık' olmamaya gayret ediyoruz.

11 Sizi bilmiyoruz ama bizim düşlediğimiz Türkiye, Avrupa Birliği'nin 'parlak' yıldızları içine sığmıyor, sığamıyor. Avrupa Birliği'nin Avrupa halklarının birliği ve kardeşliği ile ya da demokrasi ve insan hakları ile zerre ilgisi olmadığını biliyoruz.

12 Türkiye'nin IMF anlaşmaları;
Değil mi ki, Türkiye'nin IMF anlaşmaları; ABD'nin Ortadoğu müdahaleleri; Yugoslavya'nın bölünmesi; Küba karşıtlığı; ırkçılık ve bilumum gericilik Avrupa Birliği'nin sicilinde yazar, biz bu birliğe patron birliği demeyi tercih ediyoruz. Bunca rezilliği "solcuyum-sosyalistim" diyerek pazarlayanlara ne deneceğini de sizin takdirinize bırakıyoruz.

13 Sizi bilmiyoruz ama biz ülkemize ve insanlarımıza güveniyoruz
Sizi bilmiyoruz ama biz ülkemize ve insanlarımıza güveniyoruz. Memleket sevgimizin temelini ona duyduğumuz güven, vereceğimiz emek oluşturuyor. Yurtseverlik ile şovenlik, arasındaki farkları bilecek yaştayız. Yemek ve gezi kitaplarınız sizin olsun, bizim kalbimiz Fransa'daki yoksullarla, Afrika'daki açlarla, Irak'ta, Yugoslavya'da, Filistin'de evleri başlarına yıkılan insanlarla birlikte atıyor.

14 Eşitlik ve özgürlük için; gericiliğe ve emperyalizme,
O insanlarla birlikte aynı düşmana, emperyalizme karşı tek yürek olduğumuzu biz çok iyi biliyoruz. Sizin Recep Tayyip Erdoğan ile türban, Avrupa Birliği, paralı eğitim konularındaki gönüldaşlığınız, "beraber yürüdüğünüz o yollar, beraber ıslandığınız yağmurlar…" bize çok manidar geliyor. Sizi bilmiyoruz ama biz eşitliği ve özgürlüğü arıyoruz. Eşitlik ve özgürlük için; gericiliğe ve emperyalizme, AKP'ye ve AKP'cilere karşı mücadele ediyoruz. İstanbul Bilgi Üniversiteli Öğrenciler


"Öğrencileri, Prof. Murat Belge'ye "ders" verdi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları