Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

II.Dönem I.Performans Ödevi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "II.Dönem I.Performans Ödevi"— Sunum transkripti:

1 II.Dönem I.Performans Ödevi
DERS:TÜRKÇE Yavuz KELEBEK ÖĞRETMEN:Şükrü ŞİMŞEK

2 SÖZCÜKTE ANLAM 1. Aşağıdaki altı çizili sözcüklerden hangisi soyut değildir? A) En başta umudu olmayan adam şiir yazamaz. B) Edebiyat öncelikle büyük bir özveri gerektirir. C) İnce bir ruh kadar bilgi de lazımdır yazar için. D) Müzisyen için ses neyse ressam için de ışık odur.

3 Cevap: D’dir.

4 2.Aşağıdaki cümlelerden hangisinde yansıma sözcük kullanılmamıştır?
A) Hüp diye bir ses çıkarırdı çay içerken. B) Odadan bir zırıltı duyuluyordu tüm gün. C) Kuşlar ötüyor pencerenin kenarında. D) Hırgürleri çok olan kalabalık bir aileydi.

5 Cevap:C’dir.

6 3.Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözcük nicel anlamda kullanılmamıştır?
A) Ilık bir duş alırsan kendine gelirsin;ama yine de bazı şeyleri oluruna bırakmayı öğrenmelisin. B) Sıcak bir yaz gününde nerede tatil yapılacağını iyi bilirim ben de C) Geniş düşünürsen hoşgörünün insan için vazgeçilmez olduğunu anlarsın. D) Meksikalıların “Tüm gün dinlendikten  sonra bir de uyumak ne güzel!”sözü sana ne anlatıyor?

7 Cevap:C’dir.

8 4)Aşağıdakilerden hangisinde “doktor” sözcüğü özel anlamda kullanılmıştır?
A)Doktor, insan sağlığını her şeyden önemli gören kişidir. B)Doktor, hastasına güven vermeyi her zaman başarmalıdır. C)Doktor, hafta sonuna kadar hastanede kalacağını söyledi. D)Doktor, yeri geldiğinde soğukkanlı olmayı bilmelidir.

9 Cevap:C’dir.

10 5.Aşağıdakilerden hangisinde hem gerçek hem mecaz anlamlı bir sözcük öbeği kullanılmıştır?
A)Unutmayın! Hayalinizdeki dağa tırmanmak sizin elinizde. B)Atlet, maratonun sonlarına doğru yoruldu ve yarışı bıraktı. C)Tuval üzerine yaptığı yağlı boyayla resimleri satışa çıkardı. D)Giydiği geniş gömleklerle kamburunu örtmeye çalışıyordu.

11 Cevap:A’dır.

12 6.Aşağıdaki cümlelerde altı çizili sözcüklerde hangisinde özelden genele doğru gidilmiştir?
A)Birçok sanat yapıtı vardır,deneme de bunlardan biridir. B)Tüm sanatçılar gibi o da ölümsüzlüğü yenme telaşında bir yazardı. C)Savaşlar zordur, Kurtuluş Savaşı da zor bir savaştı. D)Gül, sevgiliye verilebilecek en güzel çiçektir

13 Cevap:D’dir.

14 7.Aşağıdaki altı çizili sözcüklerden hangisi nicel bir anlam taşımaktadır?
A) Uzun bir yol vardı daha önümüzde, diyor şoför. B) Maçları stadyumdan takip eden taraftar sayısında da bir artış söz konusu. C) Kim ne derse desin güzel maçlara gebe şampiyonluktaki kıyasıya çekişme. D) Takımlar taraftarlarıyla, futbolcularıyla, teknik ekipleriyle bir bütün olmuş.

15 Cevap.A’dır.

16 8.Aşağıdakilerden hangisinde yansımadan türemiş bir eylem vardır?
A)Kuzular, baharın güzelliğine eşlik etmek için meliyordu. B)Yukarı kattakilerin gümbürtüleri de bir gün olsun bitmez ki. C) Fısıldaşmayı bıraksalar hiç de yanlış anlaşılamayacaktık. D)Şırıltısını duyuyor musun, kavaklar arasından akan suyun.

17 Cevap.A’dır.

18 9.Aşağıdakilerin cümlelerden hangisinde birbirine karşıt iki sözcük kullanılmamıştır?
A)Ağır gitmeyi bıraksan da artık biraz hızlansan diyorum. B)Biriktirdiğim bozuk paralarla bisikletimi tamir ettirdim. C)Fiyatlardaki artış satışlardaki azalışı beraberinde getirdi. D)Az yemek çok yemekten her zaman daha sağlıklıdır.

19 Cevap.B’dir.

20 10.Aşağıdaki cümlelerden hangisinde somutluma yoktur?
A)  Yalnızlığın girdabına insan bir kez kapılagörsün,  bir daha çıkamaz içinden. B)  Bahçedeki binlerce çiçeğin birdenbire ve rengârenk açmasıdır sevmek. C)  Eksikliğini çok hissediyorum, ayrıldığımızda bir kolumda onunla gitti. D)  Yalnızca yaşamak için mi beklenir güzel günler , beklemek de güzel.

21 Cevap:D’dir.

22 11.Aşağıdaki cümlelerdeki altı çizili sözcüklerden hangisinin sesteşi yoktur?
A) Köyden kente göç, Türk romanın da sıkça işlenmiş bir konudur. B) Yeni Türk lirasının en büyük banknotu yüz lira olarak basılmış. C) Emeklilik için erken bir yaş değil mi otuz beş yaş? D) Kır saçlı bir adam duruyordu ıssız bir gölgede.

23 Cevap:A’dır.

24 12.Aşağıdakilerden hangisinde dolaylama yoktur?
A) Yerleri gökleri yaratan için insanlara bu kadar da eziyet etmeyin. B) Beyaz perdeyi yıpranmadan yıkansın diye çamaşırhaneye verdim. C) Dostları ve sevenleri tahta ata bindirip ölümsüzlüğe uğurladı onu. D)Beyaz gömlekliler, hastane çıkışında beraberce yemeğe gittiler

25 Cevap:B’dir.

26 13.Aşağıdakilerden hangisinde altı çizili sözcük gerçek (temel) anlamda kullanılmamıştır?
A) Üç yıldır, özel bir üniversitede Türk Dili dersini okutuyor. B) Yerdeki cam parçaları topuğunun kanamasına sebep oldu. C)Etrafımı çevreleyen her şey bana onu hatırlatmaya yetiyor. D) İdarenin verdiği cezaya  üç gün içinde itiraz etme hakkı var.

27 Cevap.A’dır.

28 14. “Kuyruk” sözcüğü aşağıdakilerin hangisinde yan anlamda kullanılmıştır?
A) Patron ne düşünürse düşünsün, kimsenin kuyruğu olamam ben. B) Ucuz ekmek kuyruklarının gün geçtikçe uzadığını görmek ne acı. C) Boğazına çok düşkündür kedimiz, acıkınca hemen kuyruğunu sallar. D) Kuyruğu kurduğumuz kapana kısılmış orda öylece duruyor.

29 Cevap:B’dir.

30 15.Aşağıdakilerin hangisinde “daha”sözcüğü ötekilerden farklı bir anlamda kullanılmıştır?
A) Daha ne istiyorsun, kullanılmamış bir gök sunuyorum sana. B) Şiir biter mi hiç, yan yana gelmemiş sözcükler varken daha. C) İngiliz edebiyatına daha çok da Fransız edebiyatına ilgiliyim. D) Irmaklar daha güzel olsun isterim kuşlar daha güzel uçsu.

31 Cevap:B’dir.

32 16. Aşağıdakilerin hangisinde abartma yoktur?
A) Sesini duymasam birden çölleşirdi dünyam. B) Sizin için tuttum beş gül getirdim, sevgili! C) Sevdamın ateşi güneşi bile yakar, kül eder. D) Susunca dağlar yarılır, ırmaklar kururdu.

33 Cevap.B’dir.

34 17. Aşağıdakilerden hangisinde “beyin” sözcüğü “öyle göründüğüne bakma sen, bu fabrikanın beyni odur” cümlesindeki kullanma anlamca en yakındır? A) Beynin işleyişi bugün bile tamamıyla anlaşılabilmiş. B) Beyninizin çok küçük bir bölümünü kullanabiliyormuşuz. C) Yazıya başlamadan önce  bir beyin fırtınası yapalım mı? D) Beyin takımını oluşturmakta gecikirsek işi yürütemeyiz

35 Cevap.D’dir.

36 18.’’Kopmak’’sözcüğü aşağıdakilerden hangisinde ‘’herhangi bir yerinden ikiye ayrılmak’’ anlamıyla kullanılmıştır? A) Ağacın dalı fırtınadan kopmuş. B) Halat koptuğu için otobüsü çamurdan çıkaramadık. C) Ceketimin kol düğmeleri kopmak üzerre. D) Öğretmen çıkınca sınıftan bir gürültü koptu.

37 Cevap: B’dir.

38 19.Aşağıdakilerden cümlelerin hangisinde eş anlamlı sözcükler bir arada kullanılmıştır?
A) Arkadaşı dürüst ve kültürlü birine benziyordu B) Sıcak ve güneşli bir günde buraya geldi. C) Gece ve gündüz durmadan çalışıyor. D) Yazar her türlü eleştiri ve tenkide açık olmalı

39 Cevap:D’ dir

40 20.Kendisine verilen görevleri büyük bir özveriyle yerine getiriyordu.
Altı çizili sözcüğün bu cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisinde vardır? A) Babasıyla yurt dışına gitmeyi çok istiyordu B) Arkadaşımdan daha başarılı olmak için çok çalışıyordum. C) Gayret gösterilmeden yapılan işlerin sonu hüsrandır. D) Sınavı kazanmak için biraz fedakarlık göstermelisin.

41 Cevap: D’dir.

42 21.’’Yeni’’ sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde ‘’az önce’’ anlamındadır?
A) Yeni sınıfımız gördünüz mü. B) Yeni elbisen sana çok yakışmış. C) Arkadaşım buradan yeni ayrılmış. D) Yeni eğitim-öğretim yılı hayırlı olsun.

43 Cevap: C’dir.

44 22. 1.Ocaktaki süt taşınca odaya güzel bir koku yayıldı.
2.İlkbaharda ovanın ortasından geçen çay taşar. 3.Göbeği elbisesinden taşmıştı. 4.Meydan mahallenin gençleriyle dolup taşmıştı. ‘’Taşmak’’sözcüğü yukarıdaki cümlelerde kaç değişik anlamda kullanılmıştır? A) B) C) D)4

45 Cevap: D’dir.

46 23.’’Ayrıntı-detay’’sözcükleri arasındaki anlam ilişkisinin benzeri aşağıdakilerden hangisinde vardır? A)Mevsim-yıl B)Akıl-beyin C)Azim-hırs D)Doğa-tabiat

47 Cevap:D’dir.

48 24. 1.Seninle akşam üzeri kıyı boyunca yürüyebiliriz.
2.Çalışmalarımızın meyvesini yakında alacağız. 3.Babam annemin yaptığı yemeklere bayılır. 4.Çok acıktığı için yemeğini iştahla yedi. Yukarıdaki cümlelerin hangilerinde altı çizili sözcükler mecaz anlamıyla kullanılmıştır? A) 2 ve B) 1 ve 2 c) 3 ve D) 1 ve 3

49 Cevap: D’dir.

50 25.Aşağıdakilerden hangisinde ‘’atmak’’ sözcüğünün anlamı ve kullanımı birbirine uymamaktadır?
ANLAM KULLANIM A)Fırlatmak Elindeki taşı hızla denize attı B)Ertelemek Toplantıyı ileri bir tarihine attılar C)Çıkarmak Sıcak basınca üzerindeki kazağı attı. D)Koymak Bir araba bulup bu eşyalarıeve atalım.

51 Cevap: A’dır.

52 26.Aşağıdaki cümlelerin hangisi somut bir sözcük anlam genişlemesi ile soyut anlam kazanmıştır?
A) Çiçek sevgi ile büyür. B) Bu işte onun parmağı olmalı. C) Zavallının üzerinde hiçbir şey yoktu. D) Heyecandan elleri titremeye başladı.

53 Cevap:D’dir.

54 27.Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zıt anlamlı sözcükler bir arada kullanılmıştır?
A) Birazdan gelirim dedi ama hala gelmedi. B) İçi dışı bir insanları çok severim. C) Biraz yürüdükten sonra dinlenmek için durduk. D) Hava erken kararıyor, acele edinde çıkalım.

55 Cevap: B’dir.

56 28.Aşağıdakilerin hangisinde sözcükler arasındaki anlam ilişkisi diğerlerinden farklıdır?
A) Yoksul - fakir B) Yapıt - eser C) Ülke - vatan D) Hayat - yaşam

57 Cevap: C’ dir.

58 29.Eriyorum içimde Elveda her ümide Gurbet benliğimi Bitirdi bir içimde Dizelerdeki altı çizili sözcükler için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir? A) Eş sesli B) Eş anlamlı C) Yakın anlamlı D) İkileme

59 Cevap: A’dır.

60 30.Aşağıdaki sözcüklerin hangisinin eş anlamlısı yoktur?
A) Hava B) Rüya C) Kalp D) Şahıs

61 Cevap: A’dır.


"II.Dönem I.Performans Ödevi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları